|
Бөлім: |
Сауда, қолөнер және әлемді игеру |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Жұмағұлов Ерсін Серікұлы |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып:6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ұлы географиялық ашулар әлемді қалай өзгертті? |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.2.4.3 картадан XV-XVI ғасырлардағы саяхатшылардың негізгі бағыт-бағдарларын белгілей отырып, Ұлы географиялық ашылулардың адамдардың әлем туралы түсінігіне ықпалын анықтау; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Ұлы географиялық ашулардың әлем өзгерісіне ықпалын анықтау |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
7 мин
Жаңа сабақ 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Бағалау парағын беру. Үй тапсырмасын сұрау: Эссені тексеру «Білім қоржыны» әдісі арқылы сұрақтармен үй тапсырмасын тексеру. 1.Шығыс пен Батысты байланыстыратын жол?(Ұлы Жібек жолы) 2.Ұлы Жібек жолына не себептен Жібек атауы берілді? (Бұл жолмен Қытай елінен шығатын жібек мата тасыған.) 3.Ұлы Жібек жолы қай ғасырға дейін Шығыс пен Батыс қатынасының маңызды жолы болып келді?(16ғ) 4.Орта Азияның ,Батыс Азияның ,Еуропаның заттары қай елге тасымалданды?(Қытай) 5.15 ғасырда Қытай кемелері Үнді мұхитымен неше рет теңіз саяхатын жасады?(7 рет) 6.Чжэн Хэ флоты неше кемеден тұрды?(250) 7.Яжэн Хэ флотындағы кемелер қалай аталды?-(Қазына кемелер) 8.Экспедицияның құамында қанша адамнан тұрды?-( 27-28 адамнан) 9. Топқа бөлу.Саяхашылар есімдерімен. 1-топ; Колумб 2-топ; Гама; 3-топ; Магеллан Жаңа тақырыптың мақсатымен таныстыру. Балалар, XV-XVI ғғ әлемді өзгерткен Ұлы географиялық ашулар кезеңі деп атайды. «зұлмат теңіз » арқылы Үндістанға жол ашу бұрыннан адамдардың ойын дүрліктірген. Алыс жерлер туралы армандарын іске асыру үшін, европалықтар теңіз саяхатына шығу үшін аз күш жұмсаған жоқ. Адамзат тарихында көптеген теңіз жолының ашылулары болды, алайда тек 15 ғ аяғы мен -16 ғ басындағы географиялық ашылулар ұлы деп аталды. |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді |
Жұлдызша арқылы |
Мұғалім презентациясы
Бейнематериал |
|||||||||
|
5 минут
4 мин
2 мин
2 мин
5 минут
|
Мәтінмен жұмыс. «Тарихи пирамида» әдісі Зерттеу мен талдау 1-тапсырма Оқушыларға дерек ұсынып,сұрақтар негізінде талдау жасатыңыз. 1-топ:Христофор Колумб 2-топ:Васко Да Гама 3-топ: Фернандо Магеллан
2- тапсырма: Қағаз бетіне саяхатшылардың жүрген жерлерін түсіреді (жеке жұмыс)
3-тапсырма:«Теңізден хат» хронологиялық диктант 1.Ол үш кемемен 1492 ж Испания жағалауындағы Полос қаласынан сапарға аттанды.(Х.Колумб)2.Оның 1497 ж төрт кемелі экспедициясы Лиссабон портынан шықты.(Васко До Гама) 3.Әйгілі теңізші 41 жасында 1521 ж дүниеден өтті.(Ф.Магеллан)
4-тапсырма: Сәйкестендіру. Кесте
Дәптермен жұмыс: Эссе жазу-«Егерде мен саяхатшы болсам.........»
|
Оқушылар бейнематериалды көре отырып, ой бөліседі.Постер қорайды.
Тарихи диктант тапсырмасын орындайды.
Хронолгиялық даталарды саяхатшылар есімімен сәйкестендіреді.
Өз ойларымен берілген тақырып бойынша эссе жазады. |
|
Қосымша 1 Бейнематериал: https://www.youtube.com/watch?v=zZeiyA2Xr4kҰлы географиялық ашылулар–жаңа өркениеттің бастауы(рус.) Әлемдік өркениет тарихыҚосымша 2 Қосымша 3
кесте |
|||||||||
|
5 минут Қорытынды 7 минут |
Тест жұмысы:
Кері байланыс «Желкенді қайық» әдісі арқылы
|
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
|
|||||||||
|
2 минут Оқу тапсырмасы |
Үйге тапсырма: 23 тақырыпты оқу. Бір теңіз саяхатшысына мәлімет жазу. |
|
Үйге берілген тапсырманы күнделікке жазып алады. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Ұлы географиялық ашылулар. 6 сынып
Ашық сабақ Ұлы географиялық ашылулар. 6 сынып
|
Бөлім: |
Сауда, қолөнер және әлемді игеру |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Жұмағұлов Ерсін Серікұлы |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып:6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ұлы географиялық ашулар әлемді қалай өзгертті? |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.2.4.3 картадан XV-XVI ғасырлардағы саяхатшылардың негізгі бағыт-бағдарларын белгілей отырып, Ұлы географиялық ашылулардың адамдардың әлем туралы түсінігіне ықпалын анықтау; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Ұлы географиялық ашулардың әлем өзгерісіне ықпалын анықтау |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
7 мин
Жаңа сабақ 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Бағалау парағын беру. Үй тапсырмасын сұрау: Эссені тексеру «Білім қоржыны» әдісі арқылы сұрақтармен үй тапсырмасын тексеру. 1.Шығыс пен Батысты байланыстыратын жол?(Ұлы Жібек жолы) 2.Ұлы Жібек жолына не себептен Жібек атауы берілді? (Бұл жолмен Қытай елінен шығатын жібек мата тасыған.) 3.Ұлы Жібек жолы қай ғасырға дейін Шығыс пен Батыс қатынасының маңызды жолы болып келді?(16ғ) 4.Орта Азияның ,Батыс Азияның ,Еуропаның заттары қай елге тасымалданды?(Қытай) 5.15 ғасырда Қытай кемелері Үнді мұхитымен неше рет теңіз саяхатын жасады?(7 рет) 6.Чжэн Хэ флоты неше кемеден тұрды?(250) 7.Яжэн Хэ флотындағы кемелер қалай аталды?-(Қазына кемелер) 8.Экспедицияның құамында қанша адамнан тұрды?-( 27-28 адамнан) 9. Топқа бөлу.Саяхашылар есімдерімен. 1-топ; Колумб 2-топ; Гама; 3-топ; Магеллан Жаңа тақырыптың мақсатымен таныстыру. Балалар, XV-XVI ғғ әлемді өзгерткен Ұлы географиялық ашулар кезеңі деп атайды. «зұлмат теңіз » арқылы Үндістанға жол ашу бұрыннан адамдардың ойын дүрліктірген. Алыс жерлер туралы армандарын іске асыру үшін, европалықтар теңіз саяхатына шығу үшін аз күш жұмсаған жоқ. Адамзат тарихында көптеген теңіз жолының ашылулары болды, алайда тек 15 ғ аяғы мен -16 ғ басындағы географиялық ашылулар ұлы деп аталды. |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді |
Жұлдызша арқылы |
Мұғалім презентациясы
Бейнематериал |
|||||||||
|
5 минут
4 мин
2 мин
2 мин
5 минут
|
Мәтінмен жұмыс. «Тарихи пирамида» әдісі Зерттеу мен талдау 1-тапсырма Оқушыларға дерек ұсынып,сұрақтар негізінде талдау жасатыңыз. 1-топ:Христофор Колумб 2-топ:Васко Да Гама 3-топ: Фернандо Магеллан
2- тапсырма: Қағаз бетіне саяхатшылардың жүрген жерлерін түсіреді (жеке жұмыс)
3-тапсырма:«Теңізден хат» хронологиялық диктант 1.Ол үш кемемен 1492 ж Испания жағалауындағы Полос қаласынан сапарға аттанды.(Х.Колумб)2.Оның 1497 ж төрт кемелі экспедициясы Лиссабон портынан шықты.(Васко До Гама) 3.Әйгілі теңізші 41 жасында 1521 ж дүниеден өтті.(Ф.Магеллан)
4-тапсырма: Сәйкестендіру. Кесте
Дәптермен жұмыс: Эссе жазу-«Егерде мен саяхатшы болсам.........»
|
Оқушылар бейнематериалды көре отырып, ой бөліседі.Постер қорайды.
Тарихи диктант тапсырмасын орындайды.
Хронолгиялық даталарды саяхатшылар есімімен сәйкестендіреді.
Өз ойларымен берілген тақырып бойынша эссе жазады. |
|
Қосымша 1 Бейнематериал: https://www.youtube.com/watch?v=zZeiyA2Xr4kҰлы географиялық ашылулар–жаңа өркениеттің бастауы(рус.) Әлемдік өркениет тарихыҚосымша 2 Қосымша 3
кесте |
|||||||||
|
5 минут Қорытынды 7 минут |
Тест жұмысы:
Кері байланыс «Желкенді қайық» әдісі арқылы
|
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
|
|||||||||
|
2 минут Оқу тапсырмасы |
Үйге тапсырма: 23 тақырыпты оқу. Бір теңіз саяхатшысына мәлімет жазу. |
|
Үйге берілген тапсырманы күнделікке жазып алады. |
|
шағым қалдыра аласыз














