Күні: 14.12.2018
|
Мұғалімнің
есімі: Омарова Айгуль
Саденбаевна
|
СЫНЫП: 6
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың
тақырыбы: Ұлы Жібек жолының
қалыптасуы
|
Сабақ негізделген
оқу мақсаты (мақсаттары)
6.4.2.1 Ұлы Жібек
жолының қала мәдениетінің дамуына әсерін
анықтау;
6.4.1.1 көшпелілер мен
отырықшылар арасындағы өзара экономикалық байланыстарын
анықтау;
6.2.2.2 ортағасырлық
сәулет өнері ескерткіштерінің ерекшеліктерін
түсіндіру
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық
оқушылар:
|
|
Оқушылардың басым
көпшілігі:
|
|
Кейбір
оқушылар:
|
|
Бағалау
критерийі
|
1. Ұлы Жібек жолы туралы
біледі
2. Ұлы Жібек жолының экономикаға, қала мәдениетіне әсерін
анықтай алады.
3. Ұлы Жібек жолының маңызы туралы әңгіме құра
алады.
|
Тілдік
мақсат
|
Оқушылар жаңа
ұғымдармен танысады: Ұлы Жібек жолы, сауда
жолы, саяхат, айырбастау, ортағасырлық қалалар,
керуен.
|
Негізгі сөздер мен
тіркестер: сауда қатынастары,
император У Ди, керуен саудасы, ыдыстар, жан-жануарлар, тауарлар
айырбастау.
|
Сыныптағы
диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік
бірліктер:
|
- Ұлы Жібек жолының экономикаға, қала мәдениетіне әсерін
анықтап айта алады.
- Ұлы Жібек жолының маңызы туралы әңгіме құра
алады.
|
Жоспар
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған
жаттығулар
|
Ресурстар
|
Басталуы
|
-
Ұйымдастыру
сәті
«Тарихи тілек» топтар
бір-біріне тарихи термин, тұлғаларды қолдана отырып тілек
жолдайды.
-
Топқа
бөлу.
І топ – Отырар ІІ топ –
Тараз
ІІІ топ – Сауран IV топ
– Сығанақ
|
Слайд
Қиынды
қағаздар
|
Ортасы
|
1.Бұл жол неліктен Ұлы Жібек жолы деп аталған? 2. 2.Ұлы
Жібек жолы қай жерден бастау алады?
3.Жібек матасы басқа елдерге қалай таралған деп
ойлайсыз?
4. Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы не туралы деп
ойлайсыздар?
І топ: Ұлы Жібек жолының
ашылуы
Дескриптор:
ІІ топ: Тауарлар
Дескриптор:
ІІІ топ: Ұлы Жібек жолындағы
сауда
Дескриптор:
IV топ: Жібек жолындағы
қалалар
Дескриптор:
ҚБ: Дескрипторды
пайдалана отырып бағалау
2-тапсырма: Берілген сұрақтарға сәйкес жауаптарды
орналастыру.
Әдісі: «Жұбыңды тап»
Формасы: Жұптық жұмыс
ҚБ: «Бас
бармақ»
Сергіту сәті: «Көш
керуен»
Әдісі: «Бірге
ойлаймыз»
Егер сіз ортағасырдағы
хан, қаған болсаңыз Ұлы жібек жолының одан әрі дамуына қандай
жағдай жасар едіңіз?
ҚБ:
«Жұлдызша»
«Кезбе тілші» әдісі
арқылы сабақты қорытындылау.
|
Компьютер, бейнефильм,
https://www.youtube.com/watch?v=ac5P6hdPU9w
Слайд,
суреттер,
қиынды қағаздар,
оқулық,
желім,
флипчарт,
маркер
Үлестірмелі
материалдар
аудиоматериал
флипчарт,
маркер
микрофон
|
Аяқталуы
|
Кері
байланыс:
|
Стикер
|
Саралау – Сіз қандай
тәсілмен көбірек қолдау
көрсетпексіз?
Сіз басқаларға
қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырма
бересіз?
|
Бағалау – Сіз
оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз?
|
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын сақтау
|
Тапсырмалар оқушының
қажеттілігін ескере отырып құрылды
Дарынды оқушылар өз
ойларын еркін жеткізе алды.
Үлгерімі төмен оқушылар
топтық, жеке жұмыста белсенді
араласты.
|
Өзін-өзі бағалау үшін
дескрипторларды қолдануды
жоспарладым.
Сабақ барысында
қалыптастырушы бағалауда «Бас бармақ», «Жұлдызша» әдістерін
қолдандым.
Оқушылардың сабақты
қортыныдылуы үшін «Білім қоржыны» кері байланысын
жоспарладым.
|
Сабақ барысында
оқушыларға компьтермен жұмыс жасағанда, АКТ қолданғанда қауіпсіздік
ережесін сақтау.
|