«Тексерілді»
Директордың оқу-тәрбие
Ісі жөніндегі орынбасары:
________ Н. Дүйсен
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.1А Қатынастар және пропорциялар |
Мектеп: Амангелді атындағы жалпы орта мектебі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 14. 12. 2021ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Әзімханова Г |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Ұқсас қосылғыштарды біріктіру
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.2.1.7 алгебралық өрнектерде ұқсас мүшелерді біріктіруді орындау; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: алгебралық өрнектерде ұқсас мүшелерді біріктіруді орындайды; Оқушылардың басым бөлігі: алгебралық өрнектерде ұқсас мүшелерді біріктіруді орындайды, в- деңгейіндегі есептерді дұрыс шығарады. Кейбір оқушылар: алгебралық өрнектерде ұқсас мүшелерді біріктіруді орындайды, с- деңгейіндегі есептерді дұрыс шығарады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Есеп: Дүкенде 12 қуыршақ k тенгеден және 13 мәшине ойыншығы m тенгеден тұрады. Ойыншықтардың құнын табу үшін өрнекті құрастырыңыз. Дүкенге тағы 7 қуыршақ k тенгеден және 5 мәшине ойыншығы m тенгеден әкелінді.
Оқушылар бұл есептің толық шешімін көрсетулері және өз мысалдарын оқулары керек. Оқушыларға дер кезінде кері байланыс беріледі. Есептің шешімі: 12k+13m 12k+7k+13m+5m=19k+18m. |
Оқушылар сұрақтарға жауап бергеннен кейін bilimland.kz/kk сайдынан видео көрсетіледі. Ойлан және сұрақтарға жауап беріңіз:
Сосын оқушыларды коэффициент және ұқсас мүшелер анықтамаларын тұжырымдауға жетелеу. Алгебралық өрнекті жазу барысында коэффициент пен әріпті бөлігіне, ұқсас мүшелерді біріктіруге оқушылардың назарын аудару керек. Тапсырма 3. Жұптық жұмыс. 3∆+1∎- 6∎+7∆ - 5?; -5c+2,6a-3,8+8a–7,5c+9ac-10 |
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» |
6 сынып оқулығы. 1-бөлім. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Тапсырма 5. 1. Өрнекті ықшамдаңыз: a) b) c) d) Дескриптор: Білімалушы - жақшаларды ашады; - ұқсас мүшелерді табады; - өрнекті ықшамдайды.
a) b) Дескриптор: Білімалушы
Тапсырманы орындағаннан кейін дайын шешімдер арқылы жұптар өзара бірін-бірі тексереді.Мұғалім оқушылардың тапсырмаларды орындауға және диалогтарға қаншалықты қатысатындығын бақылау жолымен бағалайды. Сергіту сәті: «Логикалық тапсырма». Ауданы басқаларынан өзгеше фигураны табыңыз.
Жауабы:D Жұппен жұмыс (біртіндеп күрделенген) №1. Жақшаларды ашып, a айнымалысына қатысты ұқсас қосылғыштарды бір бағанға, b айнымалысына қатысты ұқсас қосылғыштарды екінші бағанға теріп жазыңыз.
а)
№2. a) ұқсас қосылғыштарын жазыңыз; ә) берілген өрнекті ықшамдаңыз; б) коэффициентін жазыңыз; в) бос мүшесін жазыңыз; г)
№3.Өрнекті ықшамдап, коэффициент пен бос мүшені жазыңыз: 1)
5)
Жауабы:
|
Жаңа тақырыпты оқушылармен бірге ашу, ол үшін «Семантикалық карта» әдісі қолданылады.
Жауабы:
Топтық жұмыс. Топта жұмыстандыра отырып жаңа материалды түсіндіру, біріккен оқу. Оқушылар «Ұқсас қосылғыштар», «Үлестірімділік қасиетті қолдану» және «Коэффициент, бос мүше» деп, үш топқа бөлінеді. I топ. Көбейтудің үлестірімділік қасиетін қолданып, әріп бөліктері бірдей қосылғыштардан құралған алгебралық қосындыны ықшамдауға болады. 1 - мысал.
Анықтама. Әріп бөліктері бірдей қосылғыштарды ұқсас қосылғыштар деп атайды. Тең қосылғыштар да ұқсас қосылғыштар болып табылады. II топ. Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Тексерілді»
Директордың
оқу-тәрбие
Ісі жөніндегі
орынбасары:
________ Н.
Дүйсен
Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:
6.1А Қатынастар және
пропорциялар
Мектеп: Амангелді атындағы жалпы орта
мектебі
Күні:
14. 12.
2021ж
Мұғалімнің
аты-жөні: Әзімханова
Г
Сынып:
6
Қатысқандар
саны:
Қатыспағандар
саны:
Сабақ
тақырыбы
Ұқсас қосылғыштарды
біріктіру
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме) 6.2.1.7 алгебралық өрнектерде ұқсас
мүшелерді біріктіруді орындау;
Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар:
алгебралық өрнектерде ұқсас
мүшелерді біріктіруді орындайды; Оқушылардың басым
бөлігі: алгебралық өрнектерде ұқсас
мүшелерді біріктіруді орындайды, в- деңгейіндегі есептерді дұрыс
шығарады. Кейбір
оқушылар: алгебралық өрнектерде ұқсас
мүшелерді біріктіруді орындайды, с- деңгейіндегі есептерді дұрыс
шығарады. Сабақ
барысы Сабақтың кезеңі/
уақыт Педагогтің
әрекеті Оқушының
әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың
басы Есеп: Дүкенде 12 қуыршақ k тенгеден және 13 мәшине ойыншығы
m тенгеден тұрады. Ойыншықтардың құнын табу үшін өрнекті
құрастырыңыз. Дүкенге тағы 7 қуыршақ k тенгеден және 5 мәшине
ойыншығы m тенгеден
әкелінді.
Дүкендегі барлық қуыршақтар мен мәшине ойыншықтарының құнын
табыңыз.
Шешіміңізді
түсіндіріңіз.
Осы есепке ұқсас өз мысалыңызды
келтіріңіз. Оқушылар бұл есептің толық шешімін көрсетулері және өз
мысалдарын оқулары керек. Оқушыларға дер кезінде кері байланыс
беріледі. Есептің
шешімі: 12k+13m 12k+7k+13m+5m=19k+18m.
Қалай ойлайсыздар, берілген өрнектердегі қандай
қосылғыштарды бір-бірімен қосуға
болады? Оқушылар сұрақтарға жауап бергеннен кейін bilimland.kz/kk
сайдынан видео көрсетіледі. Ойлан және сұрақтарға жауап
беріңіз:
Ұқсас қосылғыштар дегеніміз
не? Ұқсас қосылғыштардың коэффициенттері дегеніміз
не? Сосын оқушыларды
коэффициент және ұқсас мүшелер
анықтамаларын тұжырымдауға
жетелеу. Алгебралық өрнекті жазу барысында коэффициент пен әріпті
бөлігіне, ұқсас мүшелерді біріктіруге оқушылардың назарын аудару
керек. Тапсырма 3. Жұптық жұмыс. 3∆+1∎- 6∎+7∆ - 5?; -5c+2,6a-3,8+8a–7,5c+9ac-10
Ынталандыру сөздерін қолдану
«жақсы», «жарайсың», «өте жақсы»
6 сынып оқулығы.
1-бөлім. Сабақтың
ортасы Тапсырма 5. 1. Өрнекті ықшамдаңыз: a) b) c) d) Дескриптор: Білімалушы - жақшаларды ашады; - ұқсас мүшелерді табады; - өрнекті ықшамдайды.
Теңдеулердің түбірлерін
табыңыз: a) b) Дескриптор: Білімалушы жақшаларды ашады; ұқсас мүшелерді табады; модульдің қасиетін
қолданады; теңдеудің түбірін
табады.
5a – 3b – 8a + 12b – 9 алгебралық өрнегінің төменде
берілген элементтері мен атауларын
сәйкестендіріңіз. 1 5a мен (–
8a) А коэффициент 2 –
3b мен
12а Ә бос
мүше 3 5; -3; -8;
12 Б ұқсас
қосылғыштар 4
9 В
Тапсырманы
орындағаннан кейін дайын шешімдер арқылы жұптар өзара бірін-бірі
тексереді.Мұғалім оқушылардың тапсырмаларды орындауға және
диалогтарға қаншалықты қатысатындығын бақылау жолымен
бағалайды. Сергіту сәті: «Логикалық
тапсырма». Ауданы басқаларынан өзгеше фигураны
табыңыз. Жауабы:D Жұппен жұмыс (біртіндеп
күрделенген) №1. Жақшаларды
ашып, a
айнымалысына қатысты ұқсас
қосылғыштарды бір бағанға, b
айнымалысына қатысты ұқсас
қосылғыштарды екінші бағанға теріп
жазыңыз.
а)
№2. a) ұқсас қосылғыштарын
жазыңыз; ә) берілген өрнекті
ықшамдаңыз; б) коэффициентін
жазыңыз; в) бос мүшесін
жазыңыз; г)
№3.Өрнекті ықшамдап, коэффициент
пен бос мүшені жазыңыз: 1)
5)
Жауабы: коэффициент 8 12 5 бос
мүше -21 -8 6
Жаңа тақырыпты оқушылармен
бірге ашу, ол үшін «Семантикалық карта» әдісі
қолданылады. Ұқсас
қосылғыш айнымалы Коэффиц иент Бос
мүше b -3 -2; 4; -8;
1 -2b; 4b; -8b;
b Жауабы: Ұқсас
қосылғыш айнымалы Коэффиц иент Бос
мүше b + -3 + -2; 4; -8;
1 + -2b; 4b; -8b;
b + Топтық
жұмыс. Топта жұмыстандыра отырып жаңа
материалды түсіндіру, біріккен оқу. Оқушылар «Ұқсас қосылғыштар»,
«Үлестірімділік қасиетті қолдану» және «Коэффициент, бос мүше» деп,
үш топқа бөлінеді. I
топ. Көбейтудің үлестірімділік
қасиетін қолданып, әріп бөліктері бірдей қосылғыштардан құралған
алгебралық қосындыны ықшамдауға болады. 1 -
мысал. Анықтама.
Әріп бөліктері бірдей
қосылғыштарды ұқсас
қосылғыштар деп
атайды. Тең қосылғыштар
да ұқсас
қосылғыштар болып
табылады. II
топ. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||










