Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.3С: Түзулердің өзара орналасуы |
Мектеп: №151 негізгі мектебі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: 05.02.2019ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Мыңбаева А.Қ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны:4 |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы: |
Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы Үшбұрыштың сыртқы бұрышы. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың түрі |
Бекіту сабағы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.3.1.16 үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема мен оның салдарларын дәлелдеу; 7.3.1.17 үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема мен оның салдарларын есептер шығаруда қолдану; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Үшбұрыштардың ішкі бұрыштарының қосындысын табу. Ішкі және сырты бұрыш ұғымын және теоремаларын түсіндіру. Үшбұрыштың бұрыштарының қосындысы ережелерін есептер шығаруға пайдалану. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
үшбұрыш бұрыштарының қосындысы туралы теореманы және одан шығатын салдарларды дәлелдей алады; үшбұрыш бұрыштарының қосындысы туралы теореманы және одан шығатын салдарларды қолданып, есептеуге және дәлелдеуге берілген есептерді шығара алады; үшбұрыш бұрыштарының қосындысы туралы теорема негізінде тікбұрышты үшбұрыштар теңдігінің белгісін қорытып шығара алады; үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы қолданып есептер шығара алады; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: - теоремаларды дәлелдеу мен есеп шығаруды түсіндіреді; - бөлімнің терминдері мен ұғымдарына сүйенеді; - сызбадағы берілгендерді суреттейді. Бөлім бойынша лексика және терминология - параллель, қиылысатын, перпендикуляр түзулер; - қиюшы; - ішкі айқыш бұрыштар, ішкі тұстас бұрыштар, сәйкес бұрыштар; - үшбұрыштың сыртқы бұрышы; Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер - берілген бұрыш үшбұрыштың ... төбесіндегі сыртқы бұрышы болып табылады, өйткені ... ; - үшбұрыштың берілген бұрышы ... қарсы жатқандықтан, үшбұрыштың ең үлкен бұрышы болады; - үшбұрыштың сыртқы бұрышы өзімен сыбайлас емес ... қосындысына тең болады; - үшбұрыштың сүйір бұрыштарының қосындысы ...; - 300 - тық бұрышқа қарсы жатқан катетті табу үшін ... ; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Белсенді қарым- қатынас, өзіндік шешім қабылдауды үйрену және оны дамыту.бір – бірінің пікірлері мен ерекшеліктерін құрметтеу, қабылдау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Тарих |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Bilimland.kz сайтымен жұмыс, презентация |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім |
Үшбұрыштар бұрыштарының қосындысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі: 5 минут Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, оқушылар құралдарын реттеу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Оқушылар жұпқа бөлінеді.Үшбұрыштар және бұрыштар. ІІ. Үй тапсырмасын тексеру №16.16 есеп.Тақтаға дұрыс жауап шығарылады.Оқушы бір – бірін «Көршіңді тексер» әдісімен бағалайды. Бер: тең бүйірлі = 138 AB =BC бүйір қабырғалары т\к: Шешуі: х + 42+х 2х=180-42 2х=138 х =69 Жауабы: |
Слайд 1 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
IІІ. Ой қозғау: 3 минут Үшбұрыштарды бір бірінен қалай айыруға болады? - қабырғаларының ұзындығы бойынша. Бұрыштары өлшемдерімен. Үшбұрыштың бұрыштары қандай болуы мүмкін?
Осы теореманы есімізге түсірейік: Теорема: Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы 1800 – қа тең болады. IV. Жаңа тақырыпты бекіту: Жеке жұмыс: 15 минут Сиқырлы балықтар әлемі: (балықтарда жасырылған есептерді шығарып, тақтаға жазады) Дескриптор арқылы бағалау №1. АВС үшбұрышында АВ = ВС. А бұрышы 70 - қа тең.В төбесіндегі сыртқы бұрышын табыңдар. Жауабы: 140
№2. Тікбұрышты үшбұрыштың бір сыртқы бұрышы 120 - қа тең.Осы үшбұрыштың сүйір бұрыштарын табыңдар. Жауабы: 30600
№3.АВС үшбұрышында А бұрышы 60, В бұрышы 70, СН биіктігі.АСН және ВСН бұрыштарының айырымын табыңдар. Жауабы: 10
№4.АВС үшбұрышында В бұрышы доғал, А бұрышы 30, СН биіктігі,ВСН бұрышы 22.АСВ бұрышын табыңдар. Жауабы: 38
Сергіту сәті. Графиктер биі. 3 минут Оқушыларға жұптасып жұмыс істеуді ұсынамын. жұмыстарды орындап болған соң, оқушылар тапсырмаларын дұрыс жауабы арқылы тексереді.Екі жұлдыз, бір ұсыныс әдісі арқылы бағалау. Үшбұрыштар: Егер тікбұрышты үшбұрыштың бір бұрышы 30 болса, осы бұрышқа қарсы жатқан катет гипотенузасының жартысына тең болатынын дәлелдеңдер. Дәлелдеуі: АС, АВ = катеттері ВС гипотенуза ВС = 2АС болғандықтан, АС Бұрыштар: Теңбүйірлі үшбұрыштың табанына қарсы жатқан төбесіндегі бұрыштың биссектрисасы оған параллель болатынын дәлелдеңдер Дәлелдеуі: Кез келген АВС үшбұрышының С төбесі арқылы АВ қабырғасына параллель түзу жүргізе аламыз.Ішкі айқыш бұрыштар ретінде |
Таратпа қағаз
Bilimland.kz сайты
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы |
Үйге тапсырма: 4 минут Оқулықтағы №16.28 есеп 92 бет Кері байланыс: Блоб ағашы әдісі |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жұптық жұмыс арқылы оқушылардың бір-біріне түсіндіруі, топтық жұмыс арқылы оқушылардың қабілеттерін анықтау |
Шапалақтау, басбармақ, сабақ барысында қолдау,мадақтау |
Интерактивті тақтаны сабақ барысында қолдану уақытын 10 мин асырмау; Көз жаттығуларын жасау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін
пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген
сұрақтарға жауап бері Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |