Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ Үшбұрыштың бұрыштарының қосындысы Үшбұрыштың сыртқы бұрышы 7 сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
6.3В Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер |
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Оразаева Ж.Ж. |
|
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Үшбұрыштың бұрыштарының қосындысы. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.1.17 үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема мен оның салдарларын есептер шығаруда қолдану; 7.1.1.18 үшбұрыштың сыртқы бұрышының анықтамасын білу және үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы дәлелдеу; 7.1.1.19 үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы қолдану; |
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Сыртқы бұрышты сызады, теореманы қолданып есептер шығарады |
|
Оқушылардың басым бөлігі: Сыртқы бұрыш жайлы теореманы дәлелдейді, есептер шығарады. |
||
Кейбір оқушылар: үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы қолданып, кұрделі есептер шығарады. |
||
Бағалау критерийі |
1) Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы теоремасын пайдаланып, белгісіз бұрыштарды табады 2) Сыртқы бұрышты сызады. 3)Сыртқы бұрыш жайлы теореманы дәлелдейді. 4) Сыртқы бұрыш жайлы теореманы қолданып есептер шығарады |
|
Тілдік мақсаттар |
Барлық оқушылар: теоремаларды дәлелдеу мен есеп шығаруды түсіндіреді. |
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: үшбұрыштың сыртқы бұрышы; |
||
Диалогқа, жазылымға қажетті тіркестер: берілген бұрыш үшбұрыштың ... төбесіндегі сыртқы бұрышы болып табылады, өйткені ... ; үшбұрыштың сырты бұрышы өзімен сыбайлас емес ... қосындысына тең болады; үшбұрыштың сүйір бұрыштарының қосындысы ...; |
||
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының 3-құндылығы «Зайырлы қоғам және жоғары руханият» негізінде жауапкершілік, өмір бойы оқуға дайын болуға, денсаулық, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсетуге баулу |
|
Пәнаралық байланыс |
сызу. |
|
Алдыңғы оқу |
Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы. |
|
Жоспар |
Сабақтың кезеңі |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
|||
|
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру шаралары (сәлемдесу, оқушыларды түгендеу) |
|
|||
Психологиялық ахуал. Смайлик арқылы оқушының көңіл-күйін, дайындығын анықтау, жақсы тілек тілеу
|
|
||||
Топқа бөлу: |
Қағаз қиындылары |
||||
Үй жұмысын тексеру: №16.4, №16.8 №16.4 Берілгені: Табу керек: . Шешуі: =
( ) Жауабы: . №16.8 Берілгені: , Табу керек: Шешуі: = = 30° Жауабы: «Ой қозғау». №1 тапсырма. Сәйкестендіру. (Оқушылар жауабын тақтаға көрсетеді) Қалыптастырушы бағалау «Бағдаршам» әдісі арқылы жүргізіледі Сергіту сәті. «Сурет салу» әдісі. Оқушылар тұрады. Екі қолымен бір сәтте ауада екі фигура салады. |
смайликтер Слайд 3-4
|
||||
Сабақтың ортасы |
Жаңа тақырып: Топтық жұмыс Үшбұрыштың сыртқы бұрышының градустық өлшемін зерттеуге тапсырма: 1. ABC үшбұрышын салыңыз; 2. С төбесіне сыртқы бұрышты салыңыз; 3. С төбесіне сыртқы бұрышты өлшеңіз; 4. үшбұрыштың A және B төбелеріндегі ішкі бұрыштарын өлшеңіз; 5. үшбұрыштың С төбесіндегі сыртқы бұрыштың өлшемі мен A және B төбелеріндегі ішкі бұрыштарының қосындысын салыстырыңыз; 6. қорытынды жасаңыз. Теорема. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы онымен сыбайлас емес ішкі бұрышының қосындысына тең болады. Берілгені: –сыртқы бұрыш Дәлелдеу керек: Дәлелдеу + = = = Оқулыкпен жұмыс. №16.13
Берілгені: Табу керек: Шешуі: = - = Жауабы: = Тапсырма 4 «Жекелеген» жұмыс әдісі.
Жауабы: Қалыптастырушы бағалау «Смайликтер» әдісі арқылы
Тапсырма 5. Қарқыны жылдам оқушыларға арналған қосымша тапсырмалар: №16.16 Берілгені: AB=BC, = Табу керек: Шешуі: AB=BC Жауабы: = |
Интернет ресурстан Оқушының әрекеті Слайд 7 Оқулық, геометрия 7-сынып В.А.Смирнов Е.А.Тұяқов Слайд 8 Мұғалімнің әрекеті Слайд 9-10 |
|||
Сабақтың соңы |
Қалыптастырушы бағалау Тапсырма 6 |
Қосымша 1 Үлестірме қағаздар |
|||
АВС үшбұрышының А бұрышының ішкі бұрышы 600, В бұрышының сыртқы бұрышы 1300 . Үшбұрыштың С бұрышының сыртқы бұрышын табыңыз. Шешуі: - = Жауабы: = |
|||||
Бағалау критерийі |
Дескриптор |
||||
1) Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы теоремасын пайдаланып, белгісіз бұрыштарды табады 2) Сыртқы бұрышты сызады. 3) Сыртқы бұрыш жайлы теореманы қолданып есептер шығарады |
1) үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теореманы қолданады; 2)сызбасын салады; 3) сыртқы бұрыш жайлы теореманы қолданады, белгісіз бұрыштарды анықтайды. |
||||
Бағалау: Мұғалім тарапынан «жарайсың», «тамаша», «өте ұтымды жауап» сөздерімен мадақтау Үй тапсырмасы: §16 №16.14, №16.9 |
|||||
Қосымша мәліметтер: |
|||||
Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. |
|||
Мен тапсырма құруда бүгінгі сабақтың жалпы мақсаттарына сәйкес саралаудың жіктеу тәсілі aрқылы жасадым. Деңгейі әр түрлі тапсырмалар құрадым. Жалпы менің дайындаған тапсырмaларымның барлығы оқушының мақсатқа жетуіне бағытталған. Барлық оқушылардың қатысуын қадағалау |
Қалыптастырушы бағалау үнемі жүріп отырды. «Бас бармақ» «Бағдаршам» «Смайликтер», «Сурет салу» |
Денсаулық сақтау педагогикасын, СЭС талаптарын сақтау.Сабақ барысында сергіту сәті жүргізіледі. Оқушылардың партада дұрыс отыруларын қадағалау. |
|||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс
жүргізілді ме? Сабақтың кезеңдерінде у Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |