Сабақтың тақырыбы: Вектор ұғымы
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Кеңістіктегі фигуралар |
||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||
|
Сыныбы: 6ә |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Вектор ұғымы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Вектор анықтамаын білу және оны кескіндеу |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңі Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 1 мин. 3 мин. |
Ұйымдастыру: -Оқушылармен амандасамын, сыныпты түгелдеймін. «Миға шабуыл» Тапсырма №1 «Сәйкестендіру» Сәйкестендіру ретінде өткен тақырыпқа қайталау тапсырмасын беремін
Ой қозғау. «Футбол ойыны» Досжан футбол ойынын бақылай отырып, шабуылшының ойын кезінде шамамен 15 км жүгіретінін анықтады. Осы қашықтық орын ауыстыру ма, әлде жолдың ұзындығы ма?
|
Сәйкестендіруді дұрыс орындайды. Дұрыс жауап кілті.
Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
|
Дескриптор: Кері байланыс беремін |
Слайд
|
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 8 мин. |
Екінші қақпаға доп салудың қандай әдістері бар? Осы сызба арқылы оқушылар сабақ мақсатын ашады.
АВ векторы деп бас нүктесі А, соңғы нүктесі В нүктесі болатын бағытталған кесіндіні айтады. Вектордың бағыты стрелкамен көрсетіледі.
|
Оқушылар сызба арқылы доптың бірнеше орын ауыстыру әдісін көрсетеді. Сол арқылы сабақ мақсатының вектор ұғымы туралы болатынын жорамалдайды. Векторларды координаталық жазықтықта кескіндеуге байланысты тапсырмалар орындаймыз т.с.с. жауаптар беріледі. Осылай мақсатты айқындайды.
|
|
ДК экраны; Сұрақтар топтамасы; Оқулық 6-сынып. |
|||||||||||||||||||
|
7 мин. |
Тапсырма №2 Жұптық жұмыс Графикалық органайзер
әдісі. Оқушылар жұпта отырып
орындайды. Барлық жұпқа бірыңғай тапсырмалар
беріледі.
Координаталық жазықтықта кескінделген векторлардың бас нүктесі мен соңғы нүктесінің координатасын жазыңдар. |
Оқушылар жұпта орындайды. Координаталық жазықтықтағы векторлардың бас нүктесі мен соңғы нүктесін анықтап координаталарын жазады. 2 жұп тақтада «Конверт» әдісі бойынша тапсырма алып тақтамен жұмыс жасайды. Ф.Б: Дескриптор бойынша мұғалімнің кері байланысы
|
Дескриптор:
|
Слайд, Оқулықтағы формулалар |
|||||||||||||||||||
|
9 мин. |
Тапсырма №3 Жұптық жұмыс Геодезия әдісі. Оқушылар жұпта отырып орындайды. Барлық жұпқа бірыңғай тапсырмалар беріледі. А(1;4), В(-1;3); С(-1;-1); Д(4;2); М(3;-2),К(2;-4) нүктелері берілген. Координаталық жазықтықта АВ, СД, МК векторларын салыңдар. |
Тапсырмаларды орындайды. Оқушылар бағаланады. Жұптағы әр оқушыға өз рөлі беріледі. 1 сызады, 2ші оқушы векторларды кескіндеп анықтайды.
Кері байланыс:Өзара дескриптор арқылы ФБ: Мұғалім бағалауы |
Дескриптор: -тікбұрышты координаталар жүйесінде нұктелердің орныны анықтайды, - нүктелерді пайдаланып векторларды кескіндейді 2 балл |
А4 қағазда дайын маратпалар |
|||||||||||||||||||
|
10 мин. |
Тапсырма №4 QR код әдісі арқылы деңгейлік тапсырмаларын беремін. Әрбір тапсырма векторларды координаталық жазықтықта кескіндеуге негізделеді.
|
Тапсырмаларды орындайды.
|
Дескриптор: - АВ векторын кескіндейді, - ордината өсіне қатысты А1В1 векторын кескіндейді, - координата басына қатысты А2В2 векторын кескіндейді 3 балл |
Слайд, оқулық |
|||||||||||||||||||
|
3 мин. |
Тапсырма №5 Бекіту тапсырмасы «Тест» 1.Нөлдік вектор деп нені атайды? А) жазықтықтағы кез келген нүкте В) жазықтықтағы кез келген кесінді
2 А) А- вектордың соңы, В- вектордың басы В) В- вектордың соңы, А- вектордың басы 3. Координаталық жазықтықта векторды салу үшін не қажет? А) Бас нүкте мен соңғы нүктенің координаталары В) Вектордың бағыты |
Берілген тапсырма бойынша жеке жұмыс жүргізеді. Тапсырманы орындап болған соң, тақтада дұрыс жауабы көрсетіледі. Кілтпен жауаптардың дұрыстығын тексереді.
Ф.Б: Өзін-өзі бағалау |
Дескриптор: Өзін-өзі бағалайды. Әр дұрыс жауапқа 1 балл алады. 3 балл |
Слайд |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 мин. 1 мин. |
Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша өздерінің ойын бір сөйлеммен жеткізеді. Бір сөйлем әдісі Бүгін мен ................ білдім Маған ........ қызықты болды Үйге тапсырма. №1161
2б |
Оқушылар өздерінің тақырып бойынша оқып, зерделегенін тұжырымдайды. Өз ойын айтып, сабақты бекіту, қорытындылау. Оқушылар алған білімдерін жинақтап, саралай білуге дағдыланады.
|
Бағалау: Мадақтау сөздерімен ынталандыру.
Мұғалімнің жалпы бағалауы Қорытынды балл 8 – балл
|
Слайд |
|||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Вектор ұғымы
Ашық сабақ Вектор ұғымы
Сабақтың тақырыбы: Вектор ұғымы
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Кеңістіктегі фигуралар |
||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||
|
Сыныбы: 6ә |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Вектор ұғымы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Вектор анықтамаын білу және оны кескіндеу |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңі Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 1 мин. 3 мин. |
Ұйымдастыру: -Оқушылармен амандасамын, сыныпты түгелдеймін. «Миға шабуыл» Тапсырма №1 «Сәйкестендіру» Сәйкестендіру ретінде өткен тақырыпқа қайталау тапсырмасын беремін
Ой қозғау. «Футбол ойыны» Досжан футбол ойынын бақылай отырып, шабуылшының ойын кезінде шамамен 15 км жүгіретінін анықтады. Осы қашықтық орын ауыстыру ма, әлде жолдың ұзындығы ма?
|
Сәйкестендіруді дұрыс орындайды. Дұрыс жауап кілті.
Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
|
Дескриптор: Кері байланыс беремін |
Слайд
|
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 8 мин. |
Екінші қақпаға доп салудың қандай әдістері бар? Осы сызба арқылы оқушылар сабақ мақсатын ашады.
АВ векторы деп бас нүктесі А, соңғы нүктесі В нүктесі болатын бағытталған кесіндіні айтады. Вектордың бағыты стрелкамен көрсетіледі.
|
Оқушылар сызба арқылы доптың бірнеше орын ауыстыру әдісін көрсетеді. Сол арқылы сабақ мақсатының вектор ұғымы туралы болатынын жорамалдайды. Векторларды координаталық жазықтықта кескіндеуге байланысты тапсырмалар орындаймыз т.с.с. жауаптар беріледі. Осылай мақсатты айқындайды.
|
|
ДК экраны; Сұрақтар топтамасы; Оқулық 6-сынып. |
|||||||||||||||||||
|
7 мин. |
Тапсырма №2 Жұптық жұмыс Графикалық органайзер
әдісі. Оқушылар жұпта отырып
орындайды. Барлық жұпқа бірыңғай тапсырмалар
беріледі.
Координаталық жазықтықта кескінделген векторлардың бас нүктесі мен соңғы нүктесінің координатасын жазыңдар. |
Оқушылар жұпта орындайды. Координаталық жазықтықтағы векторлардың бас нүктесі мен соңғы нүктесін анықтап координаталарын жазады. 2 жұп тақтада «Конверт» әдісі бойынша тапсырма алып тақтамен жұмыс жасайды. Ф.Б: Дескриптор бойынша мұғалімнің кері байланысы
|
Дескриптор:
|
Слайд, Оқулықтағы формулалар |
|||||||||||||||||||
|
9 мин. |
Тапсырма №3 Жұптық жұмыс Геодезия әдісі. Оқушылар жұпта отырып орындайды. Барлық жұпқа бірыңғай тапсырмалар беріледі. А(1;4), В(-1;3); С(-1;-1); Д(4;2); М(3;-2),К(2;-4) нүктелері берілген. Координаталық жазықтықта АВ, СД, МК векторларын салыңдар. |
Тапсырмаларды орындайды. Оқушылар бағаланады. Жұптағы әр оқушыға өз рөлі беріледі. 1 сызады, 2ші оқушы векторларды кескіндеп анықтайды.
Кері байланыс:Өзара дескриптор арқылы ФБ: Мұғалім бағалауы |
Дескриптор: -тікбұрышты координаталар жүйесінде нұктелердің орныны анықтайды, - нүктелерді пайдаланып векторларды кескіндейді 2 балл |
А4 қағазда дайын маратпалар |
|||||||||||||||||||
|
10 мин. |
Тапсырма №4 QR код әдісі арқылы деңгейлік тапсырмаларын беремін. Әрбір тапсырма векторларды координаталық жазықтықта кескіндеуге негізделеді.
|
Тапсырмаларды орындайды.
|
Дескриптор: - АВ векторын кескіндейді, - ордината өсіне қатысты А1В1 векторын кескіндейді, - координата басына қатысты А2В2 векторын кескіндейді 3 балл |
Слайд, оқулық |
|||||||||||||||||||
|
3 мин. |
Тапсырма №5 Бекіту тапсырмасы «Тест» 1.Нөлдік вектор деп нені атайды? А) жазықтықтағы кез келген нүкте В) жазықтықтағы кез келген кесінді
2 А) А- вектордың соңы, В- вектордың басы В) В- вектордың соңы, А- вектордың басы 3. Координаталық жазықтықта векторды салу үшін не қажет? А) Бас нүкте мен соңғы нүктенің координаталары В) Вектордың бағыты |
Берілген тапсырма бойынша жеке жұмыс жүргізеді. Тапсырманы орындап болған соң, тақтада дұрыс жауабы көрсетіледі. Кілтпен жауаптардың дұрыстығын тексереді.
Ф.Б: Өзін-өзі бағалау |
Дескриптор: Өзін-өзі бағалайды. Әр дұрыс жауапқа 1 балл алады. 3 балл |
Слайд |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 мин. 1 мин. |
Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша өздерінің ойын бір сөйлеммен жеткізеді. Бір сөйлем әдісі Бүгін мен ................ білдім Маған ........ қызықты болды Үйге тапсырма. №1161
2б |
Оқушылар өздерінің тақырып бойынша оқып, зерделегенін тұжырымдайды. Өз ойын айтып, сабақты бекіту, қорытындылау. Оқушылар алған білімдерін жинақтап, саралай білуге дағдыланады.
|
Бағалау: Мадақтау сөздерімен ынталандыру.
Мұғалімнің жалпы бағалауы Қорытынды балл 8 – балл
|
Слайд |
|||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


















