Сабақтың
мақсаты
|
Барлық
оқушылар:
векторларды
қосады, векторды санға көбейту ережелерін біледі және қолданады;
Оқушылардың
басым бөлігі:
үшбұрыш, параллелограмм ережелерін қолданып, векторларды санға көбейтуге есептер шығарады.
Кейбір
оқушылар: үшбұрыш, параллелограмм ережелерін, салу
есептеріне пайдаланады, векторларға амалдар қолданады.
|
Сабақтың
басы
(10 мин.)
|
І.
Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй
тапсырмасын тексеру.
«Өзіңді тексер!»
ІІІ.
Топқа
бөлу.
-
топ «Бағыттас векторлар»
2-топ «Қарама-қарсы бағытталған»
3-топ «Тең векторлар»
|
Амандасады. Кезекші оқушылар сыныптың қатысымын,
үйге берілген тапсырманы және үй жұмысын орындамаған оқушыларды
атпайды.
Парталасымен дәптерін ауыстырып, үй жұмысын
тексереді
Стикерде жазылған векторлардың түріне қарай 3
топқа бөлінеді.
|
Оқушылар бір-бірін жарайсың, жақсы, жеткілікті,
жеткіліксіз, нашар деген сөздермен бағалайды
|
learningapps.org
стикерлер, жұмыс дәптері
|
Сабақтың ортасы
(20 мин.)
|
Қайталау
Математикалық
диктант
1.
Бағытталған ...... вектор деп атайды. (кесінді)
2. АВ
кесіндісінің ұзындығын АВ векторының ұзындығы немесе ......... деп
атайды. (модулі)
3.
Басы мен ұшы беттесетін векторды ..... вектор деп атайды.
(Нөлдік)
4. Бір
түзуде немесе параллель түзулерде жататын нөлдік емес векторларды
.......... векторлар деп атайды.
(коллинеар)
5.
Ұзындықтары тең және бірдей бағытталған векторларды ..... векторлар
деп атайды. (тең)
Кестені толтыр (ұжымдық жұмыс)
-
α
|
0
|
30
|
45
|
60
|
90
|
120
|
135
|
150
|
180
|
cos
|
1
|
|
|
|
0
|
|
|
|
-1
|
Жаңа тақырыпты
түсіндіру.
Бекіту
-
№
|
Тұжырым
|
ақиқат
|
жалған
|
1
|
3
және
векторлары
бағыттас
|
+
|
|
2
|
−5
және
векторлары бағыттас
|
|
+
|
3
|
Егер
онда
0
|
+
|
|
4
|
және
векторларының ұзындықтары тең
|
+
|
|
5
|
болса, екі
вектордың арасынддағы бұрыш доғал болады
|
|
+
|
Жұптық жұмыс
Сергіту сәті. «Заряд алу»
Топтық жұмыс
|
Математикалық диктантты
орындайды
«Ақиқат, жалған»кестесін
толтырады
Дескриптор:
-
Көпмүшелерді
көбейтеді;
-
Көпмүшені стандартты түрде
жазады;
-
Өрнектің мәнін
табады.
Сергіту жаттығуын
орындайды
|
Өз-өзін тексереді. Әр дұрыс
жауап 1 балл
Өз-өзін тексереді.
Әр дұрыс жауап 1 балл
Дискриптор
бойынша оқушылар өзара бағалау жүргізеді
«Кері байланыс бутерброды»
|
Геометрия,
дидактикалық материал
9 сынып,
Алматы
«Атамұра» 2005,
А.Н.Шыныбеков
Үлестірме
қағаздар
|
Сабақтың соңы
(10 мин.)
|
Жеке жұмыс
QAZAQSTAN сөзіне анаграмма
жазу
Рефлексия: «Бос микрофон» әдісі
Үйге тапсырма:
№26, 28
|
Векторларға амалдар
қолдануды орындайды.
«Бос микрофон» әдісі арқылы рефлексия жасайды. Әр топтан 2-3
оқушы немесе топ басшысы өзіне және тобының мүшелеріне кері
байланыс береді.
|
Өз-өзіне рефлексия
жасайды
|
Микрофон
|