Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз
Сіздің сұранысыңыз сәтті жіберілді!
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Материалдар / Ашық сабақ, Векторларға амалдар қолдану
2023-2024 оқу жылына арналған
қысқа мерзімді сабақ жоспарларын
жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған
Ашық сабақ, Векторларға амалдар қолдану
Материал туралы қысқаша түсінік
Мұғалімге керек, Векторларға амалдар қолдану туралы сабақты алуына болады
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып көруге болады
Мұғалімдер олимпиадасы
ІІ-кезең
Мектебі: Абай атындағы жалпы
орта мектеп
Сыныбы: 11
Пәні: Геометрия
Математика пәні мұғалімі: Саулембаева
Мадина
2020ж
Пәні:
Геометрия 11-сынып
Бөлім:
10-сыныптағы геометрия курсын
қайталау
Педагогтің аты -жөні:
Саулембаева М
Күні:
8.09.2020
Сынып: 11
Қатысушыылар саны:16
Қатыспағандар
саны:0
Сабақтың тақырыбы:
Векторларды қосу,векторды санға
көбейту
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаттары:
10.4.7 - векторларды қосу және
азайтуды, векторды санға көбейтуді орындау;
Сабақтың мақсаты:
Барлық оқушылар:Векторларды қосуды біледі
Оқушылардың басым
бөлігі:Векторларды азайтуды, санға
көбейтуді біледі
Кейбір
оқушылар:Векторларға амалдар қолдана
алады
Сабақтың барысы
Сабақтың
кезеңі/
уақыт
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
бағалау
ресурстар
Басы
5мин
Ұйымдастыру кезеңі: сәлемдесу,
оқушыларды түгелдеу, назарын сабаққа аудару
Сәлемдеседі
жарайсыңдар
Ортасы
10мин
Физикада, механикада және техникалық ғылымдар
саласында әр түрлі шамалар қарастырылады. Таңдап алынған өлшем
бірлігінде тек сан мәнімен ғана сипатталатын шамалар скаляр шамалар
деп аталады. Сан мәнімен ғана емес, бағытымен де сипатталатын
шамалар векторлық шамалар (векторлар) деп аталады.
Балалар, осы суреттерде нені анықтауға
болады?
* Ой қозғау: 1)Түркістан қаласынан шыққан
машина 80 км/сағ жылдамдықпен 2 сағатта қандай қашықтықта
болады?
* Сабағымыздың тақырыбы:
Векторларға амалдар қолдану
*Үй тапсырмасын тексерейік
*«Ия немесе жоқ»
әдісіарқылы тапсырма
беру:
Оқушылар сұраққа жауап береді Аудан, көлем,
темпиратура, ұзындық, масса - тек сандық мәнін анықтауға
болады(скаляр шамалар).
Жылдамдық, үдеу, күш - сандық мәнімен қатар
бағытымен де сипатталады(векторлық шамалар).)
* Бүгінгі сабақтың негізгі сөздерін үш тілде
айтайық:
Нүкте-точка-point
түзу-прямой-line
жазықтық-плоскость-plane
вектор- вектор-vector
Үй
тапсырмасы
№482 және векторлары берілген. векторының ұзындығын
табыңыз.
Шешуі: , , Жауабы:
№518 , , төбелері болатын үшбұрыштың AN
медианасының ұзындығын табыңыз.
Шешуі: , ,
Жауабы:
№519 Егер , болса, табыңыз.
Шешуі: Жауабы:
*«Ия немесе жоқ» әдісіарқылы тапсырма беру: Оқушылар ия немесе жоқ деп жауап
беруі керек
1) О(0;0;0) – нүктесін
координаталардың бас нүктесі деп атайды (ия)
2) А(0;1;3) нүктесі ху жазықтығында
жатыр.(жоқ)
3) Параллель түзулердің немесе бір түзудің
бойында орналасқан векторларды коллинеар векторлар деп атайды.
(ия)
4) Ұзындықтары тең болатын векторларды тең
векторлар деп атайды. (жоқ)
5) теңдігі орындалатындай х саны
табылса ғана нөлдік емес және векторлары коллинеар
болады.(ия)
6) векторының ұзындығы -ке тең.(жоқ)
Смайлик
Смайлик
Смайлик
Смайлик
Слайд
Слайд
Слайд
слайд
20 мин
*«Сұрақ қой және жауап бер» әдісібойынша оқушылар суретке қарап сұрақ қойып және жауап
береді.
Сергіту
сәті.Шеңбер бойымен айналдыру: көзді, басты, оң қолды, сол
қолды, оң аяқты, сол аяқты.
Ал енді,
мына мақал – мәтелді жалғастырайық:
Логикалық есептер:
* «Табақ тарту» әдісібойынша тапсырма беру .
«Жетон жинау»әдісі арқылы деңгейлік тапсырмаларды орындау.
Жауаптары: №1№2 ,
№3 ВD= , АС=№4 ,
№5АК=№6 а=6
* «Дұрысын тап» әдісібойынша тест тапсырмасын орындау
Жауаптары: №1Е, №2С,
№3В, №4С, №5А
1-сурет2-сурет3-сурет
4-сурет 5-сурет 6-сурет
Бір тал
кессең, ....
Алтау
ала болса, ....
Елу
жылда - .....
Жігіттің
екі сөйлегені - ....
Жеті рет
өлшеп,......
Жігітке
жеті .....
Досыңды
үш күн сынама, ......
Екі
жақсы қас болмас, ....
Бес
саусақ жиналса .......
Жүз теңгең болғанша .....
1) Жыл он екі айдың ішінде 30 және 31 сандары
ауысып отырады. Ал 28 және 29 сандары қай айда кездеседі?(барлық
айда)
2) 5 бала 5 минутта 5 балық тазалайды, ал 100
бала 100 балықты неше минутта тазалайды? (5 минутта)
А
деңгей:
1) және векторларының қосындысын
тап.
2) және векторларының қосындысын
тап.
3) , , және векторларының қосындысын
тап.
4) , , векторларының қосындысын
тап.
В
деңгей:
1) параллелепипед. векторларының қосындысын
тап.
2) тетраэдр. векторларының қосындысын
тап.
3) тетраэдр. векторларының қосындысын
тап.
4) параллелепипед. векторларының қосындысын
тап.
С
деңгей:
1) параллелепипед. векторларының қосындысын
тап.
2) параллелограмм. ВС қабырғасында
жатқан Р нүктесі осы қабырғаны 1:4 қатынасындай етіпекі кесіндіге
бөледі. , деп алып, -ны векторлары арқылы
өрнекте.
3) трапециясында EF – трапецияның
орта сызығы, , деп алып, векторын векторлары арқылы
өрнекте.
С(-2;5;2) төбелері болатын АВС
үшбұрышының АК медианасының ұзындығын тап.
№2
, ,
векторларын
тап.
№4 ,
векторларыберілген. ,
векторларын
тап.
№6
А(-1;6,2), В(3;а;4)
нүктелерінің координаталары берілген.
а-ның қандай мәнінде векторының ұзындығы -ке тең?
№1.
А ( - 6; 3; 0) нүктесі қай жазықтықта
орналасқан? А) хz
жаз
Материал ұнаса әріптестеріңізбен бөлісіңіз
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Материал іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз