|
САБАҚ: сауат ашу |
ТАҚЫРЫБЫ: Ұлттық кейіпкерлер жайында әңгіме оқу. Я әрпі және дыбысы |
|
|
Күні: 15.02.2018ж |
№8 гимназия Мұғалімнің аты-жөні : Бименова Ш.А. |
|
|
Сынып: 1Б |
Қатысқандар: Қатыспағандар саны: |
|
|
Оқу мақсаттары: |
1.2.9.2 Дыбыстардың сөздегі қызметін түсіну(ь, ъ таңбалары мен ф, в, ц, ч дыбыстары, ё, ю, я қосарлы дыбыстары) және дұрыс оқу. 1.2.1.2 Оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану 1.2.5.1 Мәтін иллюстрациясы бойынша сұрақтар қоя білу немесе қойылған сұраққа жауап беру (мұғалімнің көмегімен). 1.1.9.1 Сөздегі дыбыс түрлерін ажырату және дұрыс дыбыстау. |
|
|
Сабақ мақсаты: |
Барлық оқушылар білуге тиіс: Дыбыс пен әріпті тану және ажырату. Мәтіндегі сөздердің мағынасын түсіну. Алдар Көсе жайлы әңгімені оқиды |
|
|
Оқушылардың көпшілігі білуге тиіс: Мәтін бойынша сұрақ қоя білу және жауап бере білу. Сөздерді, дыбыстарды орфоэпиялық нормаларға сәйкес дұрыс айту. Алдар Көсе жайлы әңгімені мазмұнын түсіну |
||
|
Кейбір оқушылар білуге тиіс: Алдар Көсе жайлы әңгімеде басты кейіпкерді мазмұнын талқылау арқылы мінездерін анықтайды,салыстырады |
||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Оқушылардың дыбыс, буын, сөз, сөйлем туралы алғашқы ұғымдары мен түсініктері бар; сөзге дыбыстық талдау жасай алады; дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажырата алады; |
|
|
Бағалау критерилері |
әңгіменің басты кейіпкерлерін атай алады; мәтіннің мазмұнына сүйене отырып, нақты ақпараттарды таба алады. |
|
|
Құндылықтар дарыту |
Әділдік, мейірімділік,еңбекқорлық және шығармашылық. |
|
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану, ғылымға кіріспе |
|
|
Сабақ барысы |
||
|
Жоспарланған кезеңдері |
Жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 0-5 мин
Сабақтың ортасы
3 мин
3 мин
5-7 мин
3-5 мин
7-8 мин
7-8 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Топқа бөлу. 2.(Ұ) Психологиялық дайындық Қайырлы таң- көзім, ояндыңдар ма? Қайырлы таң- құлағым, ояндыңдар ма? Қайырлы таң- қолым, ояндыңдар ма? Қайырлы таң- аяғым, ояндыңдар ма? Қайырлы таң- күн , мен ояндым! 3.Өткен сабақты пысықтау. (МК; Ө; Ұ; Қ) -Балалар,күннің бетін бұлттар жауып тұр екен, ол бізге жарқырап тұру үшін, бұлттардағы сұрақтарға жауап берейік. -1 дыбыстар нешеге бөлінеді? -Алфавитте неше әріп бар? -Дауысты дыбыс қандай түспен белгіленеді? -Қазақ халқының қандай ертегілерін білесің? -Әріпті біз...? -Дыбысты біз...? -1 топта қай ертегі суреті? -Хат, доп сөздерінде неше буын? -2 топ қай ертегі суреті? -3 топта ? -4 топта ? Жарайсыңдар! -Балалар, мен сіздерге жұмбақ алып келдім. ЖҰМБАҚТАР Бір мақұлық мойны жуан, тірсегі ұзын, Тікпесе де өзі етік, сақтар бізін. Тағы да іске ыңғайлы қайшысы бар, Іс тігіп көрмесе де еш қызығын( шаян) Сылдырдан қорқады, Шошынып жортады. (қоян) Таныс емес қай дыбыс бар?Я -Балалар,біз қандай топтарға бөліндік? -Дұрыс. Қазақ ертегілері. -Балалар, Алдар Көсе ертегісі нешінші топта? -Алдар Көсе ол кім? Ертегілер мынадай түрлерге бөлінеді: 1. Қиял - ғажайып; 2. Хайуанаттар туралы; 3. Шыншыл ертегі; 4. Тұрмыс - салт ертегілер. Қысқаша тоқтала кетіп, тұрмыс-салт ертегісі- байлар мен кедейлер ,байлардың оларға қиянаты жайлы, момын кедейлер де олардан ақылы асып отырғаны туралы екенін айту. Оқушыларға сабақтың мақсатын анықтату: М.: Сонымен, бүгінгі сабағымызда қандай мақсатымыз бар? -Б.: Бүгін сабақта - Я дыбысы мен әрпімен танысып , оны сөз ішінде танып оқуды үйренеміз, ұлттық кейіпкер Алдар Көсе жайлы ертегі оқимыз. Алдар Көсе жайлы әңгімені оқып, мазмұнын талқылау арқылы басты кейіпкерлерін анықтап, кейіпкерге мінездеме береміз, ертегідегі ең басты ойды анықтау керек. Я әрпі мен дыбысы видеоролик (МК;Т;Ж) Кәне барлығымыз көршімізге қарап Я...деп айтайық, айтылуына карағанда қандай дыбыс деп ойлайсыңдар?Ал дыбысталуы ше? Қандай дыбыстар естіледі? Я-[иа] Тақтада ШАЯН , ҚОЯН сөздеріне дыбыстық талдау жасату 2 оқушы қатар шығып , жұппен бағалау «Басбармақ» №1. Оқы (МК; Ж; Қ) тақтада жазылған сөздерді хормен, тізбектей, жеке оқыту. Оқу түрлерін қолдана алу білігін бағалау. (МК) Алдар көсе туралы мультфильм үзіндісін көрсету -Мультфильм сендерге ұнады ма? -Алдар Көсе қандай адам екен? -Ол қандай өлең айтады екен? №1.(МК; Ұ; Ж; Қ) «Алдар көсе мен бай баласы» мәтінмен жұмыс: 2 рет әр оқушыға мәтінді оқыту. №2. (Ұ:ҚБ). «Анықтайық» айдары . Тыңдалған мәтін мазмұны бойынша оқушының пікірін айтуға мүмкіндік жасау. Оқушылар пікірін айтып үйрену үшін мәтінді тыңдап болғаннан кейін :-Саған мәтін ұнады ма? -Неліктен? -Әсіресе саған не ұнады немесе ұнамады? -Қай сөйлемде Алдардың тапқырлығы көрінеді? Балалар- Алдарға мінездеме береді №3.Топпен жұмыс (Т) І топ -мәтін ішінен «я» әрпі кездесетін сөздерді тапқызу, дыбыстық талдаулар жасау ІІ топ – мәтінді оқып шығып , рөлмен ойнап көрсету ІІІ топ- Алдарыңдағы суреттердің ішінен Я әрпі бар суреттерді табу. «Кір жаю» стратегиясы ІV- топ Сөйлемдерді толықтырып жаз. Атыңды ........ .........., алып келейін. Алдар ............................... алдап,қулығын асырды.
№4. (Т;ҚБ) Постерде- «Адасқан сөздерді орналастыр» сөйлем құру. 1-топ .Бір күні Алдар көсе далада жаяу келе жатады 2-топ.Бай баласы түсіп ,атын берді. 3-топ. Алдар көсе ,мені алдашы деді. 4- топ.Алдауыш ала таяғым үйде қалып қойыпты. Көмекші сөздерді пайдаланып, сөйлемдер құрастырады.
1) Ауада жазу 2)Тақтаға жазу Оқушылардың Яя әрпі мен ол кездесетін сөздерді қатесіз, әрі көркем жазуын қадағалау. Оқушылардың әріптерді жазу дағдыларын қалыптастыруда бастырып жазу әдісі мен генетикалық әдісті тиімді қолдану Бас әріптер мен кіші әріптерді бір-бірімен дұрыс байланыстыру және оларды гигиеналық талаптарға сай жазу білігін бағалау. |
Интерактивті тақтада жазылған тапсырмалар .
«Ауызша » бағалау
Интербелсенді тақта
Интербелсенді тақта Я әрпі мен дыбысы видеоролик Шаян ,қоян суреттері Магнит Қызыл, көк дөңгелектер Тақтада сөздер
Смайлик арқылы бағалау Интербелсенді тақта Алдар Көсе жайлы мультфильм Оқушыларға «бағдаршам» арқылы бағалату
оқулық
Жіп ,қыстырғыштар ҚБ «Басбармақ» топтар бағалауы
Видео А3 қағазы Сөздер мен сөзтіркестері ҚБ«Бағдаршам» тәсілі арқылы топтар- өзара бағалау қима қағазға жазылған сөздер мен сөз тіркестері
Жұмыс дәптер |
|
Сабақтың соңы 2 -3мин |
Рефлексия Сабақтан не үйрендің? Оқушылар өз үйренгендерін айтады. Бүгінгі сабақ бойынша өз үйренгендеріңді смайлик таңдау арқылы бағалау Түсінбедім Сұрағым бар Түсіндім |
Тақтада смайликтер |
|
Қосымша ақпарат |
||
|
Дифференциация: Балаларға қалай көмектесесіз? Қабілетті балаларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – оқушылардың білімдерін қадағалауды қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық
байланыс |
|
Бақылау Сабақтың мақсатына жеттім бе? Оқушылар не үйренді? Ынтымақтастық атмосферасы қандай болды? Оқушылар арасындағы дифференциациялау бойынша іс-әрекеттер ұтымды болды ма? Жоспарланған уақытты ұстандым ба? Жоспардан қандай шегіністер жасадым және неліктен? |
|
|
|
Қорытынды бағалау Сабақтың ең ұтымды кезеңдері. 1: 2: Сабақты жақсартуға септігін тигізген екі сәт. 1: 2: Келесі сабақтың өткізілуіне септігін тигізетіндей осы сабақтан сынып және жеке оқушылар жайлы не білдім? |
||
|
|
|
|


Бір күні
Алдар көсе
далада жаяу
келе жатады.
Бай баласы
түсіп ,
атын берді.
Алдар көсе ,
мені алдашы деді
Алдауыш
ала таяғым
үйде
қалып қойыпты.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Я дыбысы және әрпі" 1 сынып
|
САБАҚ: сауат ашу |
ТАҚЫРЫБЫ: Ұлттық кейіпкерлер жайында әңгіме оқу. Я әрпі және дыбысы |
|
|
Күні: 15.02.2018ж |
№8 гимназия Мұғалімнің аты-жөні : Бименова Ш.А. |
|
|
Сынып: 1Б |
Қатысқандар: Қатыспағандар саны: |
|
|
Оқу мақсаттары: |
1.2.9.2 Дыбыстардың сөздегі қызметін түсіну(ь, ъ таңбалары мен ф, в, ц, ч дыбыстары, ё, ю, я қосарлы дыбыстары) және дұрыс оқу. 1.2.1.2 Оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану 1.2.5.1 Мәтін иллюстрациясы бойынша сұрақтар қоя білу немесе қойылған сұраққа жауап беру (мұғалімнің көмегімен). 1.1.9.1 Сөздегі дыбыс түрлерін ажырату және дұрыс дыбыстау. |
|
|
Сабақ мақсаты: |
Барлық оқушылар білуге тиіс: Дыбыс пен әріпті тану және ажырату. Мәтіндегі сөздердің мағынасын түсіну. Алдар Көсе жайлы әңгімені оқиды |
|
|
Оқушылардың көпшілігі білуге тиіс: Мәтін бойынша сұрақ қоя білу және жауап бере білу. Сөздерді, дыбыстарды орфоэпиялық нормаларға сәйкес дұрыс айту. Алдар Көсе жайлы әңгімені мазмұнын түсіну |
||
|
Кейбір оқушылар білуге тиіс: Алдар Көсе жайлы әңгімеде басты кейіпкерді мазмұнын талқылау арқылы мінездерін анықтайды,салыстырады |
||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Оқушылардың дыбыс, буын, сөз, сөйлем туралы алғашқы ұғымдары мен түсініктері бар; сөзге дыбыстық талдау жасай алады; дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажырата алады; |
|
|
Бағалау критерилері |
әңгіменің басты кейіпкерлерін атай алады; мәтіннің мазмұнына сүйене отырып, нақты ақпараттарды таба алады. |
|
|
Құндылықтар дарыту |
Әділдік, мейірімділік,еңбекқорлық және шығармашылық. |
|
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану, ғылымға кіріспе |
|
|
Сабақ барысы |
||
|
Жоспарланған кезеңдері |
Жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 0-5 мин
Сабақтың ортасы
3 мин
3 мин
5-7 мин
3-5 мин
7-8 мин
7-8 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Топқа бөлу. 2.(Ұ) Психологиялық дайындық Қайырлы таң- көзім, ояндыңдар ма? Қайырлы таң- құлағым, ояндыңдар ма? Қайырлы таң- қолым, ояндыңдар ма? Қайырлы таң- аяғым, ояндыңдар ма? Қайырлы таң- күн , мен ояндым! 3.Өткен сабақты пысықтау. (МК; Ө; Ұ; Қ) -Балалар,күннің бетін бұлттар жауып тұр екен, ол бізге жарқырап тұру үшін, бұлттардағы сұрақтарға жауап берейік. -1 дыбыстар нешеге бөлінеді? -Алфавитте неше әріп бар? -Дауысты дыбыс қандай түспен белгіленеді? -Қазақ халқының қандай ертегілерін білесің? -Әріпті біз...? -Дыбысты біз...? -1 топта қай ертегі суреті? -Хат, доп сөздерінде неше буын? -2 топ қай ертегі суреті? -3 топта ? -4 топта ? Жарайсыңдар! -Балалар, мен сіздерге жұмбақ алып келдім. ЖҰМБАҚТАР Бір мақұлық мойны жуан, тірсегі ұзын, Тікпесе де өзі етік, сақтар бізін. Тағы да іске ыңғайлы қайшысы бар, Іс тігіп көрмесе де еш қызығын( шаян) Сылдырдан қорқады, Шошынып жортады. (қоян) Таныс емес қай дыбыс бар?Я -Балалар,біз қандай топтарға бөліндік? -Дұрыс. Қазақ ертегілері. -Балалар, Алдар Көсе ертегісі нешінші топта? -Алдар Көсе ол кім? Ертегілер мынадай түрлерге бөлінеді: 1. Қиял - ғажайып; 2. Хайуанаттар туралы; 3. Шыншыл ертегі; 4. Тұрмыс - салт ертегілер. Қысқаша тоқтала кетіп, тұрмыс-салт ертегісі- байлар мен кедейлер ,байлардың оларға қиянаты жайлы, момын кедейлер де олардан ақылы асып отырғаны туралы екенін айту. Оқушыларға сабақтың мақсатын анықтату: М.: Сонымен, бүгінгі сабағымызда қандай мақсатымыз бар? -Б.: Бүгін сабақта - Я дыбысы мен әрпімен танысып , оны сөз ішінде танып оқуды үйренеміз, ұлттық кейіпкер Алдар Көсе жайлы ертегі оқимыз. Алдар Көсе жайлы әңгімені оқып, мазмұнын талқылау арқылы басты кейіпкерлерін анықтап, кейіпкерге мінездеме береміз, ертегідегі ең басты ойды анықтау керек. Я әрпі мен дыбысы видеоролик (МК;Т;Ж) Кәне барлығымыз көршімізге қарап Я...деп айтайық, айтылуына карағанда қандай дыбыс деп ойлайсыңдар?Ал дыбысталуы ше? Қандай дыбыстар естіледі? Я-[иа] Тақтада ШАЯН , ҚОЯН сөздеріне дыбыстық талдау жасату 2 оқушы қатар шығып , жұппен бағалау «Басбармақ» №1. Оқы (МК; Ж; Қ) тақтада жазылған сөздерді хормен, тізбектей, жеке оқыту. Оқу түрлерін қолдана алу білігін бағалау. (МК) Алдар көсе туралы мультфильм үзіндісін көрсету -Мультфильм сендерге ұнады ма? -Алдар Көсе қандай адам екен? -Ол қандай өлең айтады екен? №1.(МК; Ұ; Ж; Қ) «Алдар көсе мен бай баласы» мәтінмен жұмыс: 2 рет әр оқушыға мәтінді оқыту. №2. (Ұ:ҚБ). «Анықтайық» айдары . Тыңдалған мәтін мазмұны бойынша оқушының пікірін айтуға мүмкіндік жасау. Оқушылар пікірін айтып үйрену үшін мәтінді тыңдап болғаннан кейін :-Саған мәтін ұнады ма? -Неліктен? -Әсіресе саған не ұнады немесе ұнамады? -Қай сөйлемде Алдардың тапқырлығы көрінеді? Балалар- Алдарға мінездеме береді №3.Топпен жұмыс (Т) І топ -мәтін ішінен «я» әрпі кездесетін сөздерді тапқызу, дыбыстық талдаулар жасау ІІ топ – мәтінді оқып шығып , рөлмен ойнап көрсету ІІІ топ- Алдарыңдағы суреттердің ішінен Я әрпі бар суреттерді табу. «Кір жаю» стратегиясы ІV- топ Сөйлемдерді толықтырып жаз. Атыңды ........ .........., алып келейін. Алдар ............................... алдап,қулығын асырды.
№4. (Т;ҚБ) Постерде- «Адасқан сөздерді орналастыр» сөйлем құру. 1-топ .Бір күні Алдар көсе далада жаяу келе жатады 2-топ.Бай баласы түсіп ,атын берді. 3-топ. Алдар көсе ,мені алдашы деді. 4- топ.Алдауыш ала таяғым үйде қалып қойыпты. Көмекші сөздерді пайдаланып, сөйлемдер құрастырады.
1) Ауада жазу 2)Тақтаға жазу Оқушылардың Яя әрпі мен ол кездесетін сөздерді қатесіз, әрі көркем жазуын қадағалау. Оқушылардың әріптерді жазу дағдыларын қалыптастыруда бастырып жазу әдісі мен генетикалық әдісті тиімді қолдану Бас әріптер мен кіші әріптерді бір-бірімен дұрыс байланыстыру және оларды гигиеналық талаптарға сай жазу білігін бағалау. |
Интерактивті тақтада жазылған тапсырмалар .
«Ауызша » бағалау
Интербелсенді тақта
Интербелсенді тақта Я әрпі мен дыбысы видеоролик Шаян ,қоян суреттері Магнит Қызыл, көк дөңгелектер Тақтада сөздер
Смайлик арқылы бағалау Интербелсенді тақта Алдар Көсе жайлы мультфильм Оқушыларға «бағдаршам» арқылы бағалату
оқулық
Жіп ,қыстырғыштар ҚБ «Басбармақ» топтар бағалауы
Видео А3 қағазы Сөздер мен сөзтіркестері ҚБ«Бағдаршам» тәсілі арқылы топтар- өзара бағалау қима қағазға жазылған сөздер мен сөз тіркестері
Жұмыс дәптер |
|
Сабақтың соңы 2 -3мин |
Рефлексия Сабақтан не үйрендің? Оқушылар өз үйренгендерін айтады. Бүгінгі сабақ бойынша өз үйренгендеріңді смайлик таңдау арқылы бағалау Түсінбедім Сұрағым бар Түсіндім |
Тақтада смайликтер |
|
Қосымша ақпарат |
||
|
Дифференциация: Балаларға қалай көмектесесіз? Қабілетті балаларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – оқушылардың білімдерін қадағалауды қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық
байланыс |
|
Бақылау Сабақтың мақсатына жеттім бе? Оқушылар не үйренді? Ынтымақтастық атмосферасы қандай болды? Оқушылар арасындағы дифференциациялау бойынша іс-әрекеттер ұтымды болды ма? Жоспарланған уақытты ұстандым ба? Жоспардан қандай шегіністер жасадым және неліктен? |
|
|
|
Қорытынды бағалау Сабақтың ең ұтымды кезеңдері. 1: 2: Сабақты жақсартуға септігін тигізген екі сәт. 1: 2: Келесі сабақтың өткізілуіне септігін тигізетіндей осы сабақтан сынып және жеке оқушылар жайлы не білдім? |
||
|
|
|
|


Бір күні
Алдар көсе
далада жаяу
келе жатады.
Бай баласы
түсіп ,
атын берді.
Алдар көсе ,
мені алдашы деді
Алдауыш
ала таяғым
үйде
қалып қойыпты.
шағым қалдыра аласыз













