Сабақ жоспары
|
Мектеп: №6 Шұбарқұдық негізгі орта мектебі Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті. Ұлттық кейіпкер туралы не білемін? Күні: 18.02.2020ж. Сынып: 1 Мұғалімнің аты-жөні: Ербатырова Гульфайруз Пәні: сауат ашу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Я дыбысы мен әрпі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.2.9.1 әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру 1.2.9.2. дыбыстардың сөздегі қызметін түсіну(я,ю,е дыбыстары-қосарлы дыбыстар) және дұрыс оқу 1.2.1.2 оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар:
Көптеген оқушылар:
Кейбір оқушылар:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері Ойлау деңгейлері Білу және түсіну, қолдану |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Ата-баба салт-дәстүрін дәріптеу. Халық ауыз әдебиетінің ұлттық құндылықтарға толы мол мұраларын ұрпаққа насихаттау. Оқушыларды ұлттық кейіпкерлердің бойындағы ержүректілік, батылдық, тапқырлық қасиеттеріне баулу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану.Жаратылыстану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақта |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ресурстар |
Топқа бөлуге арналған суреттер, интерактивті тақта, жұмыс дәптері, қалам мен түрлі түсті қарындаш, смайлик, бейнебаян, кері байланыс парағы т.б |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Дыбыс, буын түрлерін біледі. Әріптерді ажырата біледі. Сөз, сөйлемдер, шағын мәтіндерді оқиды. Я әрпінің айтылу, жазылу ерекшеліктерімен танысады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дескриптор: Дескриптор |
Ұйымдастыру кезеңі:
Біз бақытты баламыз Ойнап, білім аламыз Сауат ашу пәнінде Оқып, жазу жазамыз. Ендеше,оқушылар, бір бірімізге күліп,көңілді кейіп көрсетіп, сәттілік тілейміз. 2. Мен не үйрендім? -Дыбыс дегеніміз не? -Әріп дегеніміз не? -Дыбыстар нешеге бөлінеді? -Дауысты дыбыстар нешеге бөлінеді? -Дауыссыз дыбыстар нешеге бөлінеді? Өткен әріптерді қайталау,сөздер жазып,буындық,дыбыстық талдау жасау. Жұппен тексеру. Өткен әріптерді еске түсіреді.Сөздер жазады. Буындық,дыбыстық талдау жасайды. 3.Оқушыларды суреттер арқылы топқа бөлу.
І топ: «Ертөстік» ІІ топ: «Түлкі мен ешкі» ІІІ топ: «Алдаркөсе» (Оқушылар ұлттық кейіпкерлердің суреттерін алу арқылы топтарға біріктіріледі) Суреттегі ұлттық кейіпкерлерді атайды.Топқа бөлінеді.Ертегі түрлерін атайды. |
Тақтайша,маркер Суреттер тізбегі Интербелсенді тақта |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Дескриптор: Сөздік жұмыс Дәптермен жұмыс Дескриптор: Сергіту сәті. «Ойлан,жұптас, бөліс» Дескриптор: |
4.Айтылым. Тосын сәт. Бүгін бізге қонаққа ұлттық кейіпкеріміз Алдаркөсе келеді. -Балалар, оның қолында қобдишасы бар екен. Қобдишада заттар бар екен.Біздер оларды атап көрейік. Тақия,қоян,пияз,қияр. Сөздердің ішінде таныс емес қандай дыбыс? Яя-баспа Яя-жазба. Я- дауысты дыбыс. Я дыбысын хормен айтқызу. Я дыбысының артикуляциясын меңгерту. -Я дыбысы й+а дыбыстарының қосындысынан тұратындығын, оның осы екі дыбыстың қосарлана айтылуынан жасалғанымен, бір әріппен ғана таңбаланатынын ұғындыру. 5.Оқылым. Сөздерді буындап, тұтастай оқу. Сөздердің мағынасын ажырату, хормен, тізбектей оқыту. аяқ аяз қоян қияр тақия таяқ саяз шаян пияз зиян 1.Сөздерді буындап дұрыс оқи алады 2. Буын санын анықтайды, сөздерді тұтас оқи алады 3.Сөздердің мағынасын түсінеді Түсініксіз сөздермен жұмыс. Саяз,шаян,зиян.Қобдишаға сөздерді есте сақтау үшін салып қою. 6.Жазылым. Көркем жазу.
Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу. Қолымызға қалам алып,я дыбысын ауада бірге жазып көрейік. - әріп бөліктерін дұрыс салады; - жазу жолының жоғарғы және төменгі сызығын сақтап жазады; - әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазады; Бала,бала балапан І топ: «Ертөстік» Буын-ұйқас Я-Я, Құстар салды... ұя. Яз-яз ащы ....Пияз. Яр-яр дәмді ...Қияр. Ян-ян қорқақ .. Қоян. ІІ топ: «Түлкі мен ешкі» Суретке әңгіме құрау,я дыбысынан келетін сөзді табу. ІІІ топ: «Алдаркөсе» Моншақ тізбегін құрастыру. Аяз, шаян. -Буын ұйқасын құрастырады. - суретке әңгіме құрай алады,я дыбысынан келетін сөзді табады. -әріптерден сөздер тізбегін
құрастырады. |
Алдаркөсе суреті, заттар, Интербелсенді тақта
Электронды оқулық Қима қағаз Слайд,қобдиша |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Бағалау |
Кері байланыс: «Қалт етпей қағып ал» ойыны
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Сабақ
жоспары
Мектеп: №6 Шұбарқұдық
негізгі орта мектебі Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі: Салт-дәстүр және
ауыз әдебиеті. Ұлттық кейіпкер туралы не
білемін?
Күні:
18.02.2020ж.
Сынып: 1 Мұғалімнің
аты-жөні: Ербатырова Гульфайруз
Пәні: сауат
ашу
Сабақтың
тақырыбы Я дыбысы мен
әрпі Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
1.2.9.1 әріпті тану, ажырату
және оны дыбыспен
сәйкестендіру
1.2.9.2. дыбыстардың сөздегі
қызметін түсіну(я,ю,е дыбыстары-қосарлы дыбыстар) және дұрыс
оқу
1.2.1.2 оқудың түрлерін
(буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу)
қолдану Сабақ
мақсаттары
Барлық
оқушылар: Я дыбысы мен әріпті таныту,
жазу, ажырату
Көптеген
оқушылар: Я дыбысының , дауысты
дыбыс,дыбыстық талдау
жасау
Кейбір
оқушылар: Сурет бойынша мәтін
құрастыру
Бағалау
критерийлері Ойлау
деңгейлері Білу және
түсіну, қолдану
әріпті таниды, ажыратады және
оны дыбыспен
сәйкестендіреді
Яя дыбыстарының қосарлы дыбыс
екенін меңгереді
буындап оқиды, буын санын
анықтайды, сөздерді тұтас
оқиды Сауатты ұқыпты жаза
біледі. Құндылықтарды
дарыту Ата-баба салт-дәстүрін
дәріптеу. Халық ауыз әдебиетінің ұлттық құндылықтарға
толы мол мұраларын ұрпаққа
насихаттау. Оқушыларды ұлттық
кейіпкерлердің бойындағы ержүректілік, батылдық, тапқырлық
қасиеттеріне баулу. Пәнаралық
байланыстар
Дүниетану.Жаратылыстану АКТ қолдану
дағдылары Интербелсенді
тақта
Ресурстар
Топқа бөлуге арналған
суреттер, интерактивті тақта, жұмыс дәптері, қалам мен түрлі түсті
қарындаш, смайлик,
бейнебаян, кері байланыс
парағы т.б Бастапқы
білім Дыбыс, буын түрлерін біледі.
Әріптерді ажырата біледі. Сөз, сөйлемдер, шағын мәтіндерді оқиды. Я
әрпінің айтылу, жазылу ерекшеліктерімен
танысады. Сабақ
барысы Сабақтың жоспарланған
кезеңдері Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет Ресурстар
Дескриптор: Дескриптор
Ұйымдастыру
кезеңі: Шаттық
шеңбер Біз бақытты
баламыз Ойнап, білім
аламыз Сауат ашу
пәнінде Оқып, жазу
жазамыз.
Ендеше,оқушылар, бір бірімізге
күліп,көңілді кейіп көрсетіп, сәттілік
тілейміз. 2. Мен не
үйрендім? -Дыбыс дегеніміз
не? -Әріп дегеніміз
не?
-Дыбыстар нешеге
бөлінеді?
-Дауысты дыбыстар нешеге
бөлінеді?
-Дауыссыз дыбыстар нешеге
бөлінеді? Өткен әріптерді қайталау,сөздер жазып,буындық,дыбыстық
талдау жасау. Жұппен тексеру.
Өткен әріптерді еске
түсіреді.Сөздер
жазады.
Буындық,дыбыстық талдау
жасайды.
3.Оқушыларды суреттер
арқылы топқа
бөлу.
І топ:
«Ертөстік»
ІІ топ: «Түлкі мен
ешкі»
ІІІ топ:
«Алдаркөсе»
(Оқушылар ұлттық
кейіпкерлердің суреттерін алу арқылы топтарға
біріктіріледі) Суреттегі ұлттық кейіпкерлерді
атайды.Топқа бөлінеді.Ертегі түрлерін
атайды.
Тақтайша,маркер
Суреттер
тізбегі Интербелсенді
тақта
Сабақтың
ортасы
Дескриптор:
Сөздік
жұмыс
Дәптермен
жұмыс
Дескриптор:
Сергіту
сәті.
«Ойлан,жұптас,
бөліс» Дескриптор:
4.Айтылым.
Тосын
сәт. Бүгін бізге қонаққа
ұлттық кейіпкеріміз Алдаркөсе
келеді.
-Балалар, оның қолында
қобдишасы бар екен. Қобдишада заттар бар екен.Біздер оларды атап
көрейік.
Тақия,қоян,пияз,қияр.
Сөздердің ішінде таныс емес
қандай дыбыс?
Яя-баспа Яя-жазба.
Я-
дауысты дыбыс.
Я
дыбысын хормен
айтқызу.
Я
дыбысының артикуляциясын
меңгерту.
-Я
дыбысы й+а дыбыстарының қосындысынан тұратындығын, оның осы екі
дыбыстың қосарлана айтылуынан
жасалғанымен, бір әріппен ғана таңбаланатынын
ұғындыру.
5.Оқылым.
Сөздерді буындап, тұтастай
оқу. Сөздердің мағынасын ажырату, хормен, тізбектей
оқыту.
аяқ аяз қоян қияр
тақия
таяқ саяз шаян пияз
зиян
1.Сөздерді буындап дұрыс оқи
алады
2.
Буын санын анықтайды, сөздерді
тұтас оқи алады
3.Сөздердің мағынасын
түсінеді
Түсініксіз сөздермен
жұмыс.
Саяз,шаян,зиян.Қобдишаға сөздерді есте сақтау
үшін салып қою.
6.Жазылым. Көркем
жазу.
Жазу жолын, жоларалық
кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп
элементтерін каллиграфиялық
талаптарға сай
жазу.
Қолымызға қалам алып,я дыбысын ауада бірге жазып
көрейік.
-
әріп бөліктерін дұрыс
салады;
-
жазу жолының жоғарғы және
төменгі сызығын сақтап жазады;
-
әріп элементтерін
каллиграфиялық талаптарға сай
жазады;
Бала,бала
балапан
І топ:
«Ертөстік»
Буын-ұйқас
Я-Я,
Құстар салды...
ұя.
Яз-яз ащы
....Пияз.
Яр-яр дәмді
...Қияр.
Ян-ян қорқақ ..
Қоян.
ІІ топ: «Түлкі мен
ешкі»
Суретке әңгіме құрау,я
дыбысынан келетін сөзді табу.
ІІІ топ:
«Алдаркөсе»
Моншақ тізбегін
құрастыру.
Аяз,
шаян.
-Буын ұйқасын
құрастырады.
-
суретке әңгіме құрай алады,я
дыбысынан келетін сөзді табады.
-әріптерден сөздер тізбегін
құрастырады.
Алдаркөсе
суреті,
заттар, Интербелсенді
тақта
Электронды
оқулық
Қима
қағаз Слайд,қобдиша
Сабақтың
соңы Бағалау
Кері
байланыс:
«Қалт етпей қағып ал»
ойыны
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||














