|
Ұзақ мерзімді сабақ жоспары 7.4. ХІХ ғасыр-ХХ ғасырдың басындағы Қазақстанның мәдениеті |
Мектеп: Айнабұлақ жалпы білім беретін негізгі мектебі Мұғалімнің аты-жөні: Н.Х. Габбасова Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ы.Алтынсарин-жаңашыл-педагог Зерттеу сұрағы:Ыбырай Алтынсариннің халық ағарту саласындағы жаңашылдығы неден байқалады? |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.3.3. Ыбырай Алтынсариннің ағарту саласына қосқан үлесін бағалау. |
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Ы.Алтынсариннің тарихи портретін ашады. Оқушылардың басым бөлігі: Ы.Алтынсариннің еңбегінің маңыздылығын талдайды. Кейбір оқушылар: Ы.Алтынсариннің ағарту саласындағы жаңашылдық қызметіне баға береді. |
|
Бағалау критерийлері |
Ы.Алтынсаринніңтарихи портретін сипаттайды. Ы.Алтынсариннің еңбегінің 1 мазмұнына талдау жасайды. Ы.Алтынсариннің ағарту саласындағы жаңашылдық қызметіне өзіндік көзқарас тұрғысынан тұжырымдайды. |
|
Тілідік мақсаттар. |
Пәнге қатысты лексика мен терминология Жаңашыл- педагог, жазушы, фольклоршы, этнограф, орыс-қазақ мектептері , қазақ балаларына арналаған интернат, тұңғыш қыздар мектебі,халық ағарту ісі,училищелер, ғылыми және әдеби қызметі,ведомоство, хрестоматия, аудармашы.Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Ы.Алтынсариннің балаларға арналған шығармаларын оқып, өз пікірін айтады (оқылым дағдысы) «Дегдар-Ыбырай Алтынсарин» туралы бейнебаян көреді, бір-бірін тыңдайды.Дегдар - Ыбырай Алтынсаринhttps://www.youtube.com/ (тыңдалым дағдысы) Сұрақтарға жауап береді, талдайды, баяндайды (айтылым дағдысы) Ы.Алтынсариннің ағарту саласындағы жаңашылдығына қосқан үлесін жазады (жазылым дағдысы) |
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» идеясының басты құндылығына сәйкес «Зайырлы қоғам және жоғарғы руханият» негізінде, өмір бойы білім алу, құрмет, ынтымақтастық, ашықтық. |
|
Пәнаралық байланыс |
5 сыныптағы Қазақ әдебиеті сабағындағы «Кел, балалар, оқылық», «Өзен» өлең жолдарымен танысады |
|
Алдыңғы білім |
ХІХ ғасырдың ІІ жартысындағы білім беру мен ағарту ісінің даму ерешеліктерін біледі. |
Сабақ барысы.
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтажоспарланған іс-әрекеті |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Сабақ соңы |
Ұйымдастыру бөлімі. Бүгінгі сабақта көңіл күй орнату үшін тренинг ұйымдастырам. «Тренинг» Оқушылар шеңбер құрып, «мен еліммен мақтанамын, себебі....» өз ойларын жалғастыра отырып қолдарыңа ақ парақта берілген өлең шумақтарын таратады. Топтарға бөлуде Ы.Алтынсариннің өлеңдерін алам. Ән шумақтары бойынша топқа бөлу. Жаңа тақырыпқа шығу. «Кинометафора» әдісі. Бүкіл сыныпқа «Дегдар-Ыбырай Алтынсарин» туралы бейнебаян көрсетіледі. «Ой толғаныс» әдісі. Мұғалім бейне баяннан кейін оқушыларға сұрақ береді. Жетелеуші сұрақтар: «От шашу» әдісі Жеке жұмыс . Ы. Алтынсариннің «Тарихи портрет» әдісі Кім? (ағартушы, мұғалім, жазушы, аудармашы, этнограф) Қандай тұлға? ( кемеңгер, ойшыл, іскер) Ол не істеді? (орыс-қазақ мектептерін ашты, қазақ балаларына арналған интернат ашты, тұңғыш қыздар мектебін ашты, орыс ағартушыларының еңбектерін зерттеді.) Дескриптор Білім алушы Ы.Алтысариннің шығу тарихын анықтайды. Қандай тұлға екенін сипаттайды. Еңбектерін талдайды «Қол шапалақтау» әдісі Мұғалімнің кері байланысы. Түзетулерді қажет болған жағдайда енгізіп отырады. «жарайсың, тамаша, керемет» мадақтау сөздерімен марапаттайды. Б/Ж Топтық жұмыс. Мәтінмен жұмыс жасап «Сәйкестендіру картасы» кестесін толтырады. Кейіннен Ы. Алтынсаринның ағарту саласындағы қызметін анықтау үшін ықшамдалған мәтін таратам. Қиындыларын кестеге жабыстырады. «Сәйкестендіру картасы» І-топ. Ы.Алтынсариннің халық ағарту саласындағы жаңашылдығын саралау үшін кестені орындайды . ІІ топ: Ы.Алтынсаринның ғылым-білім саласына қосқан үлесі;
ІІІ топ: Ы.Алтынсаринның этнография саласына қосқан үлесін анықтау Дескриптор Білім алушы Ы.Алтынсариннің халық ағарту саласына қосқан үлесін жазады Ы.Алтынсариннің ғылым-білім саласына қосқан үлесін жазады Ы.Алтынсариннің этнография саласына қосқан үлесін жазады Ы.Алтынсариннің ағарту саласына қосқан үлесінің қазіргі таңдағы маңыздылығына баға береді ҚБ «Бас бармақ» оқушылардың өзара бағалауы. Ы.Алтынсариннің халық ағарту саласындағы ролін кесе толтыру арқылы жұмыс жасайды.Қарқыны жоғары оқушылар мен қолдауды қажет ететін оқушылар бірлесіп топта көмектеседі. Ынталандыру үшін төсбелгілер мен бағалайды. Топ бір-біріне жасалған жұмыстың нәтижесіне сай алтын төсбелгі, күміс төсбелгі, қола төсбелгілерін береді. «Ақиқат» немесе «Жалған» әдісі |
Ыбырай Алтынсарин. Қазақстанның Ұлы адамдарының өмірі http://www.zzl.kz/kz/rubric/det/499/1251/ Дегдар - Ыбырай Алтынсарин https://www.youtube.com/watch?v=SFmS5FfmxZ4
|
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс орнату.Оқушылардың жаңа сабақта нені түсініп, нені түсінбегенін анықтау үшін «Рефлекция пирамидасы» қолданылады. Оқушылар тақтада пирамида суретінt спикерлер жапсырады.
Есте сақтау керек маңызды бір нәрсе жазады Сіз көбірек білгіңіз келетін екі нәрсе жазады Сіз бұрыннан білетін үш нәрсе жазады Сіз үйренген төрт нәрсе жазады |
стикер |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Ы.Алтынсарин -жаңашыл - пеадгог
Ашық сабақ Ы.Алтынсарин -жаңашыл - пеадгог
|
Ұзақ мерзімді сабақ жоспары 7.4. ХІХ ғасыр-ХХ ғасырдың басындағы Қазақстанның мәдениеті |
Мектеп: Айнабұлақ жалпы білім беретін негізгі мектебі Мұғалімнің аты-жөні: Н.Х. Габбасова Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ы.Алтынсарин-жаңашыл-педагог Зерттеу сұрағы:Ыбырай Алтынсариннің халық ағарту саласындағы жаңашылдығы неден байқалады? |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.3.3. Ыбырай Алтынсариннің ағарту саласына қосқан үлесін бағалау. |
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Ы.Алтынсариннің тарихи портретін ашады. Оқушылардың басым бөлігі: Ы.Алтынсариннің еңбегінің маңыздылығын талдайды. Кейбір оқушылар: Ы.Алтынсариннің ағарту саласындағы жаңашылдық қызметіне баға береді. |
|
Бағалау критерийлері |
Ы.Алтынсаринніңтарихи портретін сипаттайды. Ы.Алтынсариннің еңбегінің 1 мазмұнына талдау жасайды. Ы.Алтынсариннің ағарту саласындағы жаңашылдық қызметіне өзіндік көзқарас тұрғысынан тұжырымдайды. |
|
Тілідік мақсаттар. |
Пәнге қатысты лексика мен терминология Жаңашыл- педагог, жазушы, фольклоршы, этнограф, орыс-қазақ мектептері , қазақ балаларына арналаған интернат, тұңғыш қыздар мектебі,халық ағарту ісі,училищелер, ғылыми және әдеби қызметі,ведомоство, хрестоматия, аудармашы.Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Ы.Алтынсариннің балаларға арналған шығармаларын оқып, өз пікірін айтады (оқылым дағдысы) «Дегдар-Ыбырай Алтынсарин» туралы бейнебаян көреді, бір-бірін тыңдайды.Дегдар - Ыбырай Алтынсаринhttps://www.youtube.com/ (тыңдалым дағдысы) Сұрақтарға жауап береді, талдайды, баяндайды (айтылым дағдысы) Ы.Алтынсариннің ағарту саласындағы жаңашылдығына қосқан үлесін жазады (жазылым дағдысы) |
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» идеясының басты құндылығына сәйкес «Зайырлы қоғам және жоғарғы руханият» негізінде, өмір бойы білім алу, құрмет, ынтымақтастық, ашықтық. |
|
Пәнаралық байланыс |
5 сыныптағы Қазақ әдебиеті сабағындағы «Кел, балалар, оқылық», «Өзен» өлең жолдарымен танысады |
|
Алдыңғы білім |
ХІХ ғасырдың ІІ жартысындағы білім беру мен ағарту ісінің даму ерешеліктерін біледі. |
Сабақ барысы.
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтажоспарланған іс-әрекеті |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Сабақ соңы |
Ұйымдастыру бөлімі. Бүгінгі сабақта көңіл күй орнату үшін тренинг ұйымдастырам. «Тренинг» Оқушылар шеңбер құрып, «мен еліммен мақтанамын, себебі....» өз ойларын жалғастыра отырып қолдарыңа ақ парақта берілген өлең шумақтарын таратады. Топтарға бөлуде Ы.Алтынсариннің өлеңдерін алам. Ән шумақтары бойынша топқа бөлу. Жаңа тақырыпқа шығу. «Кинометафора» әдісі. Бүкіл сыныпқа «Дегдар-Ыбырай Алтынсарин» туралы бейнебаян көрсетіледі. «Ой толғаныс» әдісі. Мұғалім бейне баяннан кейін оқушыларға сұрақ береді. Жетелеуші сұрақтар: «От шашу» әдісі Жеке жұмыс . Ы. Алтынсариннің «Тарихи портрет» әдісі Кім? (ағартушы, мұғалім, жазушы, аудармашы, этнограф) Қандай тұлға? ( кемеңгер, ойшыл, іскер) Ол не істеді? (орыс-қазақ мектептерін ашты, қазақ балаларына арналған интернат ашты, тұңғыш қыздар мектебін ашты, орыс ағартушыларының еңбектерін зерттеді.) Дескриптор Білім алушы Ы.Алтысариннің шығу тарихын анықтайды. Қандай тұлға екенін сипаттайды. Еңбектерін талдайды «Қол шапалақтау» әдісі Мұғалімнің кері байланысы. Түзетулерді қажет болған жағдайда енгізіп отырады. «жарайсың, тамаша, керемет» мадақтау сөздерімен марапаттайды. Б/Ж Топтық жұмыс. Мәтінмен жұмыс жасап «Сәйкестендіру картасы» кестесін толтырады. Кейіннен Ы. Алтынсаринның ағарту саласындағы қызметін анықтау үшін ықшамдалған мәтін таратам. Қиындыларын кестеге жабыстырады. «Сәйкестендіру картасы» І-топ. Ы.Алтынсариннің халық ағарту саласындағы жаңашылдығын саралау үшін кестені орындайды . ІІ топ: Ы.Алтынсаринның ғылым-білім саласына қосқан үлесі;
ІІІ топ: Ы.Алтынсаринның этнография саласына қосқан үлесін анықтау Дескриптор Білім алушы Ы.Алтынсариннің халық ағарту саласына қосқан үлесін жазады Ы.Алтынсариннің ғылым-білім саласына қосқан үлесін жазады Ы.Алтынсариннің этнография саласына қосқан үлесін жазады Ы.Алтынсариннің ағарту саласына қосқан үлесінің қазіргі таңдағы маңыздылығына баға береді ҚБ «Бас бармақ» оқушылардың өзара бағалауы. Ы.Алтынсариннің халық ағарту саласындағы ролін кесе толтыру арқылы жұмыс жасайды.Қарқыны жоғары оқушылар мен қолдауды қажет ететін оқушылар бірлесіп топта көмектеседі. Ынталандыру үшін төсбелгілер мен бағалайды. Топ бір-біріне жасалған жұмыстың нәтижесіне сай алтын төсбелгі, күміс төсбелгі, қола төсбелгілерін береді. «Ақиқат» немесе «Жалған» әдісі |
Ыбырай Алтынсарин. Қазақстанның Ұлы адамдарының өмірі http://www.zzl.kz/kz/rubric/det/499/1251/ Дегдар - Ыбырай Алтынсарин https://www.youtube.com/watch?v=SFmS5FfmxZ4
|
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс орнату.Оқушылардың жаңа сабақта нені түсініп, нені түсінбегенін анықтау үшін «Рефлекция пирамидасы» қолданылады. Оқушылар тақтада пирамида суретінt спикерлер жапсырады.
Есте сақтау керек маңызды бір нәрсе жазады Сіз көбірек білгіңіз келетін екі нәрсе жазады Сіз бұрыннан білетін үш нәрсе жазады Сіз үйренген төрт нәрсе жазады |
стикер |
шағым қалдыра аласыз















