|
Күні: Мектебі: №43 орта мектебі Мұғалім аты-жөні: Самиева А.С. Сынып: |
||||
|
Сабақ тақырыбы |
Ыбырай Алтынсарин – ағартушы педагог. Абай Құнанбаев – қазақ жазба әдебиетінің негізін салушы. |
|||
|
Оқу мақсаты |
Қазақ әдебиеті пәнінен алған білімдерін негізге ала отырып, Ыбырай Алтынсарин мен Абай Құнанбайұлының өмір тарихымен таныстыру, халық ағарту ісі мен қазақ жазба әдебиетінің негізін салуға қосқан үлестеріне талдау жасау. |
|||
|
Сабақ мақсаты |
- Ыбырай Алтынсарин мен Абай Құнанбайұлының Ұлы ақын әрі ойшыл екенін түсінеді -ақындардың дүниеге көзқарастарын, орыс ойшылдарымен байланысын және халық ағарту ісіне қосқан үлесін саралап, тұжырымдайды. -Қазақ тарихындағы Ыбырый мен Абай шығармаларының құндылығына баға береді |
|||
|
Бағалау критерийі |
- Ыбырай мен Абайдың ағартушылық қызметтерін сипаттайды -шығармашылығы мен дүниеге көзқарастарына әсер еткен жағдайларға талдау жасайды. -Қазақ тарихындағы Ыбырый мен Абай шығармаларының құндылығына баға береді |
|||
|
Тілдік мақсаттар |
Сабақ барысында оқушылардың төмендегі көрсетілген тілдік құзыреттілігін дамытуға мүмкіндік беріледі:
|
|||
|
Құндылықтарға баулу |
|
|||
|
Пәнаралық байланыс |
-қазақ әдебиеті -дүние жүзі тарихы |
|||
|
Сабақ барысы |
||||
|
Сабақтың жоспарлаған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарлаған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 2 мин 5 мин |
Оқушылармен амандасып, назарларын сабаққа аудару. Алдыңғы білімдерін тексеру мақсатында «Ш. Уалиханов- қазақтың ұлы ғалымы» тақырыбына тест жұмысы. Оқушылар жеке жұмыс жасайды. Бірін-бірі бағалайды. |
интербелсенді тақта оқу құралдары |
||
|
Сабақтың ортасы 5 мин 9 мин 5 мин 7 мин 5 мин |
Жаңа сабақ «Ассоциация» әдісі арқылы сабақтың тақырыбын ашу. Интербелсенді тақтада Абай мен Ыбырайдың суреттері беріледі, суретке қарап оқушылар дәптерлеріне 5 сөз тіркесін немесе теңеу жазады. Мәтінмен жұмыс. Мәтінді түсіну мақсатында «Инсерт» әдісін қолдану. «ü» – білдім «+» – мен үшін жаңа «–» – басқаша ойлау шы едім Мұғалімнің түсіндірмесі. «Ақылды үштік» әдісі Тапсырма Оқушыларды үштен бөліп, 1-і мәтінді баяндайды, 2-сі мәтінге байланысты сұрақ қояды, 3-сі сұраққа жауап береді. Топтарға тақырыпқа байланысты әр түрлі мәтін беріледі. « Өнер- білім бар жұрттар» мен «Ғылым таппай мақтанба» өлеңдерін салыстыру. Сабақты қорытындылау мақсатында «Синквейн» әдісін қолдану. 1 жол – зат есім
(синквейн тақырыбы)
Үйге тапсырма : Мәтінді оқу. Абайдың бір қара сөзіне талдау жасау. Ыбырай Алтынсарин шығармашылығы туралы қосымша мәліметтер оқу. |
слайд мәтінмен жұмыс дәптермен жұмыс дәптермен жұмыс |
||
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Кері байланыс Өзін- өзі бағалау.
|
бағалау парақтары, стикер |
||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау –Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Бағалау парақшасы, Кері байланыс «Өзін-өзі бағалау» |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасы |
||
|
Рефлексия |
|
|
||
№ 43 орта мектебінің 2 негізгі деңгей мұғалімі Самиева Айгүлдің 2017-2018 оқу жылында атқарған жұмысының есебі
Оқу жылының басында әріптестеріме қолдау көрсету мақсатында атқаратын жұмыс жоспарымды бекіттім. Жұмыс жоспарымның тақырыбы: «Оқу мен оқыту үдерісіне инновациялық технология тәсілдерін қолдана отырып, мұғалімнің кәсіби деңгейін көтеру». Маған бекітілген тарих және өзін-өзі тану бірлестігі мұғалімдерімен оқыту мен оқу процесінің деңгейін арттыру мақсатында біршама іс- шаралар атқарылды. Атап айтсақ қараша айында бірлестікте «Өз бетімен білім алуды қалыптастыруда топтық жұмыстың ролі», қаңтар айында «Оқу үрдісін реттеудегі қалыптастырушы бағалау мен шарттар» тақырыбында коучингтер өткізілді. Тәлім алушы Мамбетова Гулзаттың сабақтарына қатысып, бірлесе ,ақылдаса отырып тізбектелген сабақ жоспарларын құрып, әріптесіме кәсіби қолдау көрсеттім.
Оқу жылының басында сабақ беретін 7-8 сынптарыма ұзақ мерзімді жоспарды негізге ала отырып орта мерзімді жоспар құрастырдым. Өзім жүргізген тәжірибемнен айтарым, оқу мен оқытуда жаңа әдіс-тәсілдерді қолдана отырып өткізген сабақтың оқушыға берері мол, нәтижесі өте жоғары. Себебі оқушылардың барлығы дерлік сабаққа қатысады, өздерінің ойын еркін айтады, бірін-бірі тыңдайды, салыстырады, сол сабақтан өзінше бір түйін жасап, өз бетінше білім алады. Ал тәрбиелік жағына келер болсақ, оқушылар ұйымшылдыққа, тез шешім тауып, тығырықтан шығуға, өзіне баға беруге ұмтылады, үйренеді.
2017-2018 оқу жылында Қазақстан Республикасының Тәуелсіздік күніне арналған «Қазақстан –Менің Отаным» интернет байқауында 7сынып оқушысы Жартыбек Дарина ІІІ орынды, Анарбек Асемай І орынды иеленді. Жетекшісі Самиева Айгүл дипломмен марапатталды. 2017-2018 оқу жылында жалпы білім беретін пәндер бойынша оқушылардың республикалық ғылыми жобалар конкурсының І кезеңінде 10 сынып оқушысы Апсейт Аружан «Көне түркілердің рухани мәдениеті» тақырыбында, Амантай Мөлдір «Ұлттық ойын асықтың бала тәрбиесіндегі рөлі» тақырыбында қатысып терең білім көрсеткені үшін алғыс хатпен марапатталды.
2017-2018 оқу жылының қаңтар, ақпан айларында 8 «А» сыныбымен
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Ыбырай Алтынсарин - ағартушы педагог" 8 сынып
Ашық сабақ "Ыбырай Алтынсарин - ағартушы педагог" 8 сынып
|
Күні: Мектебі: №43 орта мектебі Мұғалім аты-жөні: Самиева А.С. Сынып: |
||||
|
Сабақ тақырыбы |
Ыбырай Алтынсарин – ағартушы педагог. Абай Құнанбаев – қазақ жазба әдебиетінің негізін салушы. |
|||
|
Оқу мақсаты |
Қазақ әдебиеті пәнінен алған білімдерін негізге ала отырып, Ыбырай Алтынсарин мен Абай Құнанбайұлының өмір тарихымен таныстыру, халық ағарту ісі мен қазақ жазба әдебиетінің негізін салуға қосқан үлестеріне талдау жасау. |
|||
|
Сабақ мақсаты |
- Ыбырай Алтынсарин мен Абай Құнанбайұлының Ұлы ақын әрі ойшыл екенін түсінеді -ақындардың дүниеге көзқарастарын, орыс ойшылдарымен байланысын және халық ағарту ісіне қосқан үлесін саралап, тұжырымдайды. -Қазақ тарихындағы Ыбырый мен Абай шығармаларының құндылығына баға береді |
|||
|
Бағалау критерийі |
- Ыбырай мен Абайдың ағартушылық қызметтерін сипаттайды -шығармашылығы мен дүниеге көзқарастарына әсер еткен жағдайларға талдау жасайды. -Қазақ тарихындағы Ыбырый мен Абай шығармаларының құндылығына баға береді |
|||
|
Тілдік мақсаттар |
Сабақ барысында оқушылардың төмендегі көрсетілген тілдік құзыреттілігін дамытуға мүмкіндік беріледі:
|
|||
|
Құндылықтарға баулу |
|
|||
|
Пәнаралық байланыс |
-қазақ әдебиеті -дүние жүзі тарихы |
|||
|
Сабақ барысы |
||||
|
Сабақтың жоспарлаған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарлаған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 2 мин 5 мин |
Оқушылармен амандасып, назарларын сабаққа аудару. Алдыңғы білімдерін тексеру мақсатында «Ш. Уалиханов- қазақтың ұлы ғалымы» тақырыбына тест жұмысы. Оқушылар жеке жұмыс жасайды. Бірін-бірі бағалайды. |
интербелсенді тақта оқу құралдары |
||
|
Сабақтың ортасы 5 мин 9 мин 5 мин 7 мин 5 мин |
Жаңа сабақ «Ассоциация» әдісі арқылы сабақтың тақырыбын ашу. Интербелсенді тақтада Абай мен Ыбырайдың суреттері беріледі, суретке қарап оқушылар дәптерлеріне 5 сөз тіркесін немесе теңеу жазады. Мәтінмен жұмыс. Мәтінді түсіну мақсатында «Инсерт» әдісін қолдану. «ü» – білдім «+» – мен үшін жаңа «–» – басқаша ойлау шы едім Мұғалімнің түсіндірмесі. «Ақылды үштік» әдісі Тапсырма Оқушыларды үштен бөліп, 1-і мәтінді баяндайды, 2-сі мәтінге байланысты сұрақ қояды, 3-сі сұраққа жауап береді. Топтарға тақырыпқа байланысты әр түрлі мәтін беріледі. « Өнер- білім бар жұрттар» мен «Ғылым таппай мақтанба» өлеңдерін салыстыру. Сабақты қорытындылау мақсатында «Синквейн» әдісін қолдану. 1 жол – зат есім
(синквейн тақырыбы)
Үйге тапсырма : Мәтінді оқу. Абайдың бір қара сөзіне талдау жасау. Ыбырай Алтынсарин шығармашылығы туралы қосымша мәліметтер оқу. |
слайд мәтінмен жұмыс дәптермен жұмыс дәптермен жұмыс |
||
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Кері байланыс Өзін- өзі бағалау.
|
бағалау парақтары, стикер |
||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау –Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Бағалау парақшасы, Кері байланыс «Өзін-өзі бағалау» |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасы |
||
|
Рефлексия |
|
|
||
№ 43 орта мектебінің 2 негізгі деңгей мұғалімі Самиева Айгүлдің 2017-2018 оқу жылында атқарған жұмысының есебі
Оқу жылының басында әріптестеріме қолдау көрсету мақсатында атқаратын жұмыс жоспарымды бекіттім. Жұмыс жоспарымның тақырыбы: «Оқу мен оқыту үдерісіне инновациялық технология тәсілдерін қолдана отырып, мұғалімнің кәсіби деңгейін көтеру». Маған бекітілген тарих және өзін-өзі тану бірлестігі мұғалімдерімен оқыту мен оқу процесінің деңгейін арттыру мақсатында біршама іс- шаралар атқарылды. Атап айтсақ қараша айында бірлестікте «Өз бетімен білім алуды қалыптастыруда топтық жұмыстың ролі», қаңтар айында «Оқу үрдісін реттеудегі қалыптастырушы бағалау мен шарттар» тақырыбында коучингтер өткізілді. Тәлім алушы Мамбетова Гулзаттың сабақтарына қатысып, бірлесе ,ақылдаса отырып тізбектелген сабақ жоспарларын құрып, әріптесіме кәсіби қолдау көрсеттім.
Оқу жылының басында сабақ беретін 7-8 сынптарыма ұзақ мерзімді жоспарды негізге ала отырып орта мерзімді жоспар құрастырдым. Өзім жүргізген тәжірибемнен айтарым, оқу мен оқытуда жаңа әдіс-тәсілдерді қолдана отырып өткізген сабақтың оқушыға берері мол, нәтижесі өте жоғары. Себебі оқушылардың барлығы дерлік сабаққа қатысады, өздерінің ойын еркін айтады, бірін-бірі тыңдайды, салыстырады, сол сабақтан өзінше бір түйін жасап, өз бетінше білім алады. Ал тәрбиелік жағына келер болсақ, оқушылар ұйымшылдыққа, тез шешім тауып, тығырықтан шығуға, өзіне баға беруге ұмтылады, үйренеді.
2017-2018 оқу жылында Қазақстан Республикасының Тәуелсіздік күніне арналған «Қазақстан –Менің Отаным» интернет байқауында 7сынып оқушысы Жартыбек Дарина ІІІ орынды, Анарбек Асемай І орынды иеленді. Жетекшісі Самиева Айгүл дипломмен марапатталды. 2017-2018 оқу жылында жалпы білім беретін пәндер бойынша оқушылардың республикалық ғылыми жобалар конкурсының І кезеңінде 10 сынып оқушысы Апсейт Аружан «Көне түркілердің рухани мәдениеті» тақырыбында, Амантай Мөлдір «Ұлттық ойын асықтың бала тәрбиесіндегі рөлі» тақырыбында қатысып терең білім көрсеткені үшін алғыс хатпен марапатталды.
2017-2018 оқу жылының қаңтар, ақпан айларында 8 «А» сыныбымен
шағым қалдыра аласыз













