Қысқамерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: «Атымтай Жомарт» әңгімесі. Жомарттық пен сараңдық №10-сабақ.
|
Бөлім: |
2-бөлім. Тәрбиенің қайнар бұлағы. |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Қонарова Б.К |
|
Күні: |
07.12.2023 |
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: 22 Қатыспағандар саны:21 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Атымтай Жомарт» әңгімесі. Жомарттық пен сараңдық |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.2.1.1-әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама- қарсы суреттеулерді табу. |
|
Сабақтың мақсаты: |
-әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама- қарсы суреттеулерді табады. |
|
Ойлау дағдысының деңгейі |
Жинақтау, бағалау |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 3 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып реттілігін қадағалау. 2.Топта жұмыс жасау ережені еске түсіру. 3.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда шаттық шеңбері жүзеге асырылады. 4.Оқушылар «Хан қызы» әдісі арқылы топтасады. |
Шеңбер бойынмен тұрған оқушыларға тапсырма:Бір-бірімізді тыңдаймыз десек 1 рет қол шапалақтаймыз! Ұйымшыл боламыз десек 2 рет. Белсенділік танытамыз десек 3 рет шапалақтаймыз! 3.Оқушылар «Хан қызы» әдісі арқылы топтасады. |
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі. |
|
|||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе
|
«Миға шабуыл» әдісі. 1. "Мен қандаймын?" әдісі (оқушылар өздерінің бойларындағы жағымды, жағымсыз бір - бір қасиетін айтып шығады. мысалы: мырзамын, сараңмын, қызғаншақпын, ақылдымын т.с.с) 2.Үй тапсырмасын сұрау. "Ашық микрофон" Салыстыра суреттеу дегенді қалай түсінесіңдер? Қарама-қарсы суреттеулер қандай суреттеулер? Ы.Алтынсариннің "Атымтай жомарт " әңгімесінде осындай суреттеулер бар ма? Қай тұсынан аңғардыңдар? Дәлелді пікір айт! Жомарттық пен сараңдықтың айырмашылығы қандай? Салыстыра суреттеу дегеніміз- ұқсату арқылы адамның ішкі және сыртқы әрекеттерін байланыстыруға мүмкіндік беретіндіктен, заттар мен құбылыстарды салыстыра суреттеу. Қарама-қарсы суреттеу дегеніміз - антонимдес суреттеулер. Оқушылар ойын білгеннен кейін, теориялық түсінік беріп, сабақ мақсатымен таныстыру. |
Арнайы плакатқа өзінің 1 жағымды, 1 жағымсыз қасиетін жазады
Сұрақтарға ауызша жауап береді |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады. |
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
|||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 26 мин. |
1-тапсырма «Автормен сұхбат» әдісі. Қазіргі күні жомарт адамдар мен сараң адамдар бар ма? Қазіргі қоғамда Атымтай Жомарт кездесе ме? Қазіргі заманның Атымтай Жомарты қандай деп ойлайсыз? |
Жеке жұмыс. -Экранда көрсетілген автордың сұрағына жауап береді |
Дескриптор: Жалпы - 1 балл. -автордың сұрағына жауап береді і |
|
|||||||||
|
Жұптық жұмыс
|
2-тапсырма.»Ойлан, зерделе, салыстыр» әдісі.Топтық жұмыс. І топ- «Жомарт» тобы. «Жылқы сұлбасы» әдісі арқылы кейіпкер бейнесін ашады. ІІ топ- «Мырза» тобы. Жомарттық және сараңдық сөзінің мағынасын анықтап, осы сөздер қатысқан мақал-мәтел тауып, кестені толтырыңыз.
ІІ топ- «Қайрымды» тобы.Нақыл сөздерді оқып, мазмұнын айтады. Жомарт ер білім жолын жете білер, Мал беріп, атақ алып өте білер. Жарылқап кем-кетікті білімменен, Жақсы атпен дүниеден өте білер. (А.Йүгінеки) Жазылмас сараң – ауру емдегенде, Қарысар қолы тастай «бер» дегенде, Көзінің сұғы тоймай тіміскілеп, Болады малдың құлы ерлегенде. (А.Йүгінеки) Ашкөз адам өлгенде тояды: Дүниеқор жияр байлық, мал-жайды, Қартайса да сол әдеті қалмайды. Қояды тек ашкөздігін сол кезде – Қашан оны қара жері жалмайды. (А.Йүгінеки) Сараңның өзі тойса да, көзі тоймайды. (Мақал-мәтел) 3- тапсырма «Постер» әдісі Әдеби шығармадағы Атымтай Жомарттың айтқан пікірлерін оқи отырып, өзіндік жеке пікірлеріңді дәлел келтіре отырып, тұжырым жасаңдар. Жұмыстың нәтижесін постер қорғайды. І топ- «Жомарт» тобы . -Неліктен Атымтай Жомарт дәулетті бола тұра, шөп тасып,еңбек қылды? Себебін түсіндіріңіз. ІІ топ- «Мырза» тобы. -Жомартыққа қарама-қарсы қасиетті қай кейіпкердің сөзінен байқадыңдар? Дәлел келтіріңіз. ІІІ топ- «Қайырымды» тобы. - Атымтай Жомарттың пікірінен қарама-қарсы суреттеулерді табыңыз, анализ жасаңыз. |
Берілген сөздің мағынасын түсіндіре отырып, осы сөз кездесетін мақал-мәтелді дәптерлеріңе жазыңдар. |
Дескриптор: 1 «Жомарттық» сөзінің мағынасын ашады.«Сараңдық» сөзінің мағынасын ашады. 3. Мақал-мәтелді тауып жазады. 4. Кестені толтырады.
Дескриптор: Әдеби шығармадағы Атымтай Жомарттың екі пікірін салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді, жомарттық пен сараңдықты мәтіннен табады. |
Оқулық Жұмыс дәптерлері. |
|||||||||
|
|
|
|
|
||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин.
|
«Белгі» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын жаздырады, рефлексиясын тыңдайды. Мақсаты:Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі:Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді.
|
Жеке жұмыс: Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп жазады. Бір ауыз сөздеріне сабақты бағалайтын келесі сөздерді айтуға болады ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым, жасай аламын. т.б. |
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. Сонымен қатар, оқушыларды ынталандыру үшін «Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды.
|
|
Тексерілді: Алекеева Г.Д
«М.Горький атындағы №1 мектеп- гимназия» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Әдеби- сазды кеш
Тақырыбы: Қа
5 «А» сынып
Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі: Қонарова Б.К
2023- 2024 оқу жылы
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Ыбырай Алтынсарин "Атымтай Жомарт" әңгімесі
Ашық сабақ Ыбырай Алтынсарин "Атымтай Жомарт" әңгімесі
Қысқамерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: «Атымтай Жомарт» әңгімесі. Жомарттық пен сараңдық №10-сабақ.
|
Бөлім: |
2-бөлім. Тәрбиенің қайнар бұлағы. |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Қонарова Б.К |
|
Күні: |
07.12.2023 |
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: 22 Қатыспағандар саны:21 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Атымтай Жомарт» әңгімесі. Жомарттық пен сараңдық |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.2.1.1-әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама- қарсы суреттеулерді табу. |
|
Сабақтың мақсаты: |
-әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама- қарсы суреттеулерді табады. |
|
Ойлау дағдысының деңгейі |
Жинақтау, бағалау |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 3 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып реттілігін қадағалау. 2.Топта жұмыс жасау ережені еске түсіру. 3.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда шаттық шеңбері жүзеге асырылады. 4.Оқушылар «Хан қызы» әдісі арқылы топтасады. |
Шеңбер бойынмен тұрған оқушыларға тапсырма:Бір-бірімізді тыңдаймыз десек 1 рет қол шапалақтаймыз! Ұйымшыл боламыз десек 2 рет. Белсенділік танытамыз десек 3 рет шапалақтаймыз! 3.Оқушылар «Хан қызы» әдісі арқылы топтасады. |
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі. |
|
|||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе
|
«Миға шабуыл» әдісі. 1. "Мен қандаймын?" әдісі (оқушылар өздерінің бойларындағы жағымды, жағымсыз бір - бір қасиетін айтып шығады. мысалы: мырзамын, сараңмын, қызғаншақпын, ақылдымын т.с.с) 2.Үй тапсырмасын сұрау. "Ашық микрофон" Салыстыра суреттеу дегенді қалай түсінесіңдер? Қарама-қарсы суреттеулер қандай суреттеулер? Ы.Алтынсариннің "Атымтай жомарт " әңгімесінде осындай суреттеулер бар ма? Қай тұсынан аңғардыңдар? Дәлелді пікір айт! Жомарттық пен сараңдықтың айырмашылығы қандай? Салыстыра суреттеу дегеніміз- ұқсату арқылы адамның ішкі және сыртқы әрекеттерін байланыстыруға мүмкіндік беретіндіктен, заттар мен құбылыстарды салыстыра суреттеу. Қарама-қарсы суреттеу дегеніміз - антонимдес суреттеулер. Оқушылар ойын білгеннен кейін, теориялық түсінік беріп, сабақ мақсатымен таныстыру. |
Арнайы плакатқа өзінің 1 жағымды, 1 жағымсыз қасиетін жазады
Сұрақтарға ауызша жауап береді |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады. |
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
|||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 26 мин. |
1-тапсырма «Автормен сұхбат» әдісі. Қазіргі күні жомарт адамдар мен сараң адамдар бар ма? Қазіргі қоғамда Атымтай Жомарт кездесе ме? Қазіргі заманның Атымтай Жомарты қандай деп ойлайсыз? |
Жеке жұмыс. -Экранда көрсетілген автордың сұрағына жауап береді |
Дескриптор: Жалпы - 1 балл. -автордың сұрағына жауап береді і |
|
|||||||||
|
Жұптық жұмыс
|
2-тапсырма.»Ойлан, зерделе, салыстыр» әдісі.Топтық жұмыс. І топ- «Жомарт» тобы. «Жылқы сұлбасы» әдісі арқылы кейіпкер бейнесін ашады. ІІ топ- «Мырза» тобы. Жомарттық және сараңдық сөзінің мағынасын анықтап, осы сөздер қатысқан мақал-мәтел тауып, кестені толтырыңыз.
ІІ топ- «Қайрымды» тобы.Нақыл сөздерді оқып, мазмұнын айтады. Жомарт ер білім жолын жете білер, Мал беріп, атақ алып өте білер. Жарылқап кем-кетікті білімменен, Жақсы атпен дүниеден өте білер. (А.Йүгінеки) Жазылмас сараң – ауру емдегенде, Қарысар қолы тастай «бер» дегенде, Көзінің сұғы тоймай тіміскілеп, Болады малдың құлы ерлегенде. (А.Йүгінеки) Ашкөз адам өлгенде тояды: Дүниеқор жияр байлық, мал-жайды, Қартайса да сол әдеті қалмайды. Қояды тек ашкөздігін сол кезде – Қашан оны қара жері жалмайды. (А.Йүгінеки) Сараңның өзі тойса да, көзі тоймайды. (Мақал-мәтел) 3- тапсырма «Постер» әдісі Әдеби шығармадағы Атымтай Жомарттың айтқан пікірлерін оқи отырып, өзіндік жеке пікірлеріңді дәлел келтіре отырып, тұжырым жасаңдар. Жұмыстың нәтижесін постер қорғайды. І топ- «Жомарт» тобы . -Неліктен Атымтай Жомарт дәулетті бола тұра, шөп тасып,еңбек қылды? Себебін түсіндіріңіз. ІІ топ- «Мырза» тобы. -Жомартыққа қарама-қарсы қасиетті қай кейіпкердің сөзінен байқадыңдар? Дәлел келтіріңіз. ІІІ топ- «Қайырымды» тобы. - Атымтай Жомарттың пікірінен қарама-қарсы суреттеулерді табыңыз, анализ жасаңыз. |
Берілген сөздің мағынасын түсіндіре отырып, осы сөз кездесетін мақал-мәтелді дәптерлеріңе жазыңдар. |
Дескриптор: 1 «Жомарттық» сөзінің мағынасын ашады.«Сараңдық» сөзінің мағынасын ашады. 3. Мақал-мәтелді тауып жазады. 4. Кестені толтырады.
Дескриптор: Әдеби шығармадағы Атымтай Жомарттың екі пікірін салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді, жомарттық пен сараңдықты мәтіннен табады. |
Оқулық Жұмыс дәптерлері. |
|||||||||
|
|
|
|
|
||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин.
|
«Белгі» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын жаздырады, рефлексиясын тыңдайды. Мақсаты:Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі:Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді.
|
Жеке жұмыс: Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп жазады. Бір ауыз сөздеріне сабақты бағалайтын келесі сөздерді айтуға болады ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым, жасай аламын. т.б. |
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. Сонымен қатар, оқушыларды ынталандыру үшін «Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды.
|
|
Тексерілді: Алекеева Г.Д
«М.Горький атындағы №1 мектеп- гимназия» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Әдеби- сазды кеш
Тақырыбы: Қа
5 «А» сынып
Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі: Қонарова Б.К
2023- 2024 оқу жылы
шағым қалдыра аласыз

















