Күні : Пәні: қазақ әдебиеті Сыныбы: 5
|
Сабақ тақырыбы: |
Ы.Алтынсарин «Дүние қалай етсең табылады?» әңгімесі |
|||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: Әңгімені оқиға желісімен мазмұндай алады, көтерілген мәселені анықтайды, топтық жұмысқа қатысады. |
|||
|
Көбі: Әңгімеде кездескен әдеби-теориялық ұғымдарды тауып,түсініксіз сөздердің мағынасын аша алады. |
||||
|
Кейбірі: Әңгімедегі негізгі ойды өмірмен байланыстырып, автордың ойынан қорытынды шығара алады. |
||||
|
Күтілетін нәтижелер |
Әңгіменің мазмұнын ұғады, еңбектің шығармашылық қабілетін байқатады. |
|||
|
Сабақтың түрі |
Аралас сабақ |
|||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиет, тарих, қазақ тілі, бүгінгі өмір |
|||
|
Қажетті құрал-жабдықтар |
Түрлі түсті қарындаштар мен фломастерлер, плакат |
|||
|
Оқыту әдістері |
Әңгімелеу, түсіндіру, сұрақ-жауап, «Жүректен жүрекке» тренингі, атегиясы, |
|||
|
Дереккөздері |
Интерактивті тақта, слайдтар, әдістемелік құрал, оқулық, Алтынсарин портреті, парақшалар |
|||
|
Тапсырмалар |
||||
|
Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс-әрекеті |
||||
|
Тапсырма |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
||
|
Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу |
«Қоңыр күздің шашуы» ойыны. |
Оқушылар бір-біріне тілек айтады |
||
|
Өткен сабақты тексеру |
Сұрақтар: 1.Ы.Алтынсарин туралы не білеміз? 2. «Өзен» өлеңін жатқа айту. |
Сұраққа жауап береді, өлеңді жатқа айтады. |
||
|
1. Қызығушылықты ояту |
«Ой шақыру» әдісімен сұрақтар қоямын. -Еңбек дегеніміз не? -Еңбек етуге ерінген адам қандай болады? -Еңбек етсең, бай боласың дегенді қалай түсінесіңдер? |
Өз ойларын айтады. |
||
|
ІІ Мағынаны тану |
1. Білу. Түсіну. Топтық жұмыс. Әңгіме бөлімдерін оқытқызамын І топ. 1-бөлім ІІ топ. 2-бөлім ІІІ топ. 3-бөлім |
Әр топ берілген бөліммен танысып, талдау жасайды, қорғайды |
||
|
|
2. Сөздікпен жұмыс Франк-Француз елінің ақшасы Әйдік-үлкен, еңселі Реуішті-сияқты, тәрізді Купец -саудагер Приказчик-бұйырған тапсырманы орындайтын дүкен ішіндегі жұмысшылар |
Сөздікпен танысып, дәптерлеріне жазады |
||
|
|
Талқылау сұрақтары: І топқа 1. Қайыршы Антонға бейтаныс кісінің ақылы қалай әсер етті? тіленшілік қылып тұрса не
істер едің? 1. Антон қандай қорытынды шығарды? армандайсың? ІІІ топқа 1. Бұл әңгіменің басты тақырыбы не жайында баяндалған? 2. Еңбекқорлық пен жалқаулық туралы өз ойың, бүгінгі әңгімемен байланыстыр. |
Топ болып сұрақтарға жауап береді. |
||
|
|
Б) Жазылым. «Байлықтың көзі еңбекте» тақырыбында ойтолғау жазуды тапсырамын. |
Жазылым. Берілген тақырып бойынша шығармашылық жұмыс жазады. |
||
|
|
«Синкуэйн» әдісі 1. Зат есім. Антон байыды. 4. Сөйлем. Қиындықты жеңу – ерлік іс. 5. Синоним. Кәсіпкер |
Басты кейіпкерге сипаттама береді. |
||
|
Қорытынды |
Кері байланыс: бүгінгі сабақта не үйренгені,не үйренгісі келетіні жайында стикерге жазып,тақтаға іледі. |
Бүгінгі сабақтан алған білімдерін ортаға салады. |
||
|
ІІІ Бағалау |
Оқушылардың бірін-бірі, өзін-өзі, топты бағалауы бойынша қорытынды бағаны өзім қоямын. |
Бірін-бірін, өзін-өзі , топты бағалайды. |
||
|
ІV Үйге тапсырма |
Ы.Алтынсарин «Дүние қалай етсең табылады?» әңгімесін оқуға беремін. |
Әңгімені оқиды. |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Ыбырай Алтынсарин "Дүние қалай етсең табылады?" 5 сынып
Күні : Пәні: қазақ әдебиеті Сыныбы: 5
|
Сабақ тақырыбы: |
Ы.Алтынсарин «Дүние қалай етсең табылады?» әңгімесі |
|||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: Әңгімені оқиға желісімен мазмұндай алады, көтерілген мәселені анықтайды, топтық жұмысқа қатысады. |
|||
|
Көбі: Әңгімеде кездескен әдеби-теориялық ұғымдарды тауып,түсініксіз сөздердің мағынасын аша алады. |
||||
|
Кейбірі: Әңгімедегі негізгі ойды өмірмен байланыстырып, автордың ойынан қорытынды шығара алады. |
||||
|
Күтілетін нәтижелер |
Әңгіменің мазмұнын ұғады, еңбектің шығармашылық қабілетін байқатады. |
|||
|
Сабақтың түрі |
Аралас сабақ |
|||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиет, тарих, қазақ тілі, бүгінгі өмір |
|||
|
Қажетті құрал-жабдықтар |
Түрлі түсті қарындаштар мен фломастерлер, плакат |
|||
|
Оқыту әдістері |
Әңгімелеу, түсіндіру, сұрақ-жауап, «Жүректен жүрекке» тренингі, атегиясы, |
|||
|
Дереккөздері |
Интерактивті тақта, слайдтар, әдістемелік құрал, оқулық, Алтынсарин портреті, парақшалар |
|||
|
Тапсырмалар |
||||
|
Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс-әрекеті |
||||
|
Тапсырма |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
||
|
Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу |
«Қоңыр күздің шашуы» ойыны. |
Оқушылар бір-біріне тілек айтады |
||
|
Өткен сабақты тексеру |
Сұрақтар: 1.Ы.Алтынсарин туралы не білеміз? 2. «Өзен» өлеңін жатқа айту. |
Сұраққа жауап береді, өлеңді жатқа айтады. |
||
|
1. Қызығушылықты ояту |
«Ой шақыру» әдісімен сұрақтар қоямын. -Еңбек дегеніміз не? -Еңбек етуге ерінген адам қандай болады? -Еңбек етсең, бай боласың дегенді қалай түсінесіңдер? |
Өз ойларын айтады. |
||
|
ІІ Мағынаны тану |
1. Білу. Түсіну. Топтық жұмыс. Әңгіме бөлімдерін оқытқызамын І топ. 1-бөлім ІІ топ. 2-бөлім ІІІ топ. 3-бөлім |
Әр топ берілген бөліммен танысып, талдау жасайды, қорғайды |
||
|
|
2. Сөздікпен жұмыс Франк-Француз елінің ақшасы Әйдік-үлкен, еңселі Реуішті-сияқты, тәрізді Купец -саудагер Приказчик-бұйырған тапсырманы орындайтын дүкен ішіндегі жұмысшылар |
Сөздікпен танысып, дәптерлеріне жазады |
||
|
|
Талқылау сұрақтары: І топқа 1. Қайыршы Антонға бейтаныс кісінің ақылы қалай әсер етті? тіленшілік қылып тұрса не
істер едің? 1. Антон қандай қорытынды шығарды? армандайсың? ІІІ топқа 1. Бұл әңгіменің басты тақырыбы не жайында баяндалған? 2. Еңбекқорлық пен жалқаулық туралы өз ойың, бүгінгі әңгімемен байланыстыр. |
Топ болып сұрақтарға жауап береді. |
||
|
|
Б) Жазылым. «Байлықтың көзі еңбекте» тақырыбында ойтолғау жазуды тапсырамын. |
Жазылым. Берілген тақырып бойынша шығармашылық жұмыс жазады. |
||
|
|
«Синкуэйн» әдісі 1. Зат есім. Антон байыды. 4. Сөйлем. Қиындықты жеңу – ерлік іс. 5. Синоним. Кәсіпкер |
Басты кейіпкерге сипаттама береді. |
||
|
Қорытынды |
Кері байланыс: бүгінгі сабақта не үйренгені,не үйренгісі келетіні жайында стикерге жазып,тақтаға іледі. |
Бүгінгі сабақтан алған білімдерін ортаға салады. |
||
|
ІІІ Бағалау |
Оқушылардың бірін-бірі, өзін-өзі, топты бағалауы бойынша қорытынды бағаны өзім қоямын. |
Бірін-бірін, өзін-өзі , топты бағалайды. |
||
|
ІV Үйге тапсырма |
Ы.Алтынсарин «Дүние қалай етсең табылады?» әңгімесін оқуға беремін. |
Әңгімені оқиды. |
||
шағым қалдыра аласыз


