Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім |
«Толғауы тоқсан қызыл тіл» |
Пән:қазақ әдебиеті |
|
Сабақ тақырыбы |
«Зар заман» толғауы – дәуір шындығы |
|
|
САБАҚ № 2 |
Мектеп: «Үлкен Дихан орта мектебі мектепке дейінгі шағын орталығымен» коммуналдық мемлекеттік мекемесі |
|
|
Күні: |
Мұғалімнің есімі: Абдукалыков Меиржан Алигазиевич |
|
|
СЫНЫП 7 Казақ әдебиеті |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Оқу мақсаттары |
(А/И) 7.4. Шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып эссе жазу |
|
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар:Шығармадағы оқиға желісін біледі |
|
|
|
Оқушылардың басым бөлігі: Шығармадан үзінділерді жатқа айтады |
|
|
|
Кейбір оқушылар: Шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып эссе жазады |
|
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар шығармадағы авторбейнесін анықтайды |
|
|
|
|
|
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: орыс – бүркіт, біз- түлкі, заманақыр, заман, жамандық т.б -зар заман, тар заман, азулы, азусыз, хал кету, пара алу, тәубеден жаңылу т.б. |
||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Ш Қанайұлының өлеңінде көтерілген қоғамдық-әлеуметтік мәселелер туралы ой бөліседі Жауаптарын өлең жолдарымен салыстырады |
||
|
Талқылауға арналған тармақтар |
||
|
Ш.Қанайұлы қазақтың бойындағы адами қасиеттердің айни бастағанын, ұлттық тұрпаты мен елдік сипатының бұзылғанын қай жолдардан көрсетеді |
||
|
|
Жазылым бойынша ұсыныстар:Шортанбай Қанайұлының «Зар заман» өлеңіндегі заманның зарлығы мен тарлығының белгілерін дәлелдер арқылы талдап жазыңыз. |
|
|
Бағалау критерийлері |
Көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін анықтайды «Зар заман» толғауынан үзінді жаттайды |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік, құрмет,ұлттық тәрбие, ынтымақтастық. |
|
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, қазақ тілі |
|
|
Алдыңғы оқу |
Ш.Қанайұлының өмірі мен шығармашылығы.Зар заман, зар заман ақындары туралы білетіндері сұралады. |
|
|
Жоспар |
|
|
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
|
Басы 2 минут 3 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Психолгиялық дайындық «Жақсы сөз, жарым ырыс» Сыныпта жағымды ахуал орнатып шаттық шеңберін құру. Оқушылардың көңіл –күйлерін сұрап,«Бір тілек» тренингі арқылы балалар бір-біріне өздерінің аттарының бас әріптеріне сәйкес тілек білдіреді. «Алтын сандық» әдісі бойынша топқа бөлемін. Сандықтың ішінен алған атаулар бойынша бөлінеді I топ Шортанбай Қанайұлы II топ Мұрат Мөңкеұлы III топ Дулат Бабатайұлы «Дауылға қарсы тұру» әдісі арқылы өткен тақырыпты еске түсіру; |
Шортанбай Қанайұлы Зар заман толғауы. Толғауды оқу.... kerek.mypage.ru›shortan bay_anayli_zar_zaman …toli…
Интернет арқылыбейне баян, презентация, бейнетаспанытыңдау. |
|
Ортасы
|
«Жұптасып- ойлан-бөліс» әдісі Бағалау критерийлері : Ақын тоғауының «Зар заман» аталу себебін анықтайды. М. Әуезовтың мақаласымен танысып, өз пікірлерін білдіреді. №1 Тапсырма (Топтық жұмыс) «Уақыт шеңбері» әдісі 1.Шортанбай ақынның өлеңінің «Зар заман» аталу себебі неде? 2.Сол кездегі ақындарды не себепті М.Әуезов «Зар заман» ақындары деп атады? Дескрипторлар: -Ақын тоғауының «Зар заман» аталу себебін анықтай алады -М. Әуезовтың мақаласымен танысып, өз пікірлерін білдіре алады Кері байланыс: «Басбармақ» әдісі №2 ТАПСЫРМА: (Жеке жұмыс) «Аяқталмаған сөйлем» әдісі Бағалау критерийлері: Шығарманы ұлттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазады;
ТАПСЫРМА Ш. Қанайұлының шығармашылығынан алған біліміңізді бүгінгі күнмен үндестіріп, «Қазақстан кеше, бүгін ...» тақырыбына 80-100 сөз көлемінде әдеби эссе жазыңыз. Дескрипторлар: - Эссенің кіріспе бөлімінде не туралы жазылатынын біледі; - Негізгі бөлімінде не туралы жазылатынын біледі; -
Қорытынды бөлімінде не
жазылатынын біледі; Кері байланыс: «Екі жұлдыз,бір тілек» әдісі
№2 ТАПСЫРМА: (Жұптық жұмыс) « Серпілген сауал» әдісі Бағалау критерийлері: Толғауды ұлттық құндылық тұрғысынан талдайды; «Зар заман» өлеңіндегі заманның зарлығы мен тарлығының белгілерін дәлелдер арқылы талдап жазады ТАПСЫРМА 1.Ш.Қанайұлы қазақтың бойындағы адами қасиеттердің айни бастағанын, ұлттық тұрпаты мен елдік сипатының бұзылғанын қай жолдардан көрсетіңдер 2. «Зар заман» өлеңіндегі заманның зарлығы мен тарлығының белгілерін дәлелдер арқылы талдап жазыңдар - толғаудағы ұлттық құндылықты анықтайды;. - өлеңнен мысалдар келтіре отырып, ойын дәлелді жеткізеді; - толғаудан заманның зарлығы мен тарлығын дәлелдер арқылы талдап жазады; - ойын жүйелі жеткізеді;
«Смайлктер» әдісі |
|
|
Соңы 3
мин |
Рефлексия БББ
кестесі
|
|
|
Қосымша ақпарат |
|
|
|
Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау-Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазу барысында бағыт бағдар беремін. |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ мен байланыс Құндылық тардағы байланыс |
|
Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Өлең жолдарындағы ойды қазіргі күнмен сабақтастыра қарастырып, мазмұны жағынан салыстыра алуға бағыттаймын. Оқушыларды сыни тұрғысынан ойлауға бағыттаймын. Шығарманы оқи отырып, қандай қорытындыға келгенін тыңдаймын. |
Тарих,Қазақ тілі пәндері мен байланыстырамын. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелерін сақтауды қадағалаймын. Өлең жолдарында кездесетін ұлттық құндылықтарды бойына сіңіремін. (ағайын татулығы, үлкенді сыйлау, ата-ана тәрбиесі) |
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
|
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Зар заман толғауы - дәуір шындығы 7 сынып
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім |
«Толғауы тоқсан қызыл тіл» |
Пән:қазақ әдебиеті |
|
Сабақ тақырыбы |
«Зар заман» толғауы – дәуір шындығы |
|
|
САБАҚ № 2 |
Мектеп: «Үлкен Дихан орта мектебі мектепке дейінгі шағын орталығымен» коммуналдық мемлекеттік мекемесі |
|
|
Күні: |
Мұғалімнің есімі: Абдукалыков Меиржан Алигазиевич |
|
|
СЫНЫП 7 Казақ әдебиеті |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Оқу мақсаттары |
(А/И) 7.4. Шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып эссе жазу |
|
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар:Шығармадағы оқиға желісін біледі |
|
|
|
Оқушылардың басым бөлігі: Шығармадан үзінділерді жатқа айтады |
|
|
|
Кейбір оқушылар: Шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып эссе жазады |
|
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар шығармадағы авторбейнесін анықтайды |
|
|
|
|
|
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: орыс – бүркіт, біз- түлкі, заманақыр, заман, жамандық т.б -зар заман, тар заман, азулы, азусыз, хал кету, пара алу, тәубеден жаңылу т.б. |
||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Ш Қанайұлының өлеңінде көтерілген қоғамдық-әлеуметтік мәселелер туралы ой бөліседі Жауаптарын өлең жолдарымен салыстырады |
||
|
Талқылауға арналған тармақтар |
||
|
Ш.Қанайұлы қазақтың бойындағы адами қасиеттердің айни бастағанын, ұлттық тұрпаты мен елдік сипатының бұзылғанын қай жолдардан көрсетеді |
||
|
|
Жазылым бойынша ұсыныстар:Шортанбай Қанайұлының «Зар заман» өлеңіндегі заманның зарлығы мен тарлығының белгілерін дәлелдер арқылы талдап жазыңыз. |
|
|
Бағалау критерийлері |
Көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін анықтайды «Зар заман» толғауынан үзінді жаттайды |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік, құрмет,ұлттық тәрбие, ынтымақтастық. |
|
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, қазақ тілі |
|
|
Алдыңғы оқу |
Ш.Қанайұлының өмірі мен шығармашылығы.Зар заман, зар заман ақындары туралы білетіндері сұралады. |
|
|
Жоспар |
|
|
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
|
Басы 2 минут 3 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Психолгиялық дайындық «Жақсы сөз, жарым ырыс» Сыныпта жағымды ахуал орнатып шаттық шеңберін құру. Оқушылардың көңіл –күйлерін сұрап,«Бір тілек» тренингі арқылы балалар бір-біріне өздерінің аттарының бас әріптеріне сәйкес тілек білдіреді. «Алтын сандық» әдісі бойынша топқа бөлемін. Сандықтың ішінен алған атаулар бойынша бөлінеді I топ Шортанбай Қанайұлы II топ Мұрат Мөңкеұлы III топ Дулат Бабатайұлы «Дауылға қарсы тұру» әдісі арқылы өткен тақырыпты еске түсіру; |
Шортанбай Қанайұлы Зар заман толғауы. Толғауды оқу.... kerek.mypage.ru›shortan bay_anayli_zar_zaman …toli…
Интернет арқылыбейне баян, презентация, бейнетаспанытыңдау. |
|
Ортасы
|
«Жұптасып- ойлан-бөліс» әдісі Бағалау критерийлері : Ақын тоғауының «Зар заман» аталу себебін анықтайды. М. Әуезовтың мақаласымен танысып, өз пікірлерін білдіреді. №1 Тапсырма (Топтық жұмыс) «Уақыт шеңбері» әдісі 1.Шортанбай ақынның өлеңінің «Зар заман» аталу себебі неде? 2.Сол кездегі ақындарды не себепті М.Әуезов «Зар заман» ақындары деп атады? Дескрипторлар: -Ақын тоғауының «Зар заман» аталу себебін анықтай алады -М. Әуезовтың мақаласымен танысып, өз пікірлерін білдіре алады Кері байланыс: «Басбармақ» әдісі №2 ТАПСЫРМА: (Жеке жұмыс) «Аяқталмаған сөйлем» әдісі Бағалау критерийлері: Шығарманы ұлттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазады;
ТАПСЫРМА Ш. Қанайұлының шығармашылығынан алған біліміңізді бүгінгі күнмен үндестіріп, «Қазақстан кеше, бүгін ...» тақырыбына 80-100 сөз көлемінде әдеби эссе жазыңыз. Дескрипторлар: - Эссенің кіріспе бөлімінде не туралы жазылатынын біледі; - Негізгі бөлімінде не туралы жазылатынын біледі; -
Қорытынды бөлімінде не
жазылатынын біледі; Кері байланыс: «Екі жұлдыз,бір тілек» әдісі
№2 ТАПСЫРМА: (Жұптық жұмыс) « Серпілген сауал» әдісі Бағалау критерийлері: Толғауды ұлттық құндылық тұрғысынан талдайды; «Зар заман» өлеңіндегі заманның зарлығы мен тарлығының белгілерін дәлелдер арқылы талдап жазады ТАПСЫРМА 1.Ш.Қанайұлы қазақтың бойындағы адами қасиеттердің айни бастағанын, ұлттық тұрпаты мен елдік сипатының бұзылғанын қай жолдардан көрсетіңдер 2. «Зар заман» өлеңіндегі заманның зарлығы мен тарлығының белгілерін дәлелдер арқылы талдап жазыңдар - толғаудағы ұлттық құндылықты анықтайды;. - өлеңнен мысалдар келтіре отырып, ойын дәлелді жеткізеді; - толғаудан заманның зарлығы мен тарлығын дәлелдер арқылы талдап жазады; - ойын жүйелі жеткізеді;
«Смайлктер» әдісі |
|
|
Соңы 3
мин |
Рефлексия БББ
кестесі
|
|
|
Қосымша ақпарат |
|
|
|
Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау-Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазу барысында бағыт бағдар беремін. |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ мен байланыс Құндылық тардағы байланыс |
|
Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Өлең жолдарындағы ойды қазіргі күнмен сабақтастыра қарастырып, мазмұны жағынан салыстыра алуға бағыттаймын. Оқушыларды сыни тұрғысынан ойлауға бағыттаймын. Шығарманы оқи отырып, қандай қорытындыға келгенін тыңдаймын. |
Тарих,Қазақ тілі пәндері мен байланыстырамын. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелерін сақтауды қадағалаймын. Өлең жолдарында кездесетін ұлттық құндылықтарды бойына сіңіремін. (ағайын татулығы, үлкенді сыйлау, ата-ана тәрбиесі) |
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
|
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|
шағым қалдыра аласыз










