|
Sabject.Chemistry Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: |
School. 5 ЖББОМ |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Date : .......11.2020ж |
Name surname: Танбаева Жанзия |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
GRADE: 8"а,ә" |
ATTENDED |
ABCENT: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Topic |
Зат мөлшері.Моль.Авогадро саны.Заттардың молярлық массасы. Substance in size.Mole.Avogadro number.Molar mass of substances. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты (оқу жоспарына сілтеме) OBJECTIVES |
8.1.1.1Зат мөлшерінің өлшем бірлігі ретінде-мольді білу және Авогадро санын білу 8.1.1.2 Қосылыстың молярлық массасын есептей алу |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
8.1.1.1 know the mole as a unit of measurement of the amount of substance and know the amount of Avogadro 8.1.1.2 calculate the molar mass of the compound |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты AIM |
1.Барлық оқушылар: Зат мөлшерінің,мольдің,Авогадро санының,заттың молярлық массасының анықтамасын біледі, формуласын жаза алады . 2.Басым бөлігі: зат мөлшерінің.мольдің,Авогадро санының,заттың молярлық массасының не үшін қолданатынын түсінеді,есептер шығаруда қолдана алады. 3.Кейбір оқушылар: формулаларды түрлендіріп,күрделі есептер шығара алады. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Зат мөлшерінің өлшем бірлігі ретінде Мольді анықтайды және Авогадро санын есептер шығаруда қолданады. Қосылыстың молярлық массасын есептей алады. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу, түсіну, қолдану |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: атом дегеніміз-........, молекула дегеніміз-..........., салыстырмалы молекулалық масса дегеніміз-.......... Негізгі сөздер мен тіркестер: Mole-Моль,Avogadro number-Авогадро саны, molar mass-молярлық массасы.quantity-мөлшер,unit-өлшем бірлік, particles-бөлшектер, conversion-өзгеріс. Сыныптағы диалог/жазылым/ үшін пайдалы тілдік тіркестер: зат мөлшері дегеніміз не? Молярлық массаның салыстырмалы молекуладан айырмашылығы неде? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы құндылығын басшылыққа ала отырып, есептерді шешу арқылы шағын топтарда диалогқа түсіп, сыни тұрғыдан ойлау дағдыларын қалыптастыру. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән аралық байланыс |
физика, математика. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
7.1.2.1Атомдар және молекулалар айырмашылығын сипаттау 7.1.2.12 Зат формуласы бойынша салыстырмалы молекулалық массаны есептеу |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы LESSON PROCESS |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
STAGES OF THE LESSON |
Сабақта жоспарланған қызмет (іс-әрекет) PLANNED ACTIVITIES |
RESOURCES |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы BEGINNING 4 минут
Үй тапсырмасын сұрау 5 минут Топтастыру |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу.Good afternoon dear children! I’m very glad to see you! How are you today? What date is it today? Who is absent today? Алдыңғы білімді тексеру: Activating previous knowledge: Шеңбер бойымен тұрғандары бойынша «Шынжыр» әдісі арқылы оқушылар бір- біріне өткен тақырыптар бойынша сұрақтар қояды. 1.How many molecules mass Na? 23 2.Calculate the relative molecular mass of sulphur dioxide ? SO2=64 3.Write of the calcium chlorine ? CaCl2 Divide the class into thry group A.Band C . Сол тұрған бойымен 1-2-3 саналып топқа бөлінеді. Оқушылар топқа бөлінгеннен кейін әр топтан топ басшысын сайлайды |
А4 парақ тары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 4 минут
MIDDLE
10 мин 4 мин 8 мин |
Жаңа тақырыпқа шолу.Мұғалімнің түсіндірмесі. Моль-массасы 12г көміртекте қанша бөлшектер(атомдар немесе молекулалар) Avogadro's Number Definition Avogadro's number or Avogadro's constant is the number of particles found in one mole of a substance. It is the number of atoms in exactly 12 grams of carbon-12. This experimentally determined value is approximately 6.0221 x 1023 particles per mole. Note, Avogadro's number, on its own, is a dimensionless quantity. Avogadro's number may be designated using the symbol L or NA. In chemistry and physics, Avogadro's number usually refers to a quantity of atoms, molecules, or ions, but it can be applied to any "particle". For example, 6.02 x 1023elephants is the number of elephants in one mole of them! Atoms, molecules, and ions are much less massive than elephants, so there needed to be a large number to refer to a uniform quantity of them so they could be compared relative to each other in chemical equations and reactions. 1-тапсырма Химиялық диктант (жұптық жұмыс) 1) .....-массасы 12г көміртекте қанша бөлшектер болса,сонша бөлшектері бар заттың мөлшері 2) 6,02х1023 саны-.....деп аталады 3) ..... масса-заттың бір молінің массасы Дескриптор: 1. Мольдің анықтамасын біледі 2.Авогадро санының мәнін анықтайды 3.Молярлық массаның анықтамасын біледі 2-тапсырма «Ойлан, бірік, бөліс» әдісі арқылы тапсырманы топта талдап, постер қорғау.(топтық жұмыс) 1-топ 1-мысал. Стаканға 2 моль тұз сыйады.Стакандағы тұздың молекула санын анықтаңдар 2*6.02 1023=12.04 1023 2-топ 2- мысал. Ауа шарында шамамен 0,9*1023 молекула азот болады. Азоттың зат мөлшерін есепте 0.9*6.02 1023 =0.149 3-топ 3- мысал. Көмірқышқыл газының 0,5 моль және 2 моль зат мөлшерінде қанша атом оттек болатынын есепте 0,5*6,02 1023=3.01 1023 2*6.02 1023=12.04 1023 Group 1 Example 1. In a glass put 2 mole of salt.Determine the molecular amount of salt in the glass 2*6.02 1023=12.04 1023 Group 2 Example 2. The balloon contains about 0.9*1023 nitrogen molecules. No. in the calculation of nitrogen 3group Example 3. How many oxygen atoms are contained in the amount of 0.5 mol of carbon dioxide and 2 mol of matter calculated value: 2*6.02 1023=12.04 1023
Дескриптор: Тұздың молекула санын анықтайды 2 Азоттың зат мөлшерін табады 3 Көмір қышқыл газының зат мөлшерін массасын анықтайды. Постермен тақырыпты қорғайды .Топ мүшелерімен бірлесе орындалған жұмыстарды өзара бағалайды
3- тапсырма. Pear works Perform the equations of a given chemical reaction and specify the types of reactions For example 2H2 + O2 = 2 H2O 2molecules 1 molecules 2 molecules … Li + …H2O= …..LiOH + H2 H2SO4 +….K = K2SO4 + H2 CH4+….O2= CO2+…..H2O Na2O + H2O = ……NaOH …..C + O2= …..CO ….Ca + O2= ….CaO Дескриптор
1.Химиялық реакция теңдеуін
теңестіреді. Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Sabject.Chemistry Ұзақ мерзімді жоспардың
бөлімі: School. 5
ЖББОМ Date :
.......11.2020ж Name surname: Танбаева
Жанзия GRADE:
8"а,ә" ATTENDED ABCENT:
Topic
Зат
мөлшері.Моль.Авогадро саны.Заттардың молярлық
массасы. Substance in
size.Mole.Avogadro number.Molar mass of
substances.
Осы сабақта жүзеге
асатын оқу мақсаты (оқу жоспарына
сілтеме) OBJECTIVES
8.1.1.1Зат
мөлшерінің өлшем бірлігі ретінде-мольді білу және Авогадро санын
білу 8.1.1.2 Қосылыстың молярлық
массасын есептей алу
8.1.1.1 know the
mole as a unit of measurement of the amount of substance and know
the amount of Avogadro 8.1.1.2 calculate the molar
mass of the compound
Сабақ
мақсаты AIM
1.Барлық
оқушылар: Зат
мөлшерінің,мольдің,Авогадро санының,заттың молярлық массасының
анықтамасын біледі, формуласын жаза алады
.
2.Басым
бөлігі: зат
мөлшерінің.мольдің,Авогадро санының,заттың молярлық массасының не
үшін қолданатынын түсінеді,есептер шығаруда қолдана
алады. 3.Кейбір
оқушылар: формулаларды
түрлендіріп,күрделі есептер шығара
алады. Бағалау
критерийі
Зат мөлшерінің өлшем
бірлігі ретінде Мольді анықтайды және Авогадро санын есептер
шығаруда қолданады. Қосылыстың молярлық массасын
есептей алады. Ойлау дағдыларының
деңгейлері Білу, түсіну,
қолдану
Тілдік
мақсаттар
Оқушылар орындай
алады: атом
дегеніміз-........,
молекула
дегеніміз-...........,
салыстырмалы
молекулалық масса
дегеніміз-..........
Негізгі сөздер
мен тіркестер: Mole-Моль,Avogadro number-Авогадро
саны, molar mass-молярлық массасы.quantity-мөлшер,unit-өлшем
бірлік, particles-бөлшектер,
conversion-өзгеріс. Сыныптағы диалог/жазылым/
үшін пайдалы тілдік тіркестер: зат мөлшері дегеніміз не?
Молярлық массаның салыстырмалы молекуладан айырмашылығы
неде?
Құндылықтарға
баулу Жалпыға бірдей еңбек қоғамы
құндылығын басшылыққа ала отырып, есептерді шешу арқылы шағын
топтарда диалогқа түсіп, сыни тұрғыдан ойлау дағдыларын
қалыптастыру. Пән аралық
байланыс физика,
математика. Алдыңғы
білім
7.1.2.1Атомдар және
молекулалар айырмашылығын
сипаттау
7.1.2.12 Зат
формуласы бойынша салыстырмалы молекулалық массаны
есептеу Сабақ
барысы LESSON
PROCESS STAGES OF THE
LESSON
Сабақта
жоспарланған қызмет (іс-әрекет) PLANNED
ACTIVITIES RESOURCES
Сабақтың
басы
BEGINNING
4
минут
Үй тапсырмасын
сұрау
5
минут Топтастыру
Ұйымдастыру
кезеңі.
Сәлемдесу.Good afternoon dear
children!
I’m very glad to see you! How
are you today?
What date is it today? Who is
absent today? Алдыңғы білімді
тексеру: Activating previous
knowledge:
Шеңбер бойымен
тұрғандары бойынша «Шынжыр» әдісі арқылы оқушылар бір-
біріне өткен тақырыптар бойынша сұрақтар
қояды.
1.How many molecules
mass Na? 23
2.Calculate the
relative molecular mass of sulphur dioxide ?
SO2=64
3.Write of the
calcium chlorine ? CaCl2
Divide the class
into thry group A.Band C .
Сол тұрған бойымен
1-2-3 саналып топқа
бөлінеді.
Оқушылар топқа
бөлінгеннен кейін әр топтан топ басшысын
сайлайды А4 парақ
тары
Сабақтың
ортасы
4
минут
MIDDLE
10
мин
4
мин
8
мин
Жаңа тақырыпқа
шолу.Мұғалімнің түсіндірмесі. Моль-массасы 12г көміртекте
қанша бөлшектер(атомдар немесе
молекулалар)
Avogadro's Number
Definition
Avogadro's number or
Avogadro's constant is the number of particles found in
one mole of a substance. It is
the number of atoms in exactly 12
grams of carbon-12.
This experimentally
determined value is approximately
6.0221 x 1023 particles per mole.
Note, Avogadro's number, on its own, is a dimensionless quantity.
Avogadro's number may be designated using the symbol L or
NA.
In chemistry and physics,
Avogadro's number usually refers to a quantity of atoms, molecules,
or ions, but it can be applied to any "particle". For example, 6.02
x 1023elephants is the number of
elephants in one mole of them! Atoms, molecules, and ions are much
less massive than elephants, so there needed to be a large number
to refer to a uniform quantity of them so they could be compared
relative to each other in chemical equations and
reactions.
1-тапсырма
Химиялық диктант (жұптық
жұмыс)
1)
.....-массасы
12г
көміртекте қанша
бөлшектер болса,сонша
бөлшектері бар заттың
мөлшері
2) 6,02х1023
саны-.....деп
аталады
3) ..... масса-заттың бір молінің
массасы
Дескриптор:
1. Мольдің
анықтамасын біледі
2.Авогадро санының
мәнін анықтайды 3.Молярлық массаның анықтамасын
біледі
2-тапсырма
«Ойлан, бірік, бөліс» әдісі арқылы тапсырманы топта
талдап, постер қорғау.(топтық
жұмыс)
1-топ 1-мысал.
Стаканға 2 моль тұз сыйады.Стакандағы тұздың молекула санын
анықтаңдар
2*6.02 1023=12.04 1023
2-топ 2- мысал. Ауа
шарында шамамен 0,9*1023
молекула азот болады. Азоттың
зат мөлшерін есепте 0.9*6.02
1023 =0.149
3-топ 3- мысал.
Көмірқышқыл газының 0,5 моль және 2 моль зат мөлшерінде қанша атом
оттек болатынын есепте
0,5*6,02 1023=3.01
1023
2*6.02
1023=12.04
1023
Group 1 Example
1. In a glass put 2 mole of
salt.Determine the molecular amount of salt in the
glass
2*6.02 1023=12.04
1023
Group 2 Example
2. The balloon contains about
0.9*1023 nitrogen molecules. No. in the calculation
of nitrogen
3group
Example
3. How many oxygen atoms are
contained in the amount of 0.5 mol of carbon dioxide and 2 mol of
matter calculated
value:
2*6.02 1023=12.04
1023
Дескриптор:
Тұздың молекула
санын анықтайды
2 Азоттың зат
мөлшерін табады
3 Көмір қышқыл
газының зат мөлшерін массасын
анықтайды.
Постермен тақырыпты
қорғайды .Топ мүшелерімен бірлесе орындалған жұмыстарды өзара
бағалайды
3-
тапсырма. Pear
works
Perform the equations of a
given chemical reaction and specify the types of
reactions
For example
2H2 +
O2
= 2
H2O
2molecules 1 molecules 2
molecules
… Li
+
…H2O= …..LiOH +
H2
H2SO4 +….K =
K2SO4 +
H2
CH4+….O2=
CO2+…..H2O
Na2O +
H2O =
……NaOH
…..C +
O2=
…..CO
….Ca +
O2=
….CaO
Дескриптор
1.Химиялық реакция теңдеуін
теңестіреді. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













