Ашық сабақ
|
Заттар және материалдар |
Мектеп: 178 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні:17.11.2018ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Жумабаева Г М |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны:31 Қатыспағандар саны:1 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
5.2A Заттардың қасиеттері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.3.1.1 бөлшектердің сұйық және газтектес заттарда таралуын түсіндіру 5.3.1.2 заттардың қатты, сұйық және газ күйіндегі құрылымын бөлшектер теориясына сәйкес түсіндіру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылар: - Заттың жалпы агрегаттық күйі бойынша білімді бөлшектер теориясы тұрғысынан қайталауға тапсырмаларды орындайды. - Топтық талқылау кезінде заттың негізгі физикалық қасиеттері бойынша ақпарат алмасады. - Презентацияда негізінде берілген ақпаратты талдайды және жаңа білімді бекіту тапсырмаларын орындайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жетістік критерийлері |
Барлық оқушылар: - Заттың физикалық қасиеттерін- тығыздығын, аққыштығын, электрөткізгіштігін, тапталғыштығын, иілімділігін біледі және түсінеді. Оқушылардың басым бөлігі: - заттың физикалық қасиеттерін бөлшектер теориясы тұрғысынан түсіндіреді. Кейбір оқушылар: - Аталмыш физикалық қасиеттерін негізінде техникада және күнделікті өмірдегі қолданылу мүмкіндіктерін айтады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар біледі: - Кілтті сөздермен терминдерді дұрыс қолдануды; - заттың күйінің өзгерін постерге немесе диаграмма түрінде салады өздері байқаған құбылыстарын түсіндіреді және заттардың жіктелу критерийлерін талқылайды; - заттарды қасиеттері бойынша жіктей алады. Пәнге тән лексика мен терминология: Қаттығ сұйықтық, газтектес, бөлшектер, қату, буландыру, тұндыру, айдау, маталдық, температура қыздыру салқындату |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Физика дене, матери, зат және қоспалар туралы түсінік |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
5.3.1.1 бөлшектердің сұйық және газтектес заттарда таралуын түсіндіреді 5.3.1.2 заттардың қатты, сұйық және газ күйіндегі құрылымын бөлшектер теориясына сәйкес түсіндіреді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы 1 мин |
Амандасу Оқушыларды түгендеу |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
2-8 мин |
Тапсырма1 «Мыйға шабуыл» Сандар сөйлейді. 2900 км тереңдікте мантия орналасқан +6000º ядроның температурасы 4,5-4,6 миллиард жыл бұрын жер пайда болды 130-дан астам Қазақстанда ұлт тұрады Құрлықтың 71%су алып жатыр Құрлық 29% Экватордың ұзындығы 40 000 км 3000-4000 шамасында дүние жүзінде ұлт бар. Жердің экваторлық радиусы 6378 км 510,2 млн км кв жердің жалпы ауданы Жердің экваторлық радиусы мен полюстік радиусының айырмасы 21 км. Дүние жүзінде 200-ге жуық мемлекет бар. 3000 жыл бұрын жаратылыстану ұғымы пайда болды Күн мен жердің орташа ара қашықтығы 150млн км. 6357 км жердің экваторлық радиусы Азимут бойынша толық шеңбер 360º |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
9-12мин 13мин |
Сабақтың мақсатына шығу Су құйылған шыны ыдысты алып оның ішіне маргансовка ұнтағын салып диффузия процесі көрсетіледі.Оқушылар диффузия туралы өз ойларын айтады.Маргансовка және су зат екендігі түсіндіріліп,өтетін тақырыппен байланыстырылады. 1. Заттың бірнеше агрегаттық күйі болады ма? Сұйық затты бір ыдыстан басқа бір ыдысқа құйып алуға болады ма? Заттың осы қасиеттері атады - ... (заттың аққыштығы). 2. Ыстық шайға қасықты салып қойып біраздан кейін ауызға салғанда қасықта температурасы қалай өзгереді? Заттың осы қасиетін ... деп атайды (Электр жəне жылуөткізгіштігі) Сабақтың тақырыбын түсіндіру: Заттардың физикалық қасиеттері: тығыздығын, аққыштығын, жылу және электрөткізгіштігін, тапталғыштығын, иілімділігін сипаттау. |
Презентация |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 14-18мин |
Ұғыну (Жж) Оқушыларды төрт топқа бөлу: (С) Оқушыларға оқулықтан жаңа тақырыты оқуға уақыт беріледі. Оқушылар ақпаратты оқып теориялық материалдарды меңгереді және талдайды. Әрбір топ А4 парағына мини-постер жасауға дайындалады. Топта оқушылар спикерлерді салайды, спикерлер басқаларға ақпаратты (жеткізеді) түсіндіреді. .Оқушылардың жаңа түсінікті талқылап түсіну: Заттардың негізгі физикалық айырмашылығы –тығыздығын, аққыштығын, жылу және электрөткізгіштігін, тапталғыштығын, иілімділігін мен сипаттайды Металл аққыштығы– жүктеме берілу кезінде металдың пластикалық пішінсіздену қасиеті. Металл аққыштығы – жартылай өңделген өнімдерден дайындамалардың сырт пішінін құру кезінде, қысыммен өңдеуге қабілеттігінің барлығын анықтайтын металдардың қажетті технологиялық қасиеті. Суықтай созу кезінде металл аққыштығын анықтау үшін технологиялық сынама түріндегі сынақтардан (бүгу, сығу, жаншу, т.б. сынақтар) өткізеді. Металл аққыштығы балқытылған металдың құйма қалыпты толтыру қабілеттілігі болып табылады. Ол құйма қорытпалардың ең маңызды технологиялық қасиеттерінің бірі. Беріктік — материалдардың белгілі бір жағдайлар (күйлер) мен шектерде қандай да бір әсерлерді (салмақ түсу, температураның өзгерісі, магнит, электр, т.б. өрістері, кебу немесе ісіну, т.б.) қабылдай отырып, бүлінбей сақталу қасиеті; сыртқы күштердің әсерінен қалпының өзгеруіне және бұзылуына қарсыласатын қатты дененің касиеті. Иілімділігі (пластикалығы) - Металдарды соққанда, ұсақ түйіршіктерге бөлініп шашырап қалмайды, небəрі пішінін өзгертіп тапталады не жанашылады, яғни соғуға төзімді пластикалық қасиетін, иілімділігін көрсетеді. Созымды деформация деп – жүктеу аяқталғаннан кейін қалпына келмейтін деформация түрін айтамыз. Созымды деформация металдардың құрылымы мен қасиеттерінде қалдық өзгерістер қалдырады. Электр жəне жылуөткізгіштігі- Электр өрісінің əсерінен электрондар бағытты қозғалысқа ие болады, сөйтіп, электр тогя пайда болады. Электрөткізгіштігі ең жоғары металдар күміс пен мыс, одан кейін алтын, алюминий, темір болып келеді. Ең аз электрөткізгіштік сынапқа тəн. Қосымша 1 тапсырма |
Ноутбуктер Қосымша пайдалы видео: Презентация Деректер: Қосымша пайдалы ақпарат: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бекіту 20-37мин |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Соңы 38-40 мин |
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: Сабақ кезінде сен не істедіңіз (тізіп), атап жазыңыз.
Түсіндім Білгім келеді Түсінбедім |
рефлексия парақшалары
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: құрылымдық тапсырмаларды орындау 2: оқушылардың жеке және жұптық жұмыс жасауға баулу Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: құрылымдық тапысрмаларды әр сабақта қолдану 2: топпен немесе жеке жұмыс жасау үшін үнемі жетістік критерийлерін ұсыну Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Заттардың қасиеттері.5-сынып
Ашық сабақ. Заттардың қасиеттері.5-сынып
Ашық сабақ
|
Заттар және материалдар |
Мектеп: 178 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні:17.11.2018ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Жумабаева Г М |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны:31 Қатыспағандар саны:1 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
5.2A Заттардың қасиеттері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.3.1.1 бөлшектердің сұйық және газтектес заттарда таралуын түсіндіру 5.3.1.2 заттардың қатты, сұйық және газ күйіндегі құрылымын бөлшектер теориясына сәйкес түсіндіру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылар: - Заттың жалпы агрегаттық күйі бойынша білімді бөлшектер теориясы тұрғысынан қайталауға тапсырмаларды орындайды. - Топтық талқылау кезінде заттың негізгі физикалық қасиеттері бойынша ақпарат алмасады. - Презентацияда негізінде берілген ақпаратты талдайды және жаңа білімді бекіту тапсырмаларын орындайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жетістік критерийлері |
Барлық оқушылар: - Заттың физикалық қасиеттерін- тығыздығын, аққыштығын, электрөткізгіштігін, тапталғыштығын, иілімділігін біледі және түсінеді. Оқушылардың басым бөлігі: - заттың физикалық қасиеттерін бөлшектер теориясы тұрғысынан түсіндіреді. Кейбір оқушылар: - Аталмыш физикалық қасиеттерін негізінде техникада және күнделікті өмірдегі қолданылу мүмкіндіктерін айтады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар біледі: - Кілтті сөздермен терминдерді дұрыс қолдануды; - заттың күйінің өзгерін постерге немесе диаграмма түрінде салады өздері байқаған құбылыстарын түсіндіреді және заттардың жіктелу критерийлерін талқылайды; - заттарды қасиеттері бойынша жіктей алады. Пәнге тән лексика мен терминология: Қаттығ сұйықтық, газтектес, бөлшектер, қату, буландыру, тұндыру, айдау, маталдық, температура қыздыру салқындату |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Физика дене, матери, зат және қоспалар туралы түсінік |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
5.3.1.1 бөлшектердің сұйық және газтектес заттарда таралуын түсіндіреді 5.3.1.2 заттардың қатты, сұйық және газ күйіндегі құрылымын бөлшектер теориясына сәйкес түсіндіреді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы 1 мин |
Амандасу Оқушыларды түгендеу |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
2-8 мин |
Тапсырма1 «Мыйға шабуыл» Сандар сөйлейді. 2900 км тереңдікте мантия орналасқан +6000º ядроның температурасы 4,5-4,6 миллиард жыл бұрын жер пайда болды 130-дан астам Қазақстанда ұлт тұрады Құрлықтың 71%су алып жатыр Құрлық 29% Экватордың ұзындығы 40 000 км 3000-4000 шамасында дүние жүзінде ұлт бар. Жердің экваторлық радиусы 6378 км 510,2 млн км кв жердің жалпы ауданы Жердің экваторлық радиусы мен полюстік радиусының айырмасы 21 км. Дүние жүзінде 200-ге жуық мемлекет бар. 3000 жыл бұрын жаратылыстану ұғымы пайда болды Күн мен жердің орташа ара қашықтығы 150млн км. 6357 км жердің экваторлық радиусы Азимут бойынша толық шеңбер 360º |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
9-12мин 13мин |
Сабақтың мақсатына шығу Су құйылған шыны ыдысты алып оның ішіне маргансовка ұнтағын салып диффузия процесі көрсетіледі.Оқушылар диффузия туралы өз ойларын айтады.Маргансовка және су зат екендігі түсіндіріліп,өтетін тақырыппен байланыстырылады. 1. Заттың бірнеше агрегаттық күйі болады ма? Сұйық затты бір ыдыстан басқа бір ыдысқа құйып алуға болады ма? Заттың осы қасиеттері атады - ... (заттың аққыштығы). 2. Ыстық шайға қасықты салып қойып біраздан кейін ауызға салғанда қасықта температурасы қалай өзгереді? Заттың осы қасиетін ... деп атайды (Электр жəне жылуөткізгіштігі) Сабақтың тақырыбын түсіндіру: Заттардың физикалық қасиеттері: тығыздығын, аққыштығын, жылу және электрөткізгіштігін, тапталғыштығын, иілімділігін сипаттау. |
Презентация |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 14-18мин |
Ұғыну (Жж) Оқушыларды төрт топқа бөлу: (С) Оқушыларға оқулықтан жаңа тақырыты оқуға уақыт беріледі. Оқушылар ақпаратты оқып теориялық материалдарды меңгереді және талдайды. Әрбір топ А4 парағына мини-постер жасауға дайындалады. Топта оқушылар спикерлерді салайды, спикерлер басқаларға ақпаратты (жеткізеді) түсіндіреді. .Оқушылардың жаңа түсінікті талқылап түсіну: Заттардың негізгі физикалық айырмашылығы –тығыздығын, аққыштығын, жылу және электрөткізгіштігін, тапталғыштығын, иілімділігін мен сипаттайды Металл аққыштығы– жүктеме берілу кезінде металдың пластикалық пішінсіздену қасиеті. Металл аққыштығы – жартылай өңделген өнімдерден дайындамалардың сырт пішінін құру кезінде, қысыммен өңдеуге қабілеттігінің барлығын анықтайтын металдардың қажетті технологиялық қасиеті. Суықтай созу кезінде металл аққыштығын анықтау үшін технологиялық сынама түріндегі сынақтардан (бүгу, сығу, жаншу, т.б. сынақтар) өткізеді. Металл аққыштығы балқытылған металдың құйма қалыпты толтыру қабілеттілігі болып табылады. Ол құйма қорытпалардың ең маңызды технологиялық қасиеттерінің бірі. Беріктік — материалдардың белгілі бір жағдайлар (күйлер) мен шектерде қандай да бір әсерлерді (салмақ түсу, температураның өзгерісі, магнит, электр, т.б. өрістері, кебу немесе ісіну, т.б.) қабылдай отырып, бүлінбей сақталу қасиеті; сыртқы күштердің әсерінен қалпының өзгеруіне және бұзылуына қарсыласатын қатты дененің касиеті. Иілімділігі (пластикалығы) - Металдарды соққанда, ұсақ түйіршіктерге бөлініп шашырап қалмайды, небəрі пішінін өзгертіп тапталады не жанашылады, яғни соғуға төзімді пластикалық қасиетін, иілімділігін көрсетеді. Созымды деформация деп – жүктеу аяқталғаннан кейін қалпына келмейтін деформация түрін айтамыз. Созымды деформация металдардың құрылымы мен қасиеттерінде қалдық өзгерістер қалдырады. Электр жəне жылуөткізгіштігі- Электр өрісінің əсерінен электрондар бағытты қозғалысқа ие болады, сөйтіп, электр тогя пайда болады. Электрөткізгіштігі ең жоғары металдар күміс пен мыс, одан кейін алтын, алюминий, темір болып келеді. Ең аз электрөткізгіштік сынапқа тəн. Қосымша 1 тапсырма |
Ноутбуктер Қосымша пайдалы видео: Презентация Деректер: Қосымша пайдалы ақпарат: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бекіту 20-37мин |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Соңы 38-40 мин |
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: Сабақ кезінде сен не істедіңіз (тізіп), атап жазыңыз.
Түсіндім Білгім келеді Түсінбедім |
рефлексия парақшалары
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: құрылымдық тапсырмаларды орындау 2: оқушылардың жеке және жұптық жұмыс жасауға баулу Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: құрылымдық тапысрмаларды әр сабақта қолдану 2: топпен немесе жеке жұмыс жасау үшін үнемі жетістік критерийлерін ұсыну Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














