|
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: Мектеп: Сәндік – қолданбалы өнер 11 Күні: Мұғалімнің аты – жөні: Уайсова А.К Сынып: 6 сынып Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Әртүрлі бұйымдарды ілмекпен (ілгекпен) тоқу (сулықтар, сөмкелер, ұялы телефондардың қабы). Бірінші кезең |
||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
6.1.6.4-Материалдардың қасиеттері жайлы білімін және тәжірибелік жұмыс істеу дағдыларын көрсете отырып техникалар, көркемдік материалдарды қолдану және эксперимент жасау |
||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы:Материалдардың қасиеттері жайлы таниса отырып, ілмекбізбен шалу атаулары мен шартты белгілерін меңгереді; Басым көпшілігі: тәжірбиелік жұмыс істеу дағдылары кезінде шалмаларды ілмекбізбен орындайды және тізбектей тоқиды; Кейбіреулер: шалу түрлерін жетік меңгеріп тік тоқыма мен шеңбер бойымен тоқыма әдістерін меңгеріп ілмекбізбен тоқып, эксперимент жасайды. |
||||||||||||
|
Бағалау критерйлері |
1.Ілмек бізбен шалу атаулары мен шартты белгілерін зерттейді. 2.Шалмаларды ілмек бізбен орындайды және тізбектей тоқи алады. 3.Шалу түрлерін мен әдістерін менгеріп ілмекбізбен жұмыс жасай алады. |
||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:бос шалма, жарты шалма, шалмасыз бағанша, бір шалмалы бағанша, шартты белгілер. Диалогтік мақсаттар:
|
||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Рухани жаңғыру аясында ұлттық қолөнерді дамыту, қазақстандық патриотизмге баулу; оқушылар арасында қарым – қатынасты нығайту. |
||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика |
||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Ілмекбіздің жіне иірімжіптің түрлерін біледі; шартты белгілерді ажырата алады; ілмекбізбен тоқу тарихын біледі. |
||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Оқушыларды түгендеу, жоқ оқушыларды белгілеу. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру: «Жылы лебіз білдіру» Оқушылар шеңбер құрап тұрып, бір – біріне жылы, жағымды сөздер айтады. Сабақтың тақырыбын оқушылар ілмекбізбен тоқылған бұйымның суретін жинақтау арқылы анықтайды. Сабақтың мақсаттарын оқушылармен бірлесе талдау. - Бүгінгі сабақта ілмекбізбен қандай жұмыс орындаймыз? - Тоқыма әдістерінің қандай белгілерін ажыратуды үйренеміз? |
|
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Миға шабуыл тәсілі № 1 тапсырма (ЖЖ) Ойлау дағдысының деңгейі: білу, түсіну Тоқу тәсілдерінің шартты белгілерін аталуын сәйкестендіріңіз
Бағалау критерийлері:
Дескриптор:
ҚБ: жұптар өзара «Басбармақ» тәсілімен бағалайды. «Мен саған мен саған» әдісі №2 тапсырма (ТЖ) Ойлау дағдыларының деңгейі: қолдану. ҚЕ еске түсіреді. Әр топ берілген ілмек бізбен шалу түрін бейне сабақты қарап үйренеді. Бейне сабақ арқылы ілмекбізбен тоқыма шалмаларын үйреніп басқа топ оқушыларына үйретеді. 1 топ - жарты шалма 2 топ - шалмасыз бағананы орындауды бейне сабақты қарап үйренеді, бір – біріне үйретеді. Ілмекбізбен тоқыма шалмаларын толық меңгерген кейбіреулері тізбектей тоқуды орындайды. Бағалау критерийлері:
Дескриптор:
ҚБ: «Медаль» беру Топтар бір- біріне алтын күмыс медаль беріп мадақтайды.
|
https://my.mail.ru/mail/gkfvtyyfz/video/270/215.html
https://my.mail.ru/mail/natadora-72/video/_myvideo/41.html
https://my.mail.ru/mail/dzyubenko-irina1953/video/4091/4781.html
https://www.youtube.com/watch?v=sPX27NNVWCY
Алтын, күміс медальдар ,қима қағаздар
|
|||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Рефлексия: оқушылар көп нүктенің орнына сабақтан алған әсерлерін жазады. “Аяқталмаған сөйлемдер” * Бүгін мен...................... білдім *................. қызықты болды. *.......................... қиын болды. *.........................
екенін түсіндім. *
Мен...................................... жасай алдым *.................. мені таң қалдырды. * Сабақ менің өміріме..... берді. * Менің............. жасағым келді
|
|
|||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||
|
Сабақ барысындағы оқу материалдары, тапсырмалар және ресурстар сыныптағы оқушылардың деңгейлеріне және қажеттіліктеріне сай сараланып дайындалған. Яғни 1 тапсырма барлық оқушыларға, 2 тапсырма басым көпшілігіне, ал 3 тапсырма кейбіреулеріне, қабілетті деген оқушыларға арналған. Сабақ барысында оқушыларға жылы лебіз танытып, қолпаштап, бірқатар оқушыларға жеке көмек беру арқылы қолдау көрсетемін. Кейбір оқушыларға арналған қосымша тапсырма: Ойлау дағдыларының деңгейі: қолдану Оқушылар бейне сабақты көріп,тік тоқуды,шеңбер бойымен тоқуды орындап үйренеді және басқа оқушыларға үйретеді. Жартылай шалмадан тік тоқу схемасы:
https://cs6.livemaster.ru/storage/7b/5b/1e3f7200b6062908e74847a9b0l4.jpg Шеңбер бойымен тоқу схемасы:
http://delaemrukami.info/wp-content/uploads/sites/13/2016/06/620166.png |
1 тапсырма Бағалау критерийлері:
Дескриптор:
ҚБ: жұптар өзара «Басбармақ» тәсілімен бағалайды. 2 тапсырма Бағалау критерийлері:
Дескриптор:
ҚБ: «Медаль» беру Топтар бір- біріне алтын күмыс медаль беріп мадақтайды
|
Сабақта ілмекбізбен жұмыс барысындағы қауіпсіздік ережесін қайталау, оқушылардың тоқыма тапсырмаларын орындау барысында дұрыс отыруын қадағалау. Тапсырмаларды орындау барысында. |
|||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ:Әртүрлі бұйымдарды ілмекпен (ілгекпен) тоқу (сулықтар, сөмкелер, ұялы телефондардың қабы). Бірінші кезең
|
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: Мектеп: Сәндік – қолданбалы өнер 11 Күні: Мұғалімнің аты – жөні: Уайсова А.К Сынып: 6 сынып Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Әртүрлі бұйымдарды ілмекпен (ілгекпен) тоқу (сулықтар, сөмкелер, ұялы телефондардың қабы). Бірінші кезең |
||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
6.1.6.4-Материалдардың қасиеттері жайлы білімін және тәжірибелік жұмыс істеу дағдыларын көрсете отырып техникалар, көркемдік материалдарды қолдану және эксперимент жасау |
||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы:Материалдардың қасиеттері жайлы таниса отырып, ілмекбізбен шалу атаулары мен шартты белгілерін меңгереді; Басым көпшілігі: тәжірбиелік жұмыс істеу дағдылары кезінде шалмаларды ілмекбізбен орындайды және тізбектей тоқиды; Кейбіреулер: шалу түрлерін жетік меңгеріп тік тоқыма мен шеңбер бойымен тоқыма әдістерін меңгеріп ілмекбізбен тоқып, эксперимент жасайды. |
||||||||||||
|
Бағалау критерйлері |
1.Ілмек бізбен шалу атаулары мен шартты белгілерін зерттейді. 2.Шалмаларды ілмек бізбен орындайды және тізбектей тоқи алады. 3.Шалу түрлерін мен әдістерін менгеріп ілмекбізбен жұмыс жасай алады. |
||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:бос шалма, жарты шалма, шалмасыз бағанша, бір шалмалы бағанша, шартты белгілер. Диалогтік мақсаттар:
|
||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Рухани жаңғыру аясында ұлттық қолөнерді дамыту, қазақстандық патриотизмге баулу; оқушылар арасында қарым – қатынасты нығайту. |
||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика |
||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Ілмекбіздің жіне иірімжіптің түрлерін біледі; шартты белгілерді ажырата алады; ілмекбізбен тоқу тарихын біледі. |
||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Оқушыларды түгендеу, жоқ оқушыларды белгілеу. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру: «Жылы лебіз білдіру» Оқушылар шеңбер құрап тұрып, бір – біріне жылы, жағымды сөздер айтады. Сабақтың тақырыбын оқушылар ілмекбізбен тоқылған бұйымның суретін жинақтау арқылы анықтайды. Сабақтың мақсаттарын оқушылармен бірлесе талдау. - Бүгінгі сабақта ілмекбізбен қандай жұмыс орындаймыз? - Тоқыма әдістерінің қандай белгілерін ажыратуды үйренеміз? |
|
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Миға шабуыл тәсілі № 1 тапсырма (ЖЖ) Ойлау дағдысының деңгейі: білу, түсіну Тоқу тәсілдерінің шартты белгілерін аталуын сәйкестендіріңіз
Бағалау критерийлері:
Дескриптор:
ҚБ: жұптар өзара «Басбармақ» тәсілімен бағалайды. «Мен саған мен саған» әдісі №2 тапсырма (ТЖ) Ойлау дағдыларының деңгейі: қолдану. ҚЕ еске түсіреді. Әр топ берілген ілмек бізбен шалу түрін бейне сабақты қарап үйренеді. Бейне сабақ арқылы ілмекбізбен тоқыма шалмаларын үйреніп басқа топ оқушыларына үйретеді. 1 топ - жарты шалма 2 топ - шалмасыз бағананы орындауды бейне сабақты қарап үйренеді, бір – біріне үйретеді. Ілмекбізбен тоқыма шалмаларын толық меңгерген кейбіреулері тізбектей тоқуды орындайды. Бағалау критерийлері:
Дескриптор:
ҚБ: «Медаль» беру Топтар бір- біріне алтын күмыс медаль беріп мадақтайды.
|
https://my.mail.ru/mail/gkfvtyyfz/video/270/215.html
https://my.mail.ru/mail/natadora-72/video/_myvideo/41.html
https://my.mail.ru/mail/dzyubenko-irina1953/video/4091/4781.html
https://www.youtube.com/watch?v=sPX27NNVWCY
Алтын, күміс медальдар ,қима қағаздар
|
|||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Рефлексия: оқушылар көп нүктенің орнына сабақтан алған әсерлерін жазады. “Аяқталмаған сөйлемдер” * Бүгін мен...................... білдім *................. қызықты болды. *.......................... қиын болды. *.........................
екенін түсіндім. *
Мен...................................... жасай алдым *.................. мені таң қалдырды. * Сабақ менің өміріме..... берді. * Менің............. жасағым келді
|
|
|||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||
|
Сабақ барысындағы оқу материалдары, тапсырмалар және ресурстар сыныптағы оқушылардың деңгейлеріне және қажеттіліктеріне сай сараланып дайындалған. Яғни 1 тапсырма барлық оқушыларға, 2 тапсырма басым көпшілігіне, ал 3 тапсырма кейбіреулеріне, қабілетті деген оқушыларға арналған. Сабақ барысында оқушыларға жылы лебіз танытып, қолпаштап, бірқатар оқушыларға жеке көмек беру арқылы қолдау көрсетемін. Кейбір оқушыларға арналған қосымша тапсырма: Ойлау дағдыларының деңгейі: қолдану Оқушылар бейне сабақты көріп,тік тоқуды,шеңбер бойымен тоқуды орындап үйренеді және басқа оқушыларға үйретеді. Жартылай шалмадан тік тоқу схемасы:
https://cs6.livemaster.ru/storage/7b/5b/1e3f7200b6062908e74847a9b0l4.jpg Шеңбер бойымен тоқу схемасы:
http://delaemrukami.info/wp-content/uploads/sites/13/2016/06/620166.png |
1 тапсырма Бағалау критерийлері:
Дескриптор:
ҚБ: жұптар өзара «Басбармақ» тәсілімен бағалайды. 2 тапсырма Бағалау критерийлері:
Дескриптор:
ҚБ: «Медаль» беру Топтар бір- біріне алтын күмыс медаль беріп мадақтайды
|
Сабақта ілмекбізбен жұмыс барысындағы қауіпсіздік ережесін қайталау, оқушылардың тоқыма тапсырмаларын орындау барысында дұрыс отыруын қадағалау. Тапсырмаларды орындау барысында. |
|||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
||||||||||||
шағым қалдыра аласыз






















