Материалдар / Ашық сабақ.Ауыр ядролардың бөлінуі.11-сынып.
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ.Ауыр ядролардың бөлінуі.11-сынып.

Материал туралы қысқаша түсінік
Жас мамндарға көмек құралы болады деп ойлаймын.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
09 Қараша 2020
1051
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Қысқа мерзімді жоспар

Пәні: Физика

Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі:


Мектеп: Үржар ауданы, «Б.Тұрлыханов атындағы орта мектебі-бақшасы» КММ

Күні:31.01.2019 ж

Мұғалімнің аты жөні: Асанова М.Н.

Сынып:11

Қатысқандар 7

Қатыспағандар:3

Сабақ тақырыбы

Ауыр ядролардың бөлінуі.

Осы сабақта жүзеге мақасатын оқу мақсаты (оқу жоспарына сілтеме)

Уран ядросының бөліну реакциясы және ядроның бөліну механизмі туралы білу.

Бағалау критерийі

Ядроның байланыс энергиясының формулаларын талдайды.

α,β ыдырау формулаларын қолданып есептер шығарады.

Шамалар арасындағы байланысты қолдана отырып, күрделі есептер шығарады.

Тілдік мақсаттар


Сабақта оқушылар негізгі терминдер мен ұғымдарды пайдаланады: ядроның байланыс энергиясы,МэВ,нуклон сөз тіркестерін қолдана отырып ойларын жеткізеді.

.

Құндылықтарға баулу



Жалпыға бірдей еңбек қоғамы еңбекке, шығармашылық өсуіне, ортамен жақсы қатынас орнатып, өмір бойы білім алуына баулу.

Пән аралық байланыс

химия

Тақырып бойынша алдыңғы білім

«Ядролық реакциялар.Жасанды радиактивтік»


Сабақ барысы

Жоспарланған сабақ кезеңдері

Сабақта жоспарланған қызмет (іс-әрекет)


Ресурстар

Сабақтың басы


5 мин





10 мин

Ұйымдастыру

«Стикерлер диалогы» әдісі

Стикерлердің артына сұрақтар жазылады.
Әр оқушыға бағалау парағы беріледі.Әркім өзін-өзі бағалайды.


« Сұраққа жетіп ал » әдісі арқылы үй тапсырмасын сұраймын.
Әр дұрыс жауаптың бағасы 20 т.
1. Ядролық реакция дегеніміз не?

( Атом ядросының басқа ядромен ,элементар бөлшектер жәнеγ-кванттармен өзара әсерлесуі кезінде болатын түрленулер ядролық реакциялар деп аталады.)

2. Ядролық реакция теңдеуі
(
a+A→B+b немесе А(а,b)В.
А-бастапқы немесе нысана ядро, а-атқылаушы бөлшек, В-туынды ядро,
b- ядродан бөлінетін бөлшек.
3. Суреттен ядролық реакцияның өту механизмін түсіндір.

4. Жасанды радиактивтік дегеніміз не?
( Ядролық реакция нәтижесінде алынған изотоптардың радиактивті болуын жасанды радиактивтік деп атайды)

5. Жасанды радиактивті қай жылы , кімдер ашқан?

( 1934 жылы француз физиктері Ирен және Фредерик Жолил- Кюрилер)

6. Ядролық реакцияның энергетикалық шығуы дегеніміз не?

(Бөлшектер мен ядролардың реакцияға түскенге дейінгі және реакциядан кейінгі тыныштық энергияларының айырымын ядролық реакцияның энергетикалық шығуы деп атайды)

7. Экзотермалық реакция дегеніміз не?
(∆E>0 болса, онда реакцияда энергия бөлінеді)

8. Эндотермалық реакция дегеніміз не?

(∆E<0 болса, онда реакция кезінде энергия жұтылады.)

9. Изотоптар дегеніміз не?
(Ядролық зарядтары Z бірдей,ал массалық сандары А әр түрлі элементтердің атомдарын изотоптар деп атайды)

10. Ядроның байланыс энергиясының формуласы
Eб= (Zmр+Nmnя )c2

11. Меншікті байланыс энергиясының формуласы
Eм.б=

12. Нуклондар дегеніміз не?

(Ядроның құрамына кіретін оң зарядты протон мен нейтрондардың жалпы санын нуклондар деп атайды)



Bilimland сайтынан өткен тақырыптар бойынша есептер шығарту.




1 топ-

2-топ-







































































https;/bilimlend.kz|kk courses|physics-kk|


Сабақтың ортасы


7 мин





4мин



5 мин



3 мин



2 мин





Сабақтың аяғы

2 мин






Бағалау:


2мин










2.« Миға шабуыл» әдісі
І топ.Жаңа тақырып бойынша постер құрады.

ІІ топ. Ермексазбен жаңа тақырып бойынша3d модель жасайды.



3.«Сәйкестігін тап» әдісін пайдаланып, сәйкестендіру тапсырмасы 2 топқа беріледі.( Топ бірінікін-бірі тексереді)


4. « Кім жылдам »әдісі.

Бұл кезде оқушылар деңгей бойынша қайта топтасады.Орындарында шығарады, әр деңгейден бір-бір оқушы шығып тақтаға жазады. Дәптерлеріне есептерді жазады.



«Шыбын өлтіру» әдісі арқылы жаңа сабақты бекіту.
Екі топтан екі оқушы шығады мұғалім сұрақтар қояды, тақтада сол сұрақтардың жауаптары тұрады.Бірінші тапқан оқушы қағып үлгеруі керек.

5. «Бэкроним» әдісі
Оқушылар дәптерлеріне сабақ бойында қандай терминдер, физикалық шамалар айтылды соның барлығын тізіп жазады.Ең көп жазған оқушымен ең аз жазған оқушы оқиды.



5. Рефлексия. «Жетістік баспалдағы » әдісі арқылы жүргіземін.



Оқушылар өздерін өзі бағалайды.





Үйге тапсырма: §8.8. №38.1.А деңгей №38.2.В деңгей №38.4.С деңгей




Ватман,түрлі-түсті бояулар, ермексаз.







Таратпа материалдар





А,В,С деңгейлік таратпа тапсырмалар











Таратпа материалдар.

































































































пот

Дж



кин

Дж



мат



c



серп



Гц











Біздің көңіл күйіміз керемет







  1. Математикалық
    маятниктің формуласы



  1. Математикалық маятник деп-



  1. Маятник неғұрлым қысқа болса,



  1. Серіппелі маятниктің формуласы



  1. Серіппелі маятниктің тербеліс периоды тек



  1. Серіппелі маятник деп



  1. Математикалық маятниктің периоды тербеліс



  1. Математикалық маятниктің периоды жүктің



  1. Математикалық маятниктің тербеліс периоды



  1. Ығысу шамасы х неғұрлым үлкен болса,



  1. ω циклдік жиілік



  1. Циклдік жиілік формуласы



  1. Маятниктің айналу периодының формуласы















созылмайтын салмақсыз жіңішке ұзын жіпке ілінген кішкентай ауыр шарды айтады.



тербеліс периоды соғұрлым аз болады





жүк массасы мен серіппенің қатаңдығына тәуелді болады



серіппеге ілінген жүк



амплитудасына тәуелді болмайды



массасына тәуелді болмайды



маятник ұзындығына тәуелді



а үдеуі де соғұрлым үлкен болады





маятниктің 2π секундтағы тербеліс санына тең шама



ω=2πν



578тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!