Ашық сабақ, ҚМЖ, көрнекілік, презентация жариялап
2 млн. ₸ табыс табыңыз!
0 / 1
Материалға шағымдану
Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз
Сіздің сұранысыңыз сәтті жіберілді!
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
1 бонус = 1 теңге
Бонусты сайттағы қызметтерге жұмсай аласыз. Мысалы келесі материалды жеңілдікпен алуға болады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Түсінікті
Материалдар / Ашық сабақ.Бейметалдардың негізгі физикалық және химиялық қасиеттері.Табиғатта таралуы.Қазақстандағы металдар мен бейметалдардың к
2024-2025 оқу жылына арналған
қысқа мерзімді сабақ жоспарларын
Жүктеп алғыңыз келеді ме?
Ашық сабақ.Бейметалдардың негізгі физикалық және химиялық қасиеттері.Табиғатта таралуы.Қазақстандағы металдар мен бейметалдардың к
Материал туралы қысқаша түсінік
Бейметалдардың негізгі физикалық және химиялық қасиеттері.Табиғатта таралуы.Қазақстандағы металдар мен бейметалдардың кен орындары туралы мағлұмат алады
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады.
Толығырақ
12 Қараша 2018
1650
0 рет жүктелген
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Тексерілді:
Сабақ № 35 Мектеп: «Қарақұм орта мектебі» КММ Күні: 17.01. 18 ж Мұғалімнің аты-жөні: Құлман Кенжегүл Сынып: 10 «Ә» Қатысқандар саны: 13 Пәні: Химия Қатыспағандар саны: | ||
Сабақ тақырыбы | §4.4 - §4.5 . Бейметалдардың негізгі физикалық және химиялық қасиеттері.Табиғатта таралуы.Қазақстандағы металдар мен бейметалдардың кен орындары. | |
Оқу мақсаты | А) Металдар мен бейметалдардың атом құрылысын салыстыра отырып электртерістік қасиеттерін периодтық жүйедегі орнымен байланыстыра алу біліктерін дамыту.Ә) Электртерістік қасиеттерінің басымдылығына байланысты тотықтырғыш қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарымен таныстыру.Б) Металдар мен бейметалдардың Қазақстандағы табиғи қосылыстары, олардан қандай заттар өндірілетіні, қай жерде қолданылатыны туралы мағлұмат беру. | |
Оқу мақсатынан күтілетін нәтиже | • Металдар мен бейметалдардың атом құрылысын салыстыра отырып электртерістік қасиеттерін периодтық жүйедегі орнымен байланыстыра алу біліктерін дамытады.• Электртерістік қасиеттерінің басымдылығына байланысты тотықтырғыш қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарымен танысады.• Металдар мен бейметалдардың Қазақстандағы табиғи қосылыстары, олардан қандай заттар өндірілетіні, қай жерде қолданылатыны туралы мағлұмат алады.. | |
Бағалау критерийі | Дағды | Оқушы жетеді,егер....................... |
Білу, түсіну және қолдану | • Металдар мен бейметалдардың атом құрылысын салыстыра отырып электртерістік қасиеттерін периодтық жүйедегі орнымен байланыстыра алса.• Электртерістік қасиеттерінің басымдылығына байланысты тотықтырғыш қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын білсе.• Металдар мен бейметалдардың Қазақстандағы табиғи қосылыстары,олардан қандай заттар өндірілетіні, қай жерде қолданылатыны туралы мағлұматтарды білсе . | |
Тілдік мақсаттар | Металдар мен бейметалдардың атом құрылысын салыстыра отырып электртерістік қасиеттерін периодтық жүйедегі орнымен байланыстырып ауызша түсіндіру | |
Пәнге қатысты лексика және терминология | | |
Құндылықтарды дарыту | Осы сабақта оқушылардың бойына өмір бойы оқу құндылығын дарыту.Жұптық, топтық жұмыс жасауда ынтымақтастық қарым-қатынас орнату | |
Пәнаралық байланыс | География, биология | |
АКТ қолдану дағдылары | - интерактивті тақтаны қолдану арқылы презентация және бейнебаян қарайды | |
Бастапқы білім | Химия пәні. Д.И.Менделеевтің периодтық жүйесіндегі элементерінің орны.Электерістік.Жай зат. | |
Жоспар | ||
Жоспарланған мерзімдер | Жоспарланған іс-әрекеттер | Ресурстар |
Сабақтың басы 0-3 минут Сабақтыңортасы Білу,түсіну4-13минут Қолдану14- 30 Сабақ соңы 31-40 минут | Сыныппен амандасу .Психологиялық ахуал орнату.Топқа бөлу.(түстер арқылы) Қызыл – қуанышты көңіл-күйСары – жағымды көңіл- күйКөк – жақсы көңіл- күйЖасыл – ашық көңіл – күй «Туған жердің қара тасын мақтан ете білмеген азамат, бөгде жердің алтын тасын да мақтап жарытпақ емес». Қ.Сәтпаев. Қазіргі уақытта металдарға жататын 88 және инертті газдарды қоса алғанда 22 бейметалл элемент бар.Бейметалдар периодтық жүйенің оң бөлігінде топтасқан, олардың кестедегі орнын бор-кремний- мышьяк- теллур-астат элементтерінен тұратын диагональ бөліп көрсетіп тұр. Осы диагональдің сол жағынан төмен орналасқан барлық элементтер металдарға жатады. Адамдар ерте кезден-ақ металдарға иілгіштік, созылғыштық, металдық жылтыр, жылу өткізгіштік және т.б белгілі бір қасиеттер тән екенін байқаған. Металдардың сыртқы энергиялық деңгейінде 1-ден 3-ке дейін электрон болады, олар периодтың басында және ортасында орналасқан, сондықтан олардың атом радиустары салыстырмалы түрде үлкен болады. Бейметалдардың сыртқы энергиялық деңгейінде 3-тен 7-ге дейін электрон болады. Атомдарда сыртқы электрондық қабат саны неғұрлым көп болса, соғұрлым атом радиусы кіші болып, бейметалдық қасиеті айқын байқалады. Ең белсенді бейметалдар: галогендер және оттек.Периодтарда солдан оңға қарай металдық қасиет әлсіреп, бейметалдық қасиет артады.Элементтердің электртерістіліктерінің мәндеріне қарай элемент валенттілік электрондарын беріп жібереді немесе қосып алады деп есептегендегі түзілуге тиісті шартты зарядтың шамасын тотығу дәрежесі деп атайды. Мысалы: натрий атомы бір электронын беріп оң зарядталса, күкірт атомы екі электронды қосып, теріс зарядты бөлшекке айналады.Тотығу дәрежелері элементтің таңбасының үстіне араб цифрымен жазылып, зарядтың таңбасы оның алдына қойылады, оның мәні оң, теріс, бүтін, бөлшек және нөлге де тең болады. Жай заттардағы элементтердің тотығу дәрежелері нөлге тең. Оқулықпен жұмыс(133 бет) Оқулықпен жұмыс (136 бет)1 - жаттығу.Мыс топшасы металдары кендерінің Қазақстанда таралуы және алынуы жөнінде айтып беріңдер.2- жаттығу.Мырыш және қорғасынның табиғи кендері,олардың елімізде өндірілуі жөнінде білетіндеріңді айтыңдар.3-жаттығу.Қазақстандағы алиминий және хром кендері,олардың өндіріс орныдары туралы не білесіңдер? 4-жаттығу.Еліміздегі мұнайдың,таскөмірдің негізгі кен орындары қайда орналасқан? 5-жаттығу.Реакция теңдеулерін жазыңдар:Ca3 (PO4)2 → P → P2O5 → H3PO4 → Na3 PO4 ↓ ↓ ↓ Mg3 (PO4)2 Zn3 (PO4)2 Ag3 PO4 ҚорытындыСұрақ - жауап Үйге тапсырма:§4.4,-§4.5Бағалау: ОүБ Кретерий бойынша бағалауРефлексия: «Көңіл күй » | Түрлі түсті қағаз парақшалар Слайд № 1Периодтық кесте Слайд № 2Қазақстанның кен орындары Оқулық Химия 10 сынып Бағалау парақшасы |
Оқушының аты – жөні: _______________________________________________________
Критерий | Жетістік деңгейі | Дескрипторлар |
А-КритерийіДүние бірлігі(max 6) | 0 | Сіз төменде ұсынылған деңгейдің ешқайсысына жеткен жоқсыз. |
1-2 | Бейметалдардың негізгі физикалық және химиялық қасиеттері.Табиғатта таралуы.Қазақстандағы металдар мен бейметалдардың кен орындары жайлы түсінігіңіз таяз, бейметалдар жайлы біліміңіз нақты және дәлелді емес. Терминдік сөздерді дұрыс қолданбайсыз. | |
3-4 | Сіздің бейметалдардың негізгі физикалық және химиялық қасиеттері.Табиғатта таралуы.Қазақстандағы металдар мен бейметалдардың кен орындары жайлы түсінігіңіз бар, бейметалдардың қасиеттерін жақсы түсінесіз, мәліметтерді логикалық реттілікпен жеткізе аласыз, терминдерді орынды қолданасыз. Алайда, қолданған мысалдарыңыз өте қарапайым және толық емес. | |
5-6 | Сіздің бейметалдардың негізгі физикалық және химиялық қасиеттері.Табиғатта таралуы. Қазақстандағы металдар мен бейметалдардың кен орындары жайлы түсінігіңіз бар, бейметалдардың химиялық қасиетін сенімді, толық, орынды жеткізе аласыз. Терминдерді дұрыс, нақты, сенімді қолданып, химиялық қасиеттерін реакция теңдеулерін жазып дәлелдей аласыз. |
Оқушының аты – жөні: _______________________________________________________
Критерий | Жетістік деңгейі | Дескрипторлар |
А-КритерийіДүние бірлігі(max 6) | 0 | Сіз төменде ұсынылған деңгейдің ешқайсысына жеткен жоқсыз. |
1-2 | Бейметалдардың негізгі физикалық және химиялық қасиеттері.Табиғатта таралуы.Қазақстандағы металдар мен бейметалдардың кен орындары жайлы түсінігіңіз таяз, бейметалдар жайлы біліміңіз нақты және дәлелді емес. Терминдік сөздерді дұрыс қолданбайсыз. | |
3-4 | Сіздің бейметалдардың негізгі физикалық және химиялық қасиеттері.Табиғатта таралуы.Қазақстандағы металдар мен бейметалдардың кен орындары жайлы түсінігіңіз бар, бейметалдардың қасиеттерін жақсы түсінесіз, мәліметтерді логикалық реттілікпен жеткізе аласыз, терминдерді орынды қолданасыз. Алайда, қолданған мысалдарыңыз өте қарапайым және толық емес. | |
5-6 | Сіздің бейметалдардың негізгі физикалық және химиялық қасиеттері.Табиғатта таралуы. Қазақстандағы металдар мен бейметалдардың кен орындары жайлы түсінігіңіз бар, бейметалдардың химиялық қасиетін сенімді, толық, орынды жеткізе аласыз. Терминдерді дұрыс, нақты, сенімді қолданып, химиялық қасиеттерін реакция теңдеулерін жазып дәлелдей аласыз. |
Материал ұнаса әріптестеріңізбен бөлісіңіз
Ашық сабақ, ҚМЖ, көрнекілік, презентация
жариялап табыс табыңыз!
Материалдарыңызды сатып, ақша табыңыз.
(kaspi Gold, Halyk bank)