Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 1 С Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі әлем |
Мектеп: №1 Азат орта мектебі |
|||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні:Бейсеева Назгул Абдыкадыровна |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: ----- |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бірінші дүниежүзілік соғыс әлем картасын қалай өзгертті |
|||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.3.2.2. Әлемнің саяси картасындағы өзгерістерді сипаттау арқылы империялардың (Австро-Венгрия,Ресей империясы, Осман империясы) ыдырау себептерін тұжырымдау. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Әлемнің саяси картасындағы өзгерістерді сипаттау арқылы империялардың (Австро-Венгрия,Ресей империясы, Осман империясы) ыдырау себептерін тұжырымдайды;
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Әлемнің саяси картасындағы өзгерістерді сипаттайды және империялардың Австро-Венгрия, Ресей империясы, Осман империясы ыдырау себептерін тұжырымдайды . |
|||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер : Австрия-Венгрия, үштік одақ, Антанта. Версаль-Вашингтон. Ұлттар лигасы, мандаттық жүйе,репарация ,аншлюс т;б Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» идеясы болып табылатын азаматтық, жалпыұлттық идея, ұлттық сана сезім, бейбітшілік пен келісім қабілетті тұлғаға тән қасиетсаналарды жетілдіруге бағыттау. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақстан тарихы, география |
|||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
ХҮІІІ-ХІХ ғ.ғ ортасындағы халықаралық қатынастардағы өзгерістерді сипаттау |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 8 минут |
Ұйымдастыру 2 минут . «Шаттық шеңбері» (Оқушылар үлкен шеңберге тұрады, кезектесіп тілек айтады.) Үй тапсырмасын сұрау: «Ашық микрофон» әдісі (оқушылар үйлерінен дайындап келген сұрақ қояды, екінші оқушы жауап береді). Жауап берген сұрақтарына қарай оқушылар топтаса бастайды. Осылайша үш топқа біріктіремін)1-топ Франция,2-топ Англия,3-топ Ақш.. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 27 минут |
Визуальды әдісі 2 минут Бейнеролик «Бірінші дүние жүзілік соғыс» «Миға шабуыл» әдіс 1.Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейін әлемнің картасы қалай өзгерді? 2.Париж бейбіт конференциясының басты мақсаты не болды? 3.Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейін Герман,Австро-Венругия,Ресей,Осман империялары не үшін құлдырады? Осы көрсетілген бейнеролик бүгінгі сабақпен байланысын сыни ойлау арқылы сабақтың тақырыбын ашады. Содан кейін оқушыларды жаңа сабақтың оқу мақсаты мен бағалау критерийлерімен таныстыру. 1-тапсырма «Кластер» әдісі (12 минут) Тұжырымды ойларын қарталарға түсіріп, топтық жұмыс қорғайды (постер) 1-тапсырма: Мәтінмен жұмыс.Мәтіндегі негізгі ойды постер жасап қорғайды.
1 І д.ж соғысқа дейін І д.ж соғыстан кейін
Дескриптор Әлемнің саяси картасындағы өзгерістерді сипаттайды *Австро-Венгрияның ыдырау себептеріне 2-ден кем емес дәлелін табады; *Саяси картадағы өзгерістерді 2-ден кем емес дәлелін тауып жазады;
2-топқа тапсырма Ресей империясының ыдырау себептерін түсіндіру. І
Дескриптор Әлемнің саяси картасындағы өзгерістерді сипаттайды Ресей империясының ыдырауына әсер еткен саяси жағдайларды тауып, 2-ден кем емес дәлелін келтіреді; Саяси картадағы өзгерістерді 2-ден кем емес дәлелін тауып жазады; 3-топқа тапсырма Осман империясының ыдырау себептерін түсіндіру.
І д.ж соғысқа дейін І д.ж соғыстан кейін
Дескриптор Әлемнің саяси картасындағы өзгерістерді сипаттайды Осман империясының ыдырау себептеріне 2-ден кем емес дәлелін табады; *Саяси картадағы өзгерістерді 2-ден кем емес дәлелін тауып жазады, Қб: екі жұлдыз, бір тілек әдісі
2-тапсырма Жұптық жұмыс(5 минут) Жеңген және жеңілген елдермен жасалған келісімшарттарды сәйкестендіру
Дескриптор Әлемнің саяси картасын өзгерткен келісімдерді сәйкестендіреді
ҚБ дұрыс жауаппен салыстыру 3-тапсырма. Жеке жұмыс. «Фешбоун» әдісі (8 мин)
І бірінші дүниежүзілік
соғыстан кейінгі Еуропадағы саяси картадағы өзгерістерді анықтай
отырып, «Фешбоун» әдісі арқылы саяси картадағы өзгерістердің
себептері мен с Дескриптор
Әлемдік саяси картадағы өзгерістерді талдап, тұжырым жасайды.
|
https://www.youtube.com/watch?v=iumBCtwtMcc
Оқулық 8сынып Авт.Н.А.Алдабек К.Н.Мақашева Қ.И.Байзақов Алматы «Мектеп» 2019ж
Дүниежүзінің саяси картасы
Оқулық 8сынып Авт.Н.А.Алдабек К.Н.Мақашева Қ.И.Байзақов Алматы «Мектеп» 2019ж
Кесте
Оқулық 8сынып Авт.Н.А.Алдабек К.Н.Мақашева Қ.И.Байзақов Алматы «Мектеп» 2019ж
Оқулық 8сынып Авт.Н.А.Алдабек К.Н.Мақашева Қ.И.Байзақов Алматы «Мектеп» 2019ж
Дүниежүзінің саяси картасы
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Оқушы рефлексиясы:«Маған ұнады», «Мен үшін жаңалық болды», «Маған қиын болды»
| |||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ.Бірінші дүниежүзілік соғыс әлем картасын қалай өзгертті.8сынып
Ашық сабақ.Бірінші дүниежүзілік соғыс әлем картасын қалай өзгертті.8сынып
Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 1 С Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі әлем |
Мектеп: №1 Азат орта мектебі |
|||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні:Бейсеева Назгул Абдыкадыровна |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: ----- |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бірінші дүниежүзілік соғыс әлем картасын қалай өзгертті |
|||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.3.2.2. Әлемнің саяси картасындағы өзгерістерді сипаттау арқылы империялардың (Австро-Венгрия,Ресей империясы, Осман империясы) ыдырау себептерін тұжырымдау. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Әлемнің саяси картасындағы өзгерістерді сипаттау арқылы империялардың (Австро-Венгрия,Ресей империясы, Осман империясы) ыдырау себептерін тұжырымдайды;
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Әлемнің саяси картасындағы өзгерістерді сипаттайды және империялардың Австро-Венгрия, Ресей империясы, Осман империясы ыдырау себептерін тұжырымдайды . |
|||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер : Австрия-Венгрия, үштік одақ, Антанта. Версаль-Вашингтон. Ұлттар лигасы, мандаттық жүйе,репарация ,аншлюс т;б Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» идеясы болып табылатын азаматтық, жалпыұлттық идея, ұлттық сана сезім, бейбітшілік пен келісім қабілетті тұлғаға тән қасиетсаналарды жетілдіруге бағыттау. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақстан тарихы, география |
|||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
ХҮІІІ-ХІХ ғ.ғ ортасындағы халықаралық қатынастардағы өзгерістерді сипаттау |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 8 минут |
Ұйымдастыру 2 минут . «Шаттық шеңбері» (Оқушылар үлкен шеңберге тұрады, кезектесіп тілек айтады.) Үй тапсырмасын сұрау: «Ашық микрофон» әдісі (оқушылар үйлерінен дайындап келген сұрақ қояды, екінші оқушы жауап береді). Жауап берген сұрақтарына қарай оқушылар топтаса бастайды. Осылайша үш топқа біріктіремін)1-топ Франция,2-топ Англия,3-топ Ақш.. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 27 минут |
Визуальды әдісі 2 минут Бейнеролик «Бірінші дүние жүзілік соғыс» «Миға шабуыл» әдіс 1.Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейін әлемнің картасы қалай өзгерді? 2.Париж бейбіт конференциясының басты мақсаты не болды? 3.Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейін Герман,Австро-Венругия,Ресей,Осман империялары не үшін құлдырады? Осы көрсетілген бейнеролик бүгінгі сабақпен байланысын сыни ойлау арқылы сабақтың тақырыбын ашады. Содан кейін оқушыларды жаңа сабақтың оқу мақсаты мен бағалау критерийлерімен таныстыру. 1-тапсырма «Кластер» әдісі (12 минут) Тұжырымды ойларын қарталарға түсіріп, топтық жұмыс қорғайды (постер) 1-тапсырма: Мәтінмен жұмыс.Мәтіндегі негізгі ойды постер жасап қорғайды.
1 І д.ж соғысқа дейін І д.ж соғыстан кейін
Дескриптор Әлемнің саяси картасындағы өзгерістерді сипаттайды *Австро-Венгрияның ыдырау себептеріне 2-ден кем емес дәлелін табады; *Саяси картадағы өзгерістерді 2-ден кем емес дәлелін тауып жазады;
2-топқа тапсырма Ресей империясының ыдырау себептерін түсіндіру. І
Дескриптор Әлемнің саяси картасындағы өзгерістерді сипаттайды Ресей империясының ыдырауына әсер еткен саяси жағдайларды тауып, 2-ден кем емес дәлелін келтіреді; Саяси картадағы өзгерістерді 2-ден кем емес дәлелін тауып жазады; 3-топқа тапсырма Осман империясының ыдырау себептерін түсіндіру.
І д.ж соғысқа дейін І д.ж соғыстан кейін
Дескриптор Әлемнің саяси картасындағы өзгерістерді сипаттайды Осман империясының ыдырау себептеріне 2-ден кем емес дәлелін табады; *Саяси картадағы өзгерістерді 2-ден кем емес дәлелін тауып жазады, Қб: екі жұлдыз, бір тілек әдісі
2-тапсырма Жұптық жұмыс(5 минут) Жеңген және жеңілген елдермен жасалған келісімшарттарды сәйкестендіру
Дескриптор Әлемнің саяси картасын өзгерткен келісімдерді сәйкестендіреді
ҚБ дұрыс жауаппен салыстыру 3-тапсырма. Жеке жұмыс. «Фешбоун» әдісі (8 мин)
І бірінші дүниежүзілік
соғыстан кейінгі Еуропадағы саяси картадағы өзгерістерді анықтай
отырып, «Фешбоун» әдісі арқылы саяси картадағы өзгерістердің
себептері мен с Дескриптор
Әлемдік саяси картадағы өзгерістерді талдап, тұжырым жасайды.
|
https://www.youtube.com/watch?v=iumBCtwtMcc
Оқулық 8сынып Авт.Н.А.Алдабек К.Н.Мақашева Қ.И.Байзақов Алматы «Мектеп» 2019ж
Дүниежүзінің саяси картасы
Оқулық 8сынып Авт.Н.А.Алдабек К.Н.Мақашева Қ.И.Байзақов Алматы «Мектеп» 2019ж
Кесте
Оқулық 8сынып Авт.Н.А.Алдабек К.Н.Мақашева Қ.И.Байзақов Алматы «Мектеп» 2019ж
Оқулық 8сынып Авт.Н.А.Алдабек К.Н.Мақашева Қ.И.Байзақов Алматы «Мектеп» 2019ж
Дүниежүзінің саяси картасы
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Оқушы рефлексиясы:«Маған ұнады», «Мен үшін жаңалық болды», «Маған қиын болды»
| |||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

алдарын сипаттап, тұжырымдайды













