|
Сабақтың тақырыбы: |
Чехия Республикасы |
|
|
Сілтеме |
11-сынып «География» оқулығы, оқу-әдістемелік құралдар, слайд. |
|
|
Мақсаты |
Оқушылар Чехия мемлекетін зерттеу арқылы түсіне отырып мәліметтер алады, топпен тапсырмаларды орындауға машықтары дамыйды |
|
|
Жалпы мақсат |
Тақырыпты түсініп оқи білуге баулу. Тілін, сөздік қорларын дамыту арқылы сабаққа деген қызығушылығын арттыру |
|
|
Күтілетін нәтиже |
Тақырып туралы түсінік ала отырып, топ арқылы тапсырмаларды орындауға үйренеді. |
|
|
7 модульдің қолданылуы |
АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”. |
|
|
Қолданылатын әдіс-тәсілдер |
Миға шабуыл, өткен тақырыпты талқылау, кескін картамен жұмыс, кемпірқосақ әдісі |
|
|
Қолданылатын ресурстар |
АКТ, маркерлер, саяси және экономикалық карталар, атлас, тақта, стикерлер, ноутбук |
|
|
Ұйымдастыру кезеңі
2 мин
|
Оқушылардың назарын сабаққа аударамын. Керекті құрал жабдықтарын әзірлетемін. Оқушыларды топқа бөлемін.Топ ережесін еске түсіремін |
Сабаққа керекті құралдарын әзірлеп, дайындайды. 4 оқушыдан 6 топқа бөлінеді. Бір-бірлеріне жақсы тілектерін айтады. |
|
Сабақ кезеңдері |
Тапсырма |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
||
|
Біліу 5 мин |
Өткен тақырыбы бойынша үй тапсырмасы тек сұрақ-жауап арқылы сұралады. Ол үшін «Миға шабуыл» әдісін пайдалану |
Қызығушылықты ояту. Дүниежүзілік карта және тақырып бойынша сұрақтар: 1.Мемлекеттердің саяси картадағы орны. 2.Экономикалық- географиялық жағдайы және мемлекеттік құрылымдары. 3.Табиғат жағдайлары мен ресурстары. 4.Халқы, шаруашылығы және сыртқы экономикалық байланыстары. |
Оқушылар сол сұрақтарға жауап береді. Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген тапсырмаларды топпен қатесіз орындау, білімдерін тексеру. |
||
|
Түсіну 8 мин |
Өткен тақырып пен жаңа сабақтың тақырыбы айтылады. Одан кейін өткен тақырыпқа қатысты тапсырмалар беріледі, таратылады. |
Шығыс Еуропа елдерінің қандай басты ерекшеліктері бар? Негізгі маманданған шаруашылық салаларын атаймыз. Шығыс Еуропа елдерінің бір-бірімен ұқсастығы бар ма? деген сияқты ой тастаймын. Оқушыларға мәтінді беремін, қалай талқылайтындықтарын түсіндіремін. Мен тек оқушыларға бағыт беремін. А 4 форматтағы қағазды таратамын. |
Оқушылар өз ойын саяси және экономикалық карталар арқылы жеткізеді. Оқушылар өздігінен мәтінді оқып, бір-бірімен талқылайды. Сұрақтар қояды. Берілген қағазға өз ойларын жазып шығады. Тақтаға шығып қорғайды. |
||
|
Қолдану 5 мин |
Іздену мен өз ақыл ойын пайдалану арқылы жаңа тақырыппен жұмыс жасау, атласты қолдана отырып ойларын кескін картаға түсіру |
Ортаға бірнеше тапсырма беремін. Тәжірибенің орындалуын, сапалық нәтижесін айтамын. |
Оқушылар атласпен және арнайы ресурстармен жұмыс жасайды, түсіндіреді,саяси картаны қолданады. Тақырып бойынша сипаттайды |
||
|
Сергіту сәті 2 мин |
«Чехия Республикасына саяхат» бейнебаян |
Бейнебаян көрсетілімі. «Чехия Республикасына саяхат» |
Интербелсенді тақтадағы бейнебаян көріністері саяхатын талқылайды. |
||
|
Талдау 10 мин |
Жаңа сабаққа арналған тапсырмаларды талдау үшін «Кемпірқосақ» әдісін пайдалану |
Алғашқы топта Чехия Республикасының аумақтық құрамы мен мемлекеттік құрылымы туралы өздеріне берілген тақырыпты меңгеріп, үйренгендерін бір-біріне үйретіп шығады, ал келесі топта шаруашылығы мен сыртқы экономикалық байланыстарын әр оқушы өз тобында талқылағандарын ортаға салады. |
Оқушылар тапсырмалар мен сұрақтарды бір біріне үйретеді |
||
|
Жинақтау 4 мин |
Тақырыпқа қатысты, сол елдердің кескін картасын құрастыру арқылы жинақтайды |
Тарау бойынша білімдерін жинақтау үшін әр топқа елдердің кескін карталары таратылады, сол елдерді анықтап кескін картаға түсіру тапсырылады |
Әр топ өзара тақырыпқа қатысты елдерді қысқаша сипаттай отырып, өз ойларын жинақтайды ортаға шығып картадан көрсетеді |
||
|
Бағалау 2 мин |
Критерийлері: 1.Мәтінді талдай алады; 2.Сұрақтарға жауап бере алады; 3.Кескін карта бойынша мәтін құрастырады. |
Оқушыларды мадақтау арқылы және ынталандыра отырып бағалаймын. Олардың топқа берген бағаларын тыңдаймын. Жалпы бағасын шығарамын. |
Топты бағалау. Бірін-бірі бағалау. Тақтаға шығып топқа баға береді. Ал өз топтарының бағаларын қорытындылап айтады. |
||
|
Рефлексия 1 мин |
Кері байланыс жасайды. |
Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну |
Ұсынылған стикерді толтыру |
||
|
Үйге тапсырма 1 мин |
§33. Чехия |
Тақырыпты оқу, кескін картаға түсіру |
Үйге берілген тапсырманы белгілеп алады |
||
Чехия Республикасы
Жанатбек Чаймолдаевич Машанов, №178 лицейінің география пәнінің мұғалімі
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ.Чехия Республикасы.11-сынып
Ашық сабақ.Чехия Республикасы.11-сынып
|
Сабақтың тақырыбы: |
Чехия Республикасы |
|
|
Сілтеме |
11-сынып «География» оқулығы, оқу-әдістемелік құралдар, слайд. |
|
|
Мақсаты |
Оқушылар Чехия мемлекетін зерттеу арқылы түсіне отырып мәліметтер алады, топпен тапсырмаларды орындауға машықтары дамыйды |
|
|
Жалпы мақсат |
Тақырыпты түсініп оқи білуге баулу. Тілін, сөздік қорларын дамыту арқылы сабаққа деген қызығушылығын арттыру |
|
|
Күтілетін нәтиже |
Тақырып туралы түсінік ала отырып, топ арқылы тапсырмаларды орындауға үйренеді. |
|
|
7 модульдің қолданылуы |
АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”. |
|
|
Қолданылатын әдіс-тәсілдер |
Миға шабуыл, өткен тақырыпты талқылау, кескін картамен жұмыс, кемпірқосақ әдісі |
|
|
Қолданылатын ресурстар |
АКТ, маркерлер, саяси және экономикалық карталар, атлас, тақта, стикерлер, ноутбук |
|
|
Ұйымдастыру кезеңі
2 мин
|
Оқушылардың назарын сабаққа аударамын. Керекті құрал жабдықтарын әзірлетемін. Оқушыларды топқа бөлемін.Топ ережесін еске түсіремін |
Сабаққа керекті құралдарын әзірлеп, дайындайды. 4 оқушыдан 6 топқа бөлінеді. Бір-бірлеріне жақсы тілектерін айтады. |
|
Сабақ кезеңдері |
Тапсырма |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
||
|
Біліу 5 мин |
Өткен тақырыбы бойынша үй тапсырмасы тек сұрақ-жауап арқылы сұралады. Ол үшін «Миға шабуыл» әдісін пайдалану |
Қызығушылықты ояту. Дүниежүзілік карта және тақырып бойынша сұрақтар: 1.Мемлекеттердің саяси картадағы орны. 2.Экономикалық- географиялық жағдайы және мемлекеттік құрылымдары. 3.Табиғат жағдайлары мен ресурстары. 4.Халқы, шаруашылығы және сыртқы экономикалық байланыстары. |
Оқушылар сол сұрақтарға жауап береді. Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген тапсырмаларды топпен қатесіз орындау, білімдерін тексеру. |
||
|
Түсіну 8 мин |
Өткен тақырып пен жаңа сабақтың тақырыбы айтылады. Одан кейін өткен тақырыпқа қатысты тапсырмалар беріледі, таратылады. |
Шығыс Еуропа елдерінің қандай басты ерекшеліктері бар? Негізгі маманданған шаруашылық салаларын атаймыз. Шығыс Еуропа елдерінің бір-бірімен ұқсастығы бар ма? деген сияқты ой тастаймын. Оқушыларға мәтінді беремін, қалай талқылайтындықтарын түсіндіремін. Мен тек оқушыларға бағыт беремін. А 4 форматтағы қағазды таратамын. |
Оқушылар өз ойын саяси және экономикалық карталар арқылы жеткізеді. Оқушылар өздігінен мәтінді оқып, бір-бірімен талқылайды. Сұрақтар қояды. Берілген қағазға өз ойларын жазып шығады. Тақтаға шығып қорғайды. |
||
|
Қолдану 5 мин |
Іздену мен өз ақыл ойын пайдалану арқылы жаңа тақырыппен жұмыс жасау, атласты қолдана отырып ойларын кескін картаға түсіру |
Ортаға бірнеше тапсырма беремін. Тәжірибенің орындалуын, сапалық нәтижесін айтамын. |
Оқушылар атласпен және арнайы ресурстармен жұмыс жасайды, түсіндіреді,саяси картаны қолданады. Тақырып бойынша сипаттайды |
||
|
Сергіту сәті 2 мин |
«Чехия Республикасына саяхат» бейнебаян |
Бейнебаян көрсетілімі. «Чехия Республикасына саяхат» |
Интербелсенді тақтадағы бейнебаян көріністері саяхатын талқылайды. |
||
|
Талдау 10 мин |
Жаңа сабаққа арналған тапсырмаларды талдау үшін «Кемпірқосақ» әдісін пайдалану |
Алғашқы топта Чехия Республикасының аумақтық құрамы мен мемлекеттік құрылымы туралы өздеріне берілген тақырыпты меңгеріп, үйренгендерін бір-біріне үйретіп шығады, ал келесі топта шаруашылығы мен сыртқы экономикалық байланыстарын әр оқушы өз тобында талқылағандарын ортаға салады. |
Оқушылар тапсырмалар мен сұрақтарды бір біріне үйретеді |
||
|
Жинақтау 4 мин |
Тақырыпқа қатысты, сол елдердің кескін картасын құрастыру арқылы жинақтайды |
Тарау бойынша білімдерін жинақтау үшін әр топқа елдердің кескін карталары таратылады, сол елдерді анықтап кескін картаға түсіру тапсырылады |
Әр топ өзара тақырыпқа қатысты елдерді қысқаша сипаттай отырып, өз ойларын жинақтайды ортаға шығып картадан көрсетеді |
||
|
Бағалау 2 мин |
Критерийлері: 1.Мәтінді талдай алады; 2.Сұрақтарға жауап бере алады; 3.Кескін карта бойынша мәтін құрастырады. |
Оқушыларды мадақтау арқылы және ынталандыра отырып бағалаймын. Олардың топқа берген бағаларын тыңдаймын. Жалпы бағасын шығарамын. |
Топты бағалау. Бірін-бірі бағалау. Тақтаға шығып топқа баға береді. Ал өз топтарының бағаларын қорытындылап айтады. |
||
|
Рефлексия 1 мин |
Кері байланыс жасайды. |
Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну |
Ұсынылған стикерді толтыру |
||
|
Үйге тапсырма 1 мин |
§33. Чехия |
Тақырыпты оқу, кескін картаға түсіру |
Үйге берілген тапсырманы белгілеп алады |
||
Чехия Республикасы
Жанатбек Чаймолдаевич Машанов, №178 лицейінің география пәнінің мұғалімі
шағым қалдыра аласыз













