1-сабақ
|
Сабақ тақырыбы: Халықаралық байланыстардың дамуындағы Ұлы Жібек жолының рөлі мен маңызы. Сынып: 6 Күні: |
Мектеп: "Б.Исадилов атындағы ЖОББМ"КММ Мұғалімнің аты-жөні: Аманжолова Б.А. |
|||||||
|
Сабақтың зерттеу сұрағы |
Ұлы Жібек жолы халықаралық байланыстардың дамуына ықпал етті ме? |
|||||||
|
Сабақтың түрі |
Жаңа тақырыпты меңгеру |
|||||||
|
Сабақ мақсаты |
Оқушылар Ұлы Жібек жолының пайда болу тарихын түсінеді, халықаралық қатынастардың дамуындағы рөліне баға береді. |
|||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.4.2.2 Ұлы Жібек жолының халықаралық қатынастардың дамуындағы орнын анықтау
|
|||||||
|
Бағалау критерийлері |
Ұлы Жібек жолының қалыптасуын түсіндіреді. Ұлы Жібек жолының халықаралық қатынастарды нығайтудағы рөліне баға береді. |
|||||||
|
Тілдік мақсаттар |
1-тапсырмада оқушылар мәтінді оқып, талдайды (оқылым дағдысы). Зерттеу нәтижелерін сынып алдында қорғайды және талқылау сұрақтарына жауап береді (айтылым дағдысы). Пәндік лексика және терминология: Жібек, жібек құрты, Ұлы Жібек жолы, Қытай, сауда, керуен жолы, айырбас сауда, елшілік, көш, тауар; Диалогқа және жазуға қажетті сөздер тізбегі: Ұлы Жібек жолының пайда болуына әсер еткен себептер... Ұлы Жібек жолы халықаралық байланыстардың күшеюіне әкелді, себебі ... Ұлы Жібек жолы арқылы .... дамыды. |
|||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушылар Ұлы жібек жолы тармақтарының еліміздің аумағы арқылы өткендігімен мақтанады. Құндылықтар: патриотизм, өз елі үшін мақтаныш, ұлттық сана-сезім, тәуелсіздік. |
|||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Оқылым, жазылым тапсырмаларын орындату арқылы қазақ тілімен байланысты, картамен жұмыс арқылы географиямен байланысты жүзеге асыру |
|||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақта мен презентация жаңа сабақ материалын игеруде пайдаланылады |
|||||||
|
Осыған дейінгі білім |
Қыпшақ хандығының қоғамдық, әлеуметтік құрылысы мен шаруашылығын салыстыра алады. |
|||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ақпарат, ресурс көздері |
||||||
|
Сабақтың басы 0-5 минут Сабақтың ортасы 5-20 мин 20-35 минут
|
Ұйымдастыру бөлімі Үй тапсырмасын пысықтау, тарихи математикалық есеп. Бастапқы ынталандырушы материал.мақсатында Видеоролик тамашалату. Оқушыларға Ұлы Жібек жолының картасын көрсетіп, тақырыпқа болжам жасатыңыз. Қосымша сұрақтар қойыңыз: Берілген картада не белгіленген? Неліктен бұл жол «Ұлы жібек жолы» деп аталды деп ойлайсыз? Сабақ тақырыбы мен оқу мақсаттарын, бағалау критерийлерін таныстырыңыз. Оқушыларға оқу мақсаттары бойынша бағалау критерийлерін өз беттерімен құрастыруларына беруге болады. Зерттеу және талдау Сабақта оқушылардың зерттеу әрекетін ұйымдастыруға бағытталған тапсырмалар беріледі: Т 1-тапсырма. Оқушыларды Карта, мата,құмыра арқылы бөліп, топтық тапсырмаларды беріңіз. Топтық жұмыс ережелерін оқушылармен бірге еске түсіртіңіз. Топтық жұмыс. Ойлан-бөліс-жұптас. 1 топ.Ұлы Жібек жолының пайда болуы (диалог құру) 2-топ. Жібек жолы бойымен Қазақстан аумағындағы алғашқы сауда саттық қатынастар (импровизация) 3-топ. Ұлы Жібек жолының Қазақстандағы тармақтары (кескін картамен жұмыс) Бағалау: жұптық Бағалау критерийі: Ұлы Жібек жолының қалыптасуын түсіндіреді. Дескрипторлар: Халықаралық сауда жолының «Ұлы Жібек жолы» аталуының мәнін түсіндіреді; Ұлы Жібек жолының пайда болу себептерін талдайды; Ұлы Жібек жолының бойымен ежелгі дәуірдегі қарым-қатынастардың орнау себептерін талдайды; Мемлекеттер арасындағы байланыстардың нәтижелерін сипаттайды; Ұлы Жібек жолының Қазақстандағы тармақтарын белгілеп, көрсетеді; Ұлы Жібек жолы бойындағы негізгі қалаларды атайды. Топтық жұмыс Т 2-тапсырма. Интерпретацияланған деректермен жұмыс (дәптерге жазбаша орындап, ауызша қорғайды): Интерпретацияланған деректермен жұмыс:
Оқушылар берілген деректерді оқып, талдайды:
Бағалау: өзін-өзі бағалау Бағалау критерийі: Ұлы Жібек жолының халықаралық қатынастарды нығайтудағы рөліне баға береді. Дескрипторлар: Деректен Жібек жолының өркендегенін көрсететін дәлелдерді келтіреді; Жібек жолы бойындағы халықаралық қатынастардың дамуының себептерін түсіндіреді; Ұлы Жібек жолы мемлекеттердің саяси, экономикалық, мәдени өміріне әкелген өзгерістерін талдайды; Жібек жолының халықаралық маңызын бағалайды. ЖК : Зарипов Нұртілек Асқарқызы Сындар Құмыра, мата сөздеріне әңгіме құрастыру. Қорытынды: “ПТМС-формуласы” |
Ұлы Жібек жолының картасы http://hameleons.com/uploads/posts/2012-10/1349886170_istoria-jibek.jpg Ақпараттық білім ресурстары орталығы. 7 сынып. Қазақстан тарихы. Электронды оқулығы. 2011ж. Байпақов. К., Нұржанов А. Ұлы Жібек жолы және ортағасырлық қалалар – Алматы, 2005 ж. Мамраимов А. Ұлы Жібек жолындағы киелі жерлер. – Алматы: Алматы кітап, 2009. http://lms.nci.kz/history/view?f=143&id=7&lang=kaz https://www.youtube.com/watch?v=Ae7QAZ5pdEo http://baq.kz/foto/ffad69a5a69bdad2c515ec3df4011e15.jpg |
||||||
|
Сабақтың соңы 35-40 минут |
|
|
||||||
|
Қосымша мәлімет |
||||||||
|
Дифференциация (саралау) – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||
|
Талқылау барысында барлық оқушылардың қатысуын қадағалаймын. |
Топтық жұмыс нәтижелері топтардың бірін-бірі және өзін-өзі бағалау арқылы іске асырылады. Бағалау критерийлері мен дескрипторлар бойынша кері байланыс беріледі. |
АКТ шектеулі қолдану |
||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу мақсаты қолжетімді болдыма? Барлық оқушылар оқу мақсаттарына қол жеткізді ме? Оқушылар оқу мақсаттарына қол жеткізбесе, неліктен қол жеткізбеді? Сабақта дифференуциациялау қалай жүргізілді? Сабақтың кезеңдерін пайдалы қолдана алдыңыз ба? Сабақта сабақ жоспарынан ауытқушылықтар болды ма? Болса, неліктен болды? |
|
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ:Халыаралық байланыстардың дамуындағы Ұлы Жібек жолының ықпалы 6 сынып
Ашық сабақ:Халыаралық байланыстардың дамуындағы Ұлы Жібек жолының ықпалы 6 сынып
1-сабақ
|
Сабақ тақырыбы: Халықаралық байланыстардың дамуындағы Ұлы Жібек жолының рөлі мен маңызы. Сынып: 6 Күні: |
Мектеп: "Б.Исадилов атындағы ЖОББМ"КММ Мұғалімнің аты-жөні: Аманжолова Б.А. |
|||||||
|
Сабақтың зерттеу сұрағы |
Ұлы Жібек жолы халықаралық байланыстардың дамуына ықпал етті ме? |
|||||||
|
Сабақтың түрі |
Жаңа тақырыпты меңгеру |
|||||||
|
Сабақ мақсаты |
Оқушылар Ұлы Жібек жолының пайда болу тарихын түсінеді, халықаралық қатынастардың дамуындағы рөліне баға береді. |
|||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.4.2.2 Ұлы Жібек жолының халықаралық қатынастардың дамуындағы орнын анықтау
|
|||||||
|
Бағалау критерийлері |
Ұлы Жібек жолының қалыптасуын түсіндіреді. Ұлы Жібек жолының халықаралық қатынастарды нығайтудағы рөліне баға береді. |
|||||||
|
Тілдік мақсаттар |
1-тапсырмада оқушылар мәтінді оқып, талдайды (оқылым дағдысы). Зерттеу нәтижелерін сынып алдында қорғайды және талқылау сұрақтарына жауап береді (айтылым дағдысы). Пәндік лексика және терминология: Жібек, жібек құрты, Ұлы Жібек жолы, Қытай, сауда, керуен жолы, айырбас сауда, елшілік, көш, тауар; Диалогқа және жазуға қажетті сөздер тізбегі: Ұлы Жібек жолының пайда болуына әсер еткен себептер... Ұлы Жібек жолы халықаралық байланыстардың күшеюіне әкелді, себебі ... Ұлы Жібек жолы арқылы .... дамыды. |
|||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушылар Ұлы жібек жолы тармақтарының еліміздің аумағы арқылы өткендігімен мақтанады. Құндылықтар: патриотизм, өз елі үшін мақтаныш, ұлттық сана-сезім, тәуелсіздік. |
|||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Оқылым, жазылым тапсырмаларын орындату арқылы қазақ тілімен байланысты, картамен жұмыс арқылы географиямен байланысты жүзеге асыру |
|||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақта мен презентация жаңа сабақ материалын игеруде пайдаланылады |
|||||||
|
Осыған дейінгі білім |
Қыпшақ хандығының қоғамдық, әлеуметтік құрылысы мен шаруашылығын салыстыра алады. |
|||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ақпарат, ресурс көздері |
||||||
|
Сабақтың басы 0-5 минут Сабақтың ортасы 5-20 мин 20-35 минут
|
Ұйымдастыру бөлімі Үй тапсырмасын пысықтау, тарихи математикалық есеп. Бастапқы ынталандырушы материал.мақсатында Видеоролик тамашалату. Оқушыларға Ұлы Жібек жолының картасын көрсетіп, тақырыпқа болжам жасатыңыз. Қосымша сұрақтар қойыңыз: Берілген картада не белгіленген? Неліктен бұл жол «Ұлы жібек жолы» деп аталды деп ойлайсыз? Сабақ тақырыбы мен оқу мақсаттарын, бағалау критерийлерін таныстырыңыз. Оқушыларға оқу мақсаттары бойынша бағалау критерийлерін өз беттерімен құрастыруларына беруге болады. Зерттеу және талдау Сабақта оқушылардың зерттеу әрекетін ұйымдастыруға бағытталған тапсырмалар беріледі: Т 1-тапсырма. Оқушыларды Карта, мата,құмыра арқылы бөліп, топтық тапсырмаларды беріңіз. Топтық жұмыс ережелерін оқушылармен бірге еске түсіртіңіз. Топтық жұмыс. Ойлан-бөліс-жұптас. 1 топ.Ұлы Жібек жолының пайда болуы (диалог құру) 2-топ. Жібек жолы бойымен Қазақстан аумағындағы алғашқы сауда саттық қатынастар (импровизация) 3-топ. Ұлы Жібек жолының Қазақстандағы тармақтары (кескін картамен жұмыс) Бағалау: жұптық Бағалау критерийі: Ұлы Жібек жолының қалыптасуын түсіндіреді. Дескрипторлар: Халықаралық сауда жолының «Ұлы Жібек жолы» аталуының мәнін түсіндіреді; Ұлы Жібек жолының пайда болу себептерін талдайды; Ұлы Жібек жолының бойымен ежелгі дәуірдегі қарым-қатынастардың орнау себептерін талдайды; Мемлекеттер арасындағы байланыстардың нәтижелерін сипаттайды; Ұлы Жібек жолының Қазақстандағы тармақтарын белгілеп, көрсетеді; Ұлы Жібек жолы бойындағы негізгі қалаларды атайды. Топтық жұмыс Т 2-тапсырма. Интерпретацияланған деректермен жұмыс (дәптерге жазбаша орындап, ауызша қорғайды): Интерпретацияланған деректермен жұмыс:
Оқушылар берілген деректерді оқып, талдайды:
Бағалау: өзін-өзі бағалау Бағалау критерийі: Ұлы Жібек жолының халықаралық қатынастарды нығайтудағы рөліне баға береді. Дескрипторлар: Деректен Жібек жолының өркендегенін көрсететін дәлелдерді келтіреді; Жібек жолы бойындағы халықаралық қатынастардың дамуының себептерін түсіндіреді; Ұлы Жібек жолы мемлекеттердің саяси, экономикалық, мәдени өміріне әкелген өзгерістерін талдайды; Жібек жолының халықаралық маңызын бағалайды. ЖК : Зарипов Нұртілек Асқарқызы Сындар Құмыра, мата сөздеріне әңгіме құрастыру. Қорытынды: “ПТМС-формуласы” |
Ұлы Жібек жолының картасы http://hameleons.com/uploads/posts/2012-10/1349886170_istoria-jibek.jpg Ақпараттық білім ресурстары орталығы. 7 сынып. Қазақстан тарихы. Электронды оқулығы. 2011ж. Байпақов. К., Нұржанов А. Ұлы Жібек жолы және ортағасырлық қалалар – Алматы, 2005 ж. Мамраимов А. Ұлы Жібек жолындағы киелі жерлер. – Алматы: Алматы кітап, 2009. http://lms.nci.kz/history/view?f=143&id=7&lang=kaz https://www.youtube.com/watch?v=Ae7QAZ5pdEo http://baq.kz/foto/ffad69a5a69bdad2c515ec3df4011e15.jpg |
||||||
|
Сабақтың соңы 35-40 минут |
|
|
||||||
|
Қосымша мәлімет |
||||||||
|
Дифференциация (саралау) – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||
|
Талқылау барысында барлық оқушылардың қатысуын қадағалаймын. |
Топтық жұмыс нәтижелері топтардың бірін-бірі және өзін-өзі бағалау арқылы іске асырылады. Бағалау критерийлері мен дескрипторлар бойынша кері байланыс беріледі. |
АКТ шектеулі қолдану |
||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу мақсаты қолжетімді болдыма? Барлық оқушылар оқу мақсаттарына қол жеткізді ме? Оқушылар оқу мақсаттарына қол жеткізбесе, неліктен қол жеткізбеді? Сабақта дифференуциациялау қалай жүргізілді? Сабақтың кезеңдерін пайдалы қолдана алдыңыз ба? Сабақта сабақ жоспарынан ауытқушылықтар болды ма? Болса, неліктен болды? |
|
|||||||
шағым қалдыра аласыз













