Сабақтың
тақырыбы
|
Химиялық реакция теңдеулері
|
Сабақтың
мақсаты
|
-
Өткен тақырыптарды
еске ала отырып, химиялық реакция теңдеулерінің жүру
механизмін түсіндіру. Теңдеулерді теңестіруге
үйрету. 2.Пәнге қызығушылығын арттыру. Есте сақтау,
логикалық ойлау қабілеттерін дамыту. Химиялық реакция теңдеулерін
құра білуге, оларды теңестіре білуге дағдыландыру. Жылдам ойланып,
жылдам жауап беруге дағдыландыру. 3.Ізденімпаздыққа,
шығармашылыққа, өз ойын еркін жеткізе алуға тәрбиелеу. әр түрлі
тапсырмалар орындату арқылы оқушылардың білімін жетілдіру
және белсенділігін, қызығушылығын ояту.
|
Сабақтың
типі
|
Тренинг – сабақ (білім
мен іскерлік дағдыны жетілдіру)
|
Сабақтың
әдісі
|
Жазбаша, ауызша, СКТ
технологиясының тапсырмалары, есептер шығару, дәріс,
сынақ
|
Сабақтың
көрнекіліктері
|
Үлестірме қағаздар,
жеке тапсырмалар,кеспе қағаздардағы формулалар,
плакат
|
Сабақтың жүру
барысы
|
|
Уақыт
|
Жоспар
мазмұны
|
Мұғалімнің
іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекетінен
күтілетін нәтиже
|
Ұпай
|
Кіріспе бөлім
3 мин
|
Психологиялық
ахуал
|
-
Оқушыларды
түгендеп,
|
|
|
|
|
-
сабаққа
|
|
|
|
«Атом
молекула» тренинг.
Мақсаты:тұлғааралық
байланысты орнату.
|
-
дайындығын
тексеру. «Атом
молекула» тренингін жүргізу. 1.Оқушыларға бүгінгі
сабақтың кезеңдерімен таныстыру. 2.Оқушыларға бағалау парағын
тарату. 3.Сабаққа қызығушылықтары артады.
|
|
|
Үй тапсырмасын
сұрау
3 мин
|
Мақсаты:Оқушылардың өткен
материалдар бойынша алған білімдерін тексеру.
Ашық тест
Сен білесіңбе?
|
Оқушылардың білімдерін тексеру үшін түрлі
тапсырмалар таратылады.
1.темірдің
таттануы химиялық
2.судың булануы
физикалық
3. адамның
ойлауы екеуіне де
жатады 4.қанттың суда
еруі
екеуіне де жатпайды 2.Атомдар
|
Берілген тапсырмалар
бойынша оқушылар біледі:
|
|
|
|
|
|
дегеніміз.......
|
|
|
|
|
|
|
Химиялық
диктант
|
3. молекулалар
дегеніміз......... 4. Жай заттар дегеніміз.......... 5.Күрделі
заттар дегеніміз....... 6. валенттілік дегеніміз............
Тақтада тапсырмалық формулалар ілініп тұрады. Әр оқушыға
жеке-жеке химиялық элементтердің сөзбен жазылған тапсырмалар
таратылады.
|
|
|
|
|
|
Жаңа
сабақ
|
5 мин
10 мин
|
2. Химиялқ теңдеу.
3.Химиялық теңдеуді жазудың
ережесі.
Негізгі ұғымдар:
-
Химиялық теңдеу.
-
Реагент
-
Өнім
|
1. Химиялық теңдеу дегеніміз – химиялық реакцияны химиялық
таңбалар және формулалар арқылы шартты түрде жазу. Әрекеттесуші
заттар – реакцияға кіріскен реакцияласушы заттар не
қысқаша реагенттер деп аталады.
Жаңадан түзілген заттар реакциядан шыққан заттар немесе өнімдер деп аталады.
2. Химиялық теңдеуді жазудың ережесі:
Реагенттердің формуласын жазу:
2. Өнімнің формуласы:
3. Химиялық теңдеуді теңестіру:
|
-
Заттың құрам тұрақтылық заңын біледі.
|
5 балл
|
Сабақты
бекіту
|
5 мин
|
«Кім жылдам» аукционы
/теңдеу құрып, теңестіру/
|
Әр оқушыға тапсырма беріледі. Химиялық реакция
теңдеуін құрып, теңестіру қажет.
Ca +
O2 →
Na +
Cl2 →
Al + S
→
Al +
Cl2 →
Li +
O2 →
Zn +
Cl2 →
S +
O2 →
|
бұл тапсырмада
оқушылардың жылдам ойлау, жылдам жауап беру, жылдам әрекет ету
қабілеттері артады
|
5 балл
|
|
3 мин
|
Ойлан, тап! /тақтамен
жұмыс/
|
Төмендегі химиялық
реакция теңдеулеріндегі қажетті
|
Оқушылардың логикалық
ойлау
|
3 балл
|
|
|
|
заттардың формуласын тауып,
коэффициенттерін қойыңдар:
А) ............ + О2 → ZnO;
Ә) ……… + O2 → CaO;
Б) ……… + O2 → Cr2O3
В) ............+ О2 → MgO
Г) ............ + О2 → Р2О5
Д) ............ + О2 → N2O3
Е) .............. +
О2 → СО2
|
қабілеттері артады.
Теңестіре білу дағдылары қалыптасады.
|
|
|
Үйге
тапсырма
|
Химиялық реакция теңдеу
құру.
|
|
|
|
Бағалау
|
Критерийлер арқылы
|
|
|
Рефлексия Мен не білдім. Не үйрендім. Білгім
келеді.Стикерге жазу.
|
Шағын шығарма жазу.
|
|
|
|
|
Кезеңдер
Бағалау
парағы
(балдық жүйе бойынша)
|
Ашық тест
2 балл
|
Химия
лық
диктант
1
балл
|
Ауыз
ша дәлел
деу
2 балл
|
Символ
дармен өрнектеу валенттілік
3 балл
|
Пос
тер
қор
ғау
5 балл
|
«Кім жыл
дам» аукционы
5 балл
|
Ойлан, тап!
3 балл
|
Қызық
ты
жазу
лар
2
балл
|
|
Аты-жөні
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|