Ашық сабақ:Жай бөлшекті және аралас сандарды көбейту

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Ашық сабақ:Жай бөлшекті және аралас сандарды көбейту

Материал туралы қысқаша түсінік
1. Жай бөлшектер мен аралас сандарды ережелерін біледі; 2. Жай бөлшекті көбейту, аралас сандарды көбейту ережелері мен алгоритмін біледі және есеп шығаруда колдана алады.
Материалдың қысқаша нұсқасы



Ұзaқ мерзiмдi жоспaрдың тaрayы:

Жай бөлшектер және оларға амалдар қолдану


Пәні :

Математика


Мектеп: «№3 арнайы мектеп-интернат» КММ

Күні:

27.11.24

Мұғалімнің аты-жөні: Нұрсейтова Нұрсұлу Умбеталіқызы

Сынып:

5 б

Қатысқан оқушы саны:

Қатыспаған оқушы саны:

Сабақтың тақырыбы

Жай бөлшекті және аралас сандарды көбейту

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу

мақсаттары

5.1.2.21 Жай бөлшекті, аралас сандарды көбейту.

Сабақтың мақсаты


  1. Жай бөлшектер мен аралас сандарды көбейту туралы түсінік беру,ережелерін білу ;

  2. Жай бөлешектер мен аралас сандарды көбейту ережелерін пайдалана отырып есептер шығару;


Коррекциялық мақсат

Тілдік мақсат:
Жай бөлшекті, аралас сандарға қатысты ұғымдар мен терминдерді түсінеді және қолданады.Математикалық терминдердің дұрыс айтылуын қадағалау.Дыбыстарын түзету.

Пәнге қатысты терминдер:

Бөлшек

Бөлшектің алымы

Бөлшектің бөлімі

Аралас сан

Бөлшекті көбейту

Бөлшекті қысқарту

Жетістік критерийлері

  1. Жай бөлшектер мен аралас сандарды ережелерін біледі;

  2. Жай бөлшекті көбейту, аралас сандарды көбейту ережелері мен алгоритмін біледі және есеп шығаруда колдана алады.

Құндылықтарды дамыту

бірін-бірі сыйлауға, бірлікке, шапшаңдыққа үйрету, 

Пәнаралық байланыс

Қазақ тілі, информатика.

Көрнекіліктер

"Математика" оқулығы, үлестірме материалдар ,стикерлер, видеоролик.

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңдері

Сабақта орындалатын іс-әрекеттер

Басы

2 минут


Ұйымдастыру сәті:  Сәлеметсіздерме! Оқушыларды түгелдеу, оқу құрал жабдықтарын түгелдеп, сабаққа дайындықтарын тексеру. «Күн көзін ашу» ойынын ойнау. Ережесі: оқушылар күннің көзін жапқан бұлттардағы тілек сөзін оқиды.

3 минут

Тіл бұрышымен жұмыс:« У » дыбысы

Буындап оқы: Ма – му, то- ту, пу-ну, қу - ду ;

Сөздерді оқы: Қуыршақ, қауын, уық, уыз, ауыр,ашулану, Қуаныш;

Сөйлемді оқы: Қауын жазда пісті. Бану анасына көмектесті. ақуанды.

5 минут

Күнделікті сөздер:

Қазір қандай сабақ?

Қазір жылдың қандай мезгілі?

Бүгін айдың нешесі?

Математикалық амалдарды ата.

Қосу, алу, көбейту, бөлу

Уақыт өлшем бірліктерін ата. Сағат, минут, секунд, тәулік.

Салмақ өлшем бірліктерін ата. Килограмм, грамм, миллиграмм, тонна.

«Миға шабуыл» әдісі

Біз жай бөлшектер және оларға амалдар қолдану тарауын жалғастырамыз. Өткен тақырыптарға біз бөлшектің түрлерін өттік. Соларды айтып шығайық және берілген сандарды өз ұяшықтарына орналастырайық.

1)дұрыс бөлшек  2) бұрыс бөлшек 3) аралас сан


5 минут

Үй тапсырмасын тексеру:

539 есепті шығару. берілген тапсырманы оқыту, шешуі арқылы шығарылады, оқушылардың дәптерін тексеріп, бағалау.


Сергіту сәті: видео ролик

«Нейро жаттығулары» - видеодағы қол қимылдарды қайталау:


Ортасы

Жаңа сабақ

20 минут



























Практикалық жұмыс



Жаңа тақырыпты ашу «Ребусты шешу»

Бөлшекті бөлшекке көбейту үшін, олардың алымдарын көбейтіп, алым етіп, бөлімдерін көбейтіп, бөлім етіп жазу керек.

Мысал: ;

Бөлшекті натурал санға көбейту үшін, бөлшектің алымын натурал санға көбейтіп, нәтижесін алымы етіп, бөлімінің өзін қалдыру керек.

, n- мұндағы натурал сан.

Аралас сандарды көбейту үшін:

Аралас сандарды көбейту үшін, аралас сандарды бұрыс бөлшек түрінде жазып, бөлшекті көбейту керек.

  • Егер көбейткіштердің бірі 0-ге тең болса, онда көбейтінді 0ге тең болады



Оқулықпен жұмыс. Оқушылар тақтада, орындарында отырып есептер шығарады.

Үлгермеуші оқушыларға жеке тапсырмалар беріледі.

«Аквариум» әдісін қолдану. Оқушылар есеп шығарып отырғанда, бөтелке толы суға есептер саламыз. Соны оқушылар дәптерге жазып, еспті шығару керек.



Соңы

5 минут


Рефлекcия:


Сабақты бекіту:

Кері байланыс: «Смайлик» әдісі арқылы оқушылар өз бiлiмдерiн сaрaлaйды .

Үйге тапсырма: №578 есепті шығару .Ережелерді жаттау.


Бағалау: Сабаққа белсенді қатысқан оқушылар, Жиған стикерлеріне қарай бағаланады. Ең көп жинаған бала - өте жақсы, орта балл- жақсы, ең аз жиғандар – талпын деп бағалау. 6 – 9 – ға дейінгі балл.






ДОІЖО: Есмұрзаева Қ.С.

Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
03.02.2025
124
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі