Материалдар / Ашық сабақ.Жануарлардың қозғалыс мүшелері. Тірі ағзалардағы қозғалыстың рөлі. Жануарлар.7- сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ.Жануарлардың қозғалыс мүшелері. Тірі ағзалардағы қозғалыстың рөлі. Жануарлар.7- сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Жануарлардың қозғалыс мүшелеріне сипаттама береді.Тірі ағзадағы қозғалыстың рөлі туралы мағлұмат алады.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
11 Қараша 2018
708
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

7.1.Қозғалыс

Мектеп: ҚОМ

Мұғалімнің аты-жөні: Космуратова Г

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:


Күні:


Сынып: 7 «А,Ә»


Сабақ тақырыбы

Жануарлардың қозғалыс мүшелері. Тірі ағзалардағы қозғалыстың рөлі. Жануарлардың қозғалу тәсілдеріне мысалдар. Жануарлардың мекен ортасы мен қозғалыс тәсілдері арасындағы байланыстарды анықтау.


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.1.6.4. Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың қозғалыс мүшелерін салыстыру

Дағдылар

Білу,түсіну, талдау, бағалау

Топқа бөлу: көбелек-ұшады,бақа-секіреді,балық-жүзеді.



Сабақ мақсаттары

  1. Жануарлардың қозғалыс мүшелерін білу

  2. Жануарлардың қозғалу тәсілдеріне мысалдар келтіру

3.Тірі ағзалар оның ішінде омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың қозғалыс мүшелерін салыстырып, мысал келтіре алады


АКТ пайдалану

Слайд презентация,бейнеролик


Тілдік мақсаттар


Лексика және терминология, пәндік терминдер:

1 Жануар –животные -animals

2 Қозғалады –передвигаются -move

3 Омыртқасыздар –безпозвоночные -invtrtebrates

4.Омыртқалылар -позвоночные -vertebrates


Бағалау критерийлері

Жануарлардың қозғалу ерекшеліктерін біліп,омыртқалылар мен омыртқасыздардардың қозғалыс мүшелерін салыстыра алады.


Пәнаралық байланыстар

Химия – хитин, география-топырақ,Физика – реактивті қозғалыс


Бастапқы білім


«Өсімдіктің өсуіне жарықтың әсері » өтілген тақырыпты еске түсіру мақсатында сұрақ-жауап қою.

Фотопериодизм-жарық ұзақтығына жауап реакциясы

Тропизм,таксис,


Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері


Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар



Сабақтың басы

3 мин

Табиғаттағы қызықты құбылыстар (тақырыпты анықтау)

баяндау

бейнеролик



Сабақтың ортасы

03-10 мин






10-20 мин


















20-23мин










23-35мин


І тапсырма

Топпен жұмыс (постер қорғау)І. Біржасушалы және көпжасушалы жануарлардың қозғалыс ерекшелігін сипаттаңдар 2. Омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың қозғалыс ерекшелігін салыстырыңыздар



Топтағы жұмыс критерийі

  • Топта бірлескен сұхбат жүргізеді

  • Жануарлардың қозғалыс ерекшеліктерін сипаттайды

  • Омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың қозғалыс ерекшелігін салыстырады.

Барлық топ жұмыстарын тақтаға іледі.

Галерея әдісін пайдаланып,сағат тілімен басқа топтардың жұмысымен танысып, өздеріне ақпарат алады.

Топтардың жұмысына стикер жапсыру арқылы берілген критерий негізінде бағалайды.

ТЖ :дескриптор

мекен ортасына бейімделуіне байланысты омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың қозғалу ерекшеліктерін түсінеді;

айырмашылықтар мен ұқсастықтарына мысал келтіреді;


Оқулықпен жұмыс

Түртіп алу» әдісі арқылы дәптерлеріне бүгінгі сабақтағы негізгі терминдерді жазып алады.

1 Жануар –животные -animals

2 Қозғалады –передвигаются -move

3 Омыртқасыздар –безпозвоночные -invtrtebrates

4.Омыртқалылар -позвоночные -vertebrates


Сергіту сәті:

Ұшты-ұшты ойыны

ІІ тапсырма

Ж.Ж:

1-ТОП

а). Төмендегі «тіркестерден артығын» тап:•жалғанаяқ, амеба, кірпікшелі кебісше, талшық, қарапайымдар, шаян;(шаян)

ә)Төмендегілерді топтастыр

қосмекенділер, екі жұп аяқ, секіру, жүзу жарғақтары, бақа, құйрық;

құстар, желпуіш қанат, бұрушы қауырсын, күрделі сегізкөз, жүгіру;

.Жыртқыштар: төрт аяқ, күшті бұлшықет

.Балықтар- жүзбеқанаттар,торсылдақ

.Ұлулар-бауыраяқ,су қысымы арқылы қозғалу


Дескриптор:

тірі ағзалардың қозғалу әдісі мен мекен ортасының арасында байланыс орнатады;

жануарларды қозғалыс ерекшеліктеріне қарай топтастырып, сұрыптайды;


ІІ ТОП

Қосымша материалды пайдаланып, жылан мен шұбалшаң қозғалысының ұқсастығын зерттеңдер.

Ең жылдам қозғалатын жануарлар қандай тіршілік ортасында мекендейді? Олардың рейтингін құрастырыңдар.


Дескриптор:

жылан мен шұбалшаң қозғалысының ұқсас белгілерін атап көрсетеді;

мекен ортасына байланысты ең жылдам жануарларды іріктейді;


ІІІ ТОП

Төменде көрсетілген жануарларды атап, осы жануардың қозғалыс мүшесі мен тіршілік ортасын анықтаңдар .

Дескриптор:

мекен ортасына бейімделуіне байланысты омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың қозғалу ерекшеліктерін біледі;

олардың тіршілік ортасын анықтайды;


Тірі ағзалардың суреттері (таратпа материалдар)





Мәтін, ағза суреттері, плакат, маркерлер






стикерлер




Сабақтың соңы

35-38мин



38-40мин

Кері байланыс


Бағалау:


Үйге тапсырма:

Қорытынды:

Табиғаттағы ең жылдам қозғалатын жануарларды атау

Сабақтың қай тұсы қызықты ?

Не үйрендің ?

Қандай қиындық кездесті ?

+





Критерий бойынша бағалау


7.1.6.4.

Суреттер


Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы



Барлық оқушылар үшін Постер жасау барысында оқулық, суреттер,ғаламтор желісінен қосымша ақпараттар ұсынылады . Оқушылардың көпшілігі үшін Кестемен жұмыс жасайды, берілген тірек сөздерден артығын табады. Кейбір оқушылар үшін қосымша материалдарды пайдалана отырып шағын мониторинг жасайды, өмірмен байланыстырып мысалдар келтіреді.


Оқушы суреттерді неге, қалай топтағанын түсіндіру кезінде мұғалім сұрақтар арқылы жетелеу

Топпен жұмыс барысындағы іс- әрекеттерін бақылау;

Оқушылар критерий бойынша топ жұмыстарын постерден өзіне түсінікті ақпарат ала алғандығы туралы бағалайды;

Оқушылардың топпен жұмыс кезіндегі іс әрекеттерін мұғалім бақылау арқылы бағалайды.


Биология кабинетінде жұмыс ережелерін сақтау. Оқушылардың дұрыс отыруын қадағалау. Топтасқан кезде оқушылар жылдам қозғалады. Жұптық жұмыс кезінде «Суретті талда » әдісінде берілген суреттегі жануардың атын тауып, тіршілік ортасын анықтайды


Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары/оқу

мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?




































Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!