|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.1.2.1 Мектеп: Күні: Мұғалімнің аты –жөні: Кожамолдаева Б.Б Сынып: 7 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
|
Сабақ тақырыбы: |
7.1.2.1 Жапырақтың ішкі құрылысы |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары ( Оқу бағдарламасына сілтеме) |
Жапырақтың құрылысын сипаттау және құрылымы мен оның қызметі арасындағы өзара байланысты түсіндіру Мәтінің мазмұнын түсіне отырып идеясын ашады |
|
Мақсаты: |
Барлық оқушылар: 1. Жапырақтың құрылысын біледі 2. Жапырақтың негізгі қызметін атай алады Оқушылардың басым бөлігі: 1.Жапырақтың құрылысын зертханалық жағдайда анықтай алады және талдау жасайды 2.Жапырақ жүйкесінің механикалық және өткізгіш қызметін көрсете отырып сызба сыза алады Кейбір оқушылар: Мәтінді қорытындылай отырып астарлы мағананы ажырата алады,эссе жазады ,салыстыра алады |
|
Бағалау критерийі: |
-Жапырақтың құрылысын біледі - Жапырақтың құрылысына талдау жасай отырып қызметін айта алады - Жапырақтың суды буландыру себебін,өткізгіш ұлпаның қан мен жүректің қызметін атқаратындығын логикалық ойлау арқылы түсіне алады |
|
Тілдік мақсаттар: |
Оқушылар орындай алады: Оқушылар жапырақтың құрылысы,қызметі жайлы диалогқа түседі Пәнге қатысты лексика және терминалогия: Лептесік,усьтица, Диалогқа / жазылымға қажетті тіркестер/Жапырақтың құрылысын ата? |
|
Құндылықтарғы баулу |
«Мәңгілік Ел» идеясын жүзеге асыру Зайырлы қоғам және жоғарғы руханият -Мемлекеттік және қоғамдық өмірдің зайырлы сипаты денсаулықты сақтау ең маңызды шарт; -денсаулық, достық және айналдағыларға қамқорлық көрсету; |
|
Пән аралық байланыс |
Өзін-өзі тану, химия,жаратылыстану пәндері |
|
Ресурстар, дереккоздер |
Интербелсенді тақтаны,ноутбукты пайдалана отырып керекті мәліметтерді алады |
|
Алдыңғы білім: |
7.1.1.4 7.1.1.4 |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин 5мин |
Сабақ басында Ұйымдастыру (амандасу,оқушыларды түгендеу) Психологиялық ахуал тудыру: «Көңіл» күй тренингі Көңіл күйлеріңіз қалай? Керемет! Сабаққа дайындықтарыңыз қалай? Тамаша! Ынталарыңыз ше? Ғажап! Ендеше сабағымызды бастайық Алдыңғы оқу\ үй тапсырмасын «Сыдырма» әдісі Мақсаты:Өткен тақырыпты жаңа тақырыппен байланыстыра отырып сұрақтар қояды.Оқушылар екі екіден қатарға тұрып,бір біріне сұрақтар қояды Дұрыс жауап бергендер сыдырмдан өтіп отырады.Ал жауап бермегендер ойыннан шығады Сұрақтар: Қандай минералды тыңайтқыштарды білеміз? Қарапайымдылардың құрылысы қандай? Омыртқалылар омыртқасыздар? |
Суреттер, презентация, Смайликтрі бар суреттер |
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 мин 5мин 4мин 5мин 5мин |
Смарт Бейдж арқылы 3 топқа бөлем Қызығушылықты ояту:Балалар біз қалай тыныс 1.Топпен жұмыс Білу және түсіну. Қолдану.Барлығы микроскопты қолдана отырып зертханалық жұмыс жасайды,суреттен көре отырып салыстырады, Суретін салады.1балл
Жапырақтың ішкі құрылысын атаңыздар 1балл Жапырақта қандай ұлпалар болады? 1 балл 1-топ А Сұрақ: Өсімдік қалай қоректенеді?1балл Жапырақтың негізгі қызметін атаңыз 2балл Сергіту сәті «Дос бейнесі» Музыка әуенімен қимылдай отырып,өз достарының суретін салу 2 топ В Талдау Сұрақ:Жапырақтың құрылысы атқаратын қызметіне байланысты екеніне талдау жасаңдар?2балл Жапырақ жүйкесінің механикалық және өткізгіш қызмет көрсететіне сызба жасаңдар? 3балл
3 топ С Синтез. Сұрақ:Өткізгіш ұлпаға эссе жазыңыз! 3балл «Өткізгіш ұлпа» Жапырақтың суды буландыруының себебін түсіндіріңіз 3балл Дескриптор:Мәтінді оқып,мазмұнын аша алады. Мәтіндегі негізгі ойды таба алады Бағалау критерийлері -Мәтінмен жұмыс жасай алады: -Мәтінде берілген сұрақтарға жауап бере алады; -Берілген сөздерді аудара білді; -Оқушылар жапырақтың құрылысын анықтай алады; - Жапырақтың қызметін ажырата алады; Бағалау парағы:
|
Мәтін Суреттер,жапырақ ине,микраскопп |
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3мин |
Кері байланыс: Ой қорыту.Сабақта алған әсерлерімен бөліседі. ҚҚҚ кестесі:
Үйге тапсырма:Менім сүйікті және сүйкімсіз жапырағым деген тақырыпқа эссе жазу 40 Бағалау: өзін-өзі бағалау |
Бағалау парақтары, смайлктер, |
|||||||||||||||
|
Саралау –сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау-сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||
|
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу мтериалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып іріктеу. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады |
Критериалдық бағалау Қалыптастырушы бағалау арқылы оқушыны мақтау мадақтау, Бағалау парақтары таратылады оқушылар өздерін өздері бағалайды |
Денсаулық сақтау технологиялары сергіту сәттері мен белсенді іс әрекет түрлері |
|||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Сабақта өткен жаңа тақырыпты толық меңгергеніне көзім жетті.әр оқушының пікіріне құрметпен қарап, балалар бір-бірінің оқу үлгеріміне қарамастан, кез келген сұрақтарға өздерінің құнды ойларын еркін жеткізді, сабаққа қызыққандығын байқадым, сабақта алдыма қойған мақсаттыма жеттім |
||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қол жетімді болдыма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткіздіме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңызба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болдыма және неліктен? |
Сабақ мақсаттары мен оқу мақсаттары қол жетімді болды. Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді түсіктері қалыптасты. Сабақта саралау дұрыс жүргізілді,сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландым, сабақ жоспарынан ауытқулар болмады |
||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (Оқыту мен оқуға қатысты)? 1.Сабаққа деген қызығушылық 2.Мәтіндегі ойды табу Сабақтың бұданда жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: Сын тұрғысынан ойлау (проблемалық сұрақтар) 2: Оқушының шығармашылығына көңіл бөлу Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері / қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ"Жапырақтың ішкі құрлысы"7сынып
Ашық сабақ"Жапырақтың ішкі құрлысы"7сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.1.2.1 Мектеп: Күні: Мұғалімнің аты –жөні: Кожамолдаева Б.Б Сынып: 7 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
|
Сабақ тақырыбы: |
7.1.2.1 Жапырақтың ішкі құрылысы |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары ( Оқу бағдарламасына сілтеме) |
Жапырақтың құрылысын сипаттау және құрылымы мен оның қызметі арасындағы өзара байланысты түсіндіру Мәтінің мазмұнын түсіне отырып идеясын ашады |
|
Мақсаты: |
Барлық оқушылар: 1. Жапырақтың құрылысын біледі 2. Жапырақтың негізгі қызметін атай алады Оқушылардың басым бөлігі: 1.Жапырақтың құрылысын зертханалық жағдайда анықтай алады және талдау жасайды 2.Жапырақ жүйкесінің механикалық және өткізгіш қызметін көрсете отырып сызба сыза алады Кейбір оқушылар: Мәтінді қорытындылай отырып астарлы мағананы ажырата алады,эссе жазады ,салыстыра алады |
|
Бағалау критерийі: |
-Жапырақтың құрылысын біледі - Жапырақтың құрылысына талдау жасай отырып қызметін айта алады - Жапырақтың суды буландыру себебін,өткізгіш ұлпаның қан мен жүректің қызметін атқаратындығын логикалық ойлау арқылы түсіне алады |
|
Тілдік мақсаттар: |
Оқушылар орындай алады: Оқушылар жапырақтың құрылысы,қызметі жайлы диалогқа түседі Пәнге қатысты лексика және терминалогия: Лептесік,усьтица, Диалогқа / жазылымға қажетті тіркестер/Жапырақтың құрылысын ата? |
|
Құндылықтарғы баулу |
«Мәңгілік Ел» идеясын жүзеге асыру Зайырлы қоғам және жоғарғы руханият -Мемлекеттік және қоғамдық өмірдің зайырлы сипаты денсаулықты сақтау ең маңызды шарт; -денсаулық, достық және айналдағыларға қамқорлық көрсету; |
|
Пән аралық байланыс |
Өзін-өзі тану, химия,жаратылыстану пәндері |
|
Ресурстар, дереккоздер |
Интербелсенді тақтаны,ноутбукты пайдалана отырып керекті мәліметтерді алады |
|
Алдыңғы білім: |
7.1.1.4 7.1.1.4 |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин 5мин |
Сабақ басында Ұйымдастыру (амандасу,оқушыларды түгендеу) Психологиялық ахуал тудыру: «Көңіл» күй тренингі Көңіл күйлеріңіз қалай? Керемет! Сабаққа дайындықтарыңыз қалай? Тамаша! Ынталарыңыз ше? Ғажап! Ендеше сабағымызды бастайық Алдыңғы оқу\ үй тапсырмасын «Сыдырма» әдісі Мақсаты:Өткен тақырыпты жаңа тақырыппен байланыстыра отырып сұрақтар қояды.Оқушылар екі екіден қатарға тұрып,бір біріне сұрақтар қояды Дұрыс жауап бергендер сыдырмдан өтіп отырады.Ал жауап бермегендер ойыннан шығады Сұрақтар: Қандай минералды тыңайтқыштарды білеміз? Қарапайымдылардың құрылысы қандай? Омыртқалылар омыртқасыздар? |
Суреттер, презентация, Смайликтрі бар суреттер |
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 мин 5мин 4мин 5мин 5мин |
Смарт Бейдж арқылы 3 топқа бөлем Қызығушылықты ояту:Балалар біз қалай тыныс 1.Топпен жұмыс Білу және түсіну. Қолдану.Барлығы микроскопты қолдана отырып зертханалық жұмыс жасайды,суреттен көре отырып салыстырады, Суретін салады.1балл
Жапырақтың ішкі құрылысын атаңыздар 1балл Жапырақта қандай ұлпалар болады? 1 балл 1-топ А Сұрақ: Өсімдік қалай қоректенеді?1балл Жапырақтың негізгі қызметін атаңыз 2балл Сергіту сәті «Дос бейнесі» Музыка әуенімен қимылдай отырып,өз достарының суретін салу 2 топ В Талдау Сұрақ:Жапырақтың құрылысы атқаратын қызметіне байланысты екеніне талдау жасаңдар?2балл Жапырақ жүйкесінің механикалық және өткізгіш қызмет көрсететіне сызба жасаңдар? 3балл
3 топ С Синтез. Сұрақ:Өткізгіш ұлпаға эссе жазыңыз! 3балл «Өткізгіш ұлпа» Жапырақтың суды буландыруының себебін түсіндіріңіз 3балл Дескриптор:Мәтінді оқып,мазмұнын аша алады. Мәтіндегі негізгі ойды таба алады Бағалау критерийлері -Мәтінмен жұмыс жасай алады: -Мәтінде берілген сұрақтарға жауап бере алады; -Берілген сөздерді аудара білді; -Оқушылар жапырақтың құрылысын анықтай алады; - Жапырақтың қызметін ажырата алады; Бағалау парағы:
|
Мәтін Суреттер,жапырақ ине,микраскопп |
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3мин |
Кері байланыс: Ой қорыту.Сабақта алған әсерлерімен бөліседі. ҚҚҚ кестесі:
Үйге тапсырма:Менім сүйікті және сүйкімсіз жапырағым деген тақырыпқа эссе жазу 40 Бағалау: өзін-өзі бағалау |
Бағалау парақтары, смайлктер, |
|||||||||||||||
|
Саралау –сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау-сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||
|
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу мтериалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып іріктеу. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады |
Критериалдық бағалау Қалыптастырушы бағалау арқылы оқушыны мақтау мадақтау, Бағалау парақтары таратылады оқушылар өздерін өздері бағалайды |
Денсаулық сақтау технологиялары сергіту сәттері мен белсенді іс әрекет түрлері |
|||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Сабақта өткен жаңа тақырыпты толық меңгергеніне көзім жетті.әр оқушының пікіріне құрметпен қарап, балалар бір-бірінің оқу үлгеріміне қарамастан, кез келген сұрақтарға өздерінің құнды ойларын еркін жеткізді, сабаққа қызыққандығын байқадым, сабақта алдыма қойған мақсаттыма жеттім |
||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қол жетімді болдыма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткіздіме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңызба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болдыма және неліктен? |
Сабақ мақсаттары мен оқу мақсаттары қол жетімді болды. Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді түсіктері қалыптасты. Сабақта саралау дұрыс жүргізілді,сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландым, сабақ жоспарынан ауытқулар болмады |
||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (Оқыту мен оқуға қатысты)? 1.Сабаққа деген қызығушылық 2.Мәтіндегі ойды табу Сабақтың бұданда жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: Сын тұрғысынан ойлау (проблемалық сұрақтар) 2: Оқушының шығармашылығына көңіл бөлу Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері / қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















