Материалдар / Ашық сабақ.Жыныс жолдары арқылы берілетін аурулар. 9 сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ.Жыныс жолдары арқылы берілетін аурулар. 9 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ: Жыныс жолдары арқылы берілетін аурулар. 9 сынып.Жұқпалы аурулар, патогендік, бактериялық инфекциялар, вирустық инфекциялар, алдын алу, симптомдар, сифилис, гонорея,ЖИТС(СПИД), В,С, гепатиті туралы қарастырылады
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
30 Қазан 2021
2463
9 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақтың тақырыбы: Жыныс жолдары арқылы берілетін аурулар. Олардың алдын алу шаралары.

Мектебі: №56 НОМ

Мұғалімнің аты – жөні: Байбусынова А.А

Күні:

Сынып: 9

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспаған оқушылар саны:

Ресурстар

Оқулық, АКТ, бағалау парақшалары, суреттер.


Оқу мақсаты:

9.2.1.6 Жыныстық жолдармен таралатын аурулардың салдарын және олардың алдын алу шараларын түсіндіру.

Сабақ мақсаты:

Барлық оқушылар: Жыныстық жолмен берілетін аурулардың салдарын сипаттайды.

Оқушылардың көпшілігі: Жыныстық жолмен берілетін аурулардың пайда болу жолдарын және алдын алу шараларын анықтайды.

Кейбір оқушылар:Жыныстық жолмен берілетін ауру түрлерін ажырата алады.

Бағалау критерий

Жыныстық жолмен берілетін аурулардың белгілерін анықтайды;

Жыныстық жолмен берілетін аурулардың салдары мен олардың алдын алу шараларын түсіндіреді.

Жыныстық жолмен берілетін аурулардың себебі мен алдын алу шараларын негіздейді.


Тілдік мақсат

Пәнге қатысты лексика мен терминология (Академиялық тілдерін дамыту)

Жұқпалы аурулар, патогендік, бактериялық инфекциялар, вирустық инфекциялар, алдын алу, симптомдар, сифилис, гонорея,ЖИТС(СПИД), В,С, гепатиті.

Оқушылар:Жыныстық жолмен берілетін аурулардың белгілерін, салдарын және олардың профилактикалық шараларын ғылыми терминологияны пайдалана отырып (ауызша және жазбаша тілдік дағдылар) ауызша сипаттай алады.


Құндылықтарды қалыптастыру

1. Зайырлы қоғам және жоғары руханият

2. Денсаулық, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету.

3.Шығармашылықпен және сыни тұрғыдан ойлайды.

Адалдық, үздіксіз оқу, үштілділік, денсаулық,жауапкершілік.

Құндылықтарды дарыту мәтінмен жұмыс жасау барысында (үздіксіз оқу) жүзеге асады.

Пәнаралық байланыс

Психология.Өзін – өзі тану.

Алдыңғы білім

8.3.1.6. Жыныс жолдары арқылы жұғатын аурулар. ЖИТС.

АКТ қолдану дағдылары

Бейнеролик.Prezi презентация қолдану.Pollie бағдарламасы (вацап арқылы)

Сабақтың барысы

Сабақтың басы

Оқу мақсаттары мен бағалау критерилерімен таныстыру.

Ұйымдастыру кезеңі:Сәлемдесу. Түгендеу

Ынтасын сабаққа аудару: Оқушыларға сәттілік тілеу

Сыныпты аурулардың аттары арқылы 3 топқа бөлу

1.Топ:ЖИТС(СПИД).2Топ: Мерез(сифилис).3Топ: Соз(гонорея)

Үй тапсырмасы: «Дұрыс, бұрыс» әдісі арқылы





1 топ

2 топ

3 топ

Қағаз маркер, стикер

Сабақ ортасы


























1Тапсырма: «Стоп кадр» әдісі Бейнероликті көріп отырып, сұрақтарды құрастыру.

  1. Жыныстық жолдармен таралатын аурулардың салдарын анықтаңыз?

  2. Жыныстық жолдары арқылы берілетін аурулар және олардың алдын алу шараларын түсіндіріңдер?

  3. Жыныс жолдары арқылы жұғатын ауру түрлерін атаңыз?

Осы сұрақтардың негізінде сабақтың тақырыбын анықтау.

2 Тапсырма « Суреттер сөйлейді» мына суреттерге қарап аурулардың белгілерін анықтаңыздар.

    

Дескриптор:

  1. Суретке қарап жыныс жолдары арқылы жұғатын аурулардың түрлерін ажыратады.

  • Жыныстық жолмен берілетін аурулардың алдын алу шараларын түсіндіреді.

  • Қ.Б: «Тенге арқылы»

3 тапсырма: «Деңгейлік тапсырма»

1топ тапсырмасы: Жыныс жолдары арқылы жұғатын аурулардың түрлеріне (кластер) құрастырыңдар. (Дейгейі төмен оқушыларға)


2 топ: тапсырмасы: Жыныстық жолмен берілетін аурулардың алдын алу шаралары. (INSERT) әдісі «Тыңдап ал»аудио арқылы (Деңгейі орташа оқушыларға)


3 топ: тапсырмасы: В,С гепатиті және ЖИТС қоздырушылары, осы жұқпалардың беру жолдары арасындағы байланысты анықтаңыздар «Эйлер шеңбері» әдісі (Деңгейі жоғары оқушыларға)

Дескриптор:

  • Жыныс жолдары арқылы жұғатын аурулар түрлерін біледі.

  • Жыныстық жолмен берілетін аурулардың салдарын сипаттайды.

  • В,С гепатиті және ЖИТС қоздырушылары жұқпалардың беру жолдары арасындағы байланысты анықтайды.

ҚБ: «Бір тілек, бір ұсыныс»


4 тапсырма: «Үштік» Жыныс жолдары арқылы жұғатын аурулар бойынша кестені толтырыңыздар.

Жыныс жолдары арқылы жұғатын аурулар аттары

Олардың алдын алу шаралары

зардаптары

1. ЖИТС (СПИД)



2. Мерез



3. Соз



4. В,С гепатиті



Дескриптор:

- Жыныс жолдарының ауруларын алдын алу шараларын анықтайды.

- Зардаптарын пайымдайды.

Бағалау: «Бас бармақ».

Жинақтау

5 тапсырма «Шеңбердегі доп» әдісі

Қолдарыңызға берілген допты келесі оқушыға беру арқылы, бір сөйлем айтыңыз.

Дескриптор:

-Жыныстық жолдары арқылы берілетін ауруларға байланысты сөйлемдерді айтады

- жыныс жолдары арқылы жұғатын аурулардың алдын алу шараларын қарастырады.

Қ.Б:«Мадақтау»



Бейнеролик слайд


Топтық жұмыс



https://bilimland.kz/ru/courses/biologiya-ru/ehvolyucziya/bolezni-czivilizaczii/lesson/immunnaya-sistema-cheloveka




Жеке, жұмыс







Жеке, топтық жұмыс

Сабақтың аяқталуы



Кері байланыс

Бағалау: Эссе

«Ұрпақтың саулығы үшін не істер едің»

Дескриптор:

  • Қазақстанның болашағын болжайды

  • Аурулардың алдын алу үшін өз ойын тұжырымдайды

«1 минуттық эссе»

  1. Сен бүгін ең басты не туралы біле алдың?

  2. Сен үшін қандай сұрақтар түсініксіз болып қалды?


Қағаз, қалам стикер


Қосымша ақпарат

Саралау

Саралаудың түрлері

Қарқын

Дерек көздер

Диологтық және қолдау көрсету.

Тапсырма

Сабақтың мақсаты оқушылар деңгейіне қарай қарастырылады.

Оқушыларға тапсырмалар деңгейіне қарап беріледі.

Қабілетті оқушылармен деңгейі төмен оқушыларға қолдау көрсету.


Бағалау критерий:

Дескриптор

Формативті бағалау түрлері:

Тенге

Басбармақ

Бір тілек бір ұсыныс

Мадақтау

Ынталандыру, қолдау көрсету.

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік және еңбекті

Қорғау ережелері АКТ – мен байланыс

Құндылықтардағы байланыс


Интербелсенді тақтамен жұмыс жасағанда тоқ көзінен абай болу керек.

Сабақ барысында қауіпсіздік ережелерін сақтау.

Сергіту сәті

Сабақ барысында оқушылардың денсаулығы мен өмірінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін АКТ – ны пайдаланғанда.

Рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болдыма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткіздіме? Егер оқушылар оқушылар оқу мақсатына жетпесе неліктен деп ойлайсыз?

Сабақта саралацу дұрыс жүргізілдім? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңызба? Сабақ жоспарынан ауытқушылықтар болдыма неліктен?



Жалпы бағалау







Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!