|
Сабақ: |
Дене шынықтыру |
|
Мұғалімнің аты – жөні : Сактаганова А |
|
|
Сынып :5 б |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Негізгі қабылдау тактикасын үйрету |
|
Оқу мақсаты |
5.1.2.1.Қимыл-қозғалыс комбинацияларын және олардың кейбір жаттығулардағы реттілігін білу және орындау |
|
Сабақтың мақсаты |
Волейбол ойыны қозғалыс әрекеттерінің дәлдігін бақылауға үйрету |
|
Бөлім №2 |
Өзгертілген командалық ойын |
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады : |
|
Допты төменнен,жоғарыдан допты қабылдай алады |
|
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады : |
|
|
Допты бір-біріне пас беру арқылы орындай алады |
|
|
Кейбір оқушылар орындай алады : |
|
|
Допты ойынға қоса алады |
|
|
Тілдік мақсат |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: |
|
Ойын барысында,ойыншылардың орын алмасуы,ойынға допты дұрыс қосуы,ережеге сай ойналуы жайлы,т/б юсөздік терминмен жеткізу. |
|
|
|
|
|
Талқылауға арналған сұрақтар : |
|
|
Себет астындағы ойыншы,пас арқылы допты ұрушы адамға жоғары көтеріп беруі,шабуылшы ойыншы жоғары секіріп,шапшаңдықпен допты қолмен ұрып,қарсылас шеңберіне асыра дүп тигізуі. |
|
|
Не себепті .... деп ойлайсыз? |
|
|
Секіру сәтінде,алға қарай ұмтылып,допты ұру үшін,жоғары секіру барысында,физикалық күштің көп жұмсалғандығының байқалуы. |
|
|
Ишара : |
|
|
Волейбол ойынында төрелік ету кезіндегі,допты ойынға қосқанда,ереже бұзылғанда,ауыт кеткенде т/б қолайсыз жағдайлар болғанда,ысқырауық құралын пайдалану арқылы,төрелік жұмысын атқару. |
|
|
Алдыңғы оқу: |
Ұзақ қашықтыққа жүгіру арқылы оқушылардың шыдамдылығын арттыру. |
|
Жоспар |
Қысқа мерзімді жоспар |
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
Басы |
Сапқа тұрғызу.Рапорт қабылдау.Оңға,солға,артқа бұрылу.бір тізбек бойынша,алаңды айналып жүру Екі қол жоғарыда,аяқтың ұшымен,сыртқы қырымен,ішкі қырымен,өкшемен жүру ж/е бір қалыпты жүгіріу,жыланша тәрізді екі қол шынтақта бүгулі,оң-сол қапталмен аяқты тіркестіре,тізені жоғары көтере,өкшені артқа сілтеп жүгіру тапсырмаларын болғаннан кейін жұптасып жүру арқылы(бір тізбектен,екі тізбек,екі тізбектен,төрт тізбек) саптық жүріу тәсілімен, оқушылардың дем алуын қалыпты жағдайға келтірген соң,қысқада-нұсқа ЖДЖ-ларын орындаймыз.топты шахмат тәрізді тұрғызып,мойынға: оңға-солға жай айналдыру.Қолға:екі қол алақандарын біріктіріп,оңға-солға айналдыру он рет,иықты айналдыру алты-алтыдан,қолды бүгіп жазуұл балалар20,қыз балалар10,екі қолды жоғары көтеріп,алға-артқа айналдырубес-бестен.Белге:екі қолды жоғары көтеріп,оңға-солға,артқа-алға шалқайа айналутөрт-төрттен.Аяққа:оң аяққа отырып,сол аяқты жазып,екі қол екі тізеде,тепе-теңдікті сақтап,бір орыннан,екінші орынға алмасу он-рет,отырып тұру 20 рет. |
Оқу бағдарламасы, мұғалімге арналған нұсқаулық. |
|
Ортасы |
Сабақтың тақырыбы: Волейбол техникасының негізгі элементтерін дамыту. Оқушыларды үш топқа бөліп,волейбол элементтерімен дамытып жаттықтыру. 1-топ:дөңгелене тұрғызып, допты төменнен,жоғарыдан екі қолмен қабылдау әдісін дамыту. 2-топ:тор арқылы ,допты ойынға қосу,тор арқылы жоғарыдан,төменгі әдісін,ұру дәлдігін дамыту мақсатында.3-топ: жекеше жұмыс беру,жарға қарама-қарсы тұрғызып,жарға ұру арқылы,ж/е төмменнен-жоғарыдан қабылдау арқылы,шапшаңдық қыймыл қозғалысын дамыту. Сабақтың мақсаты: Волейбол ойыны қозғалыс әрекеттерінің дәлдігін бақылауға дамыту. Волейбол ережелерін дамыту:орын алмасу арқылы,бір-біріне пас беру арқылы,ұпай арқылы,секіріп ұру арқылы дәлдігін дамытып, командаға бөліп ойнату. |
|
|
Соңы |
Соңында жәй жүгіріспен жүгіртіп,бастапқы қалпына келтіріп,сапқа тұрғызу,ойынның нәтижесін,қалай ойналғандығын,сөзбен түсіндіріп жеткізу,ж/е үйге тапсырма:қол күшін,аяқ күшін,шапшаңдық күш қабілетін дамытуды қайталау. |
|
|
Қосымша ақпарат |
Презентация, интерактифтік тақта,интернет,бейнеролик. |
|
|
Саралауға-оқушыға қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?Қабілетті оқушыға тапсырмасын қалай түсіндіресіз? Қабілет деңгейлеріне қарай топтарға бөлдім. 1топқа тапсырма: қабілет деңгейі өте жоғары топтарға.дамыту тапсырмасы:Допты ойынға қосу,секіріп келіп ұру. 2топқа тапсырма:қабілет деңгейі жоғары топтарға.Ойын барысында,орын ауысуы.Бір-біріне пас беру арқылы ойнату. 3топқа тапсырма:қабілет деңгейі орташа топтарға.Қарама-қарсы тұрғызып,допты төменнен,жоғарыдан,кеудеден беру арқылы жаттықтыру. |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Лашын тобы: Допты ойынға өте жақсы дәлірек қоса алады, Секіріп допты ұра алады.
Бүркіт тобы: допты жардан жоғары-төмен жақсы қабылдай алады.
Қыран тобы: шеңберде дөңгелене тұрып, жоғарыдан,төменнен допты орташа деңгейде қабылдап орындады.
|
Пәнаралық байланыс –физика,матиматика. Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ – мен байланыс. Спорт денсаулықтың кепілі жайлы,ж/е қауіпсіздік ережелерді түсіндіріп ескерту. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі).Оқушыларды бір-бірімен тығыз байланыстыруға,достыққа,еңбек сүйгіштікке,спортқа баулып тәрбиелеу. |
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма ? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті.Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма ? (тапсырмалар сәйкес болды ма ?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз? |
|
|
Оқушылар! жарға ілінген тал суретіне:жасыл,сары,қызыл алма сурет қағаздарын жабыстыру арқылы,өз-өздерін бағалады. Оқушылар! волейбол элементтерімен ж/е ойын ережелерімен танысты. Сабақ жоғары-орташа деңгейде өтті.Саралау жоспары іске асты.Сабақтың тапсырмасына ЖДЖ-лар,волейбол элементтері сәйкес келді.Уақытты сәтті,тиімді пайдаландым.Бүгінгі сабақ жоспарына,оқушылардың күш қабілетін,шапшаңдық қабілетін, одан әрі дамыту жұмыстарын енгіздім,себебі: ойын арқылы дағдыларды жақсарту үшін. |
||
|
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты )
1:Ең жақсы өткізілгендігі,әр топ бір-бірін бағалауы.
2:Ең жақсы өткізген нәрсесі,оқушылар өзін-өзі бағалауы.
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты) ?
1: Топ-топқа бөлініп,бірге жұмыс жасауы,бір-бірімен тығыз байланысын артады.
2:Әр оқушы, өз-өзін бағалауы кезінде,өзінің ойлау қабілетін тереңдетуі.
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім ?
1:Осы сабақтың барысында барлық сыныпты,топ-топқа бөліп,келесі сабақта,волейбол ойынын, жарыс әдісі арқылы өткіздіріп,балалардың ойынға деген қызушылығын арттыру.
2:Осы сабақтың барысында,келесі сабақта оқушылармен жекеше жұмыс жасау арқылы,әр балаға тапсырма беріп,балалардың ойшылдық қабілетін шыңдау мақсатында өткізу. |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ.Негізгі қабылдау тактикасын үйрету 5 сынып
Ашық сабақ.Негізгі қабылдау тактикасын үйрету 5 сынып
|
Сабақ: |
Дене шынықтыру |
|
Мұғалімнің аты – жөні : Сактаганова А |
|
|
Сынып :5 б |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Негізгі қабылдау тактикасын үйрету |
|
Оқу мақсаты |
5.1.2.1.Қимыл-қозғалыс комбинацияларын және олардың кейбір жаттығулардағы реттілігін білу және орындау |
|
Сабақтың мақсаты |
Волейбол ойыны қозғалыс әрекеттерінің дәлдігін бақылауға үйрету |
|
Бөлім №2 |
Өзгертілген командалық ойын |
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады : |
|
Допты төменнен,жоғарыдан допты қабылдай алады |
|
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады : |
|
|
Допты бір-біріне пас беру арқылы орындай алады |
|
|
Кейбір оқушылар орындай алады : |
|
|
Допты ойынға қоса алады |
|
|
Тілдік мақсат |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: |
|
Ойын барысында,ойыншылардың орын алмасуы,ойынға допты дұрыс қосуы,ережеге сай ойналуы жайлы,т/б юсөздік терминмен жеткізу. |
|
|
|
|
|
Талқылауға арналған сұрақтар : |
|
|
Себет астындағы ойыншы,пас арқылы допты ұрушы адамға жоғары көтеріп беруі,шабуылшы ойыншы жоғары секіріп,шапшаңдықпен допты қолмен ұрып,қарсылас шеңберіне асыра дүп тигізуі. |
|
|
Не себепті .... деп ойлайсыз? |
|
|
Секіру сәтінде,алға қарай ұмтылып,допты ұру үшін,жоғары секіру барысында,физикалық күштің көп жұмсалғандығының байқалуы. |
|
|
Ишара : |
|
|
Волейбол ойынында төрелік ету кезіндегі,допты ойынға қосқанда,ереже бұзылғанда,ауыт кеткенде т/б қолайсыз жағдайлар болғанда,ысқырауық құралын пайдалану арқылы,төрелік жұмысын атқару. |
|
|
Алдыңғы оқу: |
Ұзақ қашықтыққа жүгіру арқылы оқушылардың шыдамдылығын арттыру. |
|
Жоспар |
Қысқа мерзімді жоспар |
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
Басы |
Сапқа тұрғызу.Рапорт қабылдау.Оңға,солға,артқа бұрылу.бір тізбек бойынша,алаңды айналып жүру Екі қол жоғарыда,аяқтың ұшымен,сыртқы қырымен,ішкі қырымен,өкшемен жүру ж/е бір қалыпты жүгіріу,жыланша тәрізді екі қол шынтақта бүгулі,оң-сол қапталмен аяқты тіркестіре,тізені жоғары көтере,өкшені артқа сілтеп жүгіру тапсырмаларын болғаннан кейін жұптасып жүру арқылы(бір тізбектен,екі тізбек,екі тізбектен,төрт тізбек) саптық жүріу тәсілімен, оқушылардың дем алуын қалыпты жағдайға келтірген соң,қысқада-нұсқа ЖДЖ-ларын орындаймыз.топты шахмат тәрізді тұрғызып,мойынға: оңға-солға жай айналдыру.Қолға:екі қол алақандарын біріктіріп,оңға-солға айналдыру он рет,иықты айналдыру алты-алтыдан,қолды бүгіп жазуұл балалар20,қыз балалар10,екі қолды жоғары көтеріп,алға-артқа айналдырубес-бестен.Белге:екі қолды жоғары көтеріп,оңға-солға,артқа-алға шалқайа айналутөрт-төрттен.Аяққа:оң аяққа отырып,сол аяқты жазып,екі қол екі тізеде,тепе-теңдікті сақтап,бір орыннан,екінші орынға алмасу он-рет,отырып тұру 20 рет. |
Оқу бағдарламасы, мұғалімге арналған нұсқаулық. |
|
Ортасы |
Сабақтың тақырыбы: Волейбол техникасының негізгі элементтерін дамыту. Оқушыларды үш топқа бөліп,волейбол элементтерімен дамытып жаттықтыру. 1-топ:дөңгелене тұрғызып, допты төменнен,жоғарыдан екі қолмен қабылдау әдісін дамыту. 2-топ:тор арқылы ,допты ойынға қосу,тор арқылы жоғарыдан,төменгі әдісін,ұру дәлдігін дамыту мақсатында.3-топ: жекеше жұмыс беру,жарға қарама-қарсы тұрғызып,жарға ұру арқылы,ж/е төмменнен-жоғарыдан қабылдау арқылы,шапшаңдық қыймыл қозғалысын дамыту. Сабақтың мақсаты: Волейбол ойыны қозғалыс әрекеттерінің дәлдігін бақылауға дамыту. Волейбол ережелерін дамыту:орын алмасу арқылы,бір-біріне пас беру арқылы,ұпай арқылы,секіріп ұру арқылы дәлдігін дамытып, командаға бөліп ойнату. |
|
|
Соңы |
Соңында жәй жүгіріспен жүгіртіп,бастапқы қалпына келтіріп,сапқа тұрғызу,ойынның нәтижесін,қалай ойналғандығын,сөзбен түсіндіріп жеткізу,ж/е үйге тапсырма:қол күшін,аяқ күшін,шапшаңдық күш қабілетін дамытуды қайталау. |
|
|
Қосымша ақпарат |
Презентация, интерактифтік тақта,интернет,бейнеролик. |
|
|
Саралауға-оқушыға қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?Қабілетті оқушыға тапсырмасын қалай түсіндіресіз? Қабілет деңгейлеріне қарай топтарға бөлдім. 1топқа тапсырма: қабілет деңгейі өте жоғары топтарға.дамыту тапсырмасы:Допты ойынға қосу,секіріп келіп ұру. 2топқа тапсырма:қабілет деңгейі жоғары топтарға.Ойын барысында,орын ауысуы.Бір-біріне пас беру арқылы ойнату. 3топқа тапсырма:қабілет деңгейі орташа топтарға.Қарама-қарсы тұрғызып,допты төменнен,жоғарыдан,кеудеден беру арқылы жаттықтыру. |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Лашын тобы: Допты ойынға өте жақсы дәлірек қоса алады, Секіріп допты ұра алады.
Бүркіт тобы: допты жардан жоғары-төмен жақсы қабылдай алады.
Қыран тобы: шеңберде дөңгелене тұрып, жоғарыдан,төменнен допты орташа деңгейде қабылдап орындады.
|
Пәнаралық байланыс –физика,матиматика. Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ – мен байланыс. Спорт денсаулықтың кепілі жайлы,ж/е қауіпсіздік ережелерді түсіндіріп ескерту. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі).Оқушыларды бір-бірімен тығыз байланыстыруға,достыққа,еңбек сүйгіштікке,спортқа баулып тәрбиелеу. |
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма ? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті.Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма ? (тапсырмалар сәйкес болды ма ?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз? |
|
|
Оқушылар! жарға ілінген тал суретіне:жасыл,сары,қызыл алма сурет қағаздарын жабыстыру арқылы,өз-өздерін бағалады. Оқушылар! волейбол элементтерімен ж/е ойын ережелерімен танысты. Сабақ жоғары-орташа деңгейде өтті.Саралау жоспары іске асты.Сабақтың тапсырмасына ЖДЖ-лар,волейбол элементтері сәйкес келді.Уақытты сәтті,тиімді пайдаландым.Бүгінгі сабақ жоспарына,оқушылардың күш қабілетін,шапшаңдық қабілетін, одан әрі дамыту жұмыстарын енгіздім,себебі: ойын арқылы дағдыларды жақсарту үшін. |
||
|
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты )
1:Ең жақсы өткізілгендігі,әр топ бір-бірін бағалауы.
2:Ең жақсы өткізген нәрсесі,оқушылар өзін-өзі бағалауы.
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты) ?
1: Топ-топқа бөлініп,бірге жұмыс жасауы,бір-бірімен тығыз байланысын артады.
2:Әр оқушы, өз-өзін бағалауы кезінде,өзінің ойлау қабілетін тереңдетуі.
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім ?
1:Осы сабақтың барысында барлық сыныпты,топ-топқа бөліп,келесі сабақта,волейбол ойынын, жарыс әдісі арқылы өткіздіріп,балалардың ойынға деген қызушылығын арттыру.
2:Осы сабақтың барысында,келесі сабақта оқушылармен жекеше жұмыс жасау арқылы,әр балаға тапсырма беріп,балалардың ойшылдық қабілетін шыңдау мақсатында өткізу. |
||
шағым қалдыра аласыз













