|
Тақырыбы: |
Параллеграмның,үшбұрыштың және трапецияның ауданын табуға есептер шығару. |
|||||||||||||||||||||
|
Күні,айы: |
Мектебі: Мұғалімнің аты-жөні: Э.С.Аекешева |
|||||||||||||||||||||
|
Сыныбы: 8 |
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: |
Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.3.9 көпбұрыштың ауданы ұғымы және оның қасиеттерін біледі; 8.1.3.10 параллелограммның, ромбтың аудандарының формулаларын қорытып шығарады және қолданады; 8.1.3.11 үшбұрыштың ауданының формулаларын қорытып шығарады және қолданады 8.1.3.12 трапецияның ауданының формулаларын қорытып шығарады және қолданады; |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: Параллеграмның,үшбұрыштың ауданының қасиеттерін біледі. |
|||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Трапецияның аудананын формуласын пайдаланып,есептер шығара алады. |
||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: Күрделі есептер шығара алады. |
||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Осы тақырыпқа қатысты терминдерді үш тілде меңгереді, қазақ, орыс, ағылшын тіліндегі әдебиеттердегі материалдарды меңгере алады. |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
|
|||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Геометрия, еңбекке баулу т.б |
|||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Түзулердің параллелдігі. |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Жоспарланған жұмыс |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин
Сабақтың ортасы |
І.Ұйымдастыру сәті Оқушылармен амандасып,түгендеу
II. Үй
жұмысын тексеру
. №272 Әр топқа төрт шығарылу жолы бірдей төрт есеп беріледі,есептің берілгенін оқып,топ ішінде өзара талдайды,әркім өз есебін біраз шығарып қарағаннан кейін 1-лер бір жерге,2-лер бір жерге,3-тер бір жерге,4-тер бір жерге жиналып,шығару жолдары туралы ақылдасады,орындарына қайта келіп,есептерін аяғына дейін шығарады,топ ішінде,1-ден 4-ке дейін бір-біріне түсіндіріп шығады.
Бағалау: Қай топ белсенді,қай топ жақсы,қай топ енжар қатысты деген сұраққа бесбармақ арқылы топтық бағалау. 2-тапсырма: №274 «Елші» тәсілі арқылы шығарамыз, яғни барлық топқа шығарылу жолдары бірдей есептер беріледі,әр топ өзінің «елшісін» сайлап алады.Әр топ есептің шығарылу жолын топ ішінде талдайды,шығарады,шығарып болғаннан кейін,елші шығып басқа топтарға барып түсіндіреді,ең соңында өз тобына келеді.
3 -тапсырма: №270 Төрт топқа 4 түрлі есеп беріледі,есепті топта оқиды,талдайды,сызбасын салып, шығару жолдарын жазып,есепті шығарыды.Топтар есепті бір-біріне «Аялдама» тәсілі бойынша түсіндіреді,яғни топта есепті түсіндіретін бір оқушы қалады,қалған оқушылар басқа топтарға барып,есептің шығарылу жолдары туралы тыңдайды,солай жалғасады,өз тобына жеткенше.
Кім жылдам?» ойыны Енді біраз ауызша есептер шығарайық. Бұл есептер үшбұрыш ішінде жазылған. Алдымен үшбұрыш түрін анықтаймыз. Тақтада керек формулалар тұр, осылардың ішінен сәйкесін тауып ал да ауызша есептей бер. 1.Қабырғасы екіге тең болатын тең қабырғалы үшбұрыштың ауданы неге тең? (√3) 2. Каттері 6 және 8 болатын тікбұрышты үшбұрыштың ауданын тап (24) 3. қабырғалары 3; 4; 5 үшбұрыш қандай үшбұрышқа жатады? (тікбұрышты үшбұрыш) 4. Қабырғалары 7; 6; 5 болатын үшбұрыштың ауданын тап (6√6) Деңгейлік тапсырмалар А деңгейі №2 а) Катеттері 4 см және 7 см-ге тең тік бұрышты үшбұрыштың ауданын тап. №2 ә)Катеттері 1,2 м және 35дм ге тең тік бұрышты үшбұрыштың ауданын тап В деңгейі №3 Теңбүйірлі үшбұрыштың бүйір қабырғасы 5-ке, табаны 6-ға тең ауданын тап №5 екі қабырғасы 3 см, 8 см және олардың арасындағы бұрышы 30º қа тең. Тең бүйірлі үшбұрыштың ауданын тап. Тексеру үшін интерактивті тақтадағы жазылған есептің жауабы арқылы жұмыстарын өзара алмастыру арқылы тексереді. |
Кеспе қағаздар,стикер,слайд,
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Үй тапсырмасы: №3.46
Сабақты
бекіту Рефлексия: Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім? - нені толық түсінбедім? - немен жұмысты жалғастыру қажет? Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын белгілі бір критерийлер бойынша бағалайды |
|
||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||||||||
|
Қорытындылау |
Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||
|
1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе? 2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды |
|
|||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді? 1. 2. |
||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ:Паралелограмның,үшбұрыштың және трапецияның ауданын табуға есептер шығару.
Ашық сабақ:Паралелограмның,үшбұрыштың және трапецияның ауданын табуға есептер шығару.
|
Тақырыбы: |
Параллеграмның,үшбұрыштың және трапецияның ауданын табуға есептер шығару. |
|||||||||||||||||||||
|
Күні,айы: |
Мектебі: Мұғалімнің аты-жөні: Э.С.Аекешева |
|||||||||||||||||||||
|
Сыныбы: 8 |
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: |
Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.3.9 көпбұрыштың ауданы ұғымы және оның қасиеттерін біледі; 8.1.3.10 параллелограммның, ромбтың аудандарының формулаларын қорытып шығарады және қолданады; 8.1.3.11 үшбұрыштың ауданының формулаларын қорытып шығарады және қолданады 8.1.3.12 трапецияның ауданының формулаларын қорытып шығарады және қолданады; |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: Параллеграмның,үшбұрыштың ауданының қасиеттерін біледі. |
|||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Трапецияның аудананын формуласын пайдаланып,есептер шығара алады. |
||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: Күрделі есептер шығара алады. |
||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Осы тақырыпқа қатысты терминдерді үш тілде меңгереді, қазақ, орыс, ағылшын тіліндегі әдебиеттердегі материалдарды меңгере алады. |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
|
|||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Геометрия, еңбекке баулу т.б |
|||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Түзулердің параллелдігі. |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Жоспарланған жұмыс |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин
Сабақтың ортасы |
І.Ұйымдастыру сәті Оқушылармен амандасып,түгендеу
II. Үй
жұмысын тексеру
. №272 Әр топқа төрт шығарылу жолы бірдей төрт есеп беріледі,есептің берілгенін оқып,топ ішінде өзара талдайды,әркім өз есебін біраз шығарып қарағаннан кейін 1-лер бір жерге,2-лер бір жерге,3-тер бір жерге,4-тер бір жерге жиналып,шығару жолдары туралы ақылдасады,орындарына қайта келіп,есептерін аяғына дейін шығарады,топ ішінде,1-ден 4-ке дейін бір-біріне түсіндіріп шығады.
Бағалау: Қай топ белсенді,қай топ жақсы,қай топ енжар қатысты деген сұраққа бесбармақ арқылы топтық бағалау. 2-тапсырма: №274 «Елші» тәсілі арқылы шығарамыз, яғни барлық топқа шығарылу жолдары бірдей есептер беріледі,әр топ өзінің «елшісін» сайлап алады.Әр топ есептің шығарылу жолын топ ішінде талдайды,шығарады,шығарып болғаннан кейін,елші шығып басқа топтарға барып түсіндіреді,ең соңында өз тобына келеді.
3 -тапсырма: №270 Төрт топқа 4 түрлі есеп беріледі,есепті топта оқиды,талдайды,сызбасын салып, шығару жолдарын жазып,есепті шығарыды.Топтар есепті бір-біріне «Аялдама» тәсілі бойынша түсіндіреді,яғни топта есепті түсіндіретін бір оқушы қалады,қалған оқушылар басқа топтарға барып,есептің шығарылу жолдары туралы тыңдайды,солай жалғасады,өз тобына жеткенше.
Кім жылдам?» ойыны Енді біраз ауызша есептер шығарайық. Бұл есептер үшбұрыш ішінде жазылған. Алдымен үшбұрыш түрін анықтаймыз. Тақтада керек формулалар тұр, осылардың ішінен сәйкесін тауып ал да ауызша есептей бер. 1.Қабырғасы екіге тең болатын тең қабырғалы үшбұрыштың ауданы неге тең? (√3) 2. Каттері 6 және 8 болатын тікбұрышты үшбұрыштың ауданын тап (24) 3. қабырғалары 3; 4; 5 үшбұрыш қандай үшбұрышқа жатады? (тікбұрышты үшбұрыш) 4. Қабырғалары 7; 6; 5 болатын үшбұрыштың ауданын тап (6√6) Деңгейлік тапсырмалар А деңгейі №2 а) Катеттері 4 см және 7 см-ге тең тік бұрышты үшбұрыштың ауданын тап. №2 ә)Катеттері 1,2 м және 35дм ге тең тік бұрышты үшбұрыштың ауданын тап В деңгейі №3 Теңбүйірлі үшбұрыштың бүйір қабырғасы 5-ке, табаны 6-ға тең ауданын тап №5 екі қабырғасы 3 см, 8 см және олардың арасындағы бұрышы 30º қа тең. Тең бүйірлі үшбұрыштың ауданын тап. Тексеру үшін интерактивті тақтадағы жазылған есептің жауабы арқылы жұмыстарын өзара алмастыру арқылы тексереді. |
Кеспе қағаздар,стикер,слайд,
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Үй тапсырмасы: №3.46
Сабақты
бекіту Рефлексия: Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім? - нені толық түсінбедім? - немен жұмысты жалғастыру қажет? Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын белгілі бір критерийлер бойынша бағалайды |
|
||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||||||||
|
Қорытындылау |
Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||
|
1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе? 2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды |
|
|||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді? 1. 2. |
||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













