Пән:қазақ тілі 6 «б» сынып
Тақырыбы: «Қызықты грамматика» үйірмесі.
|
Мақсаты: білімділік:
дамытушылық: тәрбиелік: |
тақырып бойынша жан-жақты мәлімет бере отырып, сауатты жазуға және сөйлеуге үйрету; ауызша және жазбаша тілді дамыту, қызығушылығын арттыра отырып, танымдық көзқарастарын қалыптастыру; мемлекеттік тілді құрметтеуге, қоғамдық ортада өзін-өзі ұстауға тәрбиелеу; |
|
|
Күтілетін нәтижелер: |
Топтасып жұмыс жасауға үйренеді,өз-қзіне деген сенімділік көзқарас қалыптасады. Есте сақтау,ойлау қабілеттерін артады,сұраққа дұрыс жауап беру дағдысы қалыптасады.Сөздік қорларын,сөйлеу мәдениетін,тіл байлығын дамыта отырып топпен жұмыс істеуге дағдыландыру. |
|
|
Керекті жабдықдар: |
Интерактивті тақта,смайликтер,слайд,оқулық, |
|
|
Қолданылатын әдіс-тәсілдер: |
Топтық жұмыс,жаңа білімді меңгеру,ой бөлісу әдістері,сыни тұрғыдан ойлау стратегиясы,деңгейлік тапсырмалар. |
|
|
Қолданылатын модульдер: |
Сын тұрғысынан ойлау стратегиясы, Жас ерекшеліктеріне сай оқыту, АКТ қолдану, |
|
|
Сабақтың барысы: |
Мұғалімнің әрекеті: |
Оқушы әрекеті: |
|
Кіріспе |
1.Оқушылармен амандасу 2.Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру |
Мұғаліммен амандасады |
|
Психологиялық дайындық |
Мейірімді жүрекпен, Ақпейілді тілекпен, Амандасып алайық, Бір жадырап қалайық! |
Оқушылар бірге қосылып айтады. |
|
Топқа бөлу |
Оқушылар бір-біріне гүл сыйлап тілек айтады.Тренинг арқылы 2 топқа бөлу.Сары гүл алғандар бір топқа,қызыл гүл алғандар бір топқа отырады. |
Оқушылар бір-біріне тілек айту керек. Бұл оқушылардың сабаққа деген ынтасын, қызығушылығын арттырады. Әрі сабақта еркін, сенімді отыруына септігін тигізеді. |
|
Үй тапсырмасын тексеру: |
1.Сын есім дегеніміз не? 2.Сын есімнің сұрақтары. 3.Мағынасына қарай нешеге бөлінеді? 4.Үйірме сөзін орыс тіліне аудар. 5.Біздің мектепте қандай үйірмелер бар? 6.Сен қандай үйірмеге қатысасың? |
Өткен тақырыптар бойынша пысықтау сұрақтарын қояды. |
|
Тұсау кесер. |
Бүгін бізде ерекше сабақ,өйткені қонақтар келіп отыр және бүгінгі сабақта біз есептер шығарамыз, қызықты тапсырмалар орын-даймыз.Сабақты бастар алдында тілімізді жаттыктырып алайық. |
1.Тез айтуға жаттығу 2.Қарамен жазылған сөзге сұрақ қойыңдар 3.Қай сөз табына жатады ережесін айту |
|
Күз,кез,көз, Күш,кеш,көш, Кір,кер,көр, Күл,кел,көл, Кілең қысқа сөз, Кім оқиды тез?( мұғалім мәнерлеп оқып береді) |
||
|
Негізгі бөлім. |
1.Бір отбасында 5 ұл бар.Олардың әрқайсысында қарындасы бар. Отбасында қанша бала бар? 2.Үлкен,кіші сандар арасында Таңбаларды қойған кезде. Алынады қандай өрнек, Білейікші оны бізде.(теңсіздік) |
1.Оқушылар логикалық есепті аударып,шығарады. 2.Математикалық жүмбақтарды шешу |
|
Оқулықпен жұмыс |
2 тапсырма 187 бет. 1-ші топ 2 сөйлем 2-ші топ 2 сөйлем |
Әріптерді дұрыс орналастырып,сын есімдерді қолданып,жай сөйлемдер құрастыру |
|
|
3-ші тапсырма 187 бет 1-ші топ заттың түсін,көлемін. 2-ші топ заттың сапасы,дәмін |
Кестені толтыру,әрі қарай өз мысалдарын жазу. |
|
Сергіту сәті |
|
|
|
«Сөз баспалдағы» сөздерді аударып сөз баспалдағынтолтыру. |
Сіздердің алдарыңызда сөз бас-палдағы бар,қазақ әліпбиінің ал-ғашқы әріпінен басталады,қалған-дарын аудару керек. 1.Первая буква казахского алфавита 2.Лошадь 3.Дедушка 4.Яблоко 5.Небо 6.Груша 7.Желудок 8.Больница 9.Шестигранник 10.Каз.нац. игра! «Скинь меня» |
Баспалдақты толтырады 1.* 2.** 3.*** 4.**** 5.***** 6.****** 7.******* 8.******** 9.********* 10.********** |
|
Оқулықпен жұмыс |
4тапсырма 188 бет 1-ші топ 4 мақал 2-ші топ 4 мақал |
Мақалдың жалғасын табу,мағынасын айту |
|
Қорыту |
Тест тапсырмаларына жауап беріңіздер |
Тест тапсырмасын орындау. |
|
Үйге тапсырма |
190 бет 2 тапсырма. «Мектептегі үйірме» тақырыбына диалог құру. |
Тапсырмаларды орындау |
|
Бағалау |
Қорытынды баға шығару.Сабақ барысындағы жұмыстануы бойынша,сабақ өлшемдерге сәйкес оқушыларды сыныппен кеңесе отырып бағалау. |
Оқушылар бағаланады. |
|
Кері байланыс -рефлексия |
Тақтаға смайликке сабақтан алған әсерін жазып,жапсырады. |
Сабақтан алған әсерін баяндайды.Кей оқушы сыныпқа оқып береді. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ашық сабақ"Тіл дамыту" 9 сынып
ашық сабақ"Тіл дамыту" 9 сынып
Пән:қазақ тілі 6 «б» сынып
Тақырыбы: «Қызықты грамматика» үйірмесі.
|
Мақсаты: білімділік:
дамытушылық: тәрбиелік: |
тақырып бойынша жан-жақты мәлімет бере отырып, сауатты жазуға және сөйлеуге үйрету; ауызша және жазбаша тілді дамыту, қызығушылығын арттыра отырып, танымдық көзқарастарын қалыптастыру; мемлекеттік тілді құрметтеуге, қоғамдық ортада өзін-өзі ұстауға тәрбиелеу; |
|
|
Күтілетін нәтижелер: |
Топтасып жұмыс жасауға үйренеді,өз-қзіне деген сенімділік көзқарас қалыптасады. Есте сақтау,ойлау қабілеттерін артады,сұраққа дұрыс жауап беру дағдысы қалыптасады.Сөздік қорларын,сөйлеу мәдениетін,тіл байлығын дамыта отырып топпен жұмыс істеуге дағдыландыру. |
|
|
Керекті жабдықдар: |
Интерактивті тақта,смайликтер,слайд,оқулық, |
|
|
Қолданылатын әдіс-тәсілдер: |
Топтық жұмыс,жаңа білімді меңгеру,ой бөлісу әдістері,сыни тұрғыдан ойлау стратегиясы,деңгейлік тапсырмалар. |
|
|
Қолданылатын модульдер: |
Сын тұрғысынан ойлау стратегиясы, Жас ерекшеліктеріне сай оқыту, АКТ қолдану, |
|
|
Сабақтың барысы: |
Мұғалімнің әрекеті: |
Оқушы әрекеті: |
|
Кіріспе |
1.Оқушылармен амандасу 2.Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру |
Мұғаліммен амандасады |
|
Психологиялық дайындық |
Мейірімді жүрекпен, Ақпейілді тілекпен, Амандасып алайық, Бір жадырап қалайық! |
Оқушылар бірге қосылып айтады. |
|
Топқа бөлу |
Оқушылар бір-біріне гүл сыйлап тілек айтады.Тренинг арқылы 2 топқа бөлу.Сары гүл алғандар бір топқа,қызыл гүл алғандар бір топқа отырады. |
Оқушылар бір-біріне тілек айту керек. Бұл оқушылардың сабаққа деген ынтасын, қызығушылығын арттырады. Әрі сабақта еркін, сенімді отыруына септігін тигізеді. |
|
Үй тапсырмасын тексеру: |
1.Сын есім дегеніміз не? 2.Сын есімнің сұрақтары. 3.Мағынасына қарай нешеге бөлінеді? 4.Үйірме сөзін орыс тіліне аудар. 5.Біздің мектепте қандай үйірмелер бар? 6.Сен қандай үйірмеге қатысасың? |
Өткен тақырыптар бойынша пысықтау сұрақтарын қояды. |
|
Тұсау кесер. |
Бүгін бізде ерекше сабақ,өйткені қонақтар келіп отыр және бүгінгі сабақта біз есептер шығарамыз, қызықты тапсырмалар орын-даймыз.Сабақты бастар алдында тілімізді жаттыктырып алайық. |
1.Тез айтуға жаттығу 2.Қарамен жазылған сөзге сұрақ қойыңдар 3.Қай сөз табына жатады ережесін айту |
|
Күз,кез,көз, Күш,кеш,көш, Кір,кер,көр, Күл,кел,көл, Кілең қысқа сөз, Кім оқиды тез?( мұғалім мәнерлеп оқып береді) |
||
|
Негізгі бөлім. |
1.Бір отбасында 5 ұл бар.Олардың әрқайсысында қарындасы бар. Отбасында қанша бала бар? 2.Үлкен,кіші сандар арасында Таңбаларды қойған кезде. Алынады қандай өрнек, Білейікші оны бізде.(теңсіздік) |
1.Оқушылар логикалық есепті аударып,шығарады. 2.Математикалық жүмбақтарды шешу |
|
Оқулықпен жұмыс |
2 тапсырма 187 бет. 1-ші топ 2 сөйлем 2-ші топ 2 сөйлем |
Әріптерді дұрыс орналастырып,сын есімдерді қолданып,жай сөйлемдер құрастыру |
|
|
3-ші тапсырма 187 бет 1-ші топ заттың түсін,көлемін. 2-ші топ заттың сапасы,дәмін |
Кестені толтыру,әрі қарай өз мысалдарын жазу. |
|
Сергіту сәті |
|
|
|
«Сөз баспалдағы» сөздерді аударып сөз баспалдағынтолтыру. |
Сіздердің алдарыңызда сөз бас-палдағы бар,қазақ әліпбиінің ал-ғашқы әріпінен басталады,қалған-дарын аудару керек. 1.Первая буква казахского алфавита 2.Лошадь 3.Дедушка 4.Яблоко 5.Небо 6.Груша 7.Желудок 8.Больница 9.Шестигранник 10.Каз.нац. игра! «Скинь меня» |
Баспалдақты толтырады 1.* 2.** 3.*** 4.**** 5.***** 6.****** 7.******* 8.******** 9.********* 10.********** |
|
Оқулықпен жұмыс |
4тапсырма 188 бет 1-ші топ 4 мақал 2-ші топ 4 мақал |
Мақалдың жалғасын табу,мағынасын айту |
|
Қорыту |
Тест тапсырмаларына жауап беріңіздер |
Тест тапсырмасын орындау. |
|
Үйге тапсырма |
190 бет 2 тапсырма. «Мектептегі үйірме» тақырыбына диалог құру. |
Тапсырмаларды орындау |
|
Бағалау |
Қорытынды баға шығару.Сабақ барысындағы жұмыстануы бойынша,сабақ өлшемдерге сәйкес оқушыларды сыныппен кеңесе отырып бағалау. |
Оқушылар бағаланады. |
|
Кері байланыс -рефлексия |
Тақтаға смайликке сабақтан алған әсерін жазып,жапсырады. |
Сабақтан алған әсерін баяндайды.Кей оқушы сыныпқа оқып береді. |
шағым қалдыра аласыз













