|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Тұрақты электр тогы |
Мектеп: «№42 ЖОББМ»КММ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Тусупова С.А |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 «А» |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Тізбек бөлігі үшін Ом заңы Ohm’s law for the chain segment |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.4.2.6 тізбек бөлігі үшін Ом заңын есептер шығаруда қолдану. - apply Ohm’s law for part of electric circuit for problem solving. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік лексика және терминология: кедергі, тізбек бөлігі, ток күші, кернеу, реостат терминдерімен танысады. Ауызша және жазбаша талдау жасай алады. Диалогқа жазуға қажетті сөз тіркестері: Тізбек бойымен өтетін токқа өткізгіштің кедергі жасау қасиетін сипаттайтын R шамасын кедергі деп атайды. Реостат – электр тізбегіндегі токты немесе кернеуді реттеуге (шектеуге) арналған аспап. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы құндылығын дарытуда оқушыларға оқу үдерісінде бақылау жүргізуге, топтастыруға, құбылыстарды бір-бірімен байланыстыру мен оларға түсінік беруге және өмірмен байланыстырып үйрету. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Есептерді шығару арқылы математика пәнімен байланыстару. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Біледі: Өткен сабақтардан электр тогы, ток күші, ток көздері туралы біледі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
2 мин
3 мин
2 мин
2 мин
3 мин
Білу, түсіну, айтылым, жазылым 10 мин
Сабақтың ортасы
Қолдану 8 мин
4 мин
3 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу, сабаққа назарын аудару.
ІІ. Үй жұмысын тексеру Kahoot ойынын ойнау.
We will work with the game Kahoot in order to review homework. Good job. Excellend. Well done! Топқа бөліну. 3 түрлі стикермен топқа бөлінеді. I want you to divite in to three groups. You should chose these stickers there are three stickers orange, green and pink
І топ: «Ток күші» ІІ топ : «Кернеу» ІІІ топ : «Кедергі»
SQ беріледі. Оқушылар суретке қарап, сұраққа жауап береді.
Сөздікпен жұмыс. To resist – кедергі жасау / сопротивляться Resistance – кедергі / сопротивление Tool – құрал-жабдық / инструмент Amperage –ток күші/ сила тока Voltage- кернеу/напряжение Ohm’s law- Ом заңы/ закон Ома These the terminology of our lesson. So repeat after me. ІІІ. Жаңа сабақ түсіндіру. Видео көрсету. Сол видеодан түсінгендерін айту. Оқушыларға тақырыпқа сай бейнеролик корсетіледі. Заңның тұжырымдамасы мен тәжірибесімен танысады. All of you look at the board we will watch a video. Watch the video carefully. Ом заңынан U=I*R шамасын анықтауға болады. Тізбек бөлігіндегі кернеу осы бөліктің кедергісіне тура пропорционал. Кедергіні өлшейтін құрал: резистор (кедергі), реостат. Тізбектің бойымен өтетеін тоққа өткізгіштің кедергі жасау қасиетін сипаттайтын R шаманы кедергі деп атайды. Ток күшінің кернеу мен кедергіге тәуелділік заңын 1827 жылы. Г.Ом ашты.
«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі 1 топ: Тізбек бөлігі үшін Ом заңын тұжырымдайды 2 топ: Кедергі, кернеу деп нені айтады және ток күшін кернеуге тәуелділік графигі бойынша түсіндіреді 3 топ: Тізбек бөлігі үшін Ом заңының формуласын түрлендіріп түсіндіреді КБ: Тoк күшiнiң кepнey мeн тiзбeк бөлiгiндeгi кeдepгiгe тәyeлдiлiгiн біледі, графигін түсінеді, тізбек бөлігі үшін Ом заңын біледі. Дecкpиптop: Oқyшылap - тoк күшi мeн кepнeyдiң қaндaй физикaлық шaмaлapғa тәyeлдi eкeнiн, өлшeм бipлiктepiн бiлдi; - Oм зaңының фopмyлacын бiлдi, түpлeндipe aлды; - Вoльт-aмпepлiк cипaттaмaны түciндipe aлды. ҚБ: Бас бармақ арқылы топтар бір-бірін бағалайды ІV. Есеп шығару. «Кім жылдам әдісі» Now we will do the problem solving.
Қосымша есептер.
2. Кедергісі 80 Ом электр плиткасы кернеуі 220 В тізбекке қосылған. Плитка спиралі арқылы өтетін тоқтың шамасын табыңдар. 3. Кедергісі 4 Ом болатын 4 А-ге арналған реостаттың кернеуі
V. Семантикалық карта толтыру. Жұптық жұмыс Will complete the semantic maps. Now you should check your pair.
ҚБ: смайлик арқылы бағалау
ҚБ: Өзін-өзі бағалау |
Қиынды қағаздар таңдау арқылы топқа бөлу
Интернет, мобильді телефон
Топқа бөліну
Бейнеролик
топпен, оқулықпен жұмыс
жеке жұмыс
Жұппен жұмыс Карточкалар тарату
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
3 мин 1 мин |
Рефлексия. Reflection. Рефлексия пирамидасы"-төрт бөліктен тұратын пирамида
1-ші бөлігі: Мен үйренген 4 мәлімет 2-ші бөлігі: Бұған дейін білген 3 мәлімет 3-ші бөлігі: Көбірек білгіңіз келетін 2 мәлімет 4-ші бөлігі: Есте сақтау керек маңызды 1 мәлімет
Үйге тапсырма: Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы. 5.2-жаттығу You have worked well today. The lesson is over, thank you. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау –Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қабілеті жоғары оқушы-ларға қосымша тапсырма
бе Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы: Тұрақты электр тогы Мектеп: «№42
ЖОББМ»КММ Күні: Мұғалімнің
аты-жөні: Тусупова
С.А Сынып: 8
«А» Қатысқандар: Қатыспағандар: Сабақтың тақырыбы
Тізбек бөлігі үшін Ом
заңы
Ohm’s law for the chain
segment
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме) 8.4.2.6 тізбек бөлігі
үшін Ом заңын есептер шығаруда
қолдану. - apply Ohm’s law for part
of electric circuit for problem
solving.
Сабақтың мақсаты
тізбек бөлігі үшін Ом заңын
тұжырымдау, формуласын жазу.
тізбек бөлігі үшін Ом
заңының формуласын түрлендіріп есептер
шығару;
ток күшін кернеуге
тәуелділік графигін түсіндіру, тәуелділігін
сипаттау. Бағалау критерийі
Тізбек бөлігі үшін Ом заңын
қалай тұжырымдалатынын, формуласын
біледі
Тізбек бөлігі үшін Ом заңына
есептер шығара алады Ток күшін кернеуге тәуелділік
графигі бойынша есептеулер жүргізе
алады
Тілдік мақсаттар
Пәндік лексика және
терминология:
кедергі, тізбек бөлігі, ток
күші, кернеу, реостат терминдерімен
танысады. Ауызша және жазбаша
талдау жасай алады.
Диалогқа жазуға қажетті сөз
тіркестері:
Тізбек бойымен өтетін токқа
өткізгіштің кедергі жасау қасиетін сипаттайтын
R
шамасын
кедергі деп
атайды. Реостат – электр тізбегіндегі токты
немесе кернеуді реттеуге (шектеуге) арналған
аспап.
Құндылықтарға баулу
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы
құндылығын дарытуда оқушыларға оқу үдерісінде бақылау жүргізуге,
топтастыруға, құбылыстарды бір-бірімен байланыстыру мен оларға
түсінік беруге және өмірмен байланыстырып
үйрету.
Пәнаралық байланыс
Есептерді шығару арқылы
математика пәнімен байланыстару. Алдыңғы білім Біледі: Өткен сабақтардан электр тогы,
ток күші, ток көздері туралы біледі Сабақ барысы Сабақтың жоспарланған
кезеңдері Сабақтағы жоспарланған жаттығу
түрлері Ресурстар Сабақтың басы 2
мин
3 мин
2 мин
2 мин
3 мин
Білу, түсіну, айтылым, жазылым
10 мин
Сабақтың ортасы
Қолдану
8 мин
4 мин 3 мин Ұйымдастыру
кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу,
сабаққа назарын аудару. Good afternoon! How
are you? Who
is on duty today? Who
is absent today? What date is it today? What day is it today? Let’s start our lesson What was your homework?
ІІ. Үй жұмысын
тексеру Kahoot ойынын ойнау. Үй
тапсырмасын тексеру барысында оқушылар Kahoot ойынын
ойнайды.
We will work with the game Kahoot in order to
review homework. Good job. Excellend. Well done! Топқа бөліну. 3 түрлі
стикермен топқа бөлінеді. I want you to divite
in to three groups. You should chose these stickers there are three
stickers orange, green and pink You
are ampere - orange stickers You
are voltage- green stickers You
are resistance - pink stickers І
топ: «Ток күші»
ІІ топ : «Кернеу» ІІІ
топ : «Кедергі»
SQ беріледі. Оқушылар суретке
қарап, сұраққа жауап береді.
Сөздікпен жұмыс.
To
resist – кедергі жасау /
сопротивляться
Resistance – кедергі /
сопротивление
Tool – құрал-жабдық /
инструмент
Amperage –ток күші/ сила
тока
Voltage-
кернеу/напряжение
Ohm’s
law- Ом заңы/ закон
Ома These the terminology of our lesson. So repeat
after me.
ІІІ. Жаңа сабақ
түсіндіру.
Видео көрсету. Сол видеодан түсінгендерін
айту. Оқушыларға тақырыпқа сай бейнеролик корсетіледі.
Заңның тұжырымдамасы мен тәжірибесімен танысады. All of you look at the board
we will watch a video. Watch the video
carefully. Ом
заңынан U=I*R шамасын анықтауға болады. Тізбек бөлігіндегі кернеу
осы бөліктің кедергісіне тура пропорционал. Кедергіні өлшейтін
құрал: резистор (кедергі), реостат. Тізбектің бойымен өтетеін тоққа
өткізгіштің кедергі жасау қасиетін сипаттайтын R шаманы кедергі деп
атайды. Ток күшінің кернеу мен кедергіге тәуелділік заңын 1827
жылы. Г.Ом ашты. «Ойлан, жұптас,
бөліс» әдісі
1
топ: Тізбек бөлігі үшін Ом заңын
тұжырымдайды
2
топ: Кедергі, кернеу деп нені
айтады және ток күшін кернеуге тәуелділік
графигі бойынша түсіндіреді
3
топ: Тізбек бөлігі үшін Ом заңының
формуласын түрлендіріп түсіндіреді КБ: Тoк күшiнiң кepнey мeн тiзбeк
бөлiгiндeгi кeдepгiгe тәyeлдiлiгiн біледі, графигін түсінеді,
тізбек бөлігі үшін Ом заңын
біледі. Дecкpиптop: Oқyшылap -
тoк күшi мeн кepнeyдiң қaндaй физикaлық шaмaлapғa тәyeлдi eкeнiн, өлшeм бipлiктepiн
бiлдi;
- Oм зaңының фopмyлacын бiлдi,
түpлeндipe aлды;
- Вoльт-aмпepлiк cипaттaмaны түciндipe
aлды. ҚБ:
Бас бармақ арқылы топтар бір-бірін бағалайды
ІV. Есеп
шығару.
«Кім жылдам
әдісі»
Now we will do the problem
solving. Кедергісі 5 Ом өткізгіштен 1,5 мин
уақытта 45 Кл электрзаряды өтеді. Өткізгіштің ұштарындағы
кернеу неге тең? If
0.6 A current flows through a resistor. Voltage of two points of
resistor is 12 V. What is the resistance of the
resistor? Кедергісі 50
Ом
болатын
20
В-қа
есептелген реостатың
ток
күші
неге
тең?
Қосымша есептер. Электр
лампысының ширатылымындағы ток 0,5 А,ал оның ұштарындағы кернеу 2В.
Ширатылымның кедергісі неге тең?
2. Кедергісі 80 Ом электр плиткасы кернеуі 220 В
тізбекке қосылған. Плитка спиралі арқылы өтетін тоқтың шамасын
табыңдар.
3. Кедергісі 4 Ом болатын 4 А-ге арналған
реостаттың кернеуі
V. Семантикалық карта
толтыру. Жұптық жұмыс Will complete the semantic maps. Now you should
check your pair. ҚБ:
смайлик арқылы бағалау ҚБ:
Өзін-өзі бағалау
Қиынды қағаздар таңдау арқылы
топқа бөлу
Интернет, мобильді
телефон
Топқа бөліну Бейнеролик топпен, оқулықпен жұмыс жеке жұмыс Жұппен
жұмыс Карточкалар тарату
Сабақтың соңы
3
мин 1
мин
Рефлексия. Reflection. Рефлексия пирамидасы"-төрт бөліктен тұратын
пирамида 1-ші бөлігі: Мен үйренген 4
мәлімет 2-ші бөлігі: Бұған дейін білген 3
мәлімет 3-ші бөлігі: Көбірек білгіңіз келетін 2
мәлімет 4-ші бөлігі: Есте сақтау керек маңызды
1 мәлімет Үйге
тапсырма: Тізбек бөлігіне
арналған Ом заңы. 5.2-жаттығу You have worked well today. The lesson
is over, thank you. Саралау –Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау
көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай
тапсырмалар бересіз? Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру
деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Денсаулық және қауіпсіздік техникасын
сақтау.
Қабілеті жоғары оқушы-ларға қосымша тапсырма
бе | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||



























