|
Коучинг жоспары : |
Мектеп: 137 жом |
||||||
|
Күні:27.12.2018ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Бурабава Макпал |
||||||
|
Сынып: 11 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Есірткісіз болашақ |
||||||
|
Мақсаты: |
Есірткі заттарының, ішімдік ішу мен темекі тартудың, нашақорлықтың жас ағзаға тигізер зиянды әсері, өкінішке ұрындырар, келешек өмірлеріне келтірер кесапаты туралы түсінік беру. Зиянды әдеттерден аулақ болып, өзін де, өзгені де зиянды әдеттердің қасіретінен қорғай білуге, салауатты өмір сүруге тәрбиелеу. Нашақорлықтың алдын алу |
||||||
|
Құндылықтарға баулу |
|||||||
|
Пәнаралық байланыс |
|
||||||
|
|
|
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы |
Жағымды психологиялық ақуал қалыптастыру, түтікшелер арқылы оқушыларды 3 топқа біріктіріп отырғызу. Мұғалім сөзі: Елбасымыз Н.Назарбаевтың «Қазақстан -2030» стратегиялық даму бағдарламасындағы халқына жолдауында «Қазақстанның әрбір азаматының денсаулығы мықты, хал-ахуалы жақсы болуы тиіс» деп атап көрсеткен болатын. Яғни, мемлекетттің бірінші кезектегі атқаратын шараларының бірі халық денсаулығын нығайту. Олай болса, біз «Салауатты өмір салтын» насихаттау, келеңсіз жағдайлардың алдын алып «ХХІ ғасыр – салауатты қоғам ғасырын» құруымыз керек. Бүгінгі ұсынылып отырған «Есірткісіз болашаққа» атты коучингіміз салауатты өмір салтын сақтауға шақырады. Қадірменді оқушылар,енді назарымызды бейнематериалға аударайық. 1. 2. |
|
|||||
|
Сабақтың ортасы 25мин
|
І жүргізуші: ХХІ ғасырда адам баласының басына төнген қауіпті эпидемия – нашақорлық қанатын кең жайды. Қаншама бейкүнә адамдар осылардың құрығына түсіп, дүние салып, талай ауруларға ұшырады
ІІ жүргізуші: Есірткі – бұл адамның көңіл-күйін, сана-сезімін, мінез- құлқын бұзатын қауіпті, тиым салынған химиялық зат. Ол адамның есін алып, құмарлық жиілігіне ұшыратады. Нашақор есірткісіз өмір сүре алмайтын бейшара халге түседі. Грек тілінде ұйқы мағынасын білдіретін «nаrke» сөзі, ағылшын тілінде «narkotik» деген сөзге айналып, ұйықтау, жансыздандыру, сезімсіздендіру деген мағынаны береді.
І жүргізуші: Маскүнемдік – алкоголь ішімдіктерін үнемі қолданудан және шектен тыс үйір болудан қанға сіңіп кететін дерт. Ағзаның бірқатар қызметін бұзатын және тереңдей беретін кесел. Алкоголь ішімдіктеріне тым үйір адамдардың өмір ұзақтығы – халықтың орташа өмір ұзақтығымен салыстырғанда 15-20 жас кем.
ІІ жүргізуші: Шылым құрамында никотин және 4 мыңға жуық улы зат бар. Дүние жүзілік «Денсаулық сақтау» ұйымының мәліметі бойынша 2027 жылы темекінің зардабынан қайтыс болатындар саны 10 миллионға жетеді деген болжам бар. Темекі шоғының қызыуы 300 градусқа жеткенде, оны сорған адамның аузының температурасы 60 градусқа дейін барады. Бұл ауыз, өңеш, кеңірдек, тыныс жолдарымен, асқазан қабығының нәзік жасушыларын күйдіреді. |
|
|||||
|
Сабақтың соңы |
1-топ : .«Болашақ»тобы Ұстанымы: «Шылымқорлыққа қарсы»
2-топ : .«Денсаулық»тобы. Ұстанымы: «Ішімдікке қарсы»
3-топ: «Салауат» тобы. Ұстанымы: «Нашақорлыққа қарсы»
І кезең: «Таныс болайық!» ІІ кезең: «Бәйге» ІІІ кезең: «Көкпар тарту» Мақал-мәтел жарысы. ІҮ кезең: «Ситуациялық жағдаят» V кезең «Уланбасын өмірің» көрініс қою ҮІ «Ғасыр тағдыры үшін, күресейік!». Сурет байқауы.
1-топқа 1. Жасөспірімдер арасында шылым шегушілік туралы не айтасыз? Шылым шегуді қоюға бола ма? 2. Адам денсаулығына ең қажетті зат не деп ойлайсыңдар?
2-топқа 1.Алкаголь ем бе, әлдекімдер айтқандай жүрек ауруына пайдалы ма? 2.Денсаулықтың достарын атап шық.
3- топқа 1.Есірткіге әуестенген адамның өмірі қысқа болады дейді. Оның себебі неде? 2.Денсаулықтың қастарын атап шық.
ІІІ кезең: «Көкпар тарту» Мақал-мәтелдің жалғасын табу. 1Ауырып ем іздегенше , (Ауырмайтын жол ізде ) 2.Шылымқор өзін ғана емес, (Өзгелерді де улайды) 3.Темекінің көк түтіні (Екі өкпеңді ыстайды) 4.Ұзартқың келсе ғұмырды, (Таста арақ пен шылымды) 5.Ішпеген, шылым тартпаған – (Денсаулығын сақтаған) 6.Жасында темекісін будақтатқан – (Күркілдеп қартайғанда құлап жатқан) 7.Көзге түскен қауыз жаман, (Шылым шеккен ауыз жаман) 8.Шылымды жерге тастама, (Айналаңды ластама) 9.Түтіні тісіңді сарғайтады, (Уы ерте қартайтады) 10.Темекінің кермегі, (Еріккеннің ермегі) 11.Қайғы қартайтады. (Қуаныш марқайтады) 12.Тыста ұзақ жүргенің, (Ұзақ өмір сүргенің.)
ІV кезең Ситуациялық сұрақ
— Сенің достарыңның бәрі темекі шегеді.Ал сенің темекі шеккің келмейді,сол үшін олар сені шеттете бастайды.Сен олардан бөлініп кете алмайсың.Не істер едің?
-Сенің өте жақсы көретін досыңның аузынан ептеп арақтың иісі шығатынын бір-екі рет байқадың.Ол сені сезеді деп ойлаған жоқ.Ата-анасына айтайын десең досыңның көңілін қимайсың.Сен досыңды қалай құтқарар едің?
V кезең «Уланбасын өмірің» көрініс қою.
-Бұл бөлімде әр топ өз көріністерін
көрсетеді.
VI кезең: «Ғасыр тағдыры үшін, күресейік!». Сурет салу арқылы қорытынды жасау. Әр топ суреттерін тақырып бойынша қорғайды.
Қорытынды бөлім. «Достық ағашы» Мұғалім: Балалар, енді, жылы жүректеріңнен шыққан тілектеріңді достық ағашына орналастырайық. -Дені сау адам қандай болады? -Денсаулығыңды сақтау үшін не істеу керек?
|
|
|||||
|
|
|
|
|||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты): 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық тәрбие сағаты "Есірткісіз боашақ" 11-сынып
Ашық тәрбие сағаты "Есірткісіз боашақ" 11-сынып
|
Коучинг жоспары : |
Мектеп: 137 жом |
||||||
|
Күні:27.12.2018ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Бурабава Макпал |
||||||
|
Сынып: 11 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Есірткісіз болашақ |
||||||
|
Мақсаты: |
Есірткі заттарының, ішімдік ішу мен темекі тартудың, нашақорлықтың жас ағзаға тигізер зиянды әсері, өкінішке ұрындырар, келешек өмірлеріне келтірер кесапаты туралы түсінік беру. Зиянды әдеттерден аулақ болып, өзін де, өзгені де зиянды әдеттердің қасіретінен қорғай білуге, салауатты өмір сүруге тәрбиелеу. Нашақорлықтың алдын алу |
||||||
|
Құндылықтарға баулу |
|||||||
|
Пәнаралық байланыс |
|
||||||
|
|
|
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы |
Жағымды психологиялық ақуал қалыптастыру, түтікшелер арқылы оқушыларды 3 топқа біріктіріп отырғызу. Мұғалім сөзі: Елбасымыз Н.Назарбаевтың «Қазақстан -2030» стратегиялық даму бағдарламасындағы халқына жолдауында «Қазақстанның әрбір азаматының денсаулығы мықты, хал-ахуалы жақсы болуы тиіс» деп атап көрсеткен болатын. Яғни, мемлекетттің бірінші кезектегі атқаратын шараларының бірі халық денсаулығын нығайту. Олай болса, біз «Салауатты өмір салтын» насихаттау, келеңсіз жағдайлардың алдын алып «ХХІ ғасыр – салауатты қоғам ғасырын» құруымыз керек. Бүгінгі ұсынылып отырған «Есірткісіз болашаққа» атты коучингіміз салауатты өмір салтын сақтауға шақырады. Қадірменді оқушылар,енді назарымызды бейнематериалға аударайық. 1. 2. |
|
|||||
|
Сабақтың ортасы 25мин
|
І жүргізуші: ХХІ ғасырда адам баласының басына төнген қауіпті эпидемия – нашақорлық қанатын кең жайды. Қаншама бейкүнә адамдар осылардың құрығына түсіп, дүние салып, талай ауруларға ұшырады
ІІ жүргізуші: Есірткі – бұл адамның көңіл-күйін, сана-сезімін, мінез- құлқын бұзатын қауіпті, тиым салынған химиялық зат. Ол адамның есін алып, құмарлық жиілігіне ұшыратады. Нашақор есірткісіз өмір сүре алмайтын бейшара халге түседі. Грек тілінде ұйқы мағынасын білдіретін «nаrke» сөзі, ағылшын тілінде «narkotik» деген сөзге айналып, ұйықтау, жансыздандыру, сезімсіздендіру деген мағынаны береді.
І жүргізуші: Маскүнемдік – алкоголь ішімдіктерін үнемі қолданудан және шектен тыс үйір болудан қанға сіңіп кететін дерт. Ағзаның бірқатар қызметін бұзатын және тереңдей беретін кесел. Алкоголь ішімдіктеріне тым үйір адамдардың өмір ұзақтығы – халықтың орташа өмір ұзақтығымен салыстырғанда 15-20 жас кем.
ІІ жүргізуші: Шылым құрамында никотин және 4 мыңға жуық улы зат бар. Дүние жүзілік «Денсаулық сақтау» ұйымының мәліметі бойынша 2027 жылы темекінің зардабынан қайтыс болатындар саны 10 миллионға жетеді деген болжам бар. Темекі шоғының қызыуы 300 градусқа жеткенде, оны сорған адамның аузының температурасы 60 градусқа дейін барады. Бұл ауыз, өңеш, кеңірдек, тыныс жолдарымен, асқазан қабығының нәзік жасушыларын күйдіреді. |
|
|||||
|
Сабақтың соңы |
1-топ : .«Болашақ»тобы Ұстанымы: «Шылымқорлыққа қарсы»
2-топ : .«Денсаулық»тобы. Ұстанымы: «Ішімдікке қарсы»
3-топ: «Салауат» тобы. Ұстанымы: «Нашақорлыққа қарсы»
І кезең: «Таныс болайық!» ІІ кезең: «Бәйге» ІІІ кезең: «Көкпар тарту» Мақал-мәтел жарысы. ІҮ кезең: «Ситуациялық жағдаят» V кезең «Уланбасын өмірің» көрініс қою ҮІ «Ғасыр тағдыры үшін, күресейік!». Сурет байқауы.
1-топқа 1. Жасөспірімдер арасында шылым шегушілік туралы не айтасыз? Шылым шегуді қоюға бола ма? 2. Адам денсаулығына ең қажетті зат не деп ойлайсыңдар?
2-топқа 1.Алкаголь ем бе, әлдекімдер айтқандай жүрек ауруына пайдалы ма? 2.Денсаулықтың достарын атап шық.
3- топқа 1.Есірткіге әуестенген адамның өмірі қысқа болады дейді. Оның себебі неде? 2.Денсаулықтың қастарын атап шық.
ІІІ кезең: «Көкпар тарту» Мақал-мәтелдің жалғасын табу. 1Ауырып ем іздегенше , (Ауырмайтын жол ізде ) 2.Шылымқор өзін ғана емес, (Өзгелерді де улайды) 3.Темекінің көк түтіні (Екі өкпеңді ыстайды) 4.Ұзартқың келсе ғұмырды, (Таста арақ пен шылымды) 5.Ішпеген, шылым тартпаған – (Денсаулығын сақтаған) 6.Жасында темекісін будақтатқан – (Күркілдеп қартайғанда құлап жатқан) 7.Көзге түскен қауыз жаман, (Шылым шеккен ауыз жаман) 8.Шылымды жерге тастама, (Айналаңды ластама) 9.Түтіні тісіңді сарғайтады, (Уы ерте қартайтады) 10.Темекінің кермегі, (Еріккеннің ермегі) 11.Қайғы қартайтады. (Қуаныш марқайтады) 12.Тыста ұзақ жүргенің, (Ұзақ өмір сүргенің.)
ІV кезең Ситуациялық сұрақ
— Сенің достарыңның бәрі темекі шегеді.Ал сенің темекі шеккің келмейді,сол үшін олар сені шеттете бастайды.Сен олардан бөлініп кете алмайсың.Не істер едің?
-Сенің өте жақсы көретін досыңның аузынан ептеп арақтың иісі шығатынын бір-екі рет байқадың.Ол сені сезеді деп ойлаған жоқ.Ата-анасына айтайын десең досыңның көңілін қимайсың.Сен досыңды қалай құтқарар едің?
V кезең «Уланбасын өмірің» көрініс қою.
-Бұл бөлімде әр топ өз көріністерін
көрсетеді.
VI кезең: «Ғасыр тағдыры үшін, күресейік!». Сурет салу арқылы қорытынды жасау. Әр топ суреттерін тақырып бойынша қорғайды.
Қорытынды бөлім. «Достық ағашы» Мұғалім: Балалар, енді, жылы жүректеріңнен шыққан тілектеріңді достық ағашына орналастырайық. -Дені сау адам қандай болады? -Денсаулығыңды сақтау үшін не істеу керек?
|
|
|||||
|
|
|
|
|||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты): 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||||
шағым қалдыра аласыз














