Ұзақ мерзімді жоспар
тарауы: "Мен балаң жарық күнде сәуле
қуған"
Мектеп: Ақшұқыр
мектеп-лицейі Күні:07.02.2019
Мұғалімнің аты жөні:
Ермекбаева Гүлден Алмасқызы
Сынып: 6
Қатысқандар:
Қатыспағандар:
|
Сабақ
тақырыбы
|
С.Мұратбеков "
Жусан иісі"
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу
бағдарламасы
на
сәйкес)
|
6.3.3.1.шығармадағы
кейіпкерлер қарым-қатынасын отбасылық құндылық тұрғысынан талдап,
әдеби эссе жазу.
|
Сабақ
мақсаттары
|
1. Шығармадағы
ақпараттарды анықтайды, кейіпкер бейнесін
ашу.
2.Әңгімедегі кейіпкерлер
қарым-қатынасын талдап, өзіндік тұжырым
жасау.
3. Шығарма құндылығына
негізделген эссе жазу.
|
Бағалау
критерийі
|
1. Әңгімедегі
ақпараттарды анықтап, кейіпкер бейнесін
ашады.
2. Кейіпкерлер
қарым-қатынасын талдау арқылы өзіндік тұжырым
жасайды.
3. Әңгімені құндылық
тұрғысынан талдап, эссе жазады.
|
Тілдік
мақсат
|
Оқушылар орындай
алады:
Шығармадағы кейіпкерлер
қарым-қатынасын отбасылық құндылық тұрғысынан талдап, эссе
жазады.
Негізгі сөздер мен
тіркестер:
Тымырсық, тоспа, жер
құйқалы, малтатас, сабан, қара қағаз, тұлдыр
жетім.
Талқылауға арналған
тармақтар:
1. Кейіпкерлерді атап
бере аласыз ба?
2. Осы шығарма арқылы
өзің қандай шешім қабылдадың?
3. Өмірдің мәні
кімдер?
4. Кімнің қадірін білу
керек?
5. Бір-біріне қандай
үгіт-насихат айтар едіңдер?
|
Құндылықтар
ға
баулу
|
Азаматтық жауапкершілік,
ынтымақтастық, достық.
Шығармашылық және сын
тұрғысынан талдау.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Өзін-өзі тану,
биология
|
Алдыңғы
білім
5
минут
|
"Жусан иісі" шығармасын
"Жалғасын тап" әдісімен сұрау.
Сөйлемдер жазылған
парақшаларды оқиды. Оқушылар жалғасын тауып
айтады.
1. Әуелде, біз, балалар,
оның ертегі айтатынын білгеніміз
жоқ.
2. Садық кілт тоқтай
қап: - Әй, анау кім-ей? – деген.
3. Аян екеуіміз бір
партаға отырғанбыз.
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақта жоспарланған
жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Cабақтың
басы
5
минут
|
Топқа
бөлу.
«Ана», «Әке», «Әже»,
«Ата», «Аға», «Достық»
Сабақтың тақырыбы мен
мақсатын айту
Ой түрткі
сұрақтар.
1. Кейіпкерлерді атап
бере аласыз ба?
ҚБ. Мұғалімнің
бағалауы.
|
|
Сабақтың
ортасы
|
1.«Ойлаудың алты
қалпағы» әдісі.
Ақ
қалпақ.
Шығармадағы ақпараттарды
анықтаңдар.
1. Шығармадағы
кейіпкерлерді атаңдар.
2. Аян
кім?
3. Аяннның
достары.
Қызыл
қалпақ.
Әңгіме үзінділері Аянның
қандай сезімдерін көрсетеді?
Үзінділер
тарату.
Қызық еді Аянның
мінезі. Бірде түн ортасында, дәл ұйықтар алдында далаға шыққам.
Көшеде сырғанақта біреу зулатып шана теуіп барады екен. Шыдай
алмай, жүгіріп сырғанаққа бардым – міне, қызық, шана теуіп жүрген
Аян екен.
– Әй, мен сендерге бір
қызық айтайын ба,- деді ол сүйінші сұрағандай қуанышты үнмен. Мен
бүгін таң алдында түсімде ағамды көрдім. Рас айтам. Түнде жатарда
ағамның пальтосын жастап, көпке дейін иісін иіскеп жатқам. Ағамның
иісі сіңіп қапты. Бір түрлі жусанның иісі сияқты жақсы иіс. Мен
бүйтіп жағасына мұрнымды тығып алдым да ұзақ-ұзақ
иіскедім.
Сары
қалпақ.
Қажетті сөздерді
пайдаланып, шығарманың тәрбиелік мәнін аш. Өз көзқарасынды
білдір.
Шыдамдылыққа төзімді
бол, жақсыға ұмтыл, арманда, мақсат
қой.
Қара
қалпақ.
|
Алты түрлі түсті
қалпақ.
Үзінділер жазылған
парақшалар
Оқулық
Алматы
«Арман-ПВ»
|
1.Әңгімеде кездесетін
жағымсыз кезеңдерді табыңыз.
2. Өмірден мысал келтіре
отырып дәделдеңіз.
Оқулықпен
жұмыс. Мысалы: Қаралы қағаз алған
Аян не істеді? Аянмен қоштасқан кезде достарының көңіл күйі қандай
болды? т.б.
Жасыл
қалпақ.
Жаңа идея
ұсын.
1. Егер сен жазушы
болсаң әңгімені қалай аяқтар едің?
2.
Неліктен?
Көк
қалпақ.
Осы шығарма арқылы өзің
қандай шешім қабылдадың?
1. Өмірдің мәні
кімдер?
2. Кімнің қадірін білу
керек?
3. Бір-біріне қандай
үгіт-насихат айтар едіңдер?
Критерий
|
Дескритор
|
Әңгімедегі ақпараттарды
анықтап, кейіпкер бейнесін ашады.
|
1. Кейіпкер бейнесін
ашады.
2. Кейіпкер сезімін
анықтайды.
3.Шығарманың тәрбиелік мәнін
ашады.
|
Кейіпкерлер қарым-қатынасын
талдау арқылы өзіндік тұжырым
жасайды.
|
Кейіпкерлер
қарым-қатынасын талдай алады.
Қарама қайшылықты
анықтайды.
Сыни пікір
білдіреді.
Өзіндік ой
түйеді.
|
ҚБ. Сыныптастарды
бағалау.
(Оқушылар бағалау
критерийлеріне сәйкес бір-біріне жұмысы үшін баға
қояды.)
2.Шығармашылық жұмыс.
«Сахналық көрініс»
«ПОПС» әдісі бойынша «Жусан
иісі шығармасы бізге қандай ой салды» формасын
толтырады
• Бірінші
сөйлем «Менің ойымша, ...
»
• Екінші
сөйлем «Себебі, мен оны былай
түсіндіремін … »
• Үшінші
сөйлем «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей
аламын … »
• Соңғы
сөйлем «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге
келдім .
|
|
Сабақтың
соңы
|
Үйге
тапсырма. Аянға хат
жазу.
Рефлексия.
«Аянға жақсы пікір
жазу»
|
Автор
орындығы
Формативтік
бағалаудың
70
түрі.
Рефлексия
|
Саралау
|
Бағалау
|
Барынша қолдау көрсету:
үзінділер және оқулықпен жұмыс
жасайды.
Орташа қолдау: Қажетті
сөздерді пайдаланып шығарманың тәрбиелік мәнін
табады.
Қолдау көрсету аз: Ой түйіндеп
эссе жазады.
|
Сабақ басында:Мұғалімнің
бағалауы.
Сабақ ортасында:
Сыныптастардың бағалауы.
Сабақ соңында: «Не жақсы»
бағалауы.
|
Ықшамсабақ бойынша
рефлексия
1.Ықшамсабақтың мақсаты мен
оқу міндеттері орындалды ма?
2.Бүгін оқушылар не
үйренді?
3.Ықшамсабақ қалай өтті, қандай деңгейде
өтті?
4.Жоспарланған саралау жақсы
іске асты ма?
5.Уақытты қалай
пайдаландым?
6.Жоспарыма қандай өзгеріс
енгіздім.
|
|
Қорытынды
баға
Ең жақсы өткен екі нәрсе
(оқыту мен оқуға қатысты)
Қалыптастырушы бағалау
тапсырмаларын «Алты қалпақ» әдісімен
беру.
Эссеге ой жинақтау жұмыстары,
талдаулар.
Қандай екі нәрсе немесе
тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер
еді
(оқыту мен оқуға
қатысты)?
Осы сабақтың барысында барлық
сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы
мүмкін қандай ақпарат білдім?
1.Сабақта қолданатын
әдіс-тәсілдерді дұрыс қарастырып, сабағымда тиімді
пайдалану.
2. Қалыптастырушы бағалауды
тиімді таңдау.
|