Ашық тәрбие сағаты
Тақырыбы: «Тазалық-денсаулық кепілі»
Мақсаты: а) Балалардың денсаулық құндылықтары туралы түсініктерін кеңейту.
Тазалық құралдары туралы айта білуге,оларды пайдалана білуге үйрету.
ә) Қоршаған ортаны таза ұстап аялауға,өз денсаулығын сақтай білу іскерлігін дамыту.
б) Оқушыларды болашақтың тірегі болатын дені сау,жан-жақты азамат етіп тәрбиелеу.
Көрнекілігі: Интерактивті тақта,слайд-суреттер
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық дайындық
Қуанамын мен де,
Қуанасың сен де,
Қуанайық достарым!
Арайлап атқан күнге!
Мұғалім: Балалар,сендер болашақта қандай болғыларың келеді?
Нұржан: Мен ұлмын,сондықтан өжет,күшті,төзімді,көңілді болғым келеді.
Аружан: Мен қызбын, сондықтан нәзік,шыншыл,әділ,әдемі болғым келеді.
Мұғалім: Әдемі,нәзік,күшті болу үшін не керек? (Денсаулық)
Онда ауырмай әдемі,таза болу үшін өз-өзімізге қызмет көрсету дағдыларымен танысамыз. -Балалар, денсаулық дегенді қалай түсінеміз?
Спорт Денсаулық Жеміс-жидектер
Күннің көзі Дәріхана Су Таза ауа
І кезең: «Менің таңым»
ІІ кезең: «Қимыл-қозғалыс»
ІІІ кезең: «Сиқырлы сандық»
ІҮ кезең: «Көрініс»
Ү кезең: «Спорт-сенің серегің»
ҮІ кезең «Кім тапқыр?»
І. «Менің таңым» Балалар «Денсаулық», «Тазалық» туралы өлеңдері оқылады.
1.Су-өмір жүрегі
Денсаулық тірегі.
Шөлдесең, қанасың,
2.Шынық сен әрдайым
Керемет ауада.
Қоршаған ауамен
Шығып кең далаға.
3.Тазалықты іздесең,
Мөлдір судан аласың.
Жиі-жиі жуынсаң,
Аппақ таза боласың.
4.Тазалықты іздесең,
Сусабын,сүлгі керегі.
Бірі жуып шашыңды,
Бірі сүртіп береді.
5.Тазалықты іздесең,
Айна,тарақ керегі.
Бірі тарап шашыңды,
Екіншісі көреді.
6.Тазалықты іздесең,
Тіс пастадан табасың.
Тістеріңді шөткеге,
Тазалатып аласың.
7.Дос бол сабын,сумен сен,
Жиі-жиі жуын сен.
Таңертең де,кеште де,
Жуын күндіз-түсте де.
8.Жуын тамақ алдында,
Жуын тамақ соңында.
Жуын ұйықтар кезіңде,
Жуын тұрған мезгілде.
9.Су мен сабын бір жолдас.
Жоймас олар кір болмас!
Тасытқан соң күшімді,
Шынығуды бітіріп.
8.Тазалаймын тісімді,
Жуынамын күтініп.
Басты байлық-денсаулық,
Бабаң айтқан даналық.
ІІ «Қимыл-қозғалыс» Денсаулығымызға қимыл-қозғалыстарда пайдалы екен.
Хормен: Тазалықты сүйеміз,
Таза болып жүреміз.
Біз баламыз шыныққан,
Денсаулығы мықты жан.
- Ертеде бір кірқожалақ қыз өмір сүріпті. Оның дүниедегі жек көретін нәрсесі – қолын жуу және жуыну екен. Сол себептен қолында аяғында пайда болған жаралар денесіне тарайды. Ауыз арқылы ішке кірген микроб қызды ауруға шалдықтырады. Дәрігер қыз баланы тексеріп, ауруды жеңетін ғажайып затты ұсынады.
- Бұл не деп ойлайсыңдар?
ІІІ «Сиқырлы сандық» Балалар сандықтың ішінде не бар екен?
1. Топ
1. Денешынықтырудың маңызы қандай?
2. Спорттық ойынның қандай түрлерін білесіңдер?
2. топ
1. Жеке бас тазалығы деген не?
2. Таза жүретін баланы қалай атайды? Оның достары не? (сабын, паста, сүлгі, су) ІҮ ІҮ кезең: «Көрініс»
«Дәрігер мен бала» атты көріністі тамашалайық.
Есік қағылады. Ішке бала кіреді.
Дәрігер:- қандай себеппен келдің?
Бала:- Басым, көзім ауырады, ұйқым келе береді.
Дәрігер:- Сағат нешеде тұрасың?, нешеде ұйықтайсың?
Бала:- Түнгі 2-3-терде ұйықтаймын, 11 -де тұрамын.
Дәрігер:- Асқа тәбетің қалай? қалай тамақтанасың?
Бала:- қолыма не түседі, соныжейсаламын.
Дәрігер:- Нені ұнатасың?
Бала:- Теледидар көргенді, компьютерде ойнағанды ұнатамын.
Дәрігер:- Оған қанша уақыт бөлесің?
Бала:- ұйқым келгенше ойнай беремін.
Дәрігер:- Балалар, сендер қалай ойлайсыңдар, бұл бала неліктен ауырады? Себебін айтып, кеңес беріңдер.
Ү «Спорт-сенің серігің» Дене шынықтыру мен спорт ағзаның қабілеттілігін көтереді,адамның шат көңілді болуына жәрдемдеседі,ал бұл ұзақ жыл өмір сүрудің кепілі.
- Қазақтың ұлттық ойындарын атаңдар?
(Көкпар, асық ату, бес тас, қол күрес, арқан тарту, қыз қуу т.б) Ұлттық ойындарды оқушылар көрсетеді.
Ойын: «Иісіне қарай ажырат».Бұл ойында 3 оқушы алға шығады. Олардың көздерін байлап алма, апельсин, пияздың иісін искетемін.Олар соны тауып атын атау қажет.
-Біздің денсаулығымызға тағы бір қажетті нәрсе бұл – дәрумендер. Жеміс-жидектер мен көкөністерді өз қажетінше, көп жеу керек, өйткені олар – дәрумендер мен пайдалы заттарға бай. Олардың құрамындағы дәрумендер сіздердің бойларыңыздың өсуіне, ағзаларымыздың дұрыс дамуына және көздің көруінің жақсаруына көмектеседі.
ҮІ кезең «Кім тапқыр?»
Ал,балалар ойнайық,
Ойнайық та ойлайық.
Қандай жұмбақ болса да,
Шешпей оны қоймайық!
1 Бес сауысқан,
Бес сауысқанның басына
Тас жабысқан. (Саусақ,тырнақ)
2 Дымқылдап күнде сен
Қолыңды сүйкесең
Кетіп кір,ласың
Тап-таза боласың
Бұл не? (Сабын)
3 Шомылған баланы
Аймалап алады
Сүртеді қолың да
Сүртеді жонын да
Бұл не? (Сүлгі)
4 Аузы жоқ,көзі жоқ
Тілі жоқ,сөзі жоқ
Бірақ та тісі жоқ
Басыңмен ісі бар
Бұл не? (Тарақ)
5 Үй ішінде
Отыз екі батыр,
Кіргендерді
Отап,турап жатыр. (Тіс)
6 Кішкене ғана тостаған,
Жер дүниені бастаған. (Көз)
7 Күмбір-күмбір қарағым,
Қартайғанша жарадың. (Құлақ)
8 Жайшылықта жекесің,
Қарай қалсаң,екеусің. (Айна)
Қорытынды: «Ауырып ем іздегенше,ауырмайтын жол ізде» деп бекер айтпаған. Денсаулығымыз мықты болу үшін спортпен шұғылдану,тазалықты сақтау керек. Әр баланың жеке басының тазалығына мұқият болуы-оның болашақ өмірінің алтын діңгегі.
Гүл ұстаған балалар шеңберге дөңгелене отырады, бір-біріне жылы,жақсы лебіздерін айтып , денсаулық тілеп, гүл ұсынады. Гүл шоқтары бірте-бірте көбейіп, жылы лебізді бастап тілеген баланың өзіне бір құшақ гүл- «Тілек шоғы» болып оралады.
«Өзгелерге денсаулық тілеп, жақсылық жасаса, ол өзіңе- ақ оралады», - деп мұғалім қорытынды жасайды.
- Міне, балалар, неткен керемет нұсқаулар айтылды, күнделікті іске асырайық.
Хормен: Жадыраған Күндейміз,Күндейміз!
Жайнап өскен Гүлдейміз,Гүлдейміз!
Тұнық таза Ауамыз,Ауамыз!
Жадыраған Сумыз біз,Тазамыз,Тазамыз!
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық тәрбие сағаты "Тазалық- денсаулық кепілі" 1 сынып
Ашық тәрбие сағаты "Тазалық- денсаулық кепілі" 1 сынып
Ашық тәрбие сағаты
Тақырыбы: «Тазалық-денсаулық кепілі»
Мақсаты: а) Балалардың денсаулық құндылықтары туралы түсініктерін кеңейту.
Тазалық құралдары туралы айта білуге,оларды пайдалана білуге үйрету.
ә) Қоршаған ортаны таза ұстап аялауға,өз денсаулығын сақтай білу іскерлігін дамыту.
б) Оқушыларды болашақтың тірегі болатын дені сау,жан-жақты азамат етіп тәрбиелеу.
Көрнекілігі: Интерактивті тақта,слайд-суреттер
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық дайындық
Қуанамын мен де,
Қуанасың сен де,
Қуанайық достарым!
Арайлап атқан күнге!
Мұғалім: Балалар,сендер болашақта қандай болғыларың келеді?
Нұржан: Мен ұлмын,сондықтан өжет,күшті,төзімді,көңілді болғым келеді.
Аружан: Мен қызбын, сондықтан нәзік,шыншыл,әділ,әдемі болғым келеді.
Мұғалім: Әдемі,нәзік,күшті болу үшін не керек? (Денсаулық)
Онда ауырмай әдемі,таза болу үшін өз-өзімізге қызмет көрсету дағдыларымен танысамыз. -Балалар, денсаулық дегенді қалай түсінеміз?
Спорт Денсаулық Жеміс-жидектер
Күннің көзі Дәріхана Су Таза ауа
І кезең: «Менің таңым»
ІІ кезең: «Қимыл-қозғалыс»
ІІІ кезең: «Сиқырлы сандық»
ІҮ кезең: «Көрініс»
Ү кезең: «Спорт-сенің серегің»
ҮІ кезең «Кім тапқыр?»
І. «Менің таңым» Балалар «Денсаулық», «Тазалық» туралы өлеңдері оқылады.
1.Су-өмір жүрегі
Денсаулық тірегі.
Шөлдесең, қанасың,
2.Шынық сен әрдайым
Керемет ауада.
Қоршаған ауамен
Шығып кең далаға.
3.Тазалықты іздесең,
Мөлдір судан аласың.
Жиі-жиі жуынсаң,
Аппақ таза боласың.
4.Тазалықты іздесең,
Сусабын,сүлгі керегі.
Бірі жуып шашыңды,
Бірі сүртіп береді.
5.Тазалықты іздесең,
Айна,тарақ керегі.
Бірі тарап шашыңды,
Екіншісі көреді.
6.Тазалықты іздесең,
Тіс пастадан табасың.
Тістеріңді шөткеге,
Тазалатып аласың.
7.Дос бол сабын,сумен сен,
Жиі-жиі жуын сен.
Таңертең де,кеште де,
Жуын күндіз-түсте де.
8.Жуын тамақ алдында,
Жуын тамақ соңында.
Жуын ұйықтар кезіңде,
Жуын тұрған мезгілде.
9.Су мен сабын бір жолдас.
Жоймас олар кір болмас!
Тасытқан соң күшімді,
Шынығуды бітіріп.
8.Тазалаймын тісімді,
Жуынамын күтініп.
Басты байлық-денсаулық,
Бабаң айтқан даналық.
ІІ «Қимыл-қозғалыс» Денсаулығымызға қимыл-қозғалыстарда пайдалы екен.
Хормен: Тазалықты сүйеміз,
Таза болып жүреміз.
Біз баламыз шыныққан,
Денсаулығы мықты жан.
- Ертеде бір кірқожалақ қыз өмір сүріпті. Оның дүниедегі жек көретін нәрсесі – қолын жуу және жуыну екен. Сол себептен қолында аяғында пайда болған жаралар денесіне тарайды. Ауыз арқылы ішке кірген микроб қызды ауруға шалдықтырады. Дәрігер қыз баланы тексеріп, ауруды жеңетін ғажайып затты ұсынады.
- Бұл не деп ойлайсыңдар?
ІІІ «Сиқырлы сандық» Балалар сандықтың ішінде не бар екен?
1. Топ
1. Денешынықтырудың маңызы қандай?
2. Спорттық ойынның қандай түрлерін білесіңдер?
2. топ
1. Жеке бас тазалығы деген не?
2. Таза жүретін баланы қалай атайды? Оның достары не? (сабын, паста, сүлгі, су) ІҮ ІҮ кезең: «Көрініс»
«Дәрігер мен бала» атты көріністі тамашалайық.
Есік қағылады. Ішке бала кіреді.
Дәрігер:- қандай себеппен келдің?
Бала:- Басым, көзім ауырады, ұйқым келе береді.
Дәрігер:- Сағат нешеде тұрасың?, нешеде ұйықтайсың?
Бала:- Түнгі 2-3-терде ұйықтаймын, 11 -де тұрамын.
Дәрігер:- Асқа тәбетің қалай? қалай тамақтанасың?
Бала:- қолыма не түседі, соныжейсаламын.
Дәрігер:- Нені ұнатасың?
Бала:- Теледидар көргенді, компьютерде ойнағанды ұнатамын.
Дәрігер:- Оған қанша уақыт бөлесің?
Бала:- ұйқым келгенше ойнай беремін.
Дәрігер:- Балалар, сендер қалай ойлайсыңдар, бұл бала неліктен ауырады? Себебін айтып, кеңес беріңдер.
Ү «Спорт-сенің серігің» Дене шынықтыру мен спорт ағзаның қабілеттілігін көтереді,адамның шат көңілді болуына жәрдемдеседі,ал бұл ұзақ жыл өмір сүрудің кепілі.
- Қазақтың ұлттық ойындарын атаңдар?
(Көкпар, асық ату, бес тас, қол күрес, арқан тарту, қыз қуу т.б) Ұлттық ойындарды оқушылар көрсетеді.
Ойын: «Иісіне қарай ажырат».Бұл ойында 3 оқушы алға шығады. Олардың көздерін байлап алма, апельсин, пияздың иісін искетемін.Олар соны тауып атын атау қажет.
-Біздің денсаулығымызға тағы бір қажетті нәрсе бұл – дәрумендер. Жеміс-жидектер мен көкөністерді өз қажетінше, көп жеу керек, өйткені олар – дәрумендер мен пайдалы заттарға бай. Олардың құрамындағы дәрумендер сіздердің бойларыңыздың өсуіне, ағзаларымыздың дұрыс дамуына және көздің көруінің жақсаруына көмектеседі.
ҮІ кезең «Кім тапқыр?»
Ал,балалар ойнайық,
Ойнайық та ойлайық.
Қандай жұмбақ болса да,
Шешпей оны қоймайық!
1 Бес сауысқан,
Бес сауысқанның басына
Тас жабысқан. (Саусақ,тырнақ)
2 Дымқылдап күнде сен
Қолыңды сүйкесең
Кетіп кір,ласың
Тап-таза боласың
Бұл не? (Сабын)
3 Шомылған баланы
Аймалап алады
Сүртеді қолың да
Сүртеді жонын да
Бұл не? (Сүлгі)
4 Аузы жоқ,көзі жоқ
Тілі жоқ,сөзі жоқ
Бірақ та тісі жоқ
Басыңмен ісі бар
Бұл не? (Тарақ)
5 Үй ішінде
Отыз екі батыр,
Кіргендерді
Отап,турап жатыр. (Тіс)
6 Кішкене ғана тостаған,
Жер дүниені бастаған. (Көз)
7 Күмбір-күмбір қарағым,
Қартайғанша жарадың. (Құлақ)
8 Жайшылықта жекесің,
Қарай қалсаң,екеусің. (Айна)
Қорытынды: «Ауырып ем іздегенше,ауырмайтын жол ізде» деп бекер айтпаған. Денсаулығымыз мықты болу үшін спортпен шұғылдану,тазалықты сақтау керек. Әр баланың жеке басының тазалығына мұқият болуы-оның болашақ өмірінің алтын діңгегі.
Гүл ұстаған балалар шеңберге дөңгелене отырады, бір-біріне жылы,жақсы лебіздерін айтып , денсаулық тілеп, гүл ұсынады. Гүл шоқтары бірте-бірте көбейіп, жылы лебізді бастап тілеген баланың өзіне бір құшақ гүл- «Тілек шоғы» болып оралады.
«Өзгелерге денсаулық тілеп, жақсылық жасаса, ол өзіңе- ақ оралады», - деп мұғалім қорытынды жасайды.
- Міне, балалар, неткен керемет нұсқаулар айтылды, күнделікті іске асырайық.
Хормен: Жадыраған Күндейміз,Күндейміз!
Жайнап өскен Гүлдейміз,Гүлдейміз!
Тұнық таза Ауамыз,Ауамыз!
Жадыраған Сумыз біз,Тазамыз,Тазамыз!
шағым қалдыра аласыз













