«Приозерск қаласының « Достық» балалар -
жасөспірімдер
шығармашылық орталығы » КМҚК жанындағы
«Еркетай» шағын орталығы
«Жұлдыз» ІІ кіші тобының
ұйымдастырылған ашық оқу қызметінің
технологиялық
картасы
Білім беру саласы: Шығармашылық
Ашық ұйымдастырылған оқу
қызметі: Сурет салу
Тақырыбы : «Қысқы
көрініс»
Тәрбиеші: Манкебаева Индира
Қариқызы
Приозерск қаласы
Тақырыбы: «Қысқы
көрініс»
Күні: 18.01.2018
ж.
Өтетін орны: Ән саз
бөлмесі
Білім беру
саласы: Шығармашылық
Ұйымдастырылған
оқу қызметі: Сурет
салу
Мақсаты: Балалардың
шығармашылық қиялын, көркемдік талғамын дамыту,қысқы
табиғат
жайлы ұғымдарын
тиянақтау.Қысқы орман көрінісін, тіршілігін тамашалау арқылы
ондағы
жануарлар мен өсімдіктерге
деген сүйіспеншілік сезімін арттыру.Қылқалам және мақталы
таяқша
арқылы қардың бейнесін салуды үйрету. Саусақтарының бұлшық еттерін
дамыту.
Бояумен ұқыпты жұмыс
жасауға тәрбиелеу.
Дамытушылық: балалардың қыс мезгілі және
оның ерекшеліктері туралы түсініктерін
бекіте отырып, ойлау және
есте сақтау қабілеттерін арттыру.
Тәрбиелік: әдемілікке, тазалыққа, шапшаңдыққа, ұқыптылыққа
тәрбиелеу.
Қолданылатын көрнекі құралдар: қысқы табиғаттың суреті, қатты
қағаз, акварельді бояу, желім, ши, мақта, дымқыл сүлгі, музыка,
үнтаспа.
Әдіс-тәсілдері: түсіндіру,
көрсету, әңгімелесу, сұрақ-жауап, жұмбақ
, ойын, ғажайып сәт.
Қостілділік компонент:
аққала-снеговик, қыс-зима, қар-снег.
Оқу қызметінің кезеңдері
|
Тәрбиешінің
іс-
әрекеті
|
Балалардың
іс-әрекеті
|
Мотивациялық
-
қозғаушылық
|
Шаттық шеңбері
- Балалар бүгінгі күн ерекше, өйткені біздің
топқа қонақтарымыз келіпті.
Тәрбиеші балаларды шаттық шеңберіне
тұрғызады.
Тәрбиеші:
Балалар, күн суық болса да, біздің жүрегіміз
жылы. Жылуымызды жан - жағымызға беріп, жылулық шеңберін құрып,
келген қонақтарымызбен
амандасайық. Сәлемдесе білейік
,
Күн
шуағы жарқырап,
Бізге
жылу төгеді.
Жылынамыз бой жазып,
Күлімдесіп төс қағып.
Бір-
бірімізге иіліп,
Сәлемдесіп қол созып.
Тәрбиеші:
Балалар, мен сендерге өлең жолдарын оқып
бергім келіп тұр. Шанамен зырғып
желетін, Коньки, шаңғы
тебетін, Аққала жасап
ойнайтын, Қай мезгіл деп
ойлайсыңдар балалар? - Жарайсыңдар балалар, қыс мезгілінің
белгілерін білеміз бе? - Ендеше, боран соққанын қимылмен қалай
көрсетеміз?
-Қатты аяз болып, тоңғанда не
істейміз? - Ал, күн шыққанда не
істейсіңдер?
- Жарайсыңдар балалар!
Енді қыс айларын атайықшы
|
Балалар
шеңбер жасап тұрады.
Тәрбиешімен бірге қимыл –қозғалыс арқылы
қайталайды.
Балалар
өлең жолдарын мұқият тыңдады.
-Қыс
мезгілі.
-Қар
жауады,аяз болып боран соғады.
У-у-у-у-деп балалар қолдарын жоғары көтеріп,
гуілдейді.
Қолдарын қусырап, аяқтарын
топырлатады
Алақай, деп қолдарын
көтереді.
Желтоқсан,қаңтар,
ақпан.
|
Ұйымдастырушылық –
ізденістік
|
Ұйымдастыру кезеңі:
Өте жақсы балалар, қыс мезгілінің табиғаты
өте тамаша! Қазір біз қиял арқылы табиғат әлемін бір
тамашалап қайтайық. Ол үшін денелеріңді бос ұстап, көздеріңді жұмып
еркін отырайық. Ұйытқып боран соғып, қыс өзінің сықырлаған аязымен
терезелерге өрнегін салып тамаша бір көрініс тапқандай. Жер беті
мамықтай жұмсақ ақ қармен көмкерілген жалт-жұлт еткен жер беті
көздің жауын алып жүре бергің келеді. Айнала сыңғырлап шыққан
күлкіге толы балалардың дауысы.Бірі сырғанақ теуіп жүр, ал бірі
аққала тұрғызып жатыр.Бір топ бала шанамен ойнап,бір-біріне қар
ұрысып ойнап жүр.
Тәрбиеші: Балалар мен сендерге сұрақ қояйын,сендер көздеріңді ашпай
жауап беріңдер.
-Аққаланы неден
жасайды? -Балалар үйлердің шатыры неліктен аппақ деп
ойлайсындар? -Көшедегі ағаштарды не
басқан?
-Жақында
біз қандай мереке тойладық?
- Біге
кімдер қонаққа келді?
Ғажайып сәт.
Топқа көңілді әуенмен Аяз ата келеді.
Аяз ата: -
Сәлематсыңдар ма, балалар! Тәрбиеші: - Саламатсыз ба
Аяз ата! Жұмбақтар:
Қыста ғана болады, ұстасаң қолың
тоңады.
Қырға сүйреп шығам, ойға мініп түсем.
Аяқтарым қалтырап, қос тай міндім жалтылдақ.
Суға батпайды ,
Отқа
жанбайды.
-Балалар, қазір қай мезгіл?
Тәрбиеші: Балалар енді біз, қылқаламды
қолымызға алып, ұлпа қардың жауғанын суреттеп
берейік.
-Бүгін ақ және көк гуашьты пайдаланып, мақталы
таяқша арқылы жауып тұрған қардың суретін саламыз.
Тәрбиеші сурет салу жолдарын көрсетеді.
Жапалақтап жауған қар үлкен болатынын және оның көп жауып жатқанын
бейнелеуді талап етеді.
Тәрбиеші балаларға алдарындағы көк
парақтың бетін толығымен пайдалану керектігін және жұмыс соңынан
балалар қолдарын жуып тазалауы керектігін ескереді.
Сергіту сәті:
Қылқаламды қояйық,
Орнымыздан тұрайық.
Қолымызды созайық,
Оңға
қарай иіліп.
Солға
қарай иліп,
Біз
тынығып алайық.
|
Балалардың жауабы
- Далада
қар жауып тұр, айнала аппақ қар.
Көздерін
жұмып ойша табиғатқа серуенге шыққандарын елестетеді.Көздерін ашып
үнтаспадан экран арқылы қысқы табиғат көрінісін тамашалайды.
-Аққаланы қардан жасаймыз.
- Қар жауғанда жер беті
аппақ қармен боялады.
-Көшедегі ағаштарды ақ қырау басқан
екен.
-Шырша тойын тойладық.
Аяз ата
мен Ақшақар.
- Саламатсыз ба!
Балалар , Аяз атамен амандасады.
-Қар
-Шана
-Коньки
-Мұз
-Қыс
мезгілі
Балалар тәрбиешінің көрсетуімен таяқшаны ақ
гуашьқа салып, көк парақтың бетіне жауып тұрған қарды
бейнелейді.Жұмысты өте құзығушылықпен орындайды.
Сергіту сәтін
тәрбиешімен бірге қимыл- қозғалыс арқылы орындайды.
|
Рефлексиялық -
түзетушілік
|
Аяз атамен қоштасу.
Аяз ата әкелген сыйлықтарын балаларға сыйлыққа
таратады.
Қорытындылау.
-Балалар
сендерге бүгінгі оқу қызметі ұнады ма?
-
Балалар, қазір қай мезгілі?
- Қардан біз не жасауға болады?
- Қардың түсі қандай?
Мадақтау.
Балалардың жұмыстарынан көрме ұйымдастыру, жақсы
жұмыс жасаған балаларды мақтап - мадақтау. Жарайсыңдар балалар,енді келген қонақтармен
қоштасайық.
Балдай тәтті
баламыз, Айтқан тілді
аламыз. Ойынменен
өседі, Ойымыз бен
санамыз. Қол ұстассақ
бәріміз, Жарасады
сәніміз. Көріскенше күн
жақсы, Сау болыңыз
бәріңіз!
|
Балалар салған суреттерін тәрбиешіге жинап
береді.
-Ия,ұнады.
-Қыс
мезгілі.
-Аққала жасауға.
-Ақ болады.
Өздерінің жұмыстарына зер салып қарайды.
Балалар өлең жолдарын айтып, келген
қонақтармен қоштасады.
|
Күтілетін нәтиже:
Біледі: қыс
мезгілінде қардың жапалақтап жауатынын, қардың пайдасын.
Игереді: қыста
қар жауып, адамдар тіршілігіне өзіндік өзгерістер
әкелетінін.
Меңгеді: қарды
мақталы таяқша ұшымен, кеңістікті бағдарлай отырып
бейнелеуді.
Тәрбиеші:
И.К.Манкебаева