Сабақ
кезеңі/Уақыты
|
Педагогтің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
Қызығушылықты
ояту.
Ұжымдық
жұмыс.
5
мин.
|
Ұйымдастыру
кезеңі:
1.Оқушылармен амандасу,
түгендеу.
2.Оқушыларды топтарға
біріктіруді ұйымдастыру:
Фигуралар көмегімен оқушыларды
3 топқа біріктіру.
I-«Күн»
тобы
II –«Жер»
тобы
III– «Ай»
тобы
Саралау: Бұл жерде
қолданудың
«Жинақтау» тәсілі арқылы
көрінеді. Оқушылардың оқуға деген
қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға қолдану
еркіндігі беріледі.
|
(Ұ) “Мозайка”
әдісі арқылы оқушылар бір-біріне
жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал
қалыптастырады.
Мақсаты: Оқушылар бойында идея немесе
тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ
барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын
теңестіру.
Тиімділігі: Оқушыны бір-біріне тілек айту
арқылы жақындастырады, көңіл -күйін көтереді, бауырмалдығын
оятады.
|
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде
белсенділік танытқан оқушыларды
«Мадақтау сөз»
әдісі арқылы бағалайды:
«Тамаша! Керемет! Өте жақсы!
Талпын!»
|
Суреттер салынған
конверт
|
Миға шабуыл.
«Тарсия»
әдісі.
Ұжымдық
жұмыс.
6
мин.
|
Алдыңғы білім мен жаңа сабақты
байланыстыру мақсатында экранда көрсетілген суреттерге мұғалімнің
көмегімен (бағыт-бағдары, нұсқауымен) жауап
береді.
Саралау: Бұл жерде
саралаудың «Түсіну» тәсілі қолданылады. Дұрыс
мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға қосымша
ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға қосымша
жетелеуші сұрақтар қойылады.
Оқушылар сұрақтарға жауап
беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім
экраннан сабақтың тақырыбы мен
сабақтың мақсатын таныстырады.
|
Сұрақтар:
1
Өлең кейіпкері өз ұлтының
қандай мұрасын мақтан еткен?
2
Өлеңде аталар мирасы туралы не
айтылған?
3.Айтыс дегеніміз
не?
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде
сыни ойлауды дамыту.
Тиімділігі: Оқушының танымдық дағдысы
артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді
және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік
береді.
|
Дескриптор:
-1-ші сұраққа жауап
береді.
-2-ші сұраққа жауап
береді.
-3-ші сұраққа жауап
береді.
Жалпы-2балл.
Сонымен қатар, өз ойын дұрыс
мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан
оқушыға «Жарайсың!»
«Керемет»
«Сенің қолыңнан
келеді» деген
мадақтау
сөзімен ынталандыру.
|
ДК
экраны
Сұрақтар
топтамасы.
Оқулық
4-сынып.
|
Сабақтың
ортасы
Мағынаны
ашу.
Топтық
жұмыс.
8
мин.
|
«551»
әдісі.
Оқушыларға тақырыпқа
байланысты мәтін қағаздары беріледі.
|
№ 1
-тапсырма:
Мәтіндер бойынша 5 түйінді
сөзге сипаттама береді. Үш топқа үш мәтіннен бөліп
беріледі.
|
Дескриптор:
-Мұрагер сөзінің мағынасын
біледі;
-Отан байлығымыз екенін
түсінеді.
Жалпы-1балл.
|
ДК
экраны
4-сынып
оқулығы
|
«Түртіп алу»
әдісі.
Оқулықтағы «Тілдік бағдар»
айдарының тапсырмасы беріледі.
|
Кәсіби сөздермен танысып, өз
дәптерлеріне тапсырманы орындайды.
|
Мұғалім сабақ барысында
белсенділік танытқан оқушыларды
«Білім гүлі»
әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың!
Жақсы! Өте жақсы! Талпын!».
|
ДК
экраны
4-сынып
оқулығы.
|
Топтық
жұмыс.
8мин.
|
№2-тапсырма: Отанға, жерімізге қатысты
сөздерді топта талдап, кестені толтыр.
Мақсаты: Туған жерге қатысты сөздерді
ажыратады.
Тиімділігі: Тыңдалым мен айтылым дағдысы
қалыптасады.
Саралау: Бұл тапсырмада
саралаудың «Талқылау» тәсілі көрініс
табады.
|
Берілген тапсырма бойынша өз
ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, топтық талдау жасайды.
Талқылау нәтижесінде өзара бір келісімге келіп кестені
толтырады.
|
Дескриптор:
-
Отан сөзінің мағынасын
білесің;
- Туған жердің ыстық екенің
түсінесің;
Жалпы-1
балл.
|
ДК
экраны
4-сынып
оқулығы.
|
Жеке
жұмыс.
8
мин.
|
№3-тапсырма:
Туған жерге қатысты төмендегі
кеңестерді оқып, сұрақтарға жауап бер.
Мақсаты: Отан оттан да, ыстық сөзін
таныстыру.
Тиімділігі: Оқылым мен айтылым дағдысы
қалыптасады.
Саралау: Бұл тапсырмада
саралаудың «Диалог және қолдау
көрсету» тәсілі көрініс
табады.
|
Берілген тапсырма бойынша
мәтінді оқиды. Өзіндік ойын тұжырымдайды. Оқып, танысқан кеңестерді
басшылыққа алып, сұрақтарға жауап береді.
|
Дескриптор:
-Кеңестерді
оқиды.
-Сұрақтарға жауап
береді.
Жалпы –
1балл.
|
ДК
экраны
4-сынып
оқулығы.
Жұмыс
дәптерлері.
|
Жұптық
жұмыс.
5
мин.
Жазылым.
|
Жұмыс дәптердегі Кестені
толтыр.
Мақсаты: Берілген сөздердің атқаратын
қызметін жазу арқылы бір-бірінен айырмашылығын
ажыратады.
Тиімділігі: Оқушының сын тұрғысынан ойлау
дағдысы мен жазылым дағдысы қалыптасады.
Саралау: Бұл тапсырмада
саралаудың «Тапсырма» тәсілі көрініс
табады.
|
Төменде берілген сөздердің
атқаратын қызметін жазады.
1.Отан, жер, күн
сөздері
2.Термин
сөздер
3.Кәсіби
сөздер
|
Дескриптор:
-Отан,жер, күн сөздеріне
байланысты мысал жазады-1б.
-Термин сөздерге ереже мен
мысал жазады-1б.
- Кәсіби сөздерге ереже мен
мысал жазады-1б.
|
ДК
экраны
4-сынып
оқулығы.
Жұмыс
дәптерлері.
|
Сабақтың
соңы.
Ой
толғаныс.
Рефлексия
Жеке
жұмыс:
5
мин.
|
«Бір қалам, бір
қағаз» әдісін пайдаланып сабақ
бойынша түсінгеніңді жаз.
Пікір: Оқыған мәтін бойынша өз
пікіріңді бір сөйлеммен жаз.
Дәлел:Өз пікіріңді бір сөйлеммен
дәлелде.
Мысал:Пікіріңді өмірмен
байланыстырып, бір мысал келтір.
Қорытынды: Тақырып бойынша қорытынды
жаз.
|
Оқушылар өздерінің тақырып
бойынша оқып, зерделегенін сөйлемдер арқылы
тұжырымдайды.
Мақсаты: Өз ойын айтып, сабақты бекіту,
қорытындылау.
Тиімділігі: Оқушы алған білімін жинақтап,
саралай білуге дағдыланады.
Саралау: Бұл тапсырмада
саралаудың «Білім
гүлі» тәсілі арқылы көрініс
табады.
|
Дескриптор:
«Бір қағаз, бір қалам» әдісі
бойынша берілген тапсырманы толық
орындайды-2б.
Оқушылар бір-бірінің сабаққа
қатысу белсенділігіне қарай «Білім гүлі»
әдісі арқылы бірін-бірі
бағалайды. Өте жақсы!, Керемет!,
Жақсы!, Талпын!
|
ДК
экраны
4-сынып
оқулығы.
Жұмыс
дәптерлері.
|
|
|
|
|
|