|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 3 |
Мектеп: |
|||||||||||||||||
|
Күні: |
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||
|
Сынып: |
7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
«Атмосфералық қысым. Атмосфералық қысымды өлшеу» |
|||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
7.3.1.9 Атмосфералық қысымның табиғатын түсіндіру және оны өлшеудің әдістерін ұсыну. |
|||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу ,түсіну және жинақтау. |
|||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
атмосфералық қысымның өлшем бірлігін біледі.
|
|||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты сөз тіркестері мен терминдер: атмосфералық қысым, барометр, альтиметр,барометр–анероид, мм. сынап . бағаны |
|||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Зайырлы қоғам жəне жоғары руханият. Атмосфералық қысым адамдардың көңіл күйіне , денсаулығына елеулі әсерін тигізеді. |
|||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
География пәнінен белгілі атмосфера құрылымы. Биология пәнінен қан қысымы ,бұлшық еттің жиырылуы. |
|||||||||||||||||
|
Алдынғы білім |
Қысым, өлшем бірлігі, Паскаль заңы. |
|||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақ басы 3мин Үй жұмысын тексеру 7 мин |
1. Ынтымақтастық атмосфера орнату Шеңбер құрып бір- біріне жақсы лебіздерін білдіреді. 2. Үй тапсырмасын сұрау: «Еске түсіру стратегиясы» Сұрақтарға жауап беру. 1.Қысым дегеніміз ? 2.Қатты дене қысымды қалай жеткізеді? 3. Паскаль заңы қалай аталады? 4. Гидравликалық престің құрылысы қандай? 5. Не үшін қолданылады? Тақырыпты ашу Жаңа тақырыпқа көшу үшін осындай сұрақ қоямын: Қысым және атмосфералық қысым деген ұғымдарды қалай түсінеміз? |
Интерактивті тақта |
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 мин «Бағытталған оқу» әдісі Саралау «Физикалық суреттер сөйлейді» әдісі |
« Жеке жұмыс» Оқулықпен жұмыс Оқушылар берілген тапсырманы жеке орындайды. «Бағытталған оқу» әдісі арқылы жаңа сабақты меңгереді. Оқушылар « Атмосфералық қысым» тақырыбын оқиды. Саралау Оқушылардың жаңа сабақты қалай меңгергенін анықтау үшін әр түрлі тапсырмалар беремін. I –ші тапсырма: Атмосфералық қысым. Атмосфералық қысымның пайда болуы. Оқулықтағы 115 – сурет бойынша түсіндіру.
Жер бетіне және Жер бетіндегі барлық денелерге атмосфераның түсіретін қысымы атмосфералық қысым деп аталады.Магдебург жарты шарлары. 1654 ж. атмосфералық қысымның бар екеніне көз жеткізу үшін Герике “Магдебург жартышарларымен” өзінің атақты тәжірибесін жасады. Тәжірибе жүргізу.
«Физикалық суреттер сөйлейді» әдісі
I . Атмосфералық қысымның бірлігі – 1 миллиметр сынап бағаны алынады. [1 мм.сын. бағ.].1 мм.сын. бағ.=133,3 Па
III –ші тапсырма: Барометр - анероид.
Барометр -анероид : бөлігі;
металл қорапша, серіппе, беріліс тетігі, көрсеткіш, шкала.
|
Магдебург жарты шарлар үлгісі
Сурет бойынша
Сурет бойынша
Барометр- анероид
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Пысықтау 10 мин «Карусель» әдісі
«Физикалық суреттер сөйлейді» әдісі
Үйге тапсырма 5 минут |
«Карусель» әдісі
Сұрақтарға жауап беру.беру.
Р Оқушылардың жаңа сабақты қаншалықты меңгергенін анықтау үшін кері байланысты қолдандым.
|
|
||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
||||||||||||||||
|
Оқушыларды қалыптастырушы бағалау арқылы әр деңгейлі оқушыға жеке- жеке қолдау көрсетемін. Сен бүгін өте жақсы білім көрсеттің Сен жақсы жұмыс істедің, бірақ саған тағы да кейбір сұрақтарды қайталау керек . Формулаларды түрлендіру арқылы есептелетін,тереңі-рек ойлауды қажет ететін күрделі есептер беремін |
«Физикалық суреттер сөйлейді» және «Карусель» әдісі арқылы оқушылар бірін-бірі бағалайды. Мадақтау, қолдау арқылы ынталандырып отырамын. Тапсырмаларда критериалды бағалау жүргіземін. |
1.Атмосфералық қысым адамдардың көңіл күйіне , денсаулығына елеулі әсерің тигізеді. 2.Сынапты барометрмен жұмыс істегенде сынап буының зияны. 3. Аспаптардың нұсқаулығы бойынша дұрыс қолдануын қадағалау |
||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Оқушылардың жаңа сабақты қаншалықты меңгергенін анықтау үшін кері байланысты қолдандым. |
|||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Атмосфералық қысым
Атмосфералық қысым
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 3 |
Мектеп: |
|||||||||||||||||
|
Күні: |
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||
|
Сынып: |
7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
«Атмосфералық қысым. Атмосфералық қысымды өлшеу» |
|||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
7.3.1.9 Атмосфералық қысымның табиғатын түсіндіру және оны өлшеудің әдістерін ұсыну. |
|||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу ,түсіну және жинақтау. |
|||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
атмосфералық қысымның өлшем бірлігін біледі.
|
|||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты сөз тіркестері мен терминдер: атмосфералық қысым, барометр, альтиметр,барометр–анероид, мм. сынап . бағаны |
|||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Зайырлы қоғам жəне жоғары руханият. Атмосфералық қысым адамдардың көңіл күйіне , денсаулығына елеулі әсерін тигізеді. |
|||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
География пәнінен белгілі атмосфера құрылымы. Биология пәнінен қан қысымы ,бұлшық еттің жиырылуы. |
|||||||||||||||||
|
Алдынғы білім |
Қысым, өлшем бірлігі, Паскаль заңы. |
|||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақ басы 3мин Үй жұмысын тексеру 7 мин |
1. Ынтымақтастық атмосфера орнату Шеңбер құрып бір- біріне жақсы лебіздерін білдіреді. 2. Үй тапсырмасын сұрау: «Еске түсіру стратегиясы» Сұрақтарға жауап беру. 1.Қысым дегеніміз ? 2.Қатты дене қысымды қалай жеткізеді? 3. Паскаль заңы қалай аталады? 4. Гидравликалық престің құрылысы қандай? 5. Не үшін қолданылады? Тақырыпты ашу Жаңа тақырыпқа көшу үшін осындай сұрақ қоямын: Қысым және атмосфералық қысым деген ұғымдарды қалай түсінеміз? |
Интерактивті тақта |
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 мин «Бағытталған оқу» әдісі Саралау «Физикалық суреттер сөйлейді» әдісі |
« Жеке жұмыс» Оқулықпен жұмыс Оқушылар берілген тапсырманы жеке орындайды. «Бағытталған оқу» әдісі арқылы жаңа сабақты меңгереді. Оқушылар « Атмосфералық қысым» тақырыбын оқиды. Саралау Оқушылардың жаңа сабақты қалай меңгергенін анықтау үшін әр түрлі тапсырмалар беремін. I –ші тапсырма: Атмосфералық қысым. Атмосфералық қысымның пайда болуы. Оқулықтағы 115 – сурет бойынша түсіндіру.
Жер бетіне және Жер бетіндегі барлық денелерге атмосфераның түсіретін қысымы атмосфералық қысым деп аталады.Магдебург жарты шарлары. 1654 ж. атмосфералық қысымның бар екеніне көз жеткізу үшін Герике “Магдебург жартышарларымен” өзінің атақты тәжірибесін жасады. Тәжірибе жүргізу.
«Физикалық суреттер сөйлейді» әдісі
I . Атмосфералық қысымның бірлігі – 1 миллиметр сынап бағаны алынады. [1 мм.сын. бағ.].1 мм.сын. бағ.=133,3 Па
III –ші тапсырма: Барометр - анероид.
Барометр -анероид : бөлігі;
металл қорапша, серіппе, беріліс тетігі, көрсеткіш, шкала.
|
Магдебург жарты шарлар үлгісі
Сурет бойынша
Сурет бойынша
Барометр- анероид
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Пысықтау 10 мин «Карусель» әдісі
«Физикалық суреттер сөйлейді» әдісі
Үйге тапсырма 5 минут |
«Карусель» әдісі
Сұрақтарға жауап беру.беру.
Р Оқушылардың жаңа сабақты қаншалықты меңгергенін анықтау үшін кері байланысты қолдандым.
|
|
||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
||||||||||||||||
|
Оқушыларды қалыптастырушы бағалау арқылы әр деңгейлі оқушыға жеке- жеке қолдау көрсетемін. Сен бүгін өте жақсы білім көрсеттің Сен жақсы жұмыс істедің, бірақ саған тағы да кейбір сұрақтарды қайталау керек . Формулаларды түрлендіру арқылы есептелетін,тереңі-рек ойлауды қажет ететін күрделі есептер беремін |
«Физикалық суреттер сөйлейді» және «Карусель» әдісі арқылы оқушылар бірін-бірі бағалайды. Мадақтау, қолдау арқылы ынталандырып отырамын. Тапсырмаларда критериалды бағалау жүргіземін. |
1.Атмосфералық қысым адамдардың көңіл күйіне , денсаулығына елеулі әсерің тигізеді. 2.Сынапты барометрмен жұмыс істегенде сынап буының зияны. 3. Аспаптардың нұсқаулығы бойынша дұрыс қолдануын қадағалау |
||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Оқушылардың жаңа сабақты қаншалықты меңгергенін анықтау үшін кері байланысты қолдандым. |
|||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
I
–ші тапсырма:116- сурет бойынша Торричелли тәжірибесін
түсіндіреді
ефлексия.












