Бөлім: 6.2А Заттардың
құрылысы мен қасиеттері
Мерзімі:
Сынып:
6
|
Мектеп:
Мұғалімнің
аты-жөні:
Қатысқандар
саны:
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақ
тақырыбы:
|
Атом. Молекула. Жай
және күрделі заттар.
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары
|
6.3.1.1 - атом мен молекулаларды,
қарапайым және күрделі заттарды айыра білу
|
Сабақтың оқыту
мақсаты
|
Атом мен молекула ұғымдарын
айыра білу
Молекула атомдардан
тұратындығын түсіну
Жай және күрделі
заттарды ажырата алу
|
Бағалау
критерийлері
|
-
Қарапайым мысалдарда
атом мен молекуланы ажыратады
-
Молекула атомдардан
тұратындығын көрсетеді
-
Бірнеше заттарды күрделі және қарапайымға дұрыс
жіктейді
|
Тілдік мақсаттар -терминдер
|
Тілдік
мақсат:
•
оқушылар атом заттың ең кіші
химиялық жолмен бөлінбейтін бөлшек екендігін түсіндіре алу
керек;
•
атомдар, молекулалар арасында
айырмашылығын, жай және күрделі заттар арасында айырмашылығын
түсіндіре алу керек
Пәндік лексика және
терминология:
атом, молекула, жай/қарапайым
зат, күрделі зат
Жазу/диалог үшін пайдалы
фразалар
Атом – бұл ….
бөлшек
Молекулалар ….
тұрады
Екі және одан да көп атомдар
қосылып ... түзеді
Бұл … зат, өйткені …
тұрады
|
Құндылықтарды
тәрбиелеу
|
Бір бірінің құндылықтарын
құрметтеу, ынтымақтастық.
Қоршаған ортаға
қамқорлық ету және тұрақты дамуға талпыну, барлық заттар бірдей
атомдардан және молекулалардан тұратындығы арқылы барлық адамдарды
бірдей құрметтеу
|
Бастапқы
білім
|
5-сынып Қатты, сұйық және
газтектес заттарды бөлшектер теориясына сәйкес
түсіндіру
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
1-6
|
1.Белсендіру: Оқушылардан мини-тақталарда
немесе дәптерде қатты, сұйық және газтектес заттардың құрылысын
салуды сұраңыз. Осы салған суреттерде олар дөнгелекпен бейнелеген
бөлшектер атом екендігін айтыңыз.
Дескрипторлар
Оқушылар
|
-Түрлі агрегаттық
күйдегі зат құрамындағы бөлшектердің орналасуындағы ұқсастықтар мен
айырмашылықтарды анықтап, суретін
салады
түсіндіреді
-Бөлшектердің әр агрегаттық
күйде орналасуын түсіндіреді
|
2.
Сабақ тақырыбы, оқу мақсаты,
бағалау критерийлерімен, тілдік мақсаттарымен
таныстырыңыз.
|
Слайд
1-3
|
Сабақтың
ортасы
|
7-12
13-20
|
3. Мәтінмен
жұмыс. Оқушылар мәтінді оқып жұпта
Дальтон теориясының негізгі ұстанымдарын ежелгі гректерінің
ойларымен салыстыруы керек. Келесі факторлар бойынша
сұраңыз:
Дескрипторлар
Оқушылар
|
-атом мен молекуланы
зерттеген ғалымдар туралы түсінік
алады
-Дж.Дальтон еңбегімен
танысады
|
4.Мұғалім келесі екі суретті
көрсетіп біріншісі атомдар екендігін, ал екіншісі молекулалар
екендігін айтыңыз.

Оқушыларға 1 минут ойлануға
беру.
Айырмашылықтарды тапқаннан
кейін оқушыларды мини-тақталарда келесі суреттерде атомдар не
молекулалар көрсетілгенін белгілеуді
сұраңыз.

Осыдан кейін оқушыларға келесі
екі суретті көрсетіңіз, бірінші -жай зат, екінші -күрделі
зат.

Енді оқушылар өздері келесі
суреттерге қарап жай және күрделі затты анықтау
керек.

Осыдан шыққан анықтамаларды
дәптерге жазып алу
1. Атом
– элементтің ең кіші бөлшегі
2.
Молекула – екі немесе одан да көп атомдардың
қосылысы
3. Жай
зат – атомдардың бір түрінен жасалаған
молекула
4.
Күрделі зат – әртүрлі атомдардан жасалған
молекула
Дескрипторлар
Оқушылар
|
-заттарды атом мен
молекула, жай және күрделі заттарға
жіктейді
-атом мен молекуланың
ұқсастықтары мен айырмашылықтарын
анықтайды
-жай және күрделі заттардың
ұқсастықтары мен айырмашылықтарын
анықтайды
|
|
Қосымша
1
Слайд
4-9
|
21-25
|
5.
Келесі активити үшін түсті
қағаздар керек болады, сыныптағы оқушылар санын 3-ке бөліп, осы сан
бойынша 3 түрлі түсті қағаз жапырақтары
қажет.
Әр оқушыға бір парақтан
таратып, бірдей түсті парағы бар оқушылар бірдей атомдар екендігін
түсіндіру қажет. Енді мұғалімнің сөзі бойынша оқушылар келесі 4
жағдайды, бір бірмен қосылып көрсетуі
керек:
-
Атомдар
-
Молекулалар
-
Жай
заттар
-
Күрделі
заттар
|
Слайд
10
|
26-31
32-37
|
6. Кері
байланыс: Бинго
Оқушыларға кейбір терминдері
бар кесте беріледі. Мұғалім осы терминдердің анықтамаларын оқиды,
барлық терминдері аталған оқушы: БИНГО! деп қатты айтуы керек. 3
бингоға дейін ойын жалғасады.
1
нұсқа
2
нұсқа
Молекула
|
Күрделі
зат
|
Атом
|
3
нұсқа
4
нұсқа
Жай
зат
|
Күрделі
зат
|
Молекула
|
Анықтамалар:
1. Атом – элементтің ең кіші
бөлшегі
2.
Молекула – екі немесе одан да көп атомдардың
қосылысы
3. Жай
зат – атомдардын бір түрінен жасалаған
молекула
4.
Күрделі зат – әртүрлі атомдардан жасалған
молекула
Дескрипторлар
Оқушылар
|
-заттарды атом мен молекула,
жай және күрделі заттарға жіктейді
|
7.
Жікте. Берілген тізімдегі заттарды жай және күрделі заттарға
жікте.
Дескриптор:
-Берілген тізімдегі заттарды жай және күрделі заттарға
жіктейді
- Әр
таңдаған жауабын түсіндіреді
Cу

|
Сутек

|
Көмірқышқыл газы

|
Оттек

|
Ас
тұзы

|
Қант

|
Алмас

|
Хлор

|
Әр
таңдаған жауабыңды түсіндір.
Дескрипторлар
Оқушылар
|
-заттарды жай және
күрделі заттарға жіктейді
-ерекшеліктерін ескере отырып,
жауабын дұрыс түсіндіреді
|
|
Слайд
11
Қосымша
2
Слайд
12
|
38-40
|
Кері
байланыс

|
Слайд
13
|
Қосымша
ақпарат
|
Дифференциация
|
Бағалау – оқушыларды қалай
тексересіз
|
Денсаулық пен қауіпсіздік
ережелердің сақталуы
|
Әлсіз оқушыларға жұмыс барысы
бойынша көмек беру керек. Кейбір оқушылар негізгі тапсырманы
орындау барысында басқа оқушыларға көиек көрсете
алады.
|
Оқушыларды мұғалім бағалайды,
сонымен бірге оқушыларға өздерін бағалауға мүмкіндік
береді.
|
Сыныпты желдетіп барынша
жарықпен қамтамасыз ету керек. Презентация қара-ақ контрастымен
ыңғайлы оқу үшін жасалған.
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу
мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді
ме?
Жеткізбесе,
неліктен?
Сабақта саралау дұрыс
жүргізілді ме?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз
пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ
бағанда берілген сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
Жалпы баға
|
Сабақтың жақсы өткен екі
аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
|
1:
2:
3:
|
|
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту
туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
|
1:
2:
3:
|
|
Сабақ барысында сынып
туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы
нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу
қажет?
|
1:
2:
3:
|
|