Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Атом құрылысы
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Пәні: Физика |
Мектеп: №12 мектеп-интернат |
||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің есімі: Кыдырбекова Ж. |
||||||||||||||||||||||||
Сынып:8а,б,в |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы: Атом құрылысы.Электр зарядтарының өзара әрекеттесуі. Кулон заңы. |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
1.Атомның құрылысын білу 2.Кулон заңын тұжырымдау 3.Кулон заңының формуласын қолданып есептер шығару Табыс критерийлері: 1.Атомның құрылысын білемін 2.Кулон заңын тұжырымдаймын 3.Кулон заңының формуласын қолданып есептер шығарамын |
||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
||||||||||||||||||||||||
Анықтамалардың мағынасын түсіне отырып айта алады |
|||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||||||||||||||||||||||||
Анықтамалардың мағынасын түсіне отырып мысалдар келтіре алады |
|||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар: |
|||||||||||||||||||||||||
Физикалық заңдылықтардың мағынасын біле отырып өмірде қолдана алады |
|||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат |
Оқушылар: |
||||||||||||||||||||||||
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
|||||||||||||||||||||||||
Атом құрылысы, электрон, нейтрон, протон, Кулон заңы, элементар электр заряды |
|||||||||||||||||||||||||
Сыныптағы диалог\ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
|||||||||||||||||||||||||
Талқылауға арналған тармақтар: |
|||||||||||||||||||||||||
Элементар электр заряды. Кулон заңы. |
|||||||||||||||||||||||||
Сіз ............... білесіз бе? |
|||||||||||||||||||||||||
Сіз атомның құрылысын білесіз бе? |
|||||||||||||||||||||||||
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
|||||||||||||||||||||||||
Электрон- |
|||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы оқу |
Денелердің электрленуі. Электр заряды. Электроскоп. Электрөткізгіштер және электр тогын өткізбейтіндер |
||||||||||||||||||||||||
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
Басталуы 15 минут |
Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырып. Оқушыларға «Сен таныдын ба?» сергітуін жасатамын. Ғалымдардың аттары арқылы топқа бөлемін «Сұрақ-жауап» әдісі арқылы оқушылардан үй тапсырмасын сұраймын Табыс критерийі: 1. Оқушылардың 3 сұраққа дұрыс жауап бере аламын 2. Оқушылардың 5 сұраққа дұрыс жауап бере аламын 3. Оқушылардың 7 сұраққа дұрыс жауап бере аламын Оқушылар «Табыс критерийіне» сүйене отырып бір бірін «Бас бармақ» арқылы бағалайды |
Ақ парақ, маркер, сызғыш, карандаш |
|||||||||||||||||||||||
Ортасы 22 минут |
Оқушыларға жаңа сабақты «Тыңдап отырған үштік» әдісі арқылы орындатамын.
Электр заряды –физикалық шама. Электрометр арқылы зарядтарлың бөлінетіндігі туралы тәжірибе көрсету. Электр зарядының бөліну шегі бар. Әрі қарай бөлінбейтін ең аз теріс заряды бар бөлшек электрон деп аталады. Электронның электр заряды элементар заряд деп аталады. е=-1,6ּ10-19Кл. Электрон заряды qe≈-1,6▪10-19Кл. Электрон массасы me≈9,1▪10-31кг. Кез келген бөлшектің не дененің зарядтарының модулі электрон зарядының модуліне тең: |q|=Ne N – бүтін сан. е-электрон заряды. Атомның планетарлық моделі (Резерфорд). Атомның центрінде оң зарядталған ядро болады. Ядроның төңірегінде одан алыс қашықтықта үлкен жылдамдықпен теріс зарядты электрондар қозғалып жүреді. Атом мөлшері ≈10-10м. Ядро құрамы: Оң зарядталған – бөлшек –протон. Протон заряды электрон зарядына тең. Протон массасы электрон массасынан 1840 есе үлкен. Бейтарап бөлшектер – нейтрондар. Ядро заряды: qя=+Ze. Z -Менделеевтің периодтық жүйесіндегі элементтің реттік номері. Егер атомнан электрондардың бір бөлігі шығарылса, атом оң ион деп аталады. Егер атомға жаңа электрондар келіп қосылса, онда атом теріс зарядқа ие болып, теріс ион деп аталады. Өлшемдері өзара әрекеттесетін денелердің ара қашықтығынан бірнеше есе кіші болатын денеде орналасқан зарядты нүктелік заряд деп атайды. Кулон тәжірибесі:
SI жүйесінде Кулон заңы былай жазылады:
Зарядтың өзара әрекеттесу күштерінің ортаға байланыстылығын көрсететін Кулон заңы:
~ ~ ~ - Кулон заңы.
Табыс критерийі: 1. Атомның құрамына қандай бөлшектер кіретінін білемін 2. Кулон тәжірибесін тұжырымдай аламын 3. Кулон заңын пайдаланып есептер шығара аламын Оқушылар «Табыс критерийіне» сүйене отырып бір бірін «Бас бармақ» арқылы бағалайды |
Постер, стикер, маркер, сызғыш, қарандаш |
|||||||||||||||||||||||
Аяқталуы 8 минут |
«Ыстық орындық» әдісі арқылы оқушыларға сабақты бекіттіремін. Блум таксономиясы
Табыс критерийі: 1. 5 сұрағына дұрыс жауап бере аламын 2. 8 сұрағына дұрыс жауап бере аламын 3. 10 сұрағына дұрыс жауап бере аламын
Оқушылар «Табыс критерийлерін» басшылыққа ала отырып, бір бірін «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалайды Оқушыларға «Мадақтау сэндвичі» кері байланысын орындатамын. |
Ақ парақ, |
|||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат
|
|||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||
Рефлексия
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
Қорытынды бағамдау Сабақ өз денгейінде жоспарланғандай өтті. Барлық оқушылар мүмкіндігінше өз ойларын жеткізе алады. Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1._____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ 2.______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1._____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ 2.______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не екенін білдім? ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
|
Тексерілді: А.Ж.Усербаева
1 |
Білу |
Термодинамикалық жағдайлар дегеніміз не? |
|
2 |
Түсіну |
Термодинамикалық жағдайлар да қандай физикалық шамалар айтылады? |
|
3 |
Қолдану |
Күннің термодинамикалық жағдайларын түсіндір? |
|
4 |
Талдау |
Меркурий мен Жерді салыстыр? |
|
5 |
Жинақтау |
Сатурнның термодинамикалық жағдайларына мысал келтір? |
|
6 |
Бағалау |
Планеталардың термодинамикалық жағдайларын білу біз үшін маңызы қаншалықты? |
|
1 |
Білу |
Кулон заңының тұжырымдамасын ата? |
|
2 |
Түсіну |
Кулон заңының формуласын жаз? |
|
3 |
Қолдану |
14-жаттығу. №4 |
|
4 |
Талдау |
Аттас және әр аттас зарядтардың қасиеттерін салыстыр? |
|
5 |
Жинақтау |
Кулон жасаған тәжірибесін түсіндір? |
|
6 |
Бағалау |
Кулон заңының маңызы қаншалықты? |
|
Сөздер банкісі
Келтірілген сөздердің қайсысы _____________________________________________________________________ жатады?