|
Күні:02.09.19ж Сынып: 8 |
Пән мұғалімі: Асанова А У Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.1.3.1 бірінші 20 элементтің электрондар санын анықтау 8.1.3.2 электрондардың қабаттарда орналасуының схемасын салу 8.1.3.3 электрондар атомда ядродан арақашықтықтары артып келе жатқан орбитальдарда біртіндеп орналасатындығын түсіну |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: негізгі топшадағы химиялық элементтердің атом құрылысы мен оның қасиеттерінің өзгеру заңдылығын түсінеді Оқушылардың басым бөлігі: Период бойынша элемент атомындағы электронның орналасу тәртібі мен заңдылығын түсіндіру, білімдерін дамытады Кейбір оқушылар: атомда электрондардың орналасу тәртібі мен заңдылығын және элемент қасиетінің өзгеру себебін түсіне отырып, атом құрылысы туралы білімдерін жетілдіреді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жетістік критерийлері |
Оқушылар: Ұсынылған атомдар үлгілерінің сызбаларын
дұрыс салады және дұрыс
көрсетеді; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаты: |
Пәнге қатысты
лексика мен терминология: атом (электрондық), қабат, энергетикалық
деңгей, ядро, жүйелік, топ, қашықтық, жуық, барынша алшақ, ішкі,
сыртқы / atom (electron), shell, energy level, nucleus, series of
shells, group, distance, nearest, furthest, inner,
outer. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут 10 мин. 10 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу. Психологиялық ахуал туғызу. Миға шабуыл әдісі арқылы сұрақтар қою Қайталауға арналған сұрақтар Атом құрылысының моделін қай ғалым ұсынды? Атом қандай бөлшектерден тұрады? Химиялық элементтің қасиеті немен анықталады? Химиялық элементтердің периодтық жүйесі мен заңды кім құрастырды? Периодтық заң қалай оқылады? Период деген не? Саны қанша? Қалай жіктеледі? Период бойымен элементтердің қасиетттері қалай өзгереді? Топ деген не? Саны қанша? Топ ішінде элементтердің қасиетттері қалай өзгереді? Қызығушылықты ояту–10 мин.
Электрон Протон 4.Атом құрылысы тақырыбы бойынша тест: «Сандар сөйлейді»
Ф) 1 Х) 2 Ц) 3
И) 4 Й) 3 К) 7
Ж) 5 З) 3 И)2
Э) 12 : 4 Ю)12 : 1 Я) 3:1
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 12 минут 3мин Рефлексия |
Период = деңгей = қабат Энергетикалық деңгейдегі болатын электрондардың максимал саны мына формуламен өрнектеледі: N = 2n2 N-электронның максимал саны п-деңгей саны Осы формулаға сәйкес бірінші энергетикалық деңгей де п=1; N = 2n2= 2∙12=2 электрон, п=2; N = 2n2=2∙22=8 электрон, п=3; N = 2n2=2∙32=18 электрон, п=4; N = 2n2=2∙42=32 электрон. Мысал: ) )) ) 1. +1H 1 2. +2H 2 3.+3Li 2 1 ) ) ) ) ) 4. +4Be 2 2 5. +11Na 2 8 1
Кері байланыс (не үйрендім, не қиын болды, сұрағың бар ма? Тағы не білгің келеді?)
Түсіндірме видео: https://twig-bilim.kz/film/atom-structure-electron-shells-5627/ 1.«Протон» тобына тапсырмa.( мұғалім әрбір оқушыны жеке бағалайды.)
1.Кальций элементін периодтық жүйедегі орны бойынша сипаттаңдар( ауызша) «Химиктер» тапсырмасы 2.Электрондық, графиктік формулаларын құрастырыңдар.(жазбаша) «Химиктер» тапсырмасы 3.Кальцийдің адам ағзасындағы ролі (ауызша) «Биологтар» тапсырмасы
2.«Электрон» тобына тапсырма.
1. Магний элементін периодтық жүйедегі орны бойынша сипаттаңдар( ауызша) «Химиктер» тапсырмасы
2.Электрондық, графиктік формулаларын құрастырыңдар. (жазбаша) «Химиктер» тапсырмасы
3.Магнийдің адам ағзасындағы ролі «Биологтар» тапсырмасы
2. Деңгейлік тапсырмалар. «Протон тобына» Бірін бірі бағалау әдісі қолданылады.
1. «А» деңгейі: 32
Ge элементі атомының электрондық формуласын құрастырыңдар.
Деңгейлік тапсырмалар. «Электрон тобына.»
1. «А» деңгейі: 23 V элементі атомының электрондық формуласын құрастырыңдар. 2. «Ә» деңгейі: 1s 22s 22p 63s 23p 3 элементінің оттекпен әрекеттесу теңдеуін жазыңыз 3. «Б» деңгейі: 1s 22s 22p 2 элемент (ІV) оксидінің сумен әрекеттесу теңдеуін жазыңыз.
«Протон» тобының жауабы интербелсенді тақтаға шығарылады
+32Ge1s 22s 22p 63s 23p 6 4s 2 3d 10 4 p 2 4Na+O 2=2Na 2O; SO2+H 2O=H 2SO 3 ; «Электрон» тобының жауабы интербелсенді тақтаға шығарылады
1. +23 V 1s 22s 22p 63s 23p 6 4s 2 3d 3
2. Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Күні:02.09.19ж Сынып:
8
Пән мұғалімі:
Асанова А У
Қатысқандар
саны: Қатыспағандар
саны: Сабақтың
тақырыбы Осы сабақта қол жеткізілетін
оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
8.1.3.1 бірінші 20
элементтің электрондар санын
анықтау
8.1.3.2
электрондардың қабаттарда орналасуының схемасын
салу 8.1.3.3 электрондар атомда
ядродан арақашықтықтары артып келе жатқан орбитальдарда біртіндеп
орналасатындығын түсіну Сабақ
мақсаты
Барлық
оқушылар:
негізгі топшадағы
химиялық элементтердің атом құрылысы мен оның қасиеттерінің өзгеру
заңдылығын түсінеді
Оқушылардың басым
бөлігі:
Период бойынша
элемент атомындағы электронның орналасу тәртібі мен заңдылығын
түсіндіру, білімдерін
дамытады
Кейбір
оқушылар: атомда электрондардың орналасу
тәртібі мен заңдылығын және элемент қасиетінің өзгеру себебін
түсіне отырып, атом құрылысы туралы білімдерін
жетілдіреді Жетістік
критерийлері
Оқушылар: Ұсынылған атомдар үлгілерінің сызбаларын
дұрыс салады және дұрыс
көрсетеді; Тілдік
мақсаты:
Пәнге қатысты
лексика мен терминология: атом (электрондық), қабат, энергетикалық
деңгей, ядро, жүйелік, топ, қашықтық, жуық, барынша алшақ, ішкі,
сыртқы / atom (electron), shell, energy level, nucleus, series of
shells, group, distance, nearest, furthest, inner,
outer. Сабақ
барысы Сабақтың жоспарланған
кезеңдері Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
Сабақтың
басы
5
минут
10
мин. 10
мин
Ұйымдастыру кезеңі.
Амандасу. Психологиялық ахуал
туғызу.
Миға
шабуыл әдісі арқылы сұрақтар
қою
Қайталауға арналған
сұрақтар
Атом құрылысының
моделін қай ғалым ұсынды?
Атом қандай
бөлшектерден тұрады?
Химиялық элементтің
қасиеті немен анықталады?
Химиялық
элементтердің периодтық жүйесі мен заңды кім
құрастырды?
Периодтық заң қалай
оқылады?
Период деген не?
Саны қанша? Қалай жіктеледі?
Период бойымен
элементтердің қасиетттері қалай
өзгереді?
Топ деген не? Саны
қанша? Топ ішінде элементтердің қасиетттері қалай
өзгереді?
Қызығушылықты
ояту–10 мин.
Карточкамен
жұмыс
Сұрақ-жауап:
Реттік нөмір нені
білдіреді? Белгіленуі
Атомдар қандай
бөлшектерден тұрады?
Заряды?
Изотоп деген
не?
Химиялық элемент
деген не?
Периодтық система
неше период, неше топтан
тұрады?
Венн диаграммасы:
Электрон мен протонды
салыстыру
Электрон
Протон
4.Атом құрылысы
тақырыбы бойынша тест: «Сандар
сөйлейді»
Оттектің неше
изотобы бар?
Ф) 1 Х) 2 Ц)
3
Литийдегі нейтрон
саны?
И) 4 Й) 3 К)
7
Алюминийдегі протон
саны?
Бор нешінші периодта
орналасқан?
Ж) 5 З) 3
И)2
Метанның
СН4
құрамындағы элементтердің
массалық қатынасы
Э) 12 : 4 Ю)12 : 1
Я) 3:1
Сабақтың
ортасы
12
минут
3мин Рефлексия
Период
= деңгей =
қабат
Энергетикалық
деңгейдегі болатын электрондардың максимал саны мына формуламен
өрнектеледі: N =
2n2
N-электронның максимал
саны
п-деңгей
саны
Осы формулаға сәйкес
бірінші энергетикалық деңгей
де п=1; N =
2n2= 2∙12=2
электрон, п=2; N =
2n2=2∙22=8
электрон, п=3; N =
2n2=2∙32=18
электрон, п=4; N =
2n2=2∙42=32
электрон.
Мысал:
) ))
)
1. +1H 1
2. +2H 2
3.+3Li 2
1
) ) ) )
)
4. +4Be 2 2
5. +11Na 2 8
1
Кері байланыс (не үйрендім, не қиын болды,
сұрағың бар ма? Тағы не білгің
келеді?)
4 32
Түсіндірме видео: https://twig-bilim.kz/film/atom-structure-electron-shells-5627/
1.«Протон» тобына
тапсырмa.( мұғалім әрбір оқушыны жеке
бағалайды.)
1.Кальций элементін
периодтық жүйедегі орны бойынша сипаттаңдар( ауызша) «Химиктер»
тапсырмасы
2.Электрондық,
графиктік формулаларын құрастырыңдар.(жазбаша) «Химиктер»
тапсырмасы
3.Кальцийдің адам
ағзасындағы ролі (ауызша) «Биологтар»
тапсырмасы
2.«Электрон» тобына
тапсырма.
1. Магний элементін
периодтық жүйедегі орны бойынша сипаттаңдар( ауызша) «Химиктер»
тапсырмасы
2.Электрондық,
графиктік формулаларын құрастырыңдар. (жазбаша) «Химиктер»
тапсырмасы
3.Магнийдің адам
ағзасындағы ролі «Биологтар»
тапсырмасы
2. Деңгейлік
тапсырмалар. «Протон тобына» Бірін бірі
бағалау әдісі қолданылады.
1. «А» деңгейі: 32
Ge элементі атомының электрондық формуласын құрастырыңдар.
Деңгейлік
тапсырмалар. «Электрон
тобына.»
1. «А» деңгейі: 23 V
элементі атомының электрондық формуласын
құрастырыңдар.
2. «Ә» деңгейі:
1s 22s
22p
63s
23p
3
элементінің оттекпен
әрекеттесу теңдеуін жазыңыз
3. «Б» деңгейі:
1s 22s
22p
2
элемент (ІV) оксидінің сумен
әрекеттесу теңдеуін жазыңыз.
«Протон» тобының
жауабы интербелсенді тақтаға
шығарылады
+32Ge1s
22s
22p
63s
23p
6
4s
2
3d
10
4 p
2
4Na+O 2=2Na
2O;
SO2+H
2O=H
2SO
3
;
«Электрон» тобының
жауабы интербелсенді тақтаға
шығарылады
1. +23
V
1s
22s
22p
63s
23p
6
4s
2
3d
3
2. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||














