|
Ұзақ мерризімді жоспардың бөлімі: 7.2.А.Атомдар.Молекулалар. Заттар |
Мектеп: Сарысай негізгі орта мектебі |
|
|||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Жылгелдина Дариға Өмірбайқызы |
|
|||||||||
|
Сынып :7 |
Қатысқандар саны : қатыспағандар саны: |
|
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Атомның құрамы мен құрылысы |
|
|||||||||
|
Оқу мақсаты |
7.1.2.5.-протон, электрон, нейтронды және олардың атомдарда орналасу тәртібін, массасын, зарядын білу 7.1.2.6-алғашқы 20 элементтің атом құрылысы |
|
|
||||||||
|
Сабақтың Мақсаты |
Барлық оқушылар : -химиялық элементтердің элементарлық бөлшектерін анықтайды, массасын, ядро зарядын таба біледі. -алғашқы 20 элементтің атом құрылысын білу. Көптеген оқушылар : -Элементар бөлектерді сипаттайды. Кейбір оқушылар : - атомдардағы элементар бөлшектерді өзгертудің нәтижесін түсінеді. |
|
|
||||||||
|
Бағалау критерийі |
- химиялық элементтердің элементарлық бөлшектерін анықтайды, массасын, ядро зарядын таба біледі. -алғашқы 20 элемент атом құрылысын жіктеп, жазады. |
|
|
||||||||
|
Ойлау дағдылары |
Білу, түсіну.Қолдану |
|
|
||||||||
|
Тілдік Мақсаттар |
Оқушылар орындай алады:
Пәнге қатысты лексика мен терминология: атом, молекула, элемент, протон, нейтрон, электрон, нуклон Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер -Атомнан кіші кез келген бөлшек ..., ... немесе ... бола алады -Екі немесе одан көп атомдар ... түзу үшін ө қосылаалады -протон және нейтрон массалары ... тең , ал электрон массасы ..... ..... тұратын, а том ортасында ... болады, … болады |
|
|
||||||||
|
Құндылықтар |
Топ жұмысы – ұжымшылдық, ортақ істің нәтижесіне жауапкершілік; жеке жұмыс –өмірбойы білім алу, өз бетімен жұмыс орындау кезінде адалдылық |
|
|
||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану , физика, математика, тарих |
|
|
||||||||
|
Алдыңғы білім |
Жаратылыстану. (6.3.1.1.), (6.3.1.2), (6.3.1.3) Химия. Атомдар мен молекулалар, химиялық таңбалар, металдар мен бейметалдар,жай және күрделі заттар (7.1.А.) |
|
|
||||||||
|
Сабақ барысы |
|
||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі (1 мин) |
Сәлемедесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру, оқушылардың сабаққа дайындығына назар аудару. |
|
|||||||||
|
Сергіту сәті (6 мин) |
Мұғалімнің / оқушының іс-әрекеттері |
Ресурстар |
|
||||||||
|
Мұғалім уш түрлі кеспе қағаздарды үлестіреді. Оқушылар қысқа баяу әуен ырғағымен ретсіз қозғалады.Атом-молекула. Мұғалім оқушыларды үш түсті кеспе қағаз арқылы топқа бөледі. (Атомдар мен молекулалар бойынша) Оқушылар топқа қалай бөлінгендері жайлы айтады. Топта оқушылар рөлдерін бөліседі. 1.Топ басшы - ұйымдастырушы 2.Спикер - топ ұйғарымын басқаларға жариялаушы. 3.Сыншы - өзгеше ұсыныс жасаушы. 4.Қуаттаушы – топ мүшелерін қолпаштаушы. 5.Суретші - топ жұмысының нәтижелерін плакатқа не ақ тақтаға маркермен түсіруші. |
Әуен, үлестірмелі кеспе қағаздар, шартты белгілері бар жетондар,маркерлер, плакат, смайликтер, стикерлер. |
|
|||||||||
|
( 7минут)
|
Мұғалім екі топқа ашық және жабық сұрақтарды кезекпен қояды: 1-топқа: Атом- бөлінбейтін бөлшек пе? Қандай атомдарды білесіздер? Жай және күрделі заттар дегеніміз не? 2-топқа Молекула ережесін білесіздер ме? Қандай молекулаларды білесіздер? Металдар мен бейметалдарды айыра білесіздер ме? Формальді емес бағалау |
Интерактивті тақта, ақ тақта. |
|
||||||||
|
Сабақтың ортасы (23 мин)
Сабақтың соңы (8 минут) |
Бейнекөрініс. Білім әлемі сайтындағы «Атом құрылысы» атты бейнекөріністі тамашалау арқылы оқушылар өз пікірлерін білдіре отырып жаңа тақырыпқа түседі. Оқушылар мұғаліммен бірлесе отырып, сабақтың мақсатын ашады. Мәтінмен жұмыс. Оқушы жеке жұмыс жасайды. Тапсырма1 INSERT әдісі. Жұппен содан соң топпен талқылайды. Оқушылар кестені толтырады. 1-топ бұрыннан білетін , 2-топ өздеріне жаңалық болған , 3-топ білмейтін мәселелеріне тоқталады.
Формальді емес бағалау.
Динамикалық қозғалыс: Шаттық шеңберін құру. Оқушылар көрші тұрған көршісіне шарды бере отырып , химиялық термин сөздерді қолдану арқылы мадақтама айту керек. Мысалы: Асқар , алтындай жарқырап жүруіңе тілектеспін. Самал, молекула түзген атомдардай досың көп болсын. Болатбек, болаттай достыққа берік бол. Т.б Тапсырма 2. Топтарға тапсырмалары бар парақшалар үлестіріледі.Топ мүшелері сағат тілі бағытымен қызметтерін ауыстырып отырады. 1-топ 1.Атомдық нөмірі 3,13 элементтерінің периодтық жүйедегі орындарын тауып , қанша протон, қанша нейтрон бар екенін анықтаңыздар. 2.Ядросында бірдей протон және нейтроны бар атомдарды табыңыздар. . 2-топ 1.Атомдық нөмірі 5, 11 элементтерінің периодтық жүйедегі орындарын тауып , қанша протон, қанша нейтрон бар екенін анықтаңыздар.
2.Атомының ядроларында 1 электрон, 14 нейтрон, 18 нейтрон, 19 протоны бар атомдарды анықтаңыздар
3-топ: 1.Атомдық нөмірі 7 , 15 элементтерінің периодтық жүйедегі орындарын тауып , қанша протон, қанша нейтрон бар екенін анықтаңыздар.
2.Атомының ядроларында 4 протон, 11 электрон, 18 нейтрон, 5 электроны бар атомдарды анықтаңыздар.
Формальді емес бағалау.
«Бес жолды өлең » стратегиясымен қорытындылау.
Формальді бағалау Шартты белгілер Оқушылар осы шартты белгілер арқылы өзін бағалайды.
V- мұғалімнің өтініші бойынша жауап бердім, жауап дұрыс емес. W- мұғалімнің өтініші бойынша жауап бердім, жауап дұрыс. !- өз еркіммен жауап бердім, жауап дұрыс емес. + -өз еркіммен жауап бердім, жауап дұрыс.
|
|
|||||||||
|
|
Үйге тапсырма: Атомның құрамы мен құрылысына ребустар немесе сөзжұмбақтар орындау. |
|
|||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Атомның құрамы мен құрылысы
Атомның құрамы мен құрылысы
|
Ұзақ мерризімді жоспардың бөлімі: 7.2.А.Атомдар.Молекулалар. Заттар |
Мектеп: Сарысай негізгі орта мектебі |
|
|||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Жылгелдина Дариға Өмірбайқызы |
|
|||||||||
|
Сынып :7 |
Қатысқандар саны : қатыспағандар саны: |
|
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Атомның құрамы мен құрылысы |
|
|||||||||
|
Оқу мақсаты |
7.1.2.5.-протон, электрон, нейтронды және олардың атомдарда орналасу тәртібін, массасын, зарядын білу 7.1.2.6-алғашқы 20 элементтің атом құрылысы |
|
|
||||||||
|
Сабақтың Мақсаты |
Барлық оқушылар : -химиялық элементтердің элементарлық бөлшектерін анықтайды, массасын, ядро зарядын таба біледі. -алғашқы 20 элементтің атом құрылысын білу. Көптеген оқушылар : -Элементар бөлектерді сипаттайды. Кейбір оқушылар : - атомдардағы элементар бөлшектерді өзгертудің нәтижесін түсінеді. |
|
|
||||||||
|
Бағалау критерийі |
- химиялық элементтердің элементарлық бөлшектерін анықтайды, массасын, ядро зарядын таба біледі. -алғашқы 20 элемент атом құрылысын жіктеп, жазады. |
|
|
||||||||
|
Ойлау дағдылары |
Білу, түсіну.Қолдану |
|
|
||||||||
|
Тілдік Мақсаттар |
Оқушылар орындай алады:
Пәнге қатысты лексика мен терминология: атом, молекула, элемент, протон, нейтрон, электрон, нуклон Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер -Атомнан кіші кез келген бөлшек ..., ... немесе ... бола алады -Екі немесе одан көп атомдар ... түзу үшін ө қосылаалады -протон және нейтрон массалары ... тең , ал электрон массасы ..... ..... тұратын, а том ортасында ... болады, … болады |
|
|
||||||||
|
Құндылықтар |
Топ жұмысы – ұжымшылдық, ортақ істің нәтижесіне жауапкершілік; жеке жұмыс –өмірбойы білім алу, өз бетімен жұмыс орындау кезінде адалдылық |
|
|
||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану , физика, математика, тарих |
|
|
||||||||
|
Алдыңғы білім |
Жаратылыстану. (6.3.1.1.), (6.3.1.2), (6.3.1.3) Химия. Атомдар мен молекулалар, химиялық таңбалар, металдар мен бейметалдар,жай және күрделі заттар (7.1.А.) |
|
|
||||||||
|
Сабақ барысы |
|
||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі (1 мин) |
Сәлемедесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру, оқушылардың сабаққа дайындығына назар аудару. |
|
|||||||||
|
Сергіту сәті (6 мин) |
Мұғалімнің / оқушының іс-әрекеттері |
Ресурстар |
|
||||||||
|
Мұғалім уш түрлі кеспе қағаздарды үлестіреді. Оқушылар қысқа баяу әуен ырғағымен ретсіз қозғалады.Атом-молекула. Мұғалім оқушыларды үш түсті кеспе қағаз арқылы топқа бөледі. (Атомдар мен молекулалар бойынша) Оқушылар топқа қалай бөлінгендері жайлы айтады. Топта оқушылар рөлдерін бөліседі. 1.Топ басшы - ұйымдастырушы 2.Спикер - топ ұйғарымын басқаларға жариялаушы. 3.Сыншы - өзгеше ұсыныс жасаушы. 4.Қуаттаушы – топ мүшелерін қолпаштаушы. 5.Суретші - топ жұмысының нәтижелерін плакатқа не ақ тақтаға маркермен түсіруші. |
Әуен, үлестірмелі кеспе қағаздар, шартты белгілері бар жетондар,маркерлер, плакат, смайликтер, стикерлер. |
|
|||||||||
|
( 7минут)
|
Мұғалім екі топқа ашық және жабық сұрақтарды кезекпен қояды: 1-топқа: Атом- бөлінбейтін бөлшек пе? Қандай атомдарды білесіздер? Жай және күрделі заттар дегеніміз не? 2-топқа Молекула ережесін білесіздер ме? Қандай молекулаларды білесіздер? Металдар мен бейметалдарды айыра білесіздер ме? Формальді емес бағалау |
Интерактивті тақта, ақ тақта. |
|
||||||||
|
Сабақтың ортасы (23 мин)
Сабақтың соңы (8 минут) |
Бейнекөрініс. Білім әлемі сайтындағы «Атом құрылысы» атты бейнекөріністі тамашалау арқылы оқушылар өз пікірлерін білдіре отырып жаңа тақырыпқа түседі. Оқушылар мұғаліммен бірлесе отырып, сабақтың мақсатын ашады. Мәтінмен жұмыс. Оқушы жеке жұмыс жасайды. Тапсырма1 INSERT әдісі. Жұппен содан соң топпен талқылайды. Оқушылар кестені толтырады. 1-топ бұрыннан білетін , 2-топ өздеріне жаңалық болған , 3-топ білмейтін мәселелеріне тоқталады.
Формальді емес бағалау.
Динамикалық қозғалыс: Шаттық шеңберін құру. Оқушылар көрші тұрған көршісіне шарды бере отырып , химиялық термин сөздерді қолдану арқылы мадақтама айту керек. Мысалы: Асқар , алтындай жарқырап жүруіңе тілектеспін. Самал, молекула түзген атомдардай досың көп болсын. Болатбек, болаттай достыққа берік бол. Т.б Тапсырма 2. Топтарға тапсырмалары бар парақшалар үлестіріледі.Топ мүшелері сағат тілі бағытымен қызметтерін ауыстырып отырады. 1-топ 1.Атомдық нөмірі 3,13 элементтерінің периодтық жүйедегі орындарын тауып , қанша протон, қанша нейтрон бар екенін анықтаңыздар. 2.Ядросында бірдей протон және нейтроны бар атомдарды табыңыздар. . 2-топ 1.Атомдық нөмірі 5, 11 элементтерінің периодтық жүйедегі орындарын тауып , қанша протон, қанша нейтрон бар екенін анықтаңыздар.
2.Атомының ядроларында 1 электрон, 14 нейтрон, 18 нейтрон, 19 протоны бар атомдарды анықтаңыздар
3-топ: 1.Атомдық нөмірі 7 , 15 элементтерінің периодтық жүйедегі орындарын тауып , қанша протон, қанша нейтрон бар екенін анықтаңыздар.
2.Атомының ядроларында 4 протон, 11 электрон, 18 нейтрон, 5 электроны бар атомдарды анықтаңыздар.
Формальді емес бағалау.
«Бес жолды өлең » стратегиясымен қорытындылау.
Формальді бағалау Шартты белгілер Оқушылар осы шартты белгілер арқылы өзін бағалайды.
V- мұғалімнің өтініші бойынша жауап бердім, жауап дұрыс емес. W- мұғалімнің өтініші бойынша жауап бердім, жауап дұрыс. !- өз еркіммен жауап бердім, жауап дұрыс емес. + -өз еркіммен жауап бердім, жауап дұрыс.
|
|
|||||||||
|
|
Үйге тапсырма: Атомның құрамы мен құрылысына ребустар немесе сөзжұмбақтар орындау. |
|
|||||||||
шағым қалдыра аласыз














