|
Сабақ: |
Мектеп: «Н.Төреқұлов атындағы №13жом» |
|||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Мұғалімнің аты-жөні: Акшаева А |
|||||||||||||||||||
|
Күні: |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||
|
Бөлім/тақырып |
Тәрбиенің қайнар бұлағы/ «Атымтай жомарт» |
|||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
Т/Ж3.Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу. |
|||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Барлық оқушылар орындай алады: Кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы көркем шығармадағы образды аша алады. |
|||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Көркем шығармадағы кейіпкерлердің іс-әрекеттеріне талдау жасайды. |
||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Кейіпкердің іс-әрекеттерін өмірмен байланыстырады. |
||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1.Мәтін мазмұнын түсініп, кейіпкердің образын ашады. 2.Кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеттеріне талдау жасайды. 3. Кейіпкердің іс-әрекеттеріне баға береді. |
|||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат: |
Оқушылар орындай алады: Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Жомарт,қанағат,дәулет |
|||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: 1.Қазіргі заманда Атымтай жомарт сияқты адамдар бар ма? 2.Бүгінгі заманның Атымтай жомарттары қандай адамдар? |
||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» идеясының құндылықтарын оқушы бойына қалыптастыру мақсатында еңбекқорлыққа, адамгершілікке тәрбиелеу. |
|||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Өзін-өзі тану, қазақ тілі |
|||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Оқылым дағдысы қалыптасқан.Мәтін бойынша түсініктерін көркемдеп жеткізеді және кейіпкерлерге талдау жасайды. |
|||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
3 минут 2 минут |
Ширату жаттығуы: «Миға шабуыл» әдісі. Сұрақтар қою арқылы өтілген тақырыптар аясындағы білім деңгейлерін анықтайды. 1.Ы.Алтынсарин кім ? 2.Жазушы туралы не білесіңдер? 3.Ы.Алтынсариннің қандай шығармаларын атай аласың? Оқушыларды геометриялық фигуралар арқылы топтастырамын. |
Оқулық 5 cынып Қазақ әдебиеті Алматы «Атамұра»2017 |
||||||||||||||||||
|
10 минут |
1.Тапсырма. «Ой қозғау» әдісі . Оқушылар оқулықтағы әңгімені оқиды. - Әңгіме мазмұнын түсініп оқы. - «Жомарт, қанағат, дәулет» сөздерінің мағынасын түсіндір. - Мақал –мәтелдердің тәрбиелік мазмұнын түсіндір . Сөздерді кестеге сал.
|
«Атымтай жомарт» әңгімесі. |
||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі Мәтіннің мазмұнын түсініп, кейіпкердің образын ашады. |
Дескрипторлар |
|||||||||||||||||||
|
- Әңгіменің мазмұнын түсінеді. - Кейіпкерді анықтай алады. - Мақал-мәтелдің мазмұнын түсіне алады. |
|
|||||||||||||||||||
|
15 минут |
2.Тапсырма. Оқушылардың сөйлеу дағдыларын дамыту мақсатында «Қабырғадағы рөл» әдісі арқылы кейіпкердің портреті мен іс-әрекетін сипаттайды. - Кейіпкерді сурет арқылы бейнеле. -Кейіпкердің портреті мен іс-әрекетін сипатта. -Кейіпкерді қосымша ақпараттармен салыстыр. -Кейіпкердің әрекеттері және оны сипаттайтын сөздер мен сөз тіркестерін анықта. |
Флипчарт, маркерлер |
||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі Кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеттеріне талдау жасайды. |
Дескрипторлар |
|
||||||||||||||||||
|
-Кейіпкерді сурет арқылы бейнелейді. |
|
|||||||||||||||||||
|
- Кейіпкердің портреті мен іс-әрекетін сипаттайды . -Кейіпкерді қосымша ақпараттармен салыстырады. -Кейіпкердің әрекеттерін сипаттайтын сөздер мен сөз тіркестерін анықтайды. |
Бағдаршам |
|||||||||||||||||||
|
10 минут |
3.Тапсырма.Кейіпкерлердің шығармадағы портреті мен әрекетіне өзіндік пікіріңізді жасаңыз.
|
|
||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі Кейіпкердің іс-әрекеттеріне баға береді. |
Дескрипторлар |
|
||||||||||||||||||
|
- Кейіпкердің портреті мен іс-әрекетіне шығармадан айғақ табады. |
|
|||||||||||||||||||
|
-Анықталған әрекет немесе портрет арқылы кейіпкер бейнесіне өзіндік пікір білдіреді. -Кейіпкер образын сын есім немесе мақал –мәтелмен тұжырымдайды. |
|
|||||||||||||||||||
|
5 минут |
|
|
||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||||||
|
Саралау– оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау– оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пəнаралық байланыс; денсаулық жəне қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс, құндылықтармен байланыс(тəрбие элементі) |
||||||||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||||||
|
Оқушы сыни тұрғыдан ойлана алады. Топта бірігіп жұмыс жасай алады. Әңгімеден тірек сөздерді тауып эссе жазады.
|
«Бағдаршам» арқылы бағалау. Критерий арқылы және өзара бағалау.
|
Денсаулық технологияларын сақтау. Оқу белсенділігін арттыратын жұмыс түрлерін қолдану.
|
||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары шынайы ма? Оқушылар бүгін не үйренді? Сабақтағы ахуал қандай болды? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? Уақыт есебінен ауытқу болды ма? Жоспарға қандай өзгеріс енгізілді?
|
Өткізген сабақ туралы ойлану үшін төмендегі орынды пайдаланыңыз. Сол жақтағы сіздің сабағыңызға анағұрлым тəн сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|||||||||||||||||||
|
Қорытынды баға Ең жақсы өткен екі нəрсе(оқыту мен оқуға қатысты) 1: «Ой қозғау» әдісі 2: «Хикая картасы» әдісі Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың бұдан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді(оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1: 2: |
||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Атымтай жомарт
Атымтай жомарт
|
Сабақ: |
Мектеп: «Н.Төреқұлов атындағы №13жом» |
|||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Мұғалімнің аты-жөні: Акшаева А |
|||||||||||||||||||
|
Күні: |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||
|
Бөлім/тақырып |
Тәрбиенің қайнар бұлағы/ «Атымтай жомарт» |
|||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
Т/Ж3.Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу. |
|||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Барлық оқушылар орындай алады: Кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы көркем шығармадағы образды аша алады. |
|||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Көркем шығармадағы кейіпкерлердің іс-әрекеттеріне талдау жасайды. |
||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Кейіпкердің іс-әрекеттерін өмірмен байланыстырады. |
||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1.Мәтін мазмұнын түсініп, кейіпкердің образын ашады. 2.Кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеттеріне талдау жасайды. 3. Кейіпкердің іс-әрекеттеріне баға береді. |
|||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат: |
Оқушылар орындай алады: Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Жомарт,қанағат,дәулет |
|||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: 1.Қазіргі заманда Атымтай жомарт сияқты адамдар бар ма? 2.Бүгінгі заманның Атымтай жомарттары қандай адамдар? |
||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» идеясының құндылықтарын оқушы бойына қалыптастыру мақсатында еңбекқорлыққа, адамгершілікке тәрбиелеу. |
|||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Өзін-өзі тану, қазақ тілі |
|||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Оқылым дағдысы қалыптасқан.Мәтін бойынша түсініктерін көркемдеп жеткізеді және кейіпкерлерге талдау жасайды. |
|||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
3 минут 2 минут |
Ширату жаттығуы: «Миға шабуыл» әдісі. Сұрақтар қою арқылы өтілген тақырыптар аясындағы білім деңгейлерін анықтайды. 1.Ы.Алтынсарин кім ? 2.Жазушы туралы не білесіңдер? 3.Ы.Алтынсариннің қандай шығармаларын атай аласың? Оқушыларды геометриялық фигуралар арқылы топтастырамын. |
Оқулық 5 cынып Қазақ әдебиеті Алматы «Атамұра»2017 |
||||||||||||||||||
|
10 минут |
1.Тапсырма. «Ой қозғау» әдісі . Оқушылар оқулықтағы әңгімені оқиды. - Әңгіме мазмұнын түсініп оқы. - «Жомарт, қанағат, дәулет» сөздерінің мағынасын түсіндір. - Мақал –мәтелдердің тәрбиелік мазмұнын түсіндір . Сөздерді кестеге сал.
|
«Атымтай жомарт» әңгімесі. |
||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі Мәтіннің мазмұнын түсініп, кейіпкердің образын ашады. |
Дескрипторлар |
|||||||||||||||||||
|
- Әңгіменің мазмұнын түсінеді. - Кейіпкерді анықтай алады. - Мақал-мәтелдің мазмұнын түсіне алады. |
|
|||||||||||||||||||
|
15 минут |
2.Тапсырма. Оқушылардың сөйлеу дағдыларын дамыту мақсатында «Қабырғадағы рөл» әдісі арқылы кейіпкердің портреті мен іс-әрекетін сипаттайды. - Кейіпкерді сурет арқылы бейнеле. -Кейіпкердің портреті мен іс-әрекетін сипатта. -Кейіпкерді қосымша ақпараттармен салыстыр. -Кейіпкердің әрекеттері және оны сипаттайтын сөздер мен сөз тіркестерін анықта. |
Флипчарт, маркерлер |
||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі Кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеттеріне талдау жасайды. |
Дескрипторлар |
|
||||||||||||||||||
|
-Кейіпкерді сурет арқылы бейнелейді. |
|
|||||||||||||||||||
|
- Кейіпкердің портреті мен іс-әрекетін сипаттайды . -Кейіпкерді қосымша ақпараттармен салыстырады. -Кейіпкердің әрекеттерін сипаттайтын сөздер мен сөз тіркестерін анықтайды. |
Бағдаршам |
|||||||||||||||||||
|
10 минут |
3.Тапсырма.Кейіпкерлердің шығармадағы портреті мен әрекетіне өзіндік пікіріңізді жасаңыз.
|
|
||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі Кейіпкердің іс-әрекеттеріне баға береді. |
Дескрипторлар |
|
||||||||||||||||||
|
- Кейіпкердің портреті мен іс-әрекетіне шығармадан айғақ табады. |
|
|||||||||||||||||||
|
-Анықталған әрекет немесе портрет арқылы кейіпкер бейнесіне өзіндік пікір білдіреді. -Кейіпкер образын сын есім немесе мақал –мәтелмен тұжырымдайды. |
|
|||||||||||||||||||
|
5 минут |
|
|
||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||||||
|
Саралау– оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау– оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пəнаралық байланыс; денсаулық жəне қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс, құндылықтармен байланыс(тəрбие элементі) |
||||||||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||||||
|
Оқушы сыни тұрғыдан ойлана алады. Топта бірігіп жұмыс жасай алады. Әңгімеден тірек сөздерді тауып эссе жазады.
|
«Бағдаршам» арқылы бағалау. Критерий арқылы және өзара бағалау.
|
Денсаулық технологияларын сақтау. Оқу белсенділігін арттыратын жұмыс түрлерін қолдану.
|
||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары шынайы ма? Оқушылар бүгін не үйренді? Сабақтағы ахуал қандай болды? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? Уақыт есебінен ауытқу болды ма? Жоспарға қандай өзгеріс енгізілді?
|
Өткізген сабақ туралы ойлану үшін төмендегі орынды пайдаланыңыз. Сол жақтағы сіздің сабағыңызға анағұрлым тəн сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|||||||||||||||||||
|
Қорытынды баға Ең жақсы өткен екі нəрсе(оқыту мен оқуға қатысты) 1: «Ой қозғау» әдісі 2: «Хикая картасы» әдісі Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың бұдан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді(оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1: 2: |
||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














