|
Пәні: Дүниетану
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Бізді қоршаған әлем Сынып: 1 «Ә» |
Мектеп: Нұр-Сұлтан қаласы, №84 мектеп – лицей КММ
Мұғалімнің аты-жөні: Абулгазиева Н.М. Қатысқандар саны:28 оқушы Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Ауа-райы деген не? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
1.2.2.1 Ауа-райының адамға және оның іс-әрекетіне әсерін анықтау 1.2.3.1 жыл мезгілдеріне орай табиғатта бос уақытты өткізу мүмкіндіктерін анықтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: ауа-райының түрлерін біледі Көптеген оқушылар: ауа-райының түрлері мен құбылмалы болатындығын айтады. Кейбір оқушылар:әрбір жыл мезгіліне қатысты ауа-райын айтып, салыстырып, бос уақытты өткізу мүмкіндіктерін анықтай алады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Климат, ауа-райы, жыл мезгілдері, термометр, шартты белгілер. Талқылауға арналған сұрақтар: Қазір қай мезгіл?Осындағы ауа райы қандай? Неліктен екенін айта аласыздар ма? Ауа райын қалай анықтайды? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
№Ұжымдық, топтық жұмыс кезінде білім беру, денсаулық сақтау және мәдениеттің ұлттық жүйесін табысты дамыту. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Сауат ашу, ағылшын тілі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
«Балапан» арнасының ауа-райы болжамы: https://www.youtube.com/watch?v=mBx3qavkx4Y https://www.youtube.com/watch?v=EdcauDmkxOw негізгі мақсатқа жету үшін осы сілтемені қолданамын. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Оқушылардың ауа райы мен жауын шашын түрлері бар екенін және жыл мезгілдерінің алмасатыны туралы негізгі білімдері бар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
5 минут
4 минут |
Ширату /Ұ/ -Қайырлы таң, менің білім құған шәкірттерім! Барлығымыз ортаға шеңбер боп тұрайық! «Қай кезде не істейсің?» ойыны. Барлық оқушылар шеңбер болып тұрады. Мұғалім белгісімен –ҚЫС! ЖАЗ! КҮЗ! КӨКТЕМ! дегенде шеңбердегі оқушылар өздері сол жыл мезгілінде ұнататын қимылды әрекеттер жасайды. -Тамаша! Бәрің де дұрыс әрі қызықты қимылдар көрсеттіңіздер!
Топқа бөлу. –Мынау не балалар, ол неге ұқсайды? -Дұрыс! Ол туралы не білесіңдер? -Қазақ халқының ежелгі тұңғыш баспанасы. - Осы киіз үйден қалаған қағазды суырып алыңдар. Оқушыларға жыл мезгілдеріне сай киінген адамдардың суреттері үйлестіріледі. Әр /3/ партада «қыс, күз, жаз» деген жазулар бар. -Өздеріңе түскен суретті атап, қай жыл мезгіліне келетінін парта үстіндегі жазуға сай бөлініп отырыңыздар. ҚБ: «Бір-бірін қолпаштауы»
Т.- Алдыңғы сабақта өткендерімізді есімізге түсіріп, «Ақиқат, жалған » деген ойын ойнаймыз.
- Жазда қар жауады ақиқат жалған - Қыста су қатады ақиқат жалған - Жазда адамдар бөрік киеді ақиқат жалған - Күзде көп жаңбыр жауады ақиқат жалған
ҚБ: «Смайликтер» арқылы өзіндік бағалау |
Киіз үй пішінді қорапша, жыл мезгілдеріне сай киінген адамдардың суреттері.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
8 минут
5 минут
Сергіту сәті 1 минут
2 минут
8 минут |
Оқу мақсатымен таныстыру -Бүгін біз ауа райы деген не екенін және оны анықтау жолдарын үйренеміз.
(Ұ) Мына бейнероликке назар аударайықшы. - Не туралы айтатынын мұқият тыңдаңыздар!
-Нені білдіңіздер? МК. Енді жаңа сөздерді үш тілде айтуды үйренеміз: ауа райы – погода – weather; жыл мезгілдері – времена года – seasons; қыс – зима – winter; көктем – весна – spring; күз – осень – autumn; жаз – лето – summer. Т. «5 сөзбен сипатта» ойыны. -Қазір әр топ өз жыл мезгілдерін сипаттайды. Кем дегенде 5 құбылысты анықтау қажет. Күз тобы: 1) жаңбыр жауып тұр; 2) жапырақтар түсе бастады; 3) жел соғып жатыр; 4) құстар жылы жаққа ұшып кетеді; 5) суытады. Қыс тобы: 1) қар жауып тұр; 2) аязды күндер басталды; 3) тайғақ; 4) ұйқы басатын кез; 5) ағаштарда жапырақтар жоқ. Жаз тобы: 1) ыстық; 2) айналада барлығы гүлденеді; 3) құстар сайрайды; 4) барлығы шомылып жүр; 5) масалар шағады. МҚБ: мұғалімнің кері байланысы / «Екі жұлдыз, бір тілек»
Сергіту сәті Ұ. «Ауылдағы нөсер» Барлық оқушылар шеңберге тұрып, арқаларын бір-біріне жақындатып тұрады. - Қатты нөсер басталды......, кейін басылды ......(жаймен тырсылдатады). Күн жарқырай ашылды (қолдарымен күн жасайды). Көктен төмен әдемi кемпiрқосақ шашылды (жарты доға жасайды).
МК Мына бейнежазбаға назар аударыңыздар! Т Не көріп, нені байқадыңыздар? Тәжірибе жасайық!
Термометр сызығы төмен болса суық, жоғары болса ыстық болады! ҚБ: «Басбармақ» арқылы бағалау МК Ауа райын белгілеу үшін шартты белгілерді пайдаланады. Күн ашық, жаңбыр, бұлтты, қар жауып тұр.....
(Ж.ж) Саралау тәсілін пайдалану 1 топ: Ауа райы түрлерін атап, жыл мезгіліне қатысты артық суретті табады.
2 топ :Суреттегі ауа райын шартты белгілермен көрсетеді. Кейіпкерлердің көңіл –күйлерін айтады.
3 топ: Жұмбақ шешімін моделде және ортақ сурет бойынша адамның көңіл-күйін сипаттап жаз. Осындай ауа райында сен бос уақытыңды қалай өткізесің? Топта талқыла!
ҚБ:Ө. «Үш шапалақ арқылы» арқылы бағалау.
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Пәні: Дүниетану
Ұзақ мерзімді
жоспар бөлімі: Бізді қоршаған
әлем Сынып: 1
«Ә»
Мектеп:
Нұр-Сұлтан қаласы, №84 мектеп – лицей
КММ
Мұғалімнің
аты-жөні: Абулгазиева
Н.М.
Қатысқандар
саны:28
оқушы
Қатыспағандар
саны: Сабақ
тақырыбы
Ауа-райы деген
не? Осы сабақта қол жеткізілетін оқу
мақсаттары 1.2.2.1 Ауа-райының адамға және оның
іс-әрекетіне әсерін анықтау 1.2.3.1 жыл мезгілдеріне орай
табиғатта бос уақытты өткізу мүмкіндіктерін
анықтау Сабақ
мақсаттары
Барлық
оқушылар:
ауа-райының түрлерін
біледі
Көптеген
оқушылар:
ауа-райының түрлері мен
құбылмалы болатындығын
айтады. Кейбір
оқушылар:әрбір жыл мезгіліне қатысты
ауа-райын айтып, салыстырып, бос уақытты өткізу мүмкіндіктерін
анықтай алады
Тілдік
мақсаттар
Климат, ауа-райы,
жыл мезгілдері, термометр, шартты
белгілер.
Талқылауға арналған
сұрақтар: Қазір қай
мезгіл?Осындағы ауа райы
қандай? Неліктен екенін айта
аласыздар ма? Ауа райын қалай
анықтайды?
Құндылықтарды
дарыту
№Ұжымдық, топтық жұмыс кезінде
білім беру, денсаулық сақтау және мәдениеттің ұлттық жүйесін
табысты дамыту. Пәнаралық
байланыстар Сауат ашу, ағылшын
тілі АКТ қолдану дағдылары «Балапан» арнасының ауа-райы
болжамы: https://www.youtube.com/watch?v=mBx3qavkx4Y https://www.youtube.com/watch?v=EdcauDmkxOw негізгі мақсатқа жету үшін осы
сілтемені қолданамын.
Бастапқы
білім Оқушылардың ауа райы мен жауын
шашын түрлері бар екенін және жыл мезгілдерінің алмасатыны туралы
негізгі білімдері бар Сабақ
барысы Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет Ресурстар
Сабақтың
басы
5
минут
4
минут
Ширату
/Ұ/ -Қайырлы таң, менің білім
құған шәкірттерім! Барлығымыз ортаға шеңбер боп
тұрайық!
«Қай кезде не
істейсің?» ойыны. Барлық оқушылар шеңбер
болып тұрады. Мұғалім белгісімен –ҚЫС! ЖАЗ! КҮЗ! КӨКТЕМ! дегенде
шеңбердегі оқушылар өздері сол жыл мезгілінде ұнататын қимылды
әрекеттер жасайды.
-Тамаша! Бәрің де
дұрыс әрі қызықты қимылдар
көрсеттіңіздер!
Топқа
бөлу.
–Мынау не балалар, ол
неге ұқсайды?
-Дұрыс! Ол туралы не
білесіңдер?
-Қазақ халқының
ежелгі тұңғыш баспанасы.
- Осы киіз үйден
қалаған қағазды суырып
алыңдар.
Оқушыларға жыл мезгілдеріне сай киінген
адамдардың суреттері үйлестіріледі. Әр /3/ партада «қыс, күз, жаз»
деген жазулар бар.
-Өздеріңе түскен
суретті атап, қай жыл мезгіліне келетінін парта үстіндегі жазуға
сай бөлініп отырыңыздар.
ҚБ: «Бір-бірін
қолпаштауы»
Т.- Алдыңғы сабақта
өткендерімізді есімізге түсіріп, «Ақиқат, жалған
» деген ойын
ойнаймыз.
- Жазда қар жауады
ақиқат жалған
- Қыста су
қатады ақиқат жалған
- Жазда адамдар
бөрік киеді ақиқат жалған
- Күзде көп жаңбыр
жауады ақиқат жалған
ҚБ:
«Смайликтер» арқылы өзіндік
бағалау
Киіз үй пішінді
қорапша, жыл мезгілдеріне сай киінген адамдардың
суреттері.
Сабақтың
ортасы
8
минут
5
минут
Сергіту
сәті
1
минут
2
минут
8
минут
Оқу мақсатымен
таныстыру
-Бүгін біз ауа райы
деген не екенін және оны анықтау жолдарын
үйренеміз.
(Ұ) Мына бейнероликке назар
аударайықшы.
- Не туралы
айтатынын мұқият
тыңдаңыздар!
-Нені
білдіңіздер?
МК.
Енді жаңа
сөздерді үш тілде айтуды үйренеміз:
ауа райы – погода –
weather;
жыл мезгілдері – времена
года – seasons;
қыс – зима –
winter;
көктем – весна –
spring;
күз – осень –
autumn;
жаз – лето –
summer.
Т. «5 сөзбен
сипатта» ойыны.
-Қазір әр
топ өз жыл мезгілдерін сипаттайды.
Кем дегенде 5 құбылысты анықтау
қажет.
Күз тобы:
1) жаңбыр
жауып тұр; 2) жапырақтар түсе бастады; 3) жел соғып жатыр; 4)
құстар жылы жаққа ұшып кетеді; 5)
суытады.
Қыс тобы:
1) қар
жауып тұр; 2) аязды күндер басталды; 3) тайғақ; 4) ұйқы басатын
кез; 5) ағаштарда жапырақтар жоқ.
Жаз тобы:
1) ыстық;
2) айналада барлығы гүлденеді; 3) құстар сайрайды; 4) барлығы
шомылып жүр; 5) масалар шағады.
МҚБ: мұғалімнің
кері байланысы /
«Екі жұлдыз, бір
тілек»
Сергіту
сәті
Ұ.
«Ауылдағы
нөсер»
Барлық оқушылар шеңберге
тұрып, арқаларын бір-біріне жақындатып
тұрады.
- Қатты нөсер басталды......,
кейін басылды ......(жаймен тырсылдатады). Күн жарқырай ашылды
(қолдарымен күн жасайды). Көктен төмен әдемi кемпiрқосақ
шашылды (жарты доға жасайды).
МК
Мына
бейнежазбаға назар аударыңыздар!
Т
Не көріп,
нені байқадыңыздар? Тәжірибе
жасайық!
Термометр сызығы төмен болса
суық, жоғары болса ыстық болады!
ҚБ: «Басбармақ» арқылы
бағалау
МК
Ауа райын
белгілеу үшін шартты белгілерді
пайдаланады.
Күн ашық, жаңбыр, бұлтты, қар
жауып тұр.....
(Ж.ж)
Саралау тәсілін
пайдалану
1
топ: Ауа райы түрлерін атап, жыл
мезгіліне қатысты артық суретті
табады.
2 топ
:Суреттегі ауа райын шартты
белгілермен көрсетеді. Кейіпкерлердің көңіл –күйлерін
айтады.
3
топ: Жұмбақ шешімін моделде және
ортақ сурет бойынша адамның көңіл-күйін сипаттап жаз. Осындай ауа
райында сен бос уақытыңды қалай өткізесің? Топта
талқыла! Ақпарат Жауап Графика Аспаннан түседі, жерге зиян
әкеледі Бұршақ Қармен оранып алға, борап
қалды айнала Боран Жауды аспаннан ақ мамық, не
екенін тап анық Қар
ҚБ:Ө.
«Үш шапалақ
арқылы» арқылы
бағалау.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||


















