|
Пән: Дүниетану Мектеп-лицей №37 Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Бізді қоршаған әлем. Мұғалімнің аты-жөні: Сайлығараева К Күні: Қатысқандар саны: Сынып: 1 Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Ауа – райы деген не? |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.2.2.1 ауа-райының адамға және оның іс-әрекетіне әсерін анықтау 1.2.3.1 жыл мезгілдеріне орай табиғатта бос уақытты өткізу мүмкіндіктерін анықтау |
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Ауа райының құбылыстарын біледі, атай алады. Әр жыл мезгілдерінде ойналатын ойын түрлерін әңгімелей алады; шартты белгілерді таниды, атайды. Көптеген оқушылар:шартты белгілермен жұмыс жасай алады Кейбір оқушылар:Термометрдің ауа райын өлшейтін құрал екенін біледі, құрылымын түсіндіреді |
|
Бағалау критерийлері |
- Ауа райының құбылыстарын біледі, атайды. - Жыл мезгілдеріндегі өзгерістерді айтады. - Шартты белгілермен ауа-райын сипаттайды. |
|
Тілдік мақсаттар Құндылықтарды дарыту |
Ауа райы туралы не білеміз? Температура, термометр, жыл мезгілдері; Пәнге тән лексикамен терминология: Ыстық, салқын, ылғалды және т.б, жаз, күз, қыс, көктем, табиғат құбылыстарының атауы, температура, ауа - райы Диалогпен жазу үшін пайдалы сөздермен тіркестер: Осындағы ауа райы қандай? Неліктен....екенін айта аласыздар ма ? Климат, ауа –райы, жыл мезгілдері, термометр, шартты белгілер, Қазір жылдың қай мезгілі? Бүгінгі күнгі ауа – райы туралы не айтасыңдар?
-өмір бойы оқуға дайын болу |
|
Пәнаралық байланыстар |
Жаратылыстану пәні тәжірибие жасаумен байланысады, суретпен жұмыс жасауда сауат ашумен байланысады, |
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақта, ұялы телефон |
|
Бастапқы білім |
Мен қайда тұрамын? |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Топқа бөлу: Қыс, көктем, жаз, күз суреттері арқылы. Ширату жаттығуы. «Қай кезде не істейсің?» ойыны Мұғалім белгісімен –Қыс, көктем, жаз, күз дегенде шеңбердегі оқушылар өздері сол жыл мезгілінде ұнататын қимылды әрекеттер жасайды. Сабақ тақырыбы мен мақсатын хабарлаймын. |
Суреттер |
|
Сабақтың ортасы |
Топтық жұмыс: 1 –топ.Суретте қандай жыл мезгілдері бейнеленген? Адамдар әр жыл мезгілінде немен айналысады? (Қыс) 2–топ.Суретте қандай жыл мезгілдері бейнеленген? Адамдар әр жыл мезгілінде немен айналысады?(Көктем) 3 –топ.Суретте қандай жыл мезгілдері бейнеленген? Адамдар әр жыл мезгілінде немен айналысады?(Жаз) 4–топ.Суретте қандай жыл мезгілдері бейнеленген? Адамдар әр жыл мезгілінде немен айналысады? (Күз) ТБ: «Басбармақ» МТ:Жыл мезгілдері – жылдың төрт кезеңі. олар Қыс, көктем, жаз, күз. Жылдың бір мезгіліне сәйкес ауа – райы да өзгеріп тұрады. Топтық тапсырма: «5 сөзбен сипатта» Әр топ өз жыл мезгілдерін сипаттайды. ТБ: «Смайлинк» Мұғалім шарты белгілермен таныстырады. Қар жаңбыр жел
Ашық ала бұлтты бұлтты
Ж.Ж: Шартты белгілері: Өзің тұратын елді мекенннің ауа-райын сипатта. Шартты белгілерді қолдан. ТБ: «Басбармақ» Мына бейнежазбаға назар аударыңыздар! Тт: Не көріп, нені байқадыңыздар? Тәжірибе жасайық!
Термометр сызығы төмен болса суық, жоғары болса ыстық болады! Жұптық жұмыс: «Ізден» Жылдың әр мезгілінде ойналатынм ойындар туралы әңгімеле. ҚБ: «Смайлик» Қалыптастырушы бағалаудың тапсырмасы: Суретте бейнеленген ауа – райын атаңыз.
Жұпта талқылаңыз.
қалай әсер етеді? -Адамдар ауа райына қатысты қандай әрекеттер жасайды? Дескриптор: -суретте берілген ауа райын атайды; - ауа райының адамдардың көңіл күйіне тигізетін әсері туралы ойын айтады; -ауа райына қатысты адамдардың іс – әрекетін сипаттайды.
|
Телефон, интербелсенді тақта «Балапан» арнасының ауа – райы болжамы https://www.youtube.com/watchv =mBx3gavkx4Y https://www.youtube.com/watchv =EdcauDmkxOw
|
|
|
Суреттер Термометр |
|
|
Сабақтың соңы |
Топтық жұмыс: Жыл мезгілдеріне сәйкес киімдерді сызбамен байланыстыр. Қ К Жаз- Күз- ҚБ: «Қол шапалақтау» Кері байланыс:
|
|
|
Саралау-оқушыларға қандай көмек көрсеткенді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз |
Бағалау-оқушыларды материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техн. сақталуы |
|
Оқушылар тақырыпты жетік меңгеру үшін Саралау тәсілдерінің ішінен:тапсырма(деңгейлік тапсырмалар),диалог және қолдау көрсету, көмекті қажет ететін оқушыларға қолдау көрсетемін. |
Оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданған әдіс- тәсілдер:ойынында мұғалімнің қолпаштауы, «Ақиқат, жалған» ойынында «от шашу» әдісі, ұжымдық жұмыста «бағдаршам» арқылы, топтық жұмыста «екі жұлдыз, бір тілек» арқылы, жеке жұмыста «өзара бақылау» арқылы бірін- бірі бағалау, тәжірибелік жұмыстан кейін «басбармақ» арқылы, |
Ширату жаттығуы, Сергіту сәті «Қимылды би». АКТ қолдануда уақыттын ескеремін |
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі /оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз?/ Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады? / оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз?/ Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылар жетістігі қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу керек? |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ауа – райы деген не?
Ауа – райы деген не?
|
Пән: Дүниетану Мектеп-лицей №37 Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Бізді қоршаған әлем. Мұғалімнің аты-жөні: Сайлығараева К Күні: Қатысқандар саны: Сынып: 1 Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Ауа – райы деген не? |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.2.2.1 ауа-райының адамға және оның іс-әрекетіне әсерін анықтау 1.2.3.1 жыл мезгілдеріне орай табиғатта бос уақытты өткізу мүмкіндіктерін анықтау |
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Ауа райының құбылыстарын біледі, атай алады. Әр жыл мезгілдерінде ойналатын ойын түрлерін әңгімелей алады; шартты белгілерді таниды, атайды. Көптеген оқушылар:шартты белгілермен жұмыс жасай алады Кейбір оқушылар:Термометрдің ауа райын өлшейтін құрал екенін біледі, құрылымын түсіндіреді |
|
Бағалау критерийлері |
- Ауа райының құбылыстарын біледі, атайды. - Жыл мезгілдеріндегі өзгерістерді айтады. - Шартты белгілермен ауа-райын сипаттайды. |
|
Тілдік мақсаттар Құндылықтарды дарыту |
Ауа райы туралы не білеміз? Температура, термометр, жыл мезгілдері; Пәнге тән лексикамен терминология: Ыстық, салқын, ылғалды және т.б, жаз, күз, қыс, көктем, табиғат құбылыстарының атауы, температура, ауа - райы Диалогпен жазу үшін пайдалы сөздермен тіркестер: Осындағы ауа райы қандай? Неліктен....екенін айта аласыздар ма ? Климат, ауа –райы, жыл мезгілдері, термометр, шартты белгілер, Қазір жылдың қай мезгілі? Бүгінгі күнгі ауа – райы туралы не айтасыңдар?
-өмір бойы оқуға дайын болу |
|
Пәнаралық байланыстар |
Жаратылыстану пәні тәжірибие жасаумен байланысады, суретпен жұмыс жасауда сауат ашумен байланысады, |
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақта, ұялы телефон |
|
Бастапқы білім |
Мен қайда тұрамын? |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Топқа бөлу: Қыс, көктем, жаз, күз суреттері арқылы. Ширату жаттығуы. «Қай кезде не істейсің?» ойыны Мұғалім белгісімен –Қыс, көктем, жаз, күз дегенде шеңбердегі оқушылар өздері сол жыл мезгілінде ұнататын қимылды әрекеттер жасайды. Сабақ тақырыбы мен мақсатын хабарлаймын. |
Суреттер |
|
Сабақтың ортасы |
Топтық жұмыс: 1 –топ.Суретте қандай жыл мезгілдері бейнеленген? Адамдар әр жыл мезгілінде немен айналысады? (Қыс) 2–топ.Суретте қандай жыл мезгілдері бейнеленген? Адамдар әр жыл мезгілінде немен айналысады?(Көктем) 3 –топ.Суретте қандай жыл мезгілдері бейнеленген? Адамдар әр жыл мезгілінде немен айналысады?(Жаз) 4–топ.Суретте қандай жыл мезгілдері бейнеленген? Адамдар әр жыл мезгілінде немен айналысады? (Күз) ТБ: «Басбармақ» МТ:Жыл мезгілдері – жылдың төрт кезеңі. олар Қыс, көктем, жаз, күз. Жылдың бір мезгіліне сәйкес ауа – райы да өзгеріп тұрады. Топтық тапсырма: «5 сөзбен сипатта» Әр топ өз жыл мезгілдерін сипаттайды. ТБ: «Смайлинк» Мұғалім шарты белгілермен таныстырады. Қар жаңбыр жел
Ашық ала бұлтты бұлтты
Ж.Ж: Шартты белгілері: Өзің тұратын елді мекенннің ауа-райын сипатта. Шартты белгілерді қолдан. ТБ: «Басбармақ» Мына бейнежазбаға назар аударыңыздар! Тт: Не көріп, нені байқадыңыздар? Тәжірибе жасайық!
Термометр сызығы төмен болса суық, жоғары болса ыстық болады! Жұптық жұмыс: «Ізден» Жылдың әр мезгілінде ойналатынм ойындар туралы әңгімеле. ҚБ: «Смайлик» Қалыптастырушы бағалаудың тапсырмасы: Суретте бейнеленген ауа – райын атаңыз.
Жұпта талқылаңыз.
қалай әсер етеді? -Адамдар ауа райына қатысты қандай әрекеттер жасайды? Дескриптор: -суретте берілген ауа райын атайды; - ауа райының адамдардың көңіл күйіне тигізетін әсері туралы ойын айтады; -ауа райына қатысты адамдардың іс – әрекетін сипаттайды.
|
Телефон, интербелсенді тақта «Балапан» арнасының ауа – райы болжамы https://www.youtube.com/watchv =mBx3gavkx4Y https://www.youtube.com/watchv =EdcauDmkxOw
|
|
|
Суреттер Термометр |
|
|
Сабақтың соңы |
Топтық жұмыс: Жыл мезгілдеріне сәйкес киімдерді сызбамен байланыстыр. Қ К Жаз- Күз- ҚБ: «Қол шапалақтау» Кері байланыс:
|
|
|
Саралау-оқушыларға қандай көмек көрсеткенді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз |
Бағалау-оқушыларды материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техн. сақталуы |
|
Оқушылар тақырыпты жетік меңгеру үшін Саралау тәсілдерінің ішінен:тапсырма(деңгейлік тапсырмалар),диалог және қолдау көрсету, көмекті қажет ететін оқушыларға қолдау көрсетемін. |
Оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданған әдіс- тәсілдер:ойынында мұғалімнің қолпаштауы, «Ақиқат, жалған» ойынында «от шашу» әдісі, ұжымдық жұмыста «бағдаршам» арқылы, топтық жұмыста «екі жұлдыз, бір тілек» арқылы, жеке жұмыста «өзара бақылау» арқылы бірін- бірі бағалау, тәжірибелік жұмыстан кейін «басбармақ» арқылы, |
Ширату жаттығуы, Сергіту сәті «Қимылды би». АКТ қолдануда уақыттын ескеремін |
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі /оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз?/ Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады? / оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз?/ Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылар жетістігі қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу керек? |
||
шағым қалдыра аласыз


















