|
Пән: Әдебиеттік оқу
Бөлім: Атақты тұлғалар
Сынып: 3 А |
Мектеп: № 9 ЖОББМ КММ Мұғалімнің аты-жөні: Тукенова С. К Қатысқандар саны: 17 Қатыспағандар саны: 0 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
«Аяулы Жақаң» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
3.2.6.1 кейіпкердің портретін сипаттау, оның іс-әрекеті, мінез-құлқының өзгеру себептерін мәтіннен тауып, бағалау; 3.2.7.1 мұғалімнің көмегімен шығармадағы әдеби көркемдегіш құралдарды (теңеу, эпитет, кейіптеу) табу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық: шығарманы түсініп оқиды, мазмұнын айтады, Көптеген оқушылар: кейіпкерге мінездеме береді, мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді; әдеби көркемдегіш құралдарды табады. Кейбір оқушылар: мәтіндегі көркем сөздерді анықтайды, кейіпкердің мінез-құлқының өзгеру себебін анықтайды, іс-әрекеті туралы ойын айтады; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тірек сөздер |
Оқушылар: Мәтінді түсініп оқиды. Оқығаны бойынша сұрақтарға жауап бере алады. Пәнге қатысты лексика мен терминология: Молдадан оқу, қағаз-қалам, Дәнеш, жинақы, қайраткер, автор, кейіпкер. Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Берілген шығарма естелікке жатады, өйткені ... |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Бұл сабақ академиялық өмір бойы білім алуға ынталандырады, еңбек пен шығармашылық және топта жұмыс істеу, жауапкершілік және көшбасшылық құндылықтарын дамытуға бағыталған. Ашықтыққа, өмір бойы білім алуды, ұқыптылықты насихаттау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Кейіпкердің өмірін баяндай алуы барысында дүниетану пәнімен байланыс пайда болады. Сыныптасын жұмбақтап портретін сипаттап жаза алуы қазақ тілі пәнімен байланыс пайда болды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақта |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білімді игерулері |
Оқушылар атақты тұлғалар туралы біледі. Бар білімді белсенді ету оқушылар суреттерді пайдаланып, оларды салыстыратын топтық жұмыс арқылы жүзеге асырылады. Кейіпкердің іс-әрекеті туралы ойын айтады, кейіпкерге мінездеме береді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-3 минут |
Ширату тапсырмасы. Оқушыларды ананың баласын сүюінде қолданатын жылы сөздерімен өз таңдаулары бойынша 4 топқа біріктіреміз. І топ: Айналайын ІІ топ.:Еркем ІІІ топ: Ақылдым ІҮ топ: Күн-Айым Аналарының өздерін қалай жақсы көретінін әңгімелейді. Сабақ тақырыбы және оқу мақсаттарымен таныстыру. Оқушылармен бағалау критерийін құрастыру немесе таныстыру. |
Сөздер жазылған парақша, интербелсенді тақта, қосымша 1 Слайд 1,2,3
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 4-9 минут
10-18 минут
19-25 минут
26-30 минут
31-37 минут
|
(МК, Ұ) «Болжау» стратегиясына сүйеніп «Оян, қазақ» бейнебаянын көріп, тыңдап бүгінгі күннің сабақ тақырыбына болжам жасайды. «Бірге ойланайық» әдісі арқылы мұғалім көмегімен Міржақып туралы не білетінімен ой бөліседі.
Үлгі: ақын, жазушы, көсемсөз шебері, ағартушы, Қостанай обл. дүниеге келген, (1885—1935) Саралау: тапсырма бойынша саралау жүргізіледі. Тапсырма барлық оқушыларға ұсынылады, бірақ әртүрлі нәтиже күтіледі. Тапсырманы орындау кезінде бірін-бірі тыңдап, толықтырады. Қабілеті төмен оқушыларға қолдау көрсетіледі. (Б) оқушылар бірін – бірі смайлик арқылы бағалайды 2 - тапсырма (Ө, Т, МК) «ДЖИГСО» әдісіне сүйеніп мәтінді бөліктерге бөліп түсініп оқиды.
Үлгі сұрақтар: Міржақыпты шешесі Дәнеш қалай өсірген еді? Беліне байлап қоятын жіпті қандай шөптен жасады? Міржақыптың шешесінің түсінде берілген аян қандай еді? Міржақыпты сипатта. Оның алғашқы ұстазы кім? Міржақыптың арманы қандай еді? Алғашқы жарық көрген кітабы қалай аталды? «Саралау: тапсырма бойынша саралау жүргізіледі. Тапсырма барлық оқушыларға ұсынылады, бірақ әртүрлі нәтиже күтіледі. Тапсырманы орындау кезінде бірін-бірі тыңдап, толықтырады. Қабілеті төмен оқушыларға қолдау көрсетіледі. (ҚБ) дескриптор бойынша бағалау.
3-тапсырма (МК, ЖЖ) «Тұлғаны таны» әдісіне сүйеніп Міржақыпқа сипаттама береді және оның портреті суреттелген жолдарды мәтіннен тауып оқиды.
Сыртқы түр-әлпеті: Денесі -денесі тығыршықтай жұмыр Бойы - Бойы аласалау Киімі - Киімі таза, жинақы Қимылы - Қимылы шапшаң Ерекшелігі - Үздік оқуы,өжеттігі, ізденімпаздығы Автордың көзқарасы, ойы - Ұран салып халқын өнер-білімге шақырды; елінің терезесі теңеліп, іргелі ел болуын көксеген; патша үкіметіне қарсылық білдірген Осы әдіспен «Жұмбақ портрет» ойыны арқылы сыныптасының портретін дәптеріне сипаттап жазады.Олар сипаттаған оқушыны табады. Саралау: тапсырма бойынша саралау жүргізіледі. Тапсырма барлық оқушыларға ұсынылады, бірақ әртүрлі нәтижелер күтіледі. Оқушылар бірге жұмыс жасап, ақпаратты іздеуге немесе өз идеяларын айтуға үйренеді. Мәтін құрастыруда кейбір топтарға мұғалім қолдау көрсетеді. (Б) оқушылар бірін – бірі бағдаршам арқылы бағалайды. 4 - тапсырма (МК, Ө) «Төңкерілген пирамида» әдісімен М. Дулатұлы туралы әңгімелейді.
Өсиетті орындау
Ақынның өсиеті
Сенімді ақтау
Ананың өсиеті
С Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Пән: Әдебиеттік
оқу
Бөлім: Атақты
тұлғалар
Сынып: 3
А
Мектеп: № 9 ЖОББМ
КММ
Мұғалімнің
аты-жөні: Тукенова С. К
Қатысқандар саны:
17
Қатыспағандар
саны: 0
Сабақ тақырыбы
«Аяулы
Жақаң» Оқу
мақсаттары
3.2.6.1 кейіпкердің портретін
сипаттау, оның іс-әрекеті, мінез-құлқының өзгеру себептерін
мәтіннен тауып, бағалау;
3.2.7.1 мұғалімнің көмегімен
шығармадағы әдеби көркемдегіш құралдарды (теңеу, эпитет, кейіптеу)
табу.
Сабақ
мақсаттары
Барлық: шығарманы түсініп оқиды,
мазмұнын айтады,
Көптеген
оқушылар: кейіпкерге мінездеме береді,
мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді; әдеби көркемдегіш
құралдарды табады.
Кейбір
оқушылар: мәтіндегі көркем сөздерді
анықтайды, кейіпкердің мінез-құлқының өзгеру себебін анықтайды,
іс-әрекеті туралы ойын айтады;
Бағалау критерийлері мәтінді түсініп оқиды; мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап
береді; мәтіннен көркем сөздерді теріп
жазады; кейіпкердің мінез-құлқының өзгеру себебін
анықтайды; кейіпкердің іс-әрекеті туралы ойын
айтады; кейіпкерге мінездеме береді.
Тірек сөздер
Оқушылар:
Мәтінді түсініп
оқиды. Оқығаны бойынша сұрақтарға жауап бере
алады.
Пәнге қатысты
лексика мен терминология:
Молдадан оқу, қағаз-қалам, Дәнеш, жинақы,
қайраткер, автор, кейіпкер.
Диалог құруға
/жазылымға қажетті сөздер топтамасы:
Берілген шығарма естелікке жатады, өйткені
...
Құндылықтарды дарыту
Бұл сабақ
академиялық өмір бойы білім алуға ынталандырады, еңбек пен
шығармашылық және топта жұмыс істеу, жауапкершілік және көшбасшылық
құндылықтарын дамытуға бағыталған. Ашықтыққа, өмір бойы білім
алуды, ұқыптылықты
насихаттау.
Пәнаралық байланыстар
Кейіпкердің өмірін
баяндай алуы барысында дүниетану пәнімен байланыс пайда болады.
Сыныптасын жұмбақтап портретін сипаттап жаза алуы қазақ тілі
пәнімен байланыс пайда
болды.
АКТ қолдану дағдылары
Интербелсенді
тақта
Алдыңғы білімді
игерулері
Оқушылар атақты
тұлғалар туралы біледі. Бар білімді белсенді ету оқушылар
суреттерді пайдаланып, оларды салыстыратын топтық жұмыс арқылы
жүзеге асырылады. Кейіпкердің іс-әрекеті туралы
ойын айтады, кейіпкерге мінездеме
береді.
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
Ресурстар
Сабақтың
басы
0-3
минут
Ширату
тапсырмасы.
Оқушыларды ананың
баласын сүюінде қолданатын жылы сөздерімен өз таңдаулары бойынша 4
топқа біріктіреміз.
І топ:
Айналайын
ІІ
топ.:Еркем
ІІІ топ:
Ақылдым
ІҮ топ: Күн-Айым
Аналарының өздерін қалай жақсы көретінін
әңгімелейді.
Сабақ тақырыбы және
оқу мақсаттарымен таныстыру.
Оқушылармен бағалау
критерийін құрастыру немесе
таныстыру.
Сөздер жазылған
парақша, интербелсенді тақта, қосымша
1
Слайд 1,2,3
Сабақтың ортасы
4-9
минут
10-18
минут
19-25
минут
26-30
минут
31-37
минут
1-тапсырма
(МК, Ұ) «Болжау»
стратегиясына сүйеніп «Оян, қазақ» бейнебаянын
көріп, тыңдап бүгінгі күннің сабақ тақырыбына болжам
жасайды.
«Бірге ойланайық» әдісі
арқылы мұғалім көмегімен Міржақып
туралы не білетінімен ой бөліседі.
Үлгі: ақын, жазушы, көсемсөз
шебері, ағартушы, Қостанай обл. дүниеге келген,
(1885—1935)
Саралау: тапсырма бойынша саралау
жүргізіледі. Тапсырма барлық оқушыларға ұсынылады, бірақ әртүрлі
нәтиже күтіледі. Тапсырманы орындау кезінде бірін-бірі тыңдап,
толықтырады. Қабілеті төмен оқушыларға қолдау
көрсетіледі.
(Б) оқушылар бірін – бірі смайлик
арқылы бағалайды
2 -
тапсырма
(Ө, Т, МК) «ДЖИГСО»
әдісіне сүйеніп мәтінді бөліктерге бөліп
түсініп оқиды. мәтін бөліктерімен мазмұндайды; мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап
береді; кейіпкерді анықтайды, іс – әрекеті туралы
айтады; кейіпкерге мінездеме береді.
Үлгі сұрақтар: Міржақыпты
шешесі Дәнеш қалай өсірген еді? Беліне байлап қоятын жіпті қандай
шөптен жасады? Міржақыптың шешесінің түсінде берілген аян қандай
еді? Міржақыпты сипатта. Оның алғашқы ұстазы кім? Міржақыптың
арманы қандай еді? Алғашқы жарық көрген кітабы қалай
аталды?
«Саралау: тапсырма бойынша саралау
жүргізіледі. Тапсырма барлық оқушыларға ұсынылады, бірақ әртүрлі
нәтиже күтіледі. Тапсырманы орындау кезінде бірін-бірі тыңдап,
толықтырады. Қабілеті төмен оқушыларға қолдау
көрсетіледі.
(ҚБ) дескриптор бойынша
бағалау. мәтінді түсініп оқиды; мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап
береді; кейіпкердің мінез-құлқының өзгеру себебін
анықтайды; кейіпкердің іс-әрекеті туралы ойын
айтады; кейіпкерге мінездеме
береді.
3-тапсырма
(МК, ЖЖ) «Тұлғаны таны»
әдісіне сүйеніп Міржақыпқа сипаттама
береді және оның портреті суреттелген жолдарды мәтіннен тауып
оқиды.
Сыртқы түр-әлпеті:
Денесі -денесі тығыршықтай
жұмыр
Бойы - Бойы
аласалау
Киімі - Киімі таза,
жинақы
Қимылы - Қимылы
шапшаң
Ерекшелігі - Үздік оқуы,өжеттігі,
ізденімпаздығы
Автордың көзқарасы, ойы
- Ұран салып халқын өнер-білімге
шақырды; елінің терезесі теңеліп, іргелі ел болуын көксеген; патша
үкіметіне қарсылық
білдірген
Осы
әдіспен «Жұмбақ портрет»
ойыны арқылы сыныптасының портретін
дәптеріне сипаттап жазады.Олар сипаттаған оқушыны
табады.
Саралау: тапсырма бойынша саралау
жүргізіледі. Тапсырма барлық оқушыларға ұсынылады, бірақ әртүрлі
нәтижелер күтіледі. Оқушылар бірге жұмыс жасап, ақпаратты іздеуге
немесе өз идеяларын айтуға үйренеді. Мәтін құрастыруда кейбір
топтарға мұғалім қолдау
көрсетеді.
(Б) оқушылар бірін – бірі
бағдаршам арқылы
бағалайды.
4 - тапсырма
(МК, Ө)
«Төңкерілген пирамида»
әдісімен М. Дулатұлы туралы
әңгімелейді.
Өсиетті орындау
Ақынның өсиеті
Сенімді ақтау
Ананың өсиеті
С | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||














