Аышық сабақ. Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың тыныс алу мүшелерінің құрылысы. 7Сынып

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Аышық сабақ. Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың тыныс алу мүшелерінің құрылысы. 7Сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Материал оқушыларға, ұстаздарға өте қажет. Жаңа бағдарлама бойынша қысқа мерзімді жоспар биология пәнінен өте тиімді жасалған. Жоспар бойынша жұптық, жекелей, топтық жұмыс тапсырмалары толық көрсетілген. Сабақта тиімді әдіс тәсілдер қолданылған. Дискрипторлар тапсырмаға сай етіліп, әр тапсырма сайын қалыптастырушы бағалау ұсынылған.
Материалдың қысқаша нұсқасы

CАБАҚ ЖОСПАРЫ




Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:Тыныс алу

Мектеп: Қарағанды қаласы «№ 17 жалпы орта білім беру мектебі» КММ

Күні:

Мұғалім: Мағауина Айым Ерболқызы

Сынып: 7 Ә

Қатысқаны: Қатыспағаны:



Сабақтың тақырыбы:

§30 Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың тыныс алу мүшелерінің құрылысы


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.1.4.4 - Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың тыныс алу мүшелерінің құрылысын салыстыру

Сабақтың мақсаты:







Күтілетін нәтижелер:

Барлығы: Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың тыныс алу мүшелерінің құрылысын салыстырады.

Көпшілігі: Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың тыныс алу мүшелерінің құрылысының ерекшеліктерін сипаттайды.

Кейбіреуі: Жерде тіршілік ететін омыртқалылардың тыныс алу мүшелерінің айырмашылығын айқындайды.


Барлығы: Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың тыныс алу мүшелерінің құрылысын салыстырады.

Көпшілігі: Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың тыныс алу мүшелерінің құрылысының ерекшеліктерін сипаттайды.

Кейбіреуі: Жерде тіршілік ететін омыртқалылардың тыныс алу мүшелерінің айырмашылығын айқындайды.


Бағалау критерийлері:

Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың сипаттайды. Олардың тыныс алу мүшелерінің құрылысын салыстырады. Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың тыныс алу мүшелерінің құрылысынның ерекшеліктерін ажырата алады.



Тілдік мақсаттар:

Оқушылар істей алады: омыртқасыздар және омыртқалы жануарлардың тыныс алу мүшелері туралы біледі,ерекшеліктерін сипаттайды, салыстырады.

Пәнге қатысты лексика мен терминология: пәндік ұғымдар мен терминдер- диффузды тыныс алу, желбезек, өкпе, демтүтік, ауа қапшықтары, қосарлы тыныс алу, бронхы, аңқа, көмей, диафрагма.

Диалог / жазуға қатысты сөз тіркестер:

Омыртқасыздар деп неге аталған? Мысал келтір.Омыртқалылардың омыртқасыздардан айырмашылығы қандай? Сипатта.


Құндылықтарға бағалау

«Мәңгілік Ел» 7 қағидасы бойынша:

Ұлттық қәуіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өмірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы.

Пәнаралық байланыс


Химия: оттегі ,көмірқышқылгазы.

География: жануарлардың мекен ету ортасын біледі.


Алдыңғы білімдер


§29 ­­­Өсімдіктердің тыныс алуы



САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ


Жоспарланған

сабақ кезеңі

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар



Сабақ басталуы

3минут











5минут





















5минут

Ұйымдастыру шаралары:

Оқу мақсаты мен сабақ мақсатын түсіндіру

Оқушылармен психологиялық ақуал тудыру. Көңіл күйлерін смайлик арқылы білу.





Топқа бөлу. Омыртқасыз және омыртқалы жануарлар ( жәндіктер, бақалар, құстар) арқылы cыныпты 3 топқa бөлінеді.

ҚБ: «Бір қадам артқа» әдісі арқылы таңдап алынған суреттер арқылы топтың атын қойып,4жол өлең шығару.

«Алтын ереже» шарттарын еске түсіру.


«Допты қағып ал» әдісі

Үй тапсырмасын тексеру.(Әр топқа 3 сұрақтан беріледі). Допта үй тапсырмасына арналған сұрақтарға, оқушылар топта бір –біріне допты лақтыру арқылы жауап береді.

1 топ сұрақатры:

Тыныс алу дегенеіміз не?

Ішкі тынысалу мен сыртқы тынысалудың айырмашылығы неде?

Анаэробты тыныс алу дегеніміз не?

2 топ сұрақтары:

Анаэробты тыныс алуды ашқан ғалымды атаныз?

Аэробтытыныс алудың мәні неде?

3 топ сұрақтары:

Фотосинтез дегеніміз не?

Аэробты организмдер арасында фотосинтездеуге қабілетті организмдер?

Анаэробты бактериялар нешеге бөлінеді?


Дескриптор:

Тыныс алудың не екенін айтады.

Ішкі және сыртқы тыныс алудың айырмашылығын түсіндіреді.

Анаэробты тыныс алуға мәлімет келтіреді.

Фотосинтездің анықтамасын айтады.

Аэробты организмдердің фотосинтезге қабілетті организмдерді анықтайды.

Анаэробты бактериялар түрлерін айтады.


ҚБ: «Серіктесті үйрету» бір –біріне қажетті ақпараттармен толықтыру





«Миға шабуыл» берілген суреттер бойынша ой қозғау.


Shape1

Shape2

Shape5 Shape4 Shape3


Бүгінгі өтетін тақырыбымыз қандай?

Омыртқалы ағзалар мен омыртқасыз ағзалардың айырмашылығы неде?

Дескриптор: Тақтада берілген суреттер арқылы бүгінгі жаңа тақырыпты ашу.


ҚБ: тілдік бағалау. «Жарайсың, өте жақсы орындадың» (ауызша уәж туғызу)



































Суретті көрсету арқылы тақырыпқа шығу




















Сабақ ортасы





5 минут





























































12мин











































5 мин











«Фрайер» әдісі бойынша оқушылар оқулықтағы мәтінді бөлімдері бойынша оқып жұппен ойланады, топпен қорғайды.

Құрлысы Ерекшелігі




Өкілдері Тіршілік ету ортасы



Shape7

Тақырыбыы


Shape9 Shape8

Shape10





1.Топ – төменгі сатылдағы омытқасыз ағзалар

2.Топ-омыртқалы ағзалар- ұлулар,бақалар.

3.Топ- омыртқалы ағзалар-құстар, сүтқоректілер

Дескриптор:

  1. Төменгі сатыдағы омытқасыз ағзалар- шаянтәрізділер, өрмекшітәрізділер, жәндіктердің тыныс алу мүшелеріінің ерекшеліктерін анықтау.

  2. Омыртқалы жауарлар –қосмекенділер (бақалар),ұлулардың тыныс алу мүшелерінің ерекшеліктері.

  3. Омыртқалы жауарлар –құстар, сүтқоректілердің тыныс алу мүшелерінің ерекшеліктері.

ҚБ: Бағалау парағы арқылы дескриптор бойынша өзін-өзі бағалау.


Топ мүшелері

1 тапсырма

2 тапсырма

3 тап

сырма

4 тапсырма

Барлығы

(1-10 балл)

Топ басш






Мүшелері






1






2








2-тапсырма:

«Моделдеу» әдісі арқылы білімді жинақтау.

1 топ.


Конвертте берілген сөздер:Диффузды тыныс алу, желбезек, демтүтік, өкпе, көпқылтанды құрттар, өрмекші, шаян, жәндіктер, омыртқасыз ағзалар.



2 топ.


Конвертте берілген сөздер: желбезек, желбезек қақпағы,өкпе, тері тыныс алу маңызы, қосмекенділер, тікентерілі балықтар,омыртқалы ағзалар, амфибиялар, тері, көмірқышқылгазы









3 топ

Конвертте берілген сөздер: құстар, сүтқоректілер, омытқалы жануарлар, тыныс алу ерекшелігі, ауа қапшықтары, оттеккебай ауа, газ алмасу, қосарлы тыныс алу, ауыз қуысы, аңқа,көмекей, демтүік, бронхылар, өкпе, диафрагма.


Дескриптор:

3-тапсырма. Дұрыс жауапты табаотырып,кестенітолтыру. + белгісін қою арқылы.

Жеке жұмыс.

Кесте толтыру.


Жануарлар

Тыныс алу

диффузды

желбезекті

Демтүтікті

Кеңірдек-өкпелі

өкпелі

1

Буыл

тық құрт

тар






2

Су шаяны






3

Зауза қоңы

зы






4

Өрмекшілер






5

Балық

тар






6

Құрба

қа






7


Ит







88 8

Гидра








Дескриптор.

Буылтық құрттардың тыныс алуын белгілейді,

Су шаянының тыныс алуын белгілейді,

Зауза қоңызының тыныс алуын белгілейді,

Өрмекшілер тыныс алуын белгілейді,

Балықтардың тыныс алуын белгілейді

Құрбақа, ит, гидраның тыныс алуын белгілейді.

ҚБ. Берілген дескриптор бойынша бірін-бірі бағалау. «Екі жұлдыз бір тілек»

Оқулық, қосымша мәліметтер.








































































































Карточкалық тапсырма орындайды
















Сабақтың соңы

5 минут
















Рефлекция


















Қорытынды:

Бағалау парағы арқылы топ басшысы топ мүшелерін бағалап, қорытынды жасайды.

Үй тапсырмасын «Түртіп ал» әдісі бойынша жазып алу. №30 тақырыпты оқу, термин сөздерді жазу, жаттау. «Түртіп ал» әдісі бойынша жазып алу.


«Шабадан, қоқыс, еттартқыш» әдісі.

өздеріне керекті алған ақпаттарын айтады


ескі, нақты емес ақпарат

әлі де болсын жетілдіру керек ақпарат

«Сиқырлы қалам» ойынын ойнатып 3 оқушының стикерін оқыту.





















Өздері таңдаған шабадан, қоқыс, еттартқыштағы ақпараттың мәнін түсіндіреді.




ҚОСЫМША АҚПАРАТ


Саралау- сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқу шыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы байланыс

Саралау:

  1. Топтастыру: қабілеттері әртүрлі оқушыларды топтарға біріктіру. Суреттер арқылы бөлу

  2. Тапсырма: 3 деігейлі тапсырмалар берілген. Әрбір тапсырма өз деңгейімен ерекшеленеді

  3. Ресусртар-оқулық, интернет көздері, омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың тыныс алу мүшелері жайлы көрсетілім.

  4. Нәтижелер-тапсырмалар арқылы саралау. Әр түрлі деңгейдегі тапсырмалар орындалуы.

  5. Бағалау- мұғалімнің оқушыны бағалауы, оқушылардың бірін –бірі бағалауы


Бағалау критерийлері

мен дескрипторларға сүйеніп, жоспарланған ҚБ әдістерін және әр түрлі марапаттауларды қолданамын. Білім алушыларды дамытуға жағдай жасайтын сындарлы (конструктивті) кері байланыспен қамтамасыз етемін

Уақытты тиімді пайдалануға баулу, ұқыптылыққа үйрету.

Қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау

Интернетті пайдалу арқылы ақпараттар іздеу.

















Келісілген Бекітемін

Оқу ісінің меңгерушісі № 17 ЖББОМ КММ директоры

Оспанова Ж.Ж. Бакыжанов М.М.

« » 2018 ж « » 2018ж
















Қалалық ашық сабақ тақырыбы:

«Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың

тыныс алу мүшелерінің құрылысы»
















Дайындаған: Мағауина А.Е.

17 ЖББОМ КММ

биология пәнінің мұғалімі.




Қарағанды 2018ж




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
09.02.2019
7842
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі