Мектеп: «Үшқоңыр қазақ орта
мектебі»
|
Сабақ тақырыбы:
«Ауыз әдебиеті – өшпес
мұра»
|
Күні
|
Мұғалім: Мамасейтова
Ш.К
|
Сынып: 4
|
Қатысқандар
саны
|
Қатыспағандар
саны
|
Сабаққа негізделген оқу
мақсаты
|
4.1.2.1* шығарма мазмұнын
түрлі баяндау тәсілдерін (І немесе ІІІ жаққа өзгертіп, жағдаяттар
қосып, оқиғаларды өрбітіп) қолданып, шығарманы қысқаша, толық,
ішінара мазмұндау
4.1.3.1 шығарманың тақырыбы
және қорытынды бөлімі негізінде сюжеттің дамуын болжау, оның
себебін түсіндіру
|
Сабақ
мақсаттары:
|
Барлық
оқушылар: халық ауыз әдебиетінің
жанрлары, көркем шығармалар қамтылған, Әртүрлі жанрдағы
шығармалармен танысады, . өз пікірін білдіруде вербалды емес тілдік
құралдарды, сөйлеу барысында иллюстрациялар, суреттер
қолданады.
Көптеген
оқушылар: Әдеби көркем сөздер
(аллитерация, әсерілеу) ұғымымен танысады. Өз ойын, сезімін,
көзқарасын өмірде болған, өзге шығармадағы ұқсас оқиғалармен
салыстыра отырып пікір
білдіреді.
Кейбір
оқушылар: Оқушылардың оқу сауаттылығын
арттыруға, дұрыс оқу сауаттылығын қалыптастыруға, сөйлеу
мәдениетін, сауатты жазу, шығармашылық қабілеттерін дамытуға,
ұлттық құндылықтарды сақтауға мән
беріледі.
|
Бағалау
критерийлері:
(жетістік критерийлері,
табыс критерийлері, күтілетін
нәтиже)
|
халық ауыз әдебиетінің
жанрлары, көркем шығармалар қамтылған, Әртүрлі жанрдағы
шығармалармен танысады, . өз пікірін білдіруде вербалды емес тілдік
құралдарды, сөйлеу барысында иллюстрациялар, суреттер
қолданады.
Әдеби көркем сөздер
(аллитерация, әсерілеу) ұғымымен танысады. Өз ойын, сезімін,
көзқарасын өмірде болған, өзге шығармадағы ұқсас оқиғалармен
салыстыра отырып пікір
білдіреді.
Оқушылардың оқу сауаттылығын
арттыруға, дұрыс оқу сауаттылығын қалыптастыруға, сөйлеу
мәдениетін, сауатты жазу, шығармашылық қабілеттерін дамытуға,
ұлттық құндылықтарды сақтауға мән
беріледі.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Тілдік
дағдылар.Терминология. Сөз
тіркестері:
Әдеби
мұра
Әдеби көркем
сөздер
Халық ауыз
әдебиеті
Даналар
нақылы
Асыл
сөз
Шешендік
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Адамгершілік,
еңбекқорлық.
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Қазақ тілі, көркем еңбек,
жаратылыстану.
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Электронды
тапсырмалар.
|
Алдыңғы оқу/ Бастапқы
білім
|
3- бөлім 1 және 2- бөлімде
меңгерген білімі мен қабілетіне негізделеді. Бұған дейін оқушылар
көркем әдеби және фантастикалық мәтіндермен біршама таныс. Оқылым
түрлерін практикалық тұрғыда меңгеру дағдысы қалыптасқан. Жазылым
дағдысы және жазу мәдениетін жетілдіру жұмыстары бірін- бірі
толықтырып, жүйеге
келтірілген.
|
Жоспар
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған
жаттығулар
|
Ресурстар
|
Басталуы
|
Сергіту
жаттығуы
«Кездесу»
ойыны
Жай әуенмен екі шеңбер болып
қарама –қарсы айналады, әуен тоқтаған кезде бір-біріне қарап,
баланың қасиетін
айтады.
Жаңа топ
құру
Топтарға
бөлу.
Себетпен конфет әкелу.
Оқушыларға себеттен конфет алуларын сұраймын.Конфеттің түрлеріне
қарай 3 топқа бөлініп
отырады.
1-топ «Сары
кәмпиттер»
2-топ «Көк
кәмпиттер»
3-топ «Қызыл
кәмпиттер»
Жұмыс ережесін
келісу
Алдыңғы білімді еске түсіру
(жеке,жұпта,топта,
ұжымда)
«Шұғыл SMS (хабарландыру)…»
әдісі.
1 . Отан дегеніміз
не?
2. Сенің туған жерің қай
жер?
(МК) Көп аузынан
түспейтін
Отан деген
немене?
Оның тұлға,түс,
кейпін
Достым,білгің келе
ме?–
дей келіп, Отан жайлы қалам
тартып, өлең арқылы Отанына
өз
сезімдерін білдірген ақындарды
оқушылар еске түсіреді
Сабақтың тақырыбы мен
күтілетін нәтижені хабарлайды.
Оқу мақсатын
таныстыру
Күтілетін нәтижені
анықтау: — Бәрін-бәрін ойлау
үшін.
Дұрыс балалар, олай болса
мен сендердің құлақтарың, көздерің, қолдарың мен аяқтарыңа саулық
тілеймін.
Жұмыс ережесін
келісу
Алдыңғы білімді еске түсіру
(жеке,жұпта,топта,
ұжымда)
(Ұ) «Допты қағып ал» тәсілі
бойынша сыныпқа сұрақтар
қоямын.
ҚБ: Отшашу арқылы
бір-бірін
бағалау.
Оқу мақсатын
таныстыру
Күтілетін нәтижені
анықтау
Пікіріңді дәлелде. Кесте
бойынша жауап бер.
Тұжырымдар Иә
Жоқ
Ауыз әдебиетінің түрлерін
кішкентай кезімізден
білеміз.
Ауыз әдебиеті – ауызша
тараған, авторы белгісіз әдеби
шығармалар.
Мен биыл ауыз әдебиетінің бір
түрімен таныстым.
Ұлы адамдар да ертегі, жұмбақ,
жыр, аңыздарды тыңдап, айтып
өскен.
Ауыз әдебиеті – қазақ халқының
мәдени мұрасы.
|
Оқушыларды топтарға бөлуге
арналған суреттер.
Сұраққа жауап берген оқушыны
мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс
орнату.
Алдыңғы білімді еске түсіру
тапсырмалары
|
Ортасы
|
Түсініп оқы Бала
Абай
Дескрипторы:
Таныстырылым
жасаймыз.
Оқиғаның маңызды тұстарын
талдаймыз.
|
Тапсырма
ны орындаған оқушыны
мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс
орнату.
|
Аяқталуы
|
Жаңа білім мен тәжірибені
қолдану.
Ой толғаныс
кезеңі.
Рефлексия (жеке,жұпта,топта,
ұжымда)
Кері
байланыс.
Оқушылар «Еркін
микрофон» әдісі бойынша сабаққа кері
байланысты ауызша
айтады.
|
Тапсырма
ны орындаған оқушыны
мадақтау,
толықтыру жасау, тиімді кері
байланыс орнату.
Оқушылар сабақтан алған
әсерлерін кері байланыс парағы тапсырмалары арқылы білдіре
алады.
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді
қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды
жоспарлайсыз?
|
|
Бағалау - Оқушылардың
үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай
жоспарлайыз?
|
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақтың оқу мақсаты шынайы
ма?
Бүгін оқушылар не
білді?
Сыныптағы ахуал қандай
болды?
Мен орындаған саралау шаралары
тиімді болды ма?
Мен бүкіл уақыт ішінде
үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма қандай
түзетулер енгіздім және
неліктен?
|
|
Қорытынды
бағамдау
|
Қандай екі нәрсе табысты болды
(оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты
жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1.
2.
Сабақ барысында сынып немесе
жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім?
Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу
керек?
1.
2.
|