Сабақтың тақырыбы: Ауызша көбейту және бөлу тәсілдері
Сабақтың мақсаты:
Оқытушылық: Көптаңбалы сандарды ауызша көбейту және бөлу
тәсілдерін қалыптастыру.
Дамытушылық: Қазақ хандығының құрылуына үлес қосқан хандар мен
батырдарды таныстыру.
Тәрбиелік: Ұлттық ойындардың ерекшелігін білуге, есептерді жылдам әрі
қатесіз, түсініп шығаруға үйрету.
Отаншылдыққ, бірлікке, ынтымаққа тәрбиелеу
Сабақтың көрнекілігі: слайд, ілме қағаз, сызба, қима қағаздар, тест
парақшасы, оқулық.
Сабақтың әдісі: ойын, сұрақ - жауап, түсіндіру, ой қозғау.
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру .
Үлкенге де – сіз,
Кішіге де – сіз.
Құрметпенен сіздерге бас иеміз біз!
1-слайд Құрметті қонақтар, оқушылар ! Математика сабағына қош келдіңіздер!
2-слайд Биылғы 2015 жылдың еліміздің тарихындағы, халқымыздың тағдырындағы алатын орны ерекше. Биыл біздің мемлекетіміздің, яғни Қазақ хандығының құрылғанына 550 жыл.
3-слайд
Рухы мен тілін жанындай
сүйген,
Адамдар неге
санаулы?
Ұлт үшін дәуір отына
күйген,
Аталар болды
алаулы.
Армандай
асқар,
Жолдарға
бастар,
Ісіңнен ұрпақ от
алар.
Қалмайсың
көштен,
Шықпайсың
естен,
Тағдыры шыншыл
аталар.
4-5 слайдтар Елбасқарған хандар мен батырларды таныстыру
8-қазан күні біздің Тараз қаласында Қазақ хандығының 550 жылдығы на байланысты дүбірлеген той болды. Ол тойға жер-жерден, көрші мемлекеттерден көптеген қонақтар келді. Қазақ елінің құрылуы туралы сахналандырылған көріністер қойылды. Ән шырқалып, би биленді. Қазақтың ұлттық ойындарының барлық түрлері көрсетілді. Келген қонақтар қазақ халқының ұлттық ойындарына таң қалып, қатты қызықты. Онда бүгін біз де осы тойға өз үлесімізді қосайық. Бүгінгі сабағымызды қазақтың ұлттық ойындарына арнаймыз.
-Балалар, қазақтың қандай ұлттық ойындарын білесіңдер?
- Ұлттық ойындардың қандай пайдасы бар?
- Ұлттық ойындардың қандай ерекшеліктері бар?
«Алтыбақан» ойыны 8-слайд
- Бүгінгі ойындарды ойнамас бұрын, Алтыбақан теуіп алайық. Ол үшін мына сұрақтарға жауап берейік:
Қима қағаздар таратылады
Мына сандарды разрядтық қосылғыштарға жіктеңдер.
7 864 24 035 128 542 1 302 120
65 987 5 326 544 648 20 455
Жаңа сабақ
№1
|
a |
200 |
15 |
6 |
120 |
|
b |
30 |
30 |
40 |
5 |
|
c |
5 |
9 |
100 |
15 |
|
d |
4 |
2 |
4 |
3 |
|
(а+b+c)· d |
|
|
|
|
Кестеге қарап, өрнек құр.
№2
а) 1 234·2=2 468
(1 000+200+30+4)·2= 1 000·2+200·2+30·2+4·2=2 000+400+60+8=2 468
Көптаңбалы санды біртаңбалы санға көбейту үшін:
-
Көптаңбалы көбейткішті разрядтық қосылғыштардың қосындысы түрінде жазу.
-
Қосындыны санға көбейту ережесін пайдаланып, разрядтық қосылғыштарды біртаңбалы көбейткішке көбейту.
-
Алынған нәтижелерді қосу.
«Қыз қуу» ойыны 9-слайд
- Бұл қандай ойын? Шартын кім біледі? (оқушының жауабы)
-Онда бір қыз, бір бала болып осы есепті шығарайық. Есепті дұрыс шешкен бала қыздың бетін сүйген болып есептеледі. Ал келесі есепті шешкен қыз баланы ұрған болып есептеледі.
22 341·2= 123 200·3= 111 202·2=
ә) 2 468꞉2=
(2 000+400+60+8)꞉2=2 000꞉2+400꞉2+60꞉2+8꞉2=1 000+200+30+4=1 234
Ойынды әрі қарай жалғастырамыз
44 682꞉2= 369 600꞉3= 444 804꞉4=
«Теңге алу» ойыны 10-слайд
- Бұл қандай ойын? - Қалай ойналады? (оқушының жауабы)
№3
-Балалар, мына есепте қонжық сендерге «Біліміңді пайдалан!» деп тұр. Ал, қане ойланайық!
-Онда ,теңгені кезек-кезек ілуге дайындалайық. Кім есепті дұрыс шешсе теңгені ілген болып есептеледі. Қай қатар көп теңге жинаса сол қатар жеңімпаз болып табылады.
а) 4·6 000=24 000 7·7 000=49 000 4 000·8=32 000
9 ·8 000 =72 000 8 ·7 000= 56 000 9 000· 5 =45 000
5 ·6 000 =30 000 9· 9 000 =81 000 7 000· 4 =28 000
ә) 14꞉ 000 =7 2 000 63 000꞉ 9 =7 000 51 000 ꞉ 3 =17 000
30 000꞉ 5 =6 000 18 000꞉ 3= 6 000 54 000 ꞉3= 18 000
81 000 ꞉9 =9 000 18 000꞉ 9 =2 000 96 000 ꞉6 = 16 000
«Көкпар» ойыны: 11-слайд
- Бұл қандай ойын? - Қалай ойналады? (оқушының жауабы) - Ал балалар серкені қазандыққа салу үшін келесі есепті шығарайық.
№4


А
В
?
_
500 000м
_________________________
700 м
700 м
АВ=500 000м
Әрқайсысы -700м жүрген
S - ?
500 000+700+700=501 400м
. Сергіту сәті.
«Бәйге» ойыны 12-слайд
- Бұл қандай ойын?
Асық ойыны «Қанталапай» 13-слайд
- Бұл қандай ойын? Қалай ойналады? - Енді осы ойын бойынша №5 есепті шығарайық. Енді асықтардағы есептерді орындайық.
№5
а) 10см2 ·2=20см2
ә)500мм2 ·5=2 500мм2=25см2
«Күш салыстыру» 14-слайд
Күш салыстыруда күрес, қол күрес сияқты түрлері бар.
-Бұл ойындар қалай ойналады? Қандай пайдасы бар?
- Ал біз күшімізбен қоса білімімізді де салыстырайық. Кім жылдам шығарса сол оқушының күші көп.
№6
309· 2 +516꞉ 4=618+129= 747
9 800- 408 ꞉ 2=9 800-204= 9 596
10 000 -623+ 420꞉ 2= 9 377+210=9 587
№7
48 мин+32 мин=80 мин=1 сағ 20 мин
45 мин+25 мин=70 мин=1 сағ 10 мин
2 сағ 45 мин+54 мин=2 сағ 100мин=3 сағ 40 мин
«Ақ сүйек» ойыны: 15-слайд
- Бұл қандай ойын?
- Қалай ойналады?
-Бұл ойын кеш батқанда ойналатын ойын. Бұл ойынның шарты: жігіттің немесе қызбаланың көзін байлайды. Малдың жілік сүйегін лақтыру керек, көзін шешіп сүйекті іздейді. Біз осы ойын бойынша №8 есепті орындайық.
754 898 908 534
213 506 279 309
541 392 629 225
Қорытынды: 16-слайд
- Балалар, біз қандай тақырыпты қорытындыладық?
- Қандай есептер шығардық?
- Ойынның қандай түрлерін білдік?
Үйге тапсырма:
№4 (ә) №6 2-бағаны №7 2-бағаны
Бағалау
Сабақта белсенділік көрсеткен
оқушыларды бағалау.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ауызша көбейту және бөлу тәсілдері 3-сынып математика
Ауызша көбейту және бөлу тәсілдері 3-сынып математика
Сабақтың тақырыбы: Ауызша көбейту және бөлу тәсілдері
Сабақтың мақсаты:
Оқытушылық: Көптаңбалы сандарды ауызша көбейту және бөлу
тәсілдерін қалыптастыру.
Дамытушылық: Қазақ хандығының құрылуына үлес қосқан хандар мен
батырдарды таныстыру.
Тәрбиелік: Ұлттық ойындардың ерекшелігін білуге, есептерді жылдам әрі
қатесіз, түсініп шығаруға үйрету.
Отаншылдыққ, бірлікке, ынтымаққа тәрбиелеу
Сабақтың көрнекілігі: слайд, ілме қағаз, сызба, қима қағаздар, тест
парақшасы, оқулық.
Сабақтың әдісі: ойын, сұрақ - жауап, түсіндіру, ой қозғау.
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру .
Үлкенге де – сіз,
Кішіге де – сіз.
Құрметпенен сіздерге бас иеміз біз!
1-слайд Құрметті қонақтар, оқушылар ! Математика сабағына қош келдіңіздер!
2-слайд Биылғы 2015 жылдың еліміздің тарихындағы, халқымыздың тағдырындағы алатын орны ерекше. Биыл біздің мемлекетіміздің, яғни Қазақ хандығының құрылғанына 550 жыл.
3-слайд
Рухы мен тілін жанындай
сүйген,
Адамдар неге
санаулы?
Ұлт үшін дәуір отына
күйген,
Аталар болды
алаулы.
Армандай
асқар,
Жолдарға
бастар,
Ісіңнен ұрпақ от
алар.
Қалмайсың
көштен,
Шықпайсың
естен,
Тағдыры шыншыл
аталар.
4-5 слайдтар Елбасқарған хандар мен батырларды таныстыру
8-қазан күні біздің Тараз қаласында Қазақ хандығының 550 жылдығы на байланысты дүбірлеген той болды. Ол тойға жер-жерден, көрші мемлекеттерден көптеген қонақтар келді. Қазақ елінің құрылуы туралы сахналандырылған көріністер қойылды. Ән шырқалып, би биленді. Қазақтың ұлттық ойындарының барлық түрлері көрсетілді. Келген қонақтар қазақ халқының ұлттық ойындарына таң қалып, қатты қызықты. Онда бүгін біз де осы тойға өз үлесімізді қосайық. Бүгінгі сабағымызды қазақтың ұлттық ойындарына арнаймыз.
-Балалар, қазақтың қандай ұлттық ойындарын білесіңдер?
- Ұлттық ойындардың қандай пайдасы бар?
- Ұлттық ойындардың қандай ерекшеліктері бар?
«Алтыбақан» ойыны 8-слайд
- Бүгінгі ойындарды ойнамас бұрын, Алтыбақан теуіп алайық. Ол үшін мына сұрақтарға жауап берейік:
Қима қағаздар таратылады
Мына сандарды разрядтық қосылғыштарға жіктеңдер.
7 864 24 035 128 542 1 302 120
65 987 5 326 544 648 20 455
Жаңа сабақ
№1
|
a |
200 |
15 |
6 |
120 |
|
b |
30 |
30 |
40 |
5 |
|
c |
5 |
9 |
100 |
15 |
|
d |
4 |
2 |
4 |
3 |
|
(а+b+c)· d |
|
|
|
|
Кестеге қарап, өрнек құр.
№2
а) 1 234·2=2 468
(1 000+200+30+4)·2= 1 000·2+200·2+30·2+4·2=2 000+400+60+8=2 468
Көптаңбалы санды біртаңбалы санға көбейту үшін:
-
Көптаңбалы көбейткішті разрядтық қосылғыштардың қосындысы түрінде жазу.
-
Қосындыны санға көбейту ережесін пайдаланып, разрядтық қосылғыштарды біртаңбалы көбейткішке көбейту.
-
Алынған нәтижелерді қосу.
«Қыз қуу» ойыны 9-слайд
- Бұл қандай ойын? Шартын кім біледі? (оқушының жауабы)
-Онда бір қыз, бір бала болып осы есепті шығарайық. Есепті дұрыс шешкен бала қыздың бетін сүйген болып есептеледі. Ал келесі есепті шешкен қыз баланы ұрған болып есептеледі.
22 341·2= 123 200·3= 111 202·2=
ә) 2 468꞉2=
(2 000+400+60+8)꞉2=2 000꞉2+400꞉2+60꞉2+8꞉2=1 000+200+30+4=1 234
Ойынды әрі қарай жалғастырамыз
44 682꞉2= 369 600꞉3= 444 804꞉4=
«Теңге алу» ойыны 10-слайд
- Бұл қандай ойын? - Қалай ойналады? (оқушының жауабы)
№3
-Балалар, мына есепте қонжық сендерге «Біліміңді пайдалан!» деп тұр. Ал, қане ойланайық!
-Онда ,теңгені кезек-кезек ілуге дайындалайық. Кім есепті дұрыс шешсе теңгені ілген болып есептеледі. Қай қатар көп теңге жинаса сол қатар жеңімпаз болып табылады.
а) 4·6 000=24 000 7·7 000=49 000 4 000·8=32 000
9 ·8 000 =72 000 8 ·7 000= 56 000 9 000· 5 =45 000
5 ·6 000 =30 000 9· 9 000 =81 000 7 000· 4 =28 000
ә) 14꞉ 000 =7 2 000 63 000꞉ 9 =7 000 51 000 ꞉ 3 =17 000
30 000꞉ 5 =6 000 18 000꞉ 3= 6 000 54 000 ꞉3= 18 000
81 000 ꞉9 =9 000 18 000꞉ 9 =2 000 96 000 ꞉6 = 16 000
«Көкпар» ойыны: 11-слайд
- Бұл қандай ойын? - Қалай ойналады? (оқушының жауабы) - Ал балалар серкені қазандыққа салу үшін келесі есепті шығарайық.
№4


А
В
?
_
500 000м
_________________________
700 м
700 м
АВ=500 000м
Әрқайсысы -700м жүрген
S - ?
500 000+700+700=501 400м
. Сергіту сәті.
«Бәйге» ойыны 12-слайд
- Бұл қандай ойын?
Асық ойыны «Қанталапай» 13-слайд
- Бұл қандай ойын? Қалай ойналады? - Енді осы ойын бойынша №5 есепті шығарайық. Енді асықтардағы есептерді орындайық.
№5
а) 10см2 ·2=20см2
ә)500мм2 ·5=2 500мм2=25см2
«Күш салыстыру» 14-слайд
Күш салыстыруда күрес, қол күрес сияқты түрлері бар.
-Бұл ойындар қалай ойналады? Қандай пайдасы бар?
- Ал біз күшімізбен қоса білімімізді де салыстырайық. Кім жылдам шығарса сол оқушының күші көп.
№6
309· 2 +516꞉ 4=618+129= 747
9 800- 408 ꞉ 2=9 800-204= 9 596
10 000 -623+ 420꞉ 2= 9 377+210=9 587
№7
48 мин+32 мин=80 мин=1 сағ 20 мин
45 мин+25 мин=70 мин=1 сағ 10 мин
2 сағ 45 мин+54 мин=2 сағ 100мин=3 сағ 40 мин
«Ақ сүйек» ойыны: 15-слайд
- Бұл қандай ойын?
- Қалай ойналады?
-Бұл ойын кеш батқанда ойналатын ойын. Бұл ойынның шарты: жігіттің немесе қызбаланың көзін байлайды. Малдың жілік сүйегін лақтыру керек, көзін шешіп сүйекті іздейді. Біз осы ойын бойынша №8 есепті орындайық.
754 898 908 534
213 506 279 309
541 392 629 225
Қорытынды: 16-слайд
- Балалар, біз қандай тақырыпты қорытындыладық?
- Қандай есептер шығардық?
- Ойынның қандай түрлерін білдік?
Үйге тапсырма:
№4 (ә) №6 2-бағаны №7 2-бағаны
Бағалау
Сабақта белсенділік көрсеткен
оқушыларды бағалау.
шағым қалдыра аласыз













