|
Пән |
Химия |
Мұғалім |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып |
9 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім |
Бейметалдар және олардың маңызды қосылыстары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырып |
Азот қышқылы және оның қосылыстары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
9.1.4.7 – азот қышықылының молекулалық, формулаларын білу және атомдар арасындағы химиялық байланыстардың түзілуін түсіндіру; 9.2.1.18 – азоттан азот қышқылын алудың реакция теңдеуін құрастыру; 9.2.1.19 – азот қышқылының басқа қышқылдармен жалпы ортақ қасиетін зерттеу; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Азот қышқылы, аммиак, индикатор, «патша сұйықтығы» Азот қышқылы - өткір иісі бар түссіз сұйықтық, күшті қышқыл; «Патша сұйықтығы» - 1:3 көлемдік қатынаста азот қышқылы мен тұз қышқылының қоспасы; Зертханада азот қышқылын калий мен натрий нитратына концентрлі күкірт қышқылымен әсер ету арқылы алады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтиже |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Қазақстандағы орналасқан азот қышқылының кен орындары туралы айтылғанда «Мәңгілік Ел» идеясын іске асырудың «Индустрияландыру және инновацияларға негізделген экономикалық өсу» құндылығы іске асырылады; Ашықтық. Барлық іс-әрекеттер мен талқылаулар ашық түрде жүреді, өз білгендерін өзге достарымен ашық бөліседі; Құрмет. Сабақ барысындағы іс-әрекеттер өзара құрмет ұстанымы негізінде жүзеге асады, бір-бірінің пікірін құрметтеп, оларды соңына дейін тыңдайды, өз ойларын еркін айта алады; Өмір бойы білім алу. Алған білім мен біліктері, дағдылары олардың өмірлік білім алуына, қолданылуына негіз болады; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақта арқылы презентация көрсетіледі; Bilimland сайты арқылы қосымша мәлімет алады; Сілтеме:
топтық жұмыста көмекші құрал ақпарат ретінде
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән аралық байланыс |
Физика, биология |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Азоттың қасиеттерін, табиғаттағы азот айналымын және аммиактың алынуын, қасиеттерін біледі; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Жоспарланған іс әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-3 мин 3-8 мин 8-10 мин |
(М) Сәлемдесу. Өткен сабақты еске түсіру. Бүгінгі күндеріне сәттілік тілеу!
Жауабы: 1и, 2e, 3ж, 4а, 5з, 6ә, 7г, 8д, 9б, 10в «Жұмбағы бар қорап» әдісі. Мұғалім: Сабақты проблемалық сұрақты шешу арқылы бастап көрейік. 1935 жылы әлемдік Нобель сыйлығы неміс ұлтының ұлттық социализмге қарсы пацифист Карл фон Осецке берілгеннен кейін ұлтшыл Неміс билігі елде Нобель сыйлығын алуға және тағып жүруге тыйым салды. Ұлттық қуғын сүргінге ұшырағандардың қатарында неміс физиктері Джеймс Франк пен Макс фон Лауэ өз алтын медальдарын Нильс Борға сақтауға сеніп тапсырды. Физик, Нобель сыйлығының лауреаты Бордың Капенгегендегі теориялық физика институты сол жылдары бірнеше неміс физиктеріне қуғын сүргіннен пана болды. Бірақ қауіп 1940 жылы сәуірдегі Данияға туғаннан кейін қауіп Бордың өзіне де төне бастады. Басқа жерге көшіру мүмкін болмады, себебі Германияда шекара аса тексерілетін. Көмекке венгер химигі Дьердь де Хевеши келді. Ол Борға медальдарды ерітуге ұсыныс жасады. Бірақ медальдар алтыннан жасалғандықтан еріту мүмкін еместей көрінді. Дегенмен Хевеши еріту жолын тапты. Германия солдаттары Бордың институтын тексеру барысында ешқандай медаль таппады. Медальдар соғыс біткенше Хевеши ұсынған сұйықтықта болды Мұғалім: Бұл сұйықтық қандай сұйықтық деп ойлайсыңдар? Оқушы: Патша сұйықтығы Мұғалім: Дұрыс айтасыңдар, бұл сұйықтық қандай сұйықтық, оның құрамы қандай Оқушы: Тұз қышқылы мен азот қышқылының қоспасы Мұғалім: Нақтырақ айтсақ Оқушы: 1:3 көлемдік қатынаста HNO3 : HCl қоспасы Мұғалім: Бұл екі қышқылдың ішінде оттекті қышқыл қайссысы? Оқушы: Азот қышқылы Мұғалім: Бүгінгі тақырып не туралы болады деп ойлайсыңдар? Оқушы: Азот қышқылы және оның қасиеттері (К)(Оқушылардың жауабын нақтылау мақсатында бейнежазба көрсетіледі) Бүгінгі сабақта:
(С),(М) (Оқушылармен бірге сабақтың тақырыбы нақтыланады, оқу мақсаттарын, табыс критерийлері мен күтілетін нәтиже анықталады;Топқа бірігу жолы түсіндіріледі) |
https://bilimland.kz/kk /subject/ximiya/9-synyp/azot-qyshqyly-nitrattar
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Төлеуова Гүлфаруз Қуанышбекқызы Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Азот қышқылы және оның қосылыстары
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Азот қышқылы және оның қосылыстарыМатериал туралы қысқаша түсінік
кез келген мұғалімге
Материалдың қысқаша нұсқасы
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













